Má budoucí portálka

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

16. 4. 2020, 6:20

aha......
to je nesmysl
Jak to vřeteno do té trubky namontuješ aby tam nemělo vůli?
pokud se "vřetenem " rozumí válcovitý elektromotor s upínáním nástroje, tak to musíš mít staženo dělenými objímkami
profesionální vřetena mají plochou přírubu pro namontování šrouby z čela
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

16. 4. 2020, 2:14

testone píše: 16. 4. 2020, 6:20 aha......
to je nesmysl
Jak to vřeteno do té trubky namontuješ aby tam nemělo vůli?
pokud se "vřetenem " rozumí válcovitý elektromotor s upínáním nástroje, tak to musíš mít staženo dělenými objímkami
profesionální vřetena mají plochou přírubu pro namontování šrouby z čela
Ano je to myšleno tak, že čelo bude opracováno (možná přibude širší příruba). Dovnitř přijde dělená objímka (dvojitá) s motorem. Tato vnitřní objímka s přírubou se bude šroubovat z čela na tento válec.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

16. 4. 2020, 2:37

a proč něco do něčeho přes mezikus? proč ten tubus neuděláš přímo na to vřeteno? buď teda dělenej stahovací a nebo lépe vybrat vřeteno s přírubou a to přišroubovat s čela tubusu do přesné díry?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

16. 4. 2020, 2:55

RaS píše: 16. 4. 2020, 2:37 a proč něco do něčeho přes mezikus? proč ten tubus neuděláš přímo na to vřeteno? buď teda dělenej stahovací a nebo lépe vybrat vřeteno s přírubou a to přišroubovat s čela tubusu do přesné díry?
Protože předpokládám do budoucna výměnu vřetena (které už mám) za silnější s ATC.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

16. 4. 2020, 3:23

miv píše: 16. 4. 2020, 2:14
testone píše: 16. 4. 2020, 6:20 aha......
to je nesmysl
Jak to vřeteno do té trubky namontuješ aby tam nemělo vůli?
pokud se "vřetenem " rozumí válcovitý elektromotor s upínáním nástroje, tak to musíš mít staženo dělenými objímkami
profesionální vřetena mají plochou přírubu pro namontování šrouby z čela
Ano je to myšleno tak, že čelo bude opracováno (možná přibude širší příruba). Dovnitř přijde dělená objímka (dvojitá) s motorem. Tato vnitřní objímka s přírubou se bude šroubovat z čela na tento válec.
jasně, takže nadhodíš k diskusi něco, na čem chyběj ty nejpodstatnější věci a co vlastně bude ve finále úplně jinak.....
škoda času se tím zabývat
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

16. 4. 2020, 6:49

testone píše: 16. 4. 2020, 3:23
miv píše: 16. 4. 2020, 2:14
testone píše: 16. 4. 2020, 6:20 aha......
to je nesmysl
Jak to vřeteno do té trubky namontuješ aby tam nemělo vůli?
pokud se "vřetenem " rozumí válcovitý elektromotor s upínáním nástroje, tak to musíš mít staženo dělenými objímkami
profesionální vřetena mají plochou přírubu pro namontování šrouby z čela
Ano je to myšleno tak, že čelo bude opracováno (možná přibude širší příruba). Dovnitř přijde dělená objímka (dvojitá) s motorem. Tato vnitřní objímka s přírubou se bude šroubovat z čela na tento válec.
jasně, takže nadhodíš k diskusi něco, na čem chyběj ty nejpodstatnější věci a co vlastně bude ve finále úplně jinak.....
škoda času se tím zabývat
Já jsem se ptal na ten držák, ne na uchycení vřetene. A, pokud si vzpomeneš, pak mi nešlo ani tak o tu konstrukci, ale o to, zda lze rozumně zadat odlitek z litiny. Pokud se Ti zdá, že jsem se zeptal špatně, pak se Ti omlouvám. Lépe jsem to nedokázal.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

16. 4. 2020, 7:50

za předpokladu, že ta díra je tak D100 a víc a mělo by se to podobat tomu tvaru tak je asi snažší a levnější odlitek.. nicméně než najdeš někoho kdo to bude obrábět tak mu to dej ať ti k tomu něco řekne.. já bych třeba udělal horní stranu rovnoběžnou se spodní aby se to dalo alespoň nějak rozumně chytit (ne takhle kruhovou) samozřejmě udělat nějakou referenční hranu pro vozíky, případně prostor pro matici atd.. to ten tvůj náčrtek vůbec nemá..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

16. 4. 2020, 7:53

miv píše: 16. 4. 2020, 6:49
Já jsem se ptal na ten držák, ne na uchycení vřetene. A, pokud si vzpomeneš, pak mi nešlo ani tak o tu konstrukci, ale o to, zda lze rozumně zadat odlitek z litiny..
No odlít to pujde až tomu vymodeluješ úkosy žeber a dělící rovinu ,pak to bude potřebovat domodelovat známky na jadro dutiny .Je to stejné jako když děláš bábovičku z písku ,když neuděláš úkosy budeš mít orvaný stěny nebo utrhaný žebra.
Naposledy upravil(a) fmodel dne 16. 4. 2020, 7:58, celkem upraveno 2 x.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

16. 4. 2020, 7:56

RaS píše: 16. 4. 2020, 7:50 nicméně než najdeš někoho kdo to bude obrábět tak mu to dej ať ti k tomu něco řekne.. já bych třeba udělal horní stranu rovnoběžnou se spodní aby se to dalo alespoň nějak rozumně chytit (ne takhle kruhovou) samozřejmě udělat
Ano tak se pozná konstruktér když zná i problematiku obrábění ,a poradí si s technologickejma plochama pro budoucí obrábění.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

