Weiler LD 220W

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Aris
Příspěvky: 684
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

10. 1. 2020, 9:14

Ahoj všichni. Chci se pochlubit novým úlovkem do dílny. Je to soustruh Weiler LD 220W.
Udělal jsem si radost po vánocích, náhodou jsem procházel inzerci a narazil jsem na něj. Velikost akorát ke mě do dílny, byl jen hodinu jízdy, váha 250 kg je akorát na vozík... A druhý den už byl u mě. Drobné mínus byla chybějící nožová hlava a některá ozubená kola na závity. Ty jsou ale objednané.
Je to zajímavý stroj, nemá klasickou převodovku, ale variátor. Rozsah otáček je 50-2000 ot/min. Ten rozsah je dělený na malou stupnici 50-315, a na velkou stupnici 315-2000. To se volí pákou předlohy pod vřetenem.
Točná délka je 400mm, točný průměr nad ložem 220mm a průchod vřetenem je 23mm.
Rychlost posuvu a stoupání závitů se nastavuje kombinací ozubených kol. Ale není to úplně pitomý systém, kdy pro každou změnu stoupání se musí měnit kola. Je tam ještě jednoduchá převodovka, takže na jedno nastavení kol jsou celkem tři rychlosti posuvů nebo stoupání závitů. Takže můžu používat na jedno nastavení třeba stoupání 0,25 , 0,5 a 1.
Ještě nezabral šponu, zatím čekám na rychloupínací hlavu a částečně jsem ho rozebral kvůli čištění a hledání případných závad.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
X-Men
Příspěvky: 57
Registrován: 16. 12. 2019, 10:58

11. 1. 2020, 7:30

Ahoj,no je to malý, kompaktní krasavec. V jednoduchosti je krása.
Na menší věci paráda.
Jsem zvědav jak vyřešíš tu nožovou hlavu
Bohužel nikdy neměl klasickou nožovou hlavu , do které se dá upnout více nožů.
V originále měl takový primitivní roztrojeny jednoduchy držák,na upnutí pouze jednoho nože.
Nebyla to žádná hitparáda. Takový krásný soustruh ale toto bylo jeho velké mínus neměl klasickou nožovou hlavu!
Tak nevím jak to chceš vyřešit. Jestli to uděláš ,do stará a uděláš držák přesně podle originálu.
Nebo kvůli osové výšce nože proti středu Univerzálky by šlo možná částečně o kousek odfrezovat a upravit vrch konce nožového sportu u toho upínacího šroubu a pak by tam šla dát klasická malá Univerzálka , a nebo malý multifix.
Viděl jsem ho právě upravený z malým multifixem.
Tak pak napiš,jak jsi to vyřešil .
Edit promiň sem to přehlédl. Píšeš ,že objednáváš rychloupínací hlavu.
Tak paráda
Avia fnc25, S32
michal4985
Příspěvky: 164
Registrován: 17. 11. 2016, 5:24

11. 1. 2020, 8:26

pozri si toto video ak chces.ten chlapec ma rovnaky sustruh akurat uz trochu vylepseny
https://youtu.be/In6VqiHL7rM
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

11. 1. 2020, 9:07

Aris píše: 10. 1. 2020, 9:14
Nevím, jak ostatním, ale mne se zobrazuje jenom 4x text obrazek. U jiných příspěvků ve fóru obrázky vidím.
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

11. 1. 2020, 10:55

lapa píše: 11. 1. 2020, 9:07
Aris píše: 10. 1. 2020, 9:14
Nevím, jak ostatním, ale mne se zobrazuje jenom 4x text obrazek. U jiných příspěvků ve fóru obrázky vidím.
To samé - jenom text.
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

11. 1. 2020, 11:52

U mňa na Mozille všetko OK.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

11. 1. 2020, 12:26

X-Men píše: 11. 1. 2020, 7:30 Bohužel nikdy neměl klasickou nožovou hlavu , do které se dá upnout více nožů.
V originále měl takový primitivní roztrojeny jednoduchy držák,na upnutí pouze jednoho nože.
Nebyla to žádná hitparáda. Takový krásný soustruh ale toto bylo jeho velké mínus neměl klasickou nožovou hlavu!
A na to jsi jako přišel jak?
http://www.metalworker.eu/metaalwerk/pi ... z220-3.jpg
220 (a nejen 220) byly osazované tím, co si zákazník přál a byl ochotný zaplatit.
Základní nejořezanější verze (co si obvykle málokdo objednal) měla sice tu upínku (jako třeba v základu i Schaublin 70), ale obvyklé osazení byl Multifix nebo Tripan, popř. originál čtyřpolohová hlava (viz výše).
Aris
Příspěvky: 684
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

11. 1. 2020, 1:55

X-Men píše:
V originále měl takový primitivní roztrojeny jednoduchy držák,na upnutí pouze jednoho nože.
Ten jsem také viděl, ostatně předchozí majitel si vyrobil něco podobného. Ale tomu moc nevěřím.
Objednal jsem malý rychloupínač, je to ta kostka s klínem o hraně 55mm. Nejsem si tím ale tou velikostí jistý, mám obavu aby to nebylo slabé místo v tuhosti stroje. Tu velikost jsem musel zvolit kvůli výšce upnutí nože. U většího upínače o hraně 75mm vychází nůž nad osu vřetena.
Šlo by to vyřešit za 1) odfrézování spodní části držáků do rychloupínače, nebo za 2) snížení plochy na pomocném suportu asi o 3mm. Masa je tam dost (viz. foto níže), ale moc se mi do toho nechce zasahovat. Snad bude fungovat ten malý rychloupínač.

