Má budoucí portálka

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

1. 1. 2020, 9:47

Mex píše: 1. 1. 2020, 9:40
miv píše: 1. 1. 2020, 8:09 Já je podazírám, že ten proud udávají už vynásobený cosinem fi.
To by teda byl od nich pěkný podraz. Pak by nebyl validní podklad pro stanovení parametrů měniče a jištění.
Měnič, jističe i kabeláž zatěžuje celkový proud.
Uvidím co tam vůbec leze. Jak budu mít chlazení, seženu proudovou sondu, vymyslím nějakou proměnnou zátěž a budu hezky osciloskopovat. Docela mne zajímá, co se z té PWM-ky urodí za proud.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 1. 2020, 1:17

Proud umí měřit a zobrazovat skoro každý měnič.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

2. 1. 2020, 11:04

Shodou okolností stavím plastovou mašinu taky. Původně jsem chtěl z Asie nechat dovézt opracované litinové odlitky, které shodou okolností stály pár šupů (cca 15-20 tisíc), bohužel cena dopravy byla vyšší než samotný výrobek. Tak jsem se začal koukat po rysplotně, neb je to nejefektivnější základ pro stroj domácky dělaný. Naprostou náhodou jsem narazil na prodej plastové mašiny (tedy základna a portál), které byly cenově fakt výhodné a hlavně tady bylo vlákno od uživatele Andrews, který tuto mašinu koupil, ale jako celý hotový stroj. Sice měl z počátku problémy, ale výměnou portálu se zjevně vyřešily, protože další příspěvky už nebyly.

Rok se mi to válelo v garáži a teprve na podzim jsem se dal do práce. Nejdřív jsem si nechal přeměřit základní geometrii a vložky pro přišroubování lineárů (byly už obrobené od prodejce) a podle chlapů z fakulty, je veškerá geometrie OK. To jsem zjistil třeba při montáži lineárů na nejdelší osu (já jí říkám X), kde ustavení vozíků do 0,01mm byla otázka hodiny. Protože na stroj nijak nespěchám, teď jsem krom lineáru zase vše oddělal a pošlu ocelové díly do zinkovny a pak začnu dělat finální montáž osy X - tedy základna + stůl.

Ale proč o tom vlastně píšu, ten pán těch mašin vyrobil výrazně víc a viděl jsem formy, ve kterých to odlévá. Taky jsem viděl návrh držáku tvého vřetena a sice nejsem konstruktér obráběcích strojů, ale tvá konstrukce mi přijde přehnaně složitá a pekelně drahá. Na vřetýnko 1,5 kW jestli se nemýlím stačí dvojitej držák. Samozřejmě, pokud je cílem tvého snažení pouhá stavba stroje, pak není co řešit, jinak si myslím, že tě to sežere. :-) Jenom pouhé obrábění dílů bude rána. Vyladit materiál, formu všechny vložky dovnitř tak tam to bude nejenom o penězích ale i o čase. Před rokem jsem nechával upravovat rysplotnu na jednoúčelový stroj + nějaké drobnosti řezané drátem. Celá ta sranda byla velká 300x370 mm, obrábění na 5ti osem centru a protože neumím malovat v CADu, tak obrázky od ruky a další 2 konzultace s programátorem a nakonec to celé stálo 16 tisíc bez daně.

Jak jsem psal, nejsem konstruktér, ale z praxe mám vyzkoušené - žádné vaření, žádné jekly nebo hliníkové profily (krom dvířek, stolů ... :-)) a bude půlka problémů.
Přeju pěknej Novej rok
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

2. 1. 2020, 12:45

lubbez píše: 2. 1. 2020, 11:04 ... a pošlu ocelové díly do zinkovny ...
Dej pozor na ten zinek ! Pokud tím myslíš plechařinu nebo tak, tak to se nic neděje. Ale domečky na ložiska a jiné přesné věci nezinkuj ! I galvanického zinku jsou třeba 0,02 a budeš mít problémy při montáži !

pohodový rok a pevné zdraví přeje
Milan
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

2. 1. 2020, 2:19

Mex píše: 2. 1. 2020, 1:17 Proud umí měřit a zobrazovat skoro každý měnič.
Ano, ten můj také. Ovšem to číslo mi neukáže tu krásnou pilu.
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

