S1-250 (SU 50)

fotky našich strojů, aneb co máme doma
mcgeri2
Příspěvky: 29
Registrován: 18. 9. 2021, 11:27
Bydliště: Závod

20. 9. 2021, 10:50

Hmmmn dakujem za dalsie objasnenie. Dost zaujimave je to teraz pre mna. Odpor v nortonke ani v prevodovke nemoze byt, bola tam robena generalka v 75 roku v uherskom brode, na sustruhu od tej doby nebolo skoro vobec robene, ja osobne som to mal vsetko rozobrane znova, vsetky loziska nove, mazanie atd vsetko v 100% stave, sustruh ide ticho ako hodinky a lahucko. Dnes som problem preberal v robote s vedenim a bolo mi povedane ze ak spojim tie dva motory, tak ten slabsi bude pod väcsim prudovym zatazenim kvoli tomu silnejsiemu motoru. Ze mam to odskusat a zistit ci sa bude hriat. Ale najidealnejsie keby zozeniem taky isty 5.5 kw motor. Vyzera to ze asi to tak budem musiet urobit a zohnat alebo prevynut si motor co mam doma odpaleny. Ale tam mi vznika otazka, cim ho zalakujem. Vraj sa tam pouziva vypalovaci lak (šelak)... Ja doma nemam taku ruru do ktorej by mi vliezol stator na vypalenie, tak ci je na to aj ina alternativa.
mcgeri2
Příspěvky: 29
Registrován: 18. 9. 2021, 11:27
Bydliště: Závod

20. 9. 2021, 11:01

Este ked sa vratim k tomu prepnutiu do trojuholnika po ciastom roztoceni sa, tak to som skusil par krat a istic to uz nevydrzal. Tak som od toho upustil.
titel
Příspěvky: 338
Registrován: 29. 5. 2017, 12:30

20. 9. 2021, 11:23

Tak tam treba hľadať problém. Aký je tam istič? Je tam C-čková charakteristika? Samotný motor bez klínových remeňov po rozbehu ide prepnúť do trojuholníka?
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2653
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

20. 9. 2021, 11:28

Měl jsem SU50 TOS (nikoliv Korea) 20let, minulý rok jsem jej prodal - co je nejasné?
Motor 5,5kW rozbíhá na Y a po roztočení se přepíná na D (kdy to bude určuje snímač otáček Alnico).
Pokud jsou zvoleny oba motory v tandemu 2x5,5kW, pak při přepnutí prvního motoru na D, se současně připíná i druhý tandemový motor a hned na D.
Tzv. tipovací tlačítko slouží na pootočení převodů při přeřazování, dobu běhu motoru při držení tohoto tipovacího tlačítka opět určuje Alnico.
Vzhledem k tomu, že toto tlačítko otáčí vřetenem reverzně a to jen jedním motorem na Y, lze je úspěšně používat pro brždění - což jsem celou dobu dělal. Umístění tlačítka uprostřed řadícího kolečka se k tomu přímo nabízí.
Pokud je zvolen jen jeden motor a odběr proudu při obrábění přesáhne jeho štítkovou hodnotu, dojde k připnutí tandemového motoru automaticky (měří a vyhodnocuje se proud do prvního motoru).
Takže tolik k řízení motorů SU50 v kostce. Celých 20let byl soustruh přpojený na jističi 25A, ale byl to starý bakeliťák MEZ Krompachy typ ITM, takže o nějaké charakterisitice jističe se nemá cenu bavit. Počítám že moderní jistič char. B to nepobere.
Jinak teda ještě pro zajímavost - SU50 Korea mám v práci, ale tam něco řešit okolo elektriky je za trest - vše je schované ve stojanu pod vřeteníkem, můj SU50 TOS měl externí rozvaděč a to nemělo chybu.
Přílohy
KIF_1232.JPG
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2653
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

20. 9. 2021, 11:49

foto rozvaděče
Přílohy
P1230671.JPG
P1230672.JPG
P1230673.JPG
P1230674.JPG
P1230675.JPG
P1230678.JPG
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
mcgeri2
Příspěvky: 29
Registrován: 18. 9. 2021, 11:27
Bydliště: Závod

20. 9. 2021, 12:04

Istic mam stary bakelitak, ani maria nevie aky je, lebo stitok je uz odpadnuty. Ale myslim si ze dost silny, pretoze vynimocne ked potrebujem zvarat hruby material tak mam aj zvaracku zu 315 a tu mi udrzi aj pri zapnuti aj pri plnom vykone, bez pouzitia soft staru alebo ako sa to vola a to viem podla inych ludi aj na forach som sa docital ze s tym maju problemy. Tak isto pri rezani zavitov na sustruhu ak som potreboval okamzite zastavit, tal som dal do reverzu a istic drzal
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2653
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

20. 9. 2021, 12:10

Tak to je jistič v pohodě, ale nemůžeš na to sázet věčně. Dřív nebo později bude distrubutor elektřiny trvat na výměně za nový.
Hodnotu hl. jističe lze vyčíst z faktury za elektřinu - z jeho velikosti platíš poplatek za rezervovaný příkon.
Pokud máš SU50 korejce, tak ti tu elektriku docela nezávidím a osobně bych to udělal celé nové, vně soustruhu.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
mcgeri2
Příspěvky: 29
Registrován: 18. 9. 2021, 11:27
Bydliště: Závod

20. 9. 2021, 12:17

Ja mam este staru elektrinu v dome, aj v dielni, vsetko predimenzovane, ked som prerabal urcite privody. Na stlpe. Mam 63A poistky, v dome mam tiez este porcelanove hl poistky vsetko drzi od kedy som dom kupil... Asi 11 rokov. A povodny majitel nesetril na hrubke kablov. A vzhladom na to ako casto pracujem v dielni tak neplatim vela.
mcgeri2
Příspěvky: 29
Registrován: 18. 9. 2021, 11:27
Bydliště: Závod

20. 9. 2021, 12:18

Elektinu na su 50 mam uz vonku, lebo v tej nohe to bolo za trest
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2653
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

20. 9. 2021, 12:22

No tak, snad ti ten můj popis k něčemu bude, takto by to mělo fungovat a celých 20let mi to takto bez problémů fungovalo.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

20. 9. 2021, 2:01

magi píše: 20. 9. 2021, 12:10 Tak to je jistič v pohodě, ale nemůžeš na to sázet věčně. Dřív nebo později bude distrubutor elektřiny trvat na výměně za nový.
Hodnotu hl. jističe lze vyčíst z faktury za elektřinu - z jeho velikosti platíš poplatek za rezervovaný příkon.
Pokud máš SU50 korejce, tak ti tu elektriku docela nezávidím a osobně bych to udělal celé nové, vně soustruhu.
Samozřejmě donekonečna to asi nepůjde. Ale dám jen takový malý příklad z praxe:
Moje teta bydlící v rodinném domku má doposud elektroměrový rozvaděč uvnitř domu, hlavní jistič před elektroměrem není, je tam jen tahový vypínač (stiskem zapni tahem vypni - ne není to omyl, osazeno před mnoha lety než se tahové vypínače vyráběly s obrácenou funkcí). Všechno, elektroměr, hlavní vypínač, nulový můstek, HDO přijímač, stykač pro boiler, závitové pojistky pro jištění jednotlivých obvodů je namontováno na jedné překližkové desce. Asi před 4 lety proběhla v té lokalitě změna vrchního vedení na kabelové uložené v zemi. Distributor demontoval vrchní vedení, přivedl nový kabel z přípojkové skříně do výše uvedeného elektroměrového rozvaděče a "šmytec". Od té doby už proběhla i výměna elektroměru z důvodu procházejícího cejchu a asi před půl rokem výměna přijímače HDO z důvodu jeho poruchy. Vše zatím bez jakýchkoliv námitek. Podle faktury platí měsíční poplatek za rezervovaný příkon jako za jistič 3x25A.
Mě jako emeritnímu elektrikáři tam vždycky vstávají moje 3 vlasy na hlavě.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
mcgeri2
Příspěvky: 29
Registrován: 18. 9. 2021, 11:27
Bydliště: Závod

20. 9. 2021, 3:18

Tak tymto veciam sa velmi nerozumiem, schvalne som si teraz vsimol, ze na stlpe uz nemam skrinku s porcelanovymi poistkami, zabudol som, ze nedavno robili na celej ulici nico s el. vedenim. Je tam uz dana plastova skrinka, predpokladam ze asi nozove poistky. Elektromer som mal meneny uz dva krat, terazmam digitalny s gps. Je to skoda, lebo ked som mal mechanicky a zapol som taku staru zvaracku len do siete, tak sa mi ptestali tocit hodiny 😁😁. Ale. Po vymene uz mi bola na nic, tak dal som ju do srotu.
mcgeri2
Příspěvky: 29
Registrován: 18. 9. 2021, 11:27
Bydliště: Závod

20. 9. 2021, 3:21

Ohladne tvojho prispevku, popisu a fotiek velmi dakujem, urcite mi to pomoze.
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2653
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

20. 9. 2021, 3:47

salus píše: 20. 9. 2021, 2:01
magi píše: 20. 9. 2021, 12:10 Tak to je jistič v pohodě, ale nemůžeš na to sázet věčně. Dřív nebo později bude distrubutor elektřiny trvat na výměně za nový.
Hodnotu hl. jističe lze vyčíst z faktury za elektřinu - z jeho velikosti platíš poplatek za rezervovaný příkon.
Pokud máš SU50 korejce, tak ti tu elektriku docela nezávidím a osobně bych to udělal celé nové, vně soustruhu.
Samozřejmě donekonečna to asi nepůjde. Ale dám jen takový malý příklad z praxe:
Moje teta bydlící v rodinném domku má doposud elektroměrový rozvaděč uvnitř domu, hlavní jistič před elektroměrem není, je tam jen tahový vypínač (stiskem zapni tahem vypni - ne není to omyl, osazeno před mnoha lety než se tahové vypínače vyráběly s obrácenou funkcí). Všechno, elektroměr, hlavní vypínač, nulový můstek, HDO přijímač, stykač pro boiler, závitové pojistky pro jištění jednotlivých obvodů je namontováno na jedné překližkové desce. Asi před 4 lety proběhla v té lokalitě změna vrchního vedení na kabelové uložené v zemi. Distributor demontoval vrchní vedení, přivedl nový kabel z přípojkové skříně do výše uvedeného elektroměrového rozvaděče a "šmytec". Od té doby už proběhla i výměna elektroměru z důvodu procházejícího cejchu a asi před půl rokem výměna přijímače HDO z důvodu jeho poruchy. Vše zatím bez jakýchkoliv námitek. Podle faktury platí měsíční poplatek za rezervovaný příkon jako za jistič 3x25A.
Mě jako emeritnímu elektrikáři tam vždycky vstávají moje 3 vlasy na hlavě.
Jasná věc, bylo to tako dřív (hlavně na dědinách) v každé chalupě, i já to pamatuju. Ale jak říkám, je to otázkou času.
Nedávno jsem něco podobného řešil na místní pile. Vyhořel tam elektroměr, asi vlivem nějakého přepětí. Celá nepřímá měřící souprava tam byla z dob JZD, pouze elektroměr moderní 4Q s GSM komunikátorem.
Distributor odmítnul namontovat nový, dokud se celá měřící souprava nepředělá podle současných norem a požadavků.
Tzn. novou vkládací skříň, nová měřící trafa s cejchy, nová zkušební svorkovnice a hlavně nový hl. jistič 100A (B) a tím pádem to bylo v háji, protože MVE která tam je taky od té chvíle nešla přifázovat. Původní hl. jistič byl 100A bakelitový deion a ten si nechal po hlavě skákat.
Tzn. závěrem - dokud to distributor nechává být, budťe rádi, ale jakmile dojde k sebemenšímu problému, budete předelávat celé měření vč. hl. jističe atd.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
mcgeri2
Příspěvky: 29
Registrován: 18. 9. 2021, 11:27
Bydliště: Závod

20. 9. 2021, 3:59

Tak dufam ze k tomu tak skoro nedojde, lebo to by ma asi porazilo. A nebol by som jediny tu v dedine. Ceny su nekrestanske, len skrinka s elektromerom, ktora je pred domom vyjde cca 600 eur. A kde je prerabka celej elektroinstalacie podla terajsich noriem v dome. Radsej si to ani nechcem predstavit.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“