Mini DIY CNC laserová gravírka

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 2. 2020, 9:07

GRBL a LaserGRBL jsou různé věci.
GRBL je to, co běží v Arduinu. A limity si řeší on sám.
LaserGRBL je SW na PC, který jen to GRBL úkoluje posíláním G-kódu.

Aby na GRBL fungovaly soft limity, tak se myslím musí musí ještě něco povolit. Zřejmě nějaká homovací sekvence, aby věděl, kde se nachází. Určitě kolem toho bude hodně povídání na internetu.
Otázkou ale je, k čemu je dobré to zapínat.

Pokud Ti to dělá stopu 0.1-0.2mm, tak to je dobré.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 2. 2020, 9:09

marabu píše: 4. 2. 2020, 9:00 ještě k těm osám X v levo mám nulu nárůst do prava
Y stůl mám nulu u sebe (dole ) nárůst odemne nahoru
ruční ovládání funguje tedy dle šipek jak má ale jak mám na monitoru obrazek šipky ukazující ze spoda nahoru tak výtisk je od zadu kemě (z hora dolů )
jaký ten výkon nastavit do GRBL ????
A jaké máš souřadnice na tom obrázku, když ho natáhneš do PC? A co je to za formát obrázku?
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

4. 2. 2020, 9:30

Obrázky jsou JPG a nulu mám na obrazovce u obrázku vždy v levo dole... jestli ale není problém tím že mě nejede nahoru portál ale jede nahoru stůl ???
co se týče toho limitu jde jen o houmování aby se nastavila nula a byla pokaždé kvuli dorazu na stejném místě ( pro případ použití šablon )
posun na pozici nula funguje ale tlačítkou Houmování nahlásí chybu a to právě nevím co s tím
a co se týče toho prořezávání možná by nebylo naškodu kdyby osa Z byla el funkční a kaáždým průchodem se třeba přiblížila třeba o 0,1 blíž k řezanému polotovaru ....co si o tom myslíš ???
Mn-80
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 2. 2020, 9:45

Ano. Osa Z je je laseru podle mě dobrá věc.
LaserGRBL na to má dokonce podporu. Dá se tam nastavit, aby se s každým průchodem třeba posunoval směrem dolů.

Já ten posuv v Z používám pro kontrolu zaostření. Mám na to jednoduchý test, kde dělám několik řezů vždy s posunem v ose Z. Pokud je zaostření OK, tak nejlepší řez musí být na té výšce, kde pak budu reálně řezat.

Pokud Ti při posunu osy nejede daným směrem portál ale stůl, tak je ten pohyb samozřejmě opačně.
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

4. 2. 2020, 9:53

Zítra se pokusím polaborovat možná bude stačit otočit konektor na driveru na ose X nula na stroji bude napříč a snad to bude ok a ne zrcadlově
Mn-80
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

4. 2. 2020, 10:02

marabu píše: 4. 2. 2020, 9:53 Zítra se pokusím polaborovat možná bude stačit otočit konektor na driveru na ose X nula na stroji bude napříč a snad to bude ok a ne zrcadlově
Přehoď navzájem vodiče jedné cívky.
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

5. 2. 2020, 3:25

TAKŽE STAČILO OTOČIT Na ose Y konektor a už to není převrácené a co se týče toho houmování tak jsem zjistil že to chce zhoumovat i osu Z a jako první jelikož Zet mám zatím ručně tak jsem to nevěděl proto to po chvíli nahlásí homing error jeliklož to vypíše jen H$ tak ani nevím kde to změnit aby to šlo bez Z
Mn-80
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2020, 4:23

Musis si to zkompilovat s vyrazenou osou z, je to v config.h, nebo stahnout grbl pro laser
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

5. 2. 2020, 8:34

GRBL jsem stahoval pravě modifikované pro Laser
Mn-80
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

5. 2. 2020, 8:59

ten config.h jsem našel ale co dál ...

%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%%
// Define the homing cycle patterns with bitmasks. The homing cycle first performs a search mode
// to quickly engage the limit switches, followed by a slower locate mode, and finished by a short
// pull-off motion to disengage the limit switches. The following HOMING_CYCLE_x defines are executed
// in order starting with suffix 0 and completes the homing routine for the specified-axes only. If
// an axis is omitted from the defines, it will not home, nor will the system update its position.
// Meaning that this allows for users with non-standard cartesian machines, such as a lathe (x then z,
// with no y), to configure the homing cycle behavior to their needs.
// NOTE: The homing cycle is designed to allow sharing of limit pins, if the axes are not in the same
// cycle, but this requires some pin settings changes in cpu_map.h file. For example, the default homing
// cycle can share the Z limit pin with either X or Y limit pins, since they are on different cycles.
// By sharing a pin, this frees up a precious IO pin for other purposes. In theory, all axes limit pins
// may be reduced to one pin, if all axes are homed with seperate cycles, or vice versa, all three axes
// on separate pin, but homed in one cycle. Also, it should be noted that the function of hard limits
// will not be affected by pin sharing.
// NOTE: Defaults are set for a traditional 3-axis CNC machine. Z-axis first to clear, followed by X & Y.
#define HOMING_CYCLE_0 (1<<Z_AXIS) // REQUIRED: First move Z to clear workspace.
#define HOMING_CYCLE_1 ((1<<X_AXIS)|(1<<Y_AXIS)) // OPTIONAL: Then move X,Y at the same time.
// #define HOMING_CYCLE_2 // OPTIONAL: Uncomment and add axes mask to enable

// NOTE: The following are two examples to setup homing for 2-axis machines.
// #define HOMING_CYCLE_0 ((1<<X_AXIS)|(1<<Y_AXIS)) // NOT COMPATIBLE WITH COREXY: Homes both X-Y in one cycle.

// #define HOMING_CYCLE_0 (1<<X_AXIS) // COREXY COMPATIBLE: First home X
// #define HOMING_CYCLE_1 (1<<Y_AXIS) // COREXY COMPATIBLE: Then home Y

// Number of homing cycles performed after when the machine initially jogs to limit switches.
// This help in preventing overshoot and should improve repeatability. This value should be one or
// greater.
#define N_HOMING_LOCATE_CYCLE 1 // Integer (1-128)

// Enables single axis homing commands. $HX, $HY, and $HZ for X, Y, and Z-axis homing. The full homing
// cycle is still invoked by the $H command. This is disabled by default. It's here only to address
// users that need to switch between a two-axis and three-axis machine. This is actually very rare.
// If you have a two-axis machine, DON'T USE THIS. Instead, just alter the homing cycle for two-axes.
// #define HOMING_SINGLE_AXIS_COMMANDS // Default disabled. Uncomment to enable.

// After homing, Grbl will set by default the entire machine space into negative space, as is typical
// for professional CNC machines, regardless of where the limit switches are located. Uncomment this
// define to force Grbl to always set the machine origin at the homed location despite switch orientation.
// #define HOMING_FORCE_SET_ORIGIN // Uncomment to enable.

// Number of blocks Grbl executes upon startup. These blocks are stored in EEPