3D tiskarna

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 8. 2019, 12:20

robokop píše: 26. 8. 2019, 8:24 Ja osobne jsem zvedavej jak to vyjde kdyz to bude udelane nekompromisne tuhe.
Máš v dílně moc pěknou CNC frézku (snad Ruhla?). Při návštěvě jsem obdivoval povrch, který jsi na ní obráběl.

Jistě pro Tebe není žádný problém na ni připojit extruder. Dá se koupit komplet hotový z Číny za pár korun. No a máš dokonale tuhou 3D tiskárnu.

Myslím, že podobných pokusů o adaptaci frézky na 3Dprn proběhla spousta. A myslím, že pokud někdo chtěl později skutečně tisknout, tak z této kombinace přešel na běžnou 3D tiskárnu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22396
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 8. 2019, 12:23

Tohle nelze u bezne frezky udelat nebot nema pozadovanou dynamiku protoze je konstruovana na rezne rychlosti triskoveho obrabeni.
Proto jsem zde zminoval "rychle" srouby
Prestavuju brothera ten by s tou dynamikou nemel mit problem
Kdyby byl na test prostor tak ho rad udelam
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

26. 8. 2019, 12:30

Beru tě za slovo. Mám tu volný jeden Wade extruder včetně hotendu na 3mm. Dám ti k tomu i nějaký filament a vyhřívání bedu.
SABLE-2015
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22396
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 8. 2019, 12:35

ok
koukam na ten extruder
to je samozrejme blbost
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Tukanekb8
Protřelý bazarník
Příspěvky: 906
Registrován: 19. 4. 2015, 8:05

26. 8. 2019, 9:41

t256 píše: 26. 8. 2019, 10:29 Jaky mas duvod ze chces mit bed pridelany k boxu napevno? Pokud s nim budes jezdit jen nahoru/dolu, pohyb je minimalni a na tisk by to nemelo mit zadny vliv. Dost to zjednosi konstrukci a serizeni cele tiskarny.
No jednak budu mit bed na 230V a nechci aby se mi tam nekde hybal kabel a hrozilo mozne prosoupani atd... (i kdyz vim ze ten pohyb v ose Z je maly) dalsi duvod jsou rozmery, kdyby se bed hybal v ose Y tak bych musel mit tiskarnu metr dlouhou, kdyby se hybal v Z tak bych si snizil pouzitelnou vysku, byl jsem limitovan deskama, vetsi uz by mi na cnc neobrobyly... Navic z me tiskarny mam tu zkusenost, ze vytisk drzi jak hovado a kdyz je to neco vetsiho co mi nejde sloupnout tak si to rozhodim. Co se mechaniky tyce, nepride mi ze by to bylo snazsi na montaz, takova plocha (40x40cm) by musela byt take na linearech v rozich a posuv udelany tak aby se to nekrizilo a nekroutilo teplem... Dalsi vec je, ze tam chci mit i laser na gravirovani (jeden z duvodu proc box) a pevnym bedem si usnadnim upinani. Navic jak se tu pise, rad bych mel konstrukci pevnou a rad bych to jednou nastavil a tak to proste zustalo... Jen me zarazi ze jsem podobnou konstrukci tiskarny jeste nenasel, proc asi? Je s tim srani... :)
Soustruh Magdeburg D30, CNC frézka home-made, 3D tisk home-made,...
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 8. 2019, 10:19

Tukanekb8 píše: 26. 8. 2019, 9:41 ... Jen me zarazi ze jsem podobnou konstrukci tiskarny jeste nenasel, proc asi? Je s tim srani... :)
Nebo proto, že to není příliš šikovné?
Pokud někdo chce pevný stůl a vysoký tiskový prostor, tak myslím dneska jde spíš do delta tiskáren.
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

27. 8. 2019, 2:01

lubbez píše: 26. 8. 2019, 9:46 ... Co je klíčové, neporovnávat to s Průšou, protože to je komerční projekt ohlodaný až na dřeň a výsledek je hračka pro dospělé. Robustnější promyšlená konstrukce vedení v souřadnicovém systému bude asi základ, ale tady bude potřeba dost teoretických znalostí...
Hracka ktera ale tiskne bezvadne, presne, tise , rychle, multimaterialove. Pokud je teda dobre sestavena a serizena. Ja si treba s Mk3 + MMU2S ani trochu nehraju, ale normalne ta sestava vyrabi co je potreba pro prototypovou vyrobu ze vsech moznych materialu, ABS, PLA, PETG, HIPS + PVA...atd.
Kdyz to takhle funguje, tak jaka je pointa tvorit supertuhou masinu, ktera diky inercialnim silam nikdy nebude tisknout ani zdaleka tak rychle jako tahle Prusa hracka?