2. 1. 2020, 2:26

lubbez píše: 2. 1. 2020, 11:04
Jak jsem psal, nejsem konstruktér, ale z praxe mám vyzkoušené - žádné vaření, žádné jekly nebo hliníkové profily (krom dvířek, stolů ... :-)) a bude půlka problémů.
Přeju pěknej Novej rok
Díky za příspěvek. Jen dotaz, proč ne vaření? Pokud se to nechá vyžíhat, neměl by být problém. Nebo ano?
P.S.
Vřeteno má 2.2kW, nikoliv 1.5kW. Ale to asi nehraje takovou roli. Co se týká toho nosiče vřetene. Všichni zde mne varovali, že vše musí být maximálně tuhé. Tak se o to pokouším. Bohužel jsem nikde nezjistil, jakou silou působí rázy od vřetene alespoň odhadem. Takže tím je konstrukce trochu na vodě.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 1. 2020, 2:32

miv píše: 2. 1. 2020, 2:19 Ano, ten můj také. Ovšem to číslo mi neukáže tu krásnou pilu.
Abys nebyl zklamaný. Ona to asi žádná moc velká pila nebude. Indukčnost motoru udělá svoje.
Pokud bys chtěl vidět pilu, tak by to chtělo napojit na nějakou odporovou zátěž. Třeba na 3f varnou desku/troubu nebo akumulačky.
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

2. 1. 2020, 3:42

Mex píše: 2. 1. 2020, 2:32
miv píše: 2. 1. 2020, 2:19 Ano, ten můj také. Ovšem to číslo mi neukáže tu krásnou pilu.
Abys nebyl zklamaný. Ona to asi žádná moc velká pila nebude. Indukčnost motoru udělá svoje.
Pokud bys chtěl vidět pilu, tak by to chtělo napojit na nějakou odporovou zátěž. Třeba na 3f varnou desku/troubu nebo akumulačky.
Když to připojím na odporovou zátěž, tak tam bude obdélník. Předpokládám, že tu PWM modulaci na výstupu nijak nefiltrují a nechávají to indukčnosti vinutí. Takže na výstupu je napěťově obdélník a proudově na indukčnosti motoru vznikne pila. Přesněji exponenciela.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 1. 2020, 4:06

miv píše: 2. 1. 2020, 3:42 Když to připojím na odporovou zátěž, tak tam bude obdélník. Předpokládám, že tu PWM modulaci na výstupu nijak nefiltrují a nechávají to indukčnosti vinutí. Takže na výstupu je napěťově obdélník a proudově na indukčnosti motoru vznikne pila. Přesněji exponenciela.
No však zkus a uvidíš. Samozřejmě bude záležet i na nastavené frekvenci nosné toho měniče a hlavně na indukčnosti motoru. Vysokootáčkové vřeteno sice bude mít relativně dost nízkou indukčnost, ale stejně ten průběh proudu bude asi jen lehce zvlněná sinusovka.
Měnič to ale zřejmě změří dobře. Když výrobce umí zkonstruovat měnič, tak zřejmě bude i umět změřit proud a spočítat z něho efektivní hodnotu se slušnou přesností. Takže tím dodatečným měřením asi nic převratně nového nezjistíš.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

2. 1. 2020, 4:26

Milan199 píše: 2. 1. 2020, 12:45
lubbez píše: 2. 1. 2020, 11:04 ... a pošlu ocelové díly do zinkovny ...
Dej pozor na ten zinek ! Pokud tím myslíš plechařinu nebo tak, tak to se nic neděje. Ale domečky na ložiska a jiné přesné věci nezinkuj ! I galvanického zinku jsou třeba 0,02 a budeš mít problémy při montáži !

pohodový rok a pevné zdraví přeje
Milan
Samozřejmě jenom krycí plechy. :-)
Před rokem a půl jsem svařil kus 10mm železné desky s nějakými úhelníky a podložkami. Rozměr cca 300x150. Deska se prohnula o cca 0,7mm. Tak jsem to hodil do kachlovejch kamen, kde se celý týden topilo suchým tvrdým dřevem a ten svařenec měl červenou barvu minimálně 5 hodin každý den. Při další návštěvě chaloupky, jsem tou dobou studenej svařenec vyčistil kartáčem a odvezl ke kolegovi k opracování. Nejdřív se srovnala přední strana o 1mm, s tím bylo počítáno při návrhu, pak jsem obrobek otočil, chytnul příchytkama ke stolu a opracoval na rozměry podle výkresu. Doma jsem to pak našrouboval na své místo a přeměřil geometrii. Teď po roce jsem jen tak náhodou přeměřil geometrii znovu a jsem uprostřed té základny o 0,12 mm mimo!!! Tak holt zajedu do Berouna pro kus litiny.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2020, 4:52

lubbez píše: 2. 1. 2020, 4:26 Tak jsem to hodil do kachlovejch kamen, kde se celý týden topilo suchým tvrdým dřevem a ten svařenec měl červenou barvu minimálně 5 hodin každý den.
Nechci ti kazit radost ale žíhání na odstranění pnutí je opravdu něco jinýho , každá slévárna ocelolitiny nebo litiny pravidelně žíhá za rozumnej peníz ,nejdražší jsou kalírny protože nemají většinou vytížení na plnou pec .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

2. 1. 2020, 5:22

fmodel píše: 2. 1. 2020, 4:52 Nechci ti kazit radost ale žíhání na odstranění pnutí je opravdu něco jinýho , každá slévárna ocelolitiny nebo litiny pravidelně žíhá za rozumnej peníz ,nejdražší jsou kalírny protože nemají většinou vytížení na plnou pec .
Prosím o potvrzení nebo vyvrácení. Já plánuji tu konstrukci jako ocelový svařenec s tím, že bych jej nechal následně vyžíhat. Po vyžíhání pak nechal obrobit funkční plochy.
Je to tedy takto možné?
Díky za odpověď.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2020, 5:49

Dobře tak od začátku ,ze svařenců se dělaj zakázkové CNC stroje protože se nevyplatí výroba drahého modelového zařízení pro jeden až několik málo kusů . Pokud plánuješ svůj svařenec tak počítej se sílou materiálů od 10mm na pomocných žebrech a různých zesílení ,a přibližně 12-16 mm na na ostatních částech ,pod lineáry počítej pásovinu tak 30-40mm silnou aby bylo z čeho obrábět .Měla by to bejt nějaká skříňová konstrukce a né otevřený profil (na netu je dost obrázků ).
Co se týče svařování tak ideál je pobodovat doma a pak odnést někam kde jsou na svařování vybavení ,(sám to tak dělám a není to tak drahý) ono je rozdíl malá domácí svářečka a pořádný dělo co mají třeba vedle ve firmě kde mají chlazenej hořák a svářeč to má v ruce každý den ,samozřejmě to nejdřív probrat se svářečem kde chce jaké úhly.
No a pak samozřejmě vyžíhat na odstranění pnutí (nějaké zbytkové pnutí tam zůstane stejně jako v litině pokud si chceš hrát můžeš řešit třeba ještě vibrování) pak už jen obrábět dosedací plochy pro lineáry a domky kul šroubů.
No a úplnej základ je zvolit koncepci a rozdělení mašiny tak aby to šlo za co nejmíň peněz obrobit.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
miv
Příspěvky: 777
Registrován: 17. 9. 2019, 11:55

2. 1. 2020, 6:15

fmodel píše: 2. 1. 2020, 5:49 No a úplnej základ je zvolit koncepci a rozdělení mašiny tak aby to šlo za co nejmíň peněz obrobit.
Díky za odpověď a radu. Já jsem dospěl k rozdělení spodní stavba, portál a osa Z. Tak budou vycházet ještě relativně rozumné hmotnosti.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

3. 1. 2020, 8:44

fmodel píše: 2. 1. 2020, 4:52
lubbez píše: 2. 1. 2020, 4:26 Tak jsem to hodil do kachlovejch kamen, kde se celý týden topilo suchým tvrdým dřevem a ten svařenec měl červenou barvu minimálně 5 hodin každý den.
Nechci ti kazit radost ale žíhání na odstranění pnutí je opravdu něco jinýho , každá slévárna ocelolitiny nebo litiny pravidelně žíhá za rozumnej peníz ,nejdražší jsou kalírny protože nemají většinou vytížení na plnou pec .
To už teď taky vím, ale na druhou stranu je to důležitá zkušenost. Pro mě, svařovat jenom nedůležitý věci. Když si vezmu ten ojeb s původním svařencem, nakoupit materiál, pak to svařit, "vyžíhat", obrobit a posléze vyhodit. Nechtělo se mi to dělat z litiny, ale nakonec je to nejlevněší a nejrychlejší.

Bohužel ty kooperační věci jsou problém. Tím, že nevyrábím, nemám ani kontakty. A ty co jsem získal? Na doporučení jsem jel kousek za Prahu k odborníkovi. Šlo jen o srovnání dvou čel na router z duralu 2024 tl. 30mm sešrouboval jsem je k sobě a potřeboval jenom objet obvod a hlavně udělat pravý úhel. Přídavek byl 2mm a finální rozměr nebyl důležitej. Dokonce tam byly i díry 14mm na prostrčení šroubů na přichycení. Místo do týdne to bylo za měsíc, cena 2 litry bez účtu a pravý úhel měl 89,6°. Samozřejmě jsem na to přišel až při finálním měření.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“