16. 4. 2020, 9:13

miv píše: 16. 4. 2020, 6:49 Já jsem se ptal na ten držák, ne na uchycení vřetene.
tomuhle nerozumím
Co je držák a co je uchycení vřetene?
To jsou dva rozdílné kusy?
samotná ta myšlenka s trubkou špatná není, bylo by to hodně tuhé
ale
Jak chceš nějak rozumě obrobit díru D100 L700?
Jak chceš nacpat do díry D100 ještě nějaký mezikus se stahovací objímkou a vřeteno?
....
jinak souhlas s kolegy nahoře
z hlediska obrábění je zásadní chyba absence ploch pro upnutí
otázka je na čem by se to obrábělo
pokud na horizontce, tak by to šlo upnout za boky
pokud na frézce se svislým vřetenem, není to za co upnout, vadí tam ty oblouky
pokud budeš dole dělat plochou přírubu, tak ti závity pro přišroubování budou vycházet přesně do svaru nebo do mezery mezi trubkou
(možná přibude širší příruba)
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

16. 4. 2020, 9:27

tomuhle nerozumím
Co je držák a co je uchycení vřetene?

To jsou dva rozdílné kusy?
samotná ta myšlenka s trubkou špatná není, bylo by to hodně tuhé
ale
Jak chceš nějak rozumě obrobit díru D100 L700?
Jak chceš nacpat do díry D100 ještě nějaký mezikus se stahovací objímkou a vřeteno?
....
jinak souhlas s kolegy nahoře
z hlediska obrábění je zásadní chyba absence ploch pro upnutí
otázka je na čem by se to obrábělo
pokud na horizontce, tak by to šlo upnout za boky
pokud na frézce se svislým vřetenem, není to za co upnout, vadí tam ty oblouky
pokud budeš dole dělat plochou přírubu, tak ti závity pro přišroubování budou vycházet přesně do svaru nebo do mezery mezi trubkou
(možná přibude širší příruba)
[/quote]

Omlouvám se, že jsem to sem dal ještě nedopracované. To co jsem sem umístil jako držák vřetene je ve skutečnosti jenom osa Z, která se vertikálně pohybuje na křižáku. Předpokládal jsem, že je to složeno (sešroubováno) z ploché desky. Na ní přišroubována (nebo přivařena) trubka (nakupovaná) a nasunuta žebra, která by byla také našroubována. Ta trubka by ze strany vřetene byla obrobena na horizontce a do obrobené hrany trubky vyvrtány čelně díry se závity. Teprve do toho bych zasunul a dorazil držák vřetene s přírubou, která by k té trubce byla přišroubována. Ten držák tam vůbec není nakreslen, takže to je zjevně matoucí. Já to zkusím domodelovat celé i s držákem vřetene a dal bych to sem, když dovolíte, znovu. Zatím mne tedy ignorujte.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

17. 4. 2020, 7:42

fmodel píše: 16. 4. 2020, 7:56
RaS píše: 16. 4. 2020, 7:50 nicméně než najdeš někoho kdo to bude obrábět tak mu to dej ať ti k tomu něco řekne.. já bych třeba udělal horní stranu rovnoběžnou se spodní aby se to dalo alespoň nějak rozumně chytit (ne takhle kruhovou) samozřejmě udělat
Ano tak se pozná konstruktér když zná i problematiku obrábění ,a poradí si s technologickejma plochama pro budoucí obrábění.
Pro někoho samozřejmost ale většina to má většinou nedomyšlené a pak se diví...
Nicméně já už se ztratil.. nejdřív jsme odlejvali, pak svářeli pak šroubovali ...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

13. 7. 2020, 7:49

Ciao,

Pánové měl bych dotaz na lepení kovů a polymerbetonu. Udělal jsem základnu (viz obrázek) a mám tam otvory pro motor a šroub. V těch příčkách je otvor 120mm široký. Pevný konec bude na tom vyčuhujícím obdélníčku (110x50mm) a volná konec v předním čele. Už to mám odfrézované a je to v rovině. Motor se bude ucyhcovat do te posledí příčky s otvorem prostředníctvím držáku. Budu moci použít i klasicky SYK držák motoru.

Napadlo mně, že bych to mohl vylít polymerem pro lepší útlum. Ono dolní část bude komplétně vylitá, ale myslím si, že i ten vrch bych mohl kompletně vylít. Abych to mohl udělat, musím to zabednit. Jedná možnost je vložit tam jekl 120x120/5mm a uchytit ho do těch příček seshora. Pak odfrézovat horní část jeklu, bay vznikl žláb. On bude cca 95mm hluboký a 110mm široký. Pak bych to musel znovu srovnat do roviny. Možnost uchycení je pouze do těch příšek seshora. Moc prostoru pro vrtání tam není a tak vyvrtat do bočních stěn díry a závit, abych tam mohl dát další šrouby je nemožné, protože je tam jen 110mm prostor. Svařovat to nebudu, protože to ani neumím a nyvíc jsem přesvědčený, že dobře sešroubovaná konstrukce je lepší než svařenec.

Ptám se na to, zda si myslíte, že pokud takový jekl do konstrukce přidám a zaliju kolem polymerbetonem, jestli se dostatečně přilepí plyskyřice k tomu železu? Prostě aby se mi to neodchlíplo.

Nebo jinak, vykašlat se na to a udělat jen kopyto (hranol) a ten vložit a odseparovat a celé to vylít? Poradíte mi nějaký separátor? A z čeh kopyto?
zakladna.jpg
Díky
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“