Má budoucí portálka

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2020, 10:10

Jojo Lubbezi, nejdu v tom sám. Nechci strkat všechny do jednoho pytle, ale zažil jsem totéž.
Jenže kde sehnat někoho kdo umí a není jen frajer a má čas to udělat.
Malé věci ještě jo, ale něco většího...

Tak mne napadá, Vy co děláte na profi systémech, jak dlouho zabere naprogramovat mašinu aby udělala následující.
Polotovar dejme tomu frézované hliníkové desky. Ty jsou poměrně slušně řezané, takže je se čeho chytit. Deska bude 700x350mm výška 100mm. Chci to srovnat do pravých úhlů a srazit hrany 2mm. Pak udělat symetrický díry Včetně závitu M12 pod rastrem 50mm.
Jak by jste to dělali? Sami prim na mašině, nebo v CAD/CAM?
Co by bylo snazší a rychlejší.
Už jsem se na něco podobného ptal kdysi.

Díky
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10105
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2020, 10:14

lubbez píše: 3. 1. 2020, 8:44 Bohužel ty kooperační věci jsou problém. Tím, že nevyrábím, nemám ani kontakty.
Ano kooperace je pro hobbíka opravdu problém ,pokud zadám poptávku já a relativně tu samou kamarád bez IČO tak je většinou výsledek takovej že kamarád nedostane odpověď vůbec, nebo že bohužel dělají jen pro firmy ,a nebo chudák dostane úplně jinou cenu .
Mám zkušenost s poptávkama i tady na foru a byl jsem docela nepříjemně překvapen protože jsem dostával nabídky který někdy až dvojnásobně převýšili cenovou kalkulaci od velkých firem kde mají hodinovou sazbu hodně vysoko.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

3. 1. 2020, 10:15

lubbez píše: 3. 1. 2020, 8:44 Nechtělo se mi to dělat z litiny, ale nakonec je to nejlevněší a nejrychlejší.
Zlatá slova !!! Pokud se jedná o díly, které se nepohybují je hmotnost jenom k dobru. Všechny ty svařované konstrukce jsou jenom pro zlost. Žádné žíhání zcela neodstraní všechny nectnosti. Svařovací přípravky na auta se nikdy nekolíkovaly ! Vždycky to bylo stavitelné protože se to chrulo i po letech.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10105
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2020, 10:37

Milan199 píše: 3. 1. 2020, 10:15
Zlatá slova !!! Pokud se jedná o díly, které se nepohybují je hmotnost jenom k dobru. Všechny ty svařované konstrukce jsou jenom pro zlost. Žádné žíhání zcela neodstraní všechny nectnosti.
Taky jsem zastáncem litiny,jen je to někdy neekonomické nebo pro většinu hobbíků nedosažitelné ,ono to zbytkové pnutí zůstává i v litině ,jen u tý konti litiny je ta výhoda že se z ní snažíš odebrat jen to nejnutnější tak že se to tolik neprojeví, klasickej odlitek je stejnej problém jako svařenec a tak to žíhání na odstranění pnutí je nutný jak u svařence tak u odlitku .Ony se ty svařence kroutí taky proto že je u nich většinou jiná konstrukční škola než u odlitku .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

3. 1. 2020, 11:24

Mrosconi píše: 3. 1. 2020, 10:10 Jojo Lubbezi, nejdu v tom sám. Nechci strkat všechny do jednoho pytle, ale zažil jsem totéž.
Jenže kde sehnat někoho kdo umí a není jen frajer a má čas to udělat.
Malé věci ještě jo, ale něco většího...

Tak mne napadá, Vy co děláte na profi systémech, jak dlouho zabere naprogramovat mašinu aby udělala následující.
Polotovar dejme tomu frézované hliníkové desky. Ty jsou poměrně slušně řezané, takže je se čeho chytit. Deska bude 700x350mm výška 100mm. Chci to srovnat do pravých úhlů a srazit hrany 2mm. Pak udělat symetrický díry Včetně závitu M12 pod rastrem 50mm.
Jak by jste to dělali? Sami prim na mašině, nebo v CAD/CAM?
Co by bylo snazší a rychlejší.
Už jsem se na něco podobného ptal kdysi.

Díky
Ahoj, z tvých dotazů čiší trochu neznalost. Ptáš se na NAPROGRAMOVAT ! To je ale zanedbatelná část práce v rámci výroby. Program na vyvrtání těch děr má tři řádky ! Je úplně jedno zda jsou ty díry 4 nebo 160 /počet/ Mnohem důležitější je HLOUBKA vrtání a závitování. Jestliže budeš dělat závit 2,5 D tedy u M12 30 mm hloubky, tak ho mašina pojede dejme tomu 15 sec ovšem do hloubky 50 mm to už bude třeba 50 sec !

Pokud bych měl vyrábět desku kterou popisuješ, postupoval bych následovně :

Upnul bych ji na stůl /přes podložky/ na boční upínky, Obrobil bych dvě protilehlé boční plochy a vrchní plochu.

Desku bych otočil a vyrovnal na obrobené plochy na hodinky.

Obrobil bych vrchní plochu a zbylé boční plochy.

Vyvrtal, srazil hranu, vyřezal bych závity.

Boční hrany bych srazil na srážečce.

Na to aby ti někdo nakalkuloval cenu chybí informace :

Jakost materiálu
Přídavky
Tolerance a geometrická přesnost. Pokud na někoho vyrazíš s požadavkem do 0,02 asi tě rovnou pošle na Macháčkův palouk. /viz tepelná roztažnost hliníku/
Výkres

Ty ceny se budou lišit od několika hodin po několik dní, podle vybavení, umu a podle Tvých výmyslů. Pokud bude zadání "aby to bylo v desetině" je cena tak poloviční nežli "aby to bylo do pěti stovek".