Obrázek

Milan584:
Díky za odkaz, tu originální hlavu jsem nikde neviděl :o Všechny, které jsem viděl na prodej, měly nějakou variantu multifixu nebo nic.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

11. 1. 2020, 2:56

dát si tam můžeš co chceš (respektive co ti tam vleze).
Ta levná upínka je poměrně neš%tastné řešení, protože při upínání jednak omačkáváš horní plochu suportu, ale hlavně celý ten suport prohybáš, takže vždy se deformuje a pak běhá podle toho jak to máš zrovna upnutý. Není horší řešení.
Takže si kup nějaký multifix (nový a nebo starý) a nebo budeš muset sám ubastlit tu čtyřpolohovou hlavu - je zcela speciální, spodek má takový velmi nízký, taky má tendenci ohybat ten suport - podle mě to ale nemá smysl - stát to bude jako multifix, funkčnost horší.
V originál manuálu je ta upínka pod MA2-115 až cca 121, hlava je pouze na titulní stránce, byla jako speciální příslušenství.
V katalogu je hlava (ta prizmatická) na str. 5, položka 15 a výš.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

11. 1. 2020, 2:59

ještě jedna poznámka - nejsem si jistý, ale pokud si matně pamatuju, tak ta originál čtyřpolohová hlava není aretovaná - je pouze otočná.
X-Men
Příspěvky: 57
Registrován: 16. 12. 2019, 10:58

11. 1. 2020, 7:08

michal4985 píše: 11. 1. 2020, 8:26 pozri si toto video ak chces.ten chlapec ma rovnaky sustruh akurat uz trochu vylepseny
https://youtu.be/In6VqiHL7rM
To Aris tady na tom videu od Michal 4985 má ten hoch ten samý soustruh opravdu moc pěkně a citlivě vytuněný .
I ty šuplíky má uprostřed moc pěkný a šikovný,ladí to a i ten zadní kryt.
Bohužel tenhle soustruh na dvířka s odkladacim místem umístěna z obou bočních stran soustruhu a to je nešikovné.
Většinou je soustruh ze stran nepřístupný,jak u tebe v dílně.
To s těma šuplíkama uprostřed je fakt šikovné
Hodně zdaru
Avia fnc25, S32
Aris
Příspěvky: 684
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

11. 1. 2020, 9:09

Milan 584 píše:
Takže si kup nějaký multifix (nový a nebo starý)
Bylo by to nejlepší řešení, ovšem mimo moje fin. schopnosti. Mám to jako hobby. Navíc pokud jsem dobře viděl na jiných fotkách, tak i pro multifix se musela snižovat hlava podélného posuvu, je to vidět dobře třeba zde:
http://www.lathes.co.uk/weiler-220-280/img15.jpg

X-Men: Díky. To video je super, má ten soustruh udělaný, že by se z něj dalo jíst. :D Jinak zadní kryt jsem plánoval, ale bez horní poličky jak to má on. Ta by stála za doplnění.
Líbí se mi to nově udělané řízení motoru s reverzem na pedálu. Škoda že o tom hovoří docela krátce, je to zásadní změna. Jinak má smysl to odměřování, na starší mašině? Hlavní podélný suport sice nemá nonius, ale nevím jestli bych ho upotřebil. Ostatní noniusy jsou dělené myslím po 0,02 mm.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

12. 1. 2020, 8:09

i když hobby, multifix se vyplatí pořídit
určitě podélné odměřování, dost to pomůže
příčné se hůře montuje, nebývá na něj místo, u sebe to řeším setinovými hodinkami se zdvihem 50mm
dal jsem si odměřování na koník ale to nutné nebývá.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2020, 8:48

multifix naprimo z ciny nevyjde uplne strasne
jen musis koupit ten mensi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

12. 1. 2020, 10:46

Aris píše: 11. 1. 2020, 9:09 Milan 584 píše:
Takže si kup nějaký multifix (nový a nebo starý)
Bylo by to nejlepší řešení, ovšem mimo moje fin. schopnosti. Mám to jako hobby. Navíc pokud jsem dobře viděl na jiných fotkách, tak i pro multifix se musela snižovat hlava podélného posuvu, je to vidět dobře třeba zde:
http://www.lathes.co.uk/weiler-220-280/img15.jpg

X-Men: Díky. To video je super, má ten soustruh udělaný, že by se z něj dalo jíst. :D Jinak zadní kryt jsem plánoval, ale bez horní poličky jak to má on. Ta by stála za doplnění.
Líbí se mi to nově udělané řízení motoru s reverzem na pedálu. Škoda že o tom hovoří docela krátce, je to zásadní změna. Jinak má smysl to odměřování, na starší mašině? Hlavní podélný suport sice nemá nonius, ale nevím jestli bych ho upotřebil. Ostatní noniusy jsou dělené myslím po 0,02 mm.
Když se použije smysluplná velikost tak se podle mě nic snižovat nemusí - na původních mašinách pro ten prizmatický "multifix" taky nic snižovaného nebylo.
Use šublera please.
Reverzace spínačem na pedálu se u produkčních dokončováků skutečně používala (má to třeba Précis), ale je třeba počítat s tím, že to musí být ten motor schopen ustát - na těch Précisech byl asi tak 3x :lol: předimenzovaný a i tak hořel - je nutné nucené chlazení přídavným ventilátorem.
Mašina pak samozřejmě stále musí mít předvolbu smyslu - pravý závit se u Précisu nohou zásadně reverzuje z levých otáček.
A je třeba počítat s tím, že ten reverzační stykač skutečně trpí - opět, musí být velmi předimenzovaný.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“