Byla zminena i jednoduchost profi stroje Markforged. Tohle muzu potvrdit , am Mark II a je to porad minimalisticka stavba. Nijak zvlast tuhy stroj, male krokace, nema ani vyhrivany bed. Ale je spravbe odladeny a tak tiskne skvele. Navic umi produkovat i skutecne kompozity. Kdyz funguje tahle mechanika, neni potreba to prece hrotit do robustnejsi konstrukce ala mechanika frezky na kovy. Podle mne tuhost uz dlouho nepredstavuje v FFF tiskarnach zadny problem. Tech je vic v jinych aspektech veci..
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22396
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 8. 2019, 2:37

No vidis
A ja si prave rikal u prusi na stanku na vystave jak je to v jedne ose rozklepane ze ten vytisk byl zvlneny ale prave v jedne ose tusim Y. Takze tomu tuhost schazela a predvadel to tam osobne sam Prusa. A na vystave, tam musi byt fakt vyladene predvadeci masiny. Ale jako konstrukcne od pohledu jak by se to nemohlo trast jako drahej pes. Jako na tom musej mukronovy hodinky s jistotou ukazovat vychylku jakmile na to fouknu a dost mozna ze i setinovy. Takze asi tak.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

27. 8. 2019, 4:03

Jestli to melo defekt v tisku jak pises, tak to proste bylo blbe sestelovany Prusa neprusa. Nebo tam byl pruvan na ABS nebo blbe naslicovane a dalsich dvacet moznych duvodu. Nicmene ten stroj umi normalne tisknout bez vad podobne jak mnohem drazsi alternativy. Jedine co jsem treba ja menil bylo ulozeni vodicich tyci za duralove, ale i to vicemene z estetickych duvodu, protoze jsem nemohl snest pohled na eska pasmu jako konstrukcni prvek ulozeni. Ale i s tim to tiskne fajn i na plne rychlosti (kolem 800mm/s vodorovne) a plna zrychleni . Na vyssich hodnotach limitni akcelerace a jerku ( od cca 1600mm/s2 do maxima cca 2500mm/s2) se viditelne trepe tiskarna jako celek, pokud neni prisroubovan ram k hmotnemu zakladu. Ale to se neni cemu divit vzhledem k dynamice vs hmotnost stroje. V takovem pripade je to videt i jako takove specificke vlnky na tisku. Jinak teda rozhodne neni nic co by bylo videt pri cinnosti nebo na vytisku a signalizovalo nedostatek tuhosti v jakekoliv ose. Znam Mk3 uz dost dlouho a dobre abych to mohl rict.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22396
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 8. 2019, 6:26

Na veletrhu a primo prusa sam osobne?
Tech masin tam mel vic. Trepalo se to vsechno.a.zas tak rychle nejezdil.
Vim co jsem videl
Jako 10mm tycky cca 400mm dlouhy chyceny na konci drc paskou. Na tom par set gramu. Plus nejaky sily navic. Jako da se to i spocitat.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Dawe
Příspěvky: 2524
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

27. 8. 2019, 6:31

Tak spocitat se to jiste da, je to jen obecny rovinny pohyb. Ja taky vim co mam a jak to funguje. Myslim ze se v tomhle neshodnem.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
t256
Příspěvky: 2834
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

27. 8. 2019, 7:03

Pokud ti staci kvalita tisku prusi, proc ne. Lide co si tyhle pevnejsi tiskarny stavi chteji zjevne tisknout lip.
Kdybys rozjel prusu ma 800mm/s tak by ti asi vyletel z okna :-) Nechce se mi to pocitat a nevim pri jake akceleraci s to zkousel, ale kdyz pises ze 1600 uz je moc, tak kdyz prejedes cely stolek rekneme s 1000mm/s2 dosahnes na jeho konci rychlost odhadem tak 150mm/s, rozhodne ne 800.
Ja tiskarnu testoval pri akceleraci 6000mm/sec2 a ver mi ze vim co to dela i s 60kg strojem. Co by to udelalo s prusou radeji ani nedomyslet :-)
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

27. 8. 2019, 7:52

robokop píše: 26. 8. 2019, 12:23 Tohle nelze u bezne frezky udelat nebot nema pozadovanou dynamiku protoze je konstruovana na rezne rychlosti triskoveho obrabeni.
Proto jsem zde zminoval "rychle" srouby
Prestavuju brothera ten by s tou dynamikou nemel mit problem
Kdyby byl na test prostor tak ho rad udelam
tady jde spis o ekonomiku provozu, nekolik hodin tisku vs nekolik desitek minut obrabeni
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22396
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 8. 2019, 7:54

ano to je zajimavy aspekt
pri urychlovani velkych hmot vyrtopis hodne energie a ekonomika pujde do haje
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

27. 8. 2019, 9:05

Průša je slušně funkční hračka. To že se s tím dá tisknout docela pěkně, ještě neznamená, že to je dobrá tiskárna. - Otevřená, relativně netuhá konstrukce. Před samotným tiskem se musí tiskárna vyladit a nastavit. (každej Průšař přizná, že než začne tisknout, je to spousta času, nastavovaní a ladění) - Druhý problém a podle mě mnohem větší je napájecí napětí 12V. Motory sice mají slušný přídržný moment, ale dynamika je na tom podstatně hůř. Je to taková BF-16 nebo BF-20, když to porovnám s frézkou. Funguje, ale na vážnou práci to není.

Pokud se člověk chce realizovat stavbou, pak je to fajn. Pokud to má být prostředek k nějaké jiné práci, je to k zamyšlení. Když porovnám ceny, je jasné, že ten Průša sice vítězí, ale zas tak přesvědčivé to není, samozřejmě cca 25 Průša a cca 50 Ultimaker 2+ a 100+ za Mark two jsou rozdílné, ale. Marka si člověk kupuje pouze na práci. Ulti stojí sice 2x tolik co Průša, ale po rozbalení je schopnej okamžitě kvalitně a hlavně rychle tisknout.

Ale abych nekecal, musel jsem nastavit výšku Zka, čas od času upgraduji firmware a občas namažu vedení. Jinak tiskárna dělá, to co má v názvu - tiskne. Když zvolím správný materiál, tak vše bez problémů vytiskne.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“