Hrubý odhad pro rozumné přídavky, 7075, a závity 2,5 D :

příprava, upínání, úklid 4 hod
obrábění 5 hod
programování 0,5 hod

Jenom taková poznámka. Když přijde neznámý zákazník a neví co chce / viz tvůj dotaz / a bzučí jaká bude cena, tak to se ho koukám co nejdříve zbavit.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

3. 1. 2020, 4:37

Já vím co chci, takže u mne to problém není. Jen jsem si vzpomněl na to, jak mi tady všichni radili, že ty objímky mi udělají za 250Kc a pak najednou byla cena 20x vyšší. Takže nejdřív každý má silné řeči, hele nech si to u někoho vyrobit, to je raz dva a pak když dojde na realizaci, už tak velcí frajeři nejsou. Neberete to osobně, jen popisují situaci, kterou jsem zažil.

Takže pokud je to vážně práce na celý den, tak to nejsem na to zas tak špatně. Jako amatér.

Diky
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

14. 4. 2020, 6:09

Nechci zakládat nové vlákno. Tak se zeptám znalců zde. Docela jsem pokročil v návrhu konstrukce frézky a narazil jsem na toto.
Pro osu Z bych potřeboval odlitek z šedé litiny pro další opracování. Je vůbec reálné to někde zadat? Nebo je lepší koupit kus litiny a ten obrobit? Předem díky za odpovědi.
Tentýž problém mám se stolem, který bych rád měl litinový vyžebrovaný s T drážkami.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

15. 4. 2020, 10:36

Jestli chceš šedou litinu kvůlivá tlumení vibrací, tak od oceli to bude měřitelné od určité hmotnosti. Řekl bych tak pár set kg. Ale možná se pletu.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 4. 2020, 11:39

miv píše: 14. 4. 2020, 6:09 Nechci zakládat nové vlákno. Tak se zeptám znalců zde. Docela jsem pokročil v návrhu konstrukce frézky a narazil jsem na toto.
Pro osu Z bych potřeboval odlitek z šedé litiny pro další opracování. Je vůbec reálné to někde zadat? Nebo je lepší koupit kus litiny a ten obrobit? Předem díky za odpovědi.
Tentýž problém mám se stolem, který bych rád měl litinový vyžebrovaný s T drážkami.
ono záleží co si pod tím má člověk představit, jinej přístup bude ke kostičce 100x100x100 a jinej ke kostce 600x600x600... kde už to bez odlitku nebude moc ekonomické..
počítej, že cena odlitku je cca dvojnásobná co samotná kontilitina (nelze to říct obecně) odlitek ti sice ušetří nějaké obrábění, hmotnost výchozího polotovaru, ale zase musíš udělat model atd.. takže ekonomicky to musíš vyhodnotit sám. malé výroky seasi vyplatí kontiblok u velkých už odlitky/svařence ..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

15. 4. 2020, 11:46

přesně jak píše RaS
jen bych doplnil, že kusovku odlít lze
jen se s tebou asi nikdo nebude bavit stylem "asi takhle velký..."
základ je pořádná dokumentace a jasná představa co chci
před pár lety mi něco odlévali na zakázku, platil jsem asi 120,- + DPH za kilo, měl jsem připravený modely
připrav si výkresy podle školních znalostí a učebnic, pak si najdi nějakého technologa a zkonzultuj to
....
výše uvedené platí v případě zakázkové výroby obecně
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

15. 4. 2020, 1:44

bobik píše: 15. 4. 2020, 10:36 Jestli chceš šedou litinu kvůlivá tlumení vibrací, tak od oceli to bude měřitelné od určité hmotnosti. Řekl bych tak pár set kg. Ale možná se pletu.
Takže u konstrukce osy Z, která vychází cca 70 kilo to zřejmě nemá smysl a je rozumnější to vyrobit z ocelových dílů a sešroubovat. Já sem pak dám k oponentuře celou konstrukci než to začnu konstruovat a zadávat.
Díky za radu.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

15. 4. 2020, 3:00

jestli je to nějaká skříňovitá věc, tak 1 kus svař z výpalků z tlustých plechů
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

15. 4. 2020, 7:52

Před tou konstrukcí napiš, co od té frézky očekáváš, jak má být velká, rozjezdy a kolik do toho chceš dát. Na internetu je dost osvědčených konstrukcí, nemusíš vymýšlet už vymyšlené. I samotný rám frézky z litiny se dá v různých provedeních koupit. Určitě levněji, než když si ho necháš udělat z ocelových plechů.
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

15. 4. 2020, 11:59

testone píše: 15. 4. 2020, 3:00 jestli je to nějaká skříňovitá věc, tak 1 kus svař z výpalků z tlustých plechů
Je to vlastně deska 30x200x700. Na ní položena trubka d140x700x10 plus žebra okolo trubky (v té trubce bude vřeteno). Zespodu na desce lineáry.
Naposledy upravil(a) miv dne 16. 4. 2020, 12:10, celkem upraveno 1 x.
miv
Příspěvky: 773
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

16. 4. 2020, 12:09

testone píše: 15. 4. 2020, 3:00 jestli je to nějaká skříňovitá věc, tak 1 kus svař z výpalků z tlustých plechů
Takhle to vypadá v modelu.
SestavaOsyZ.png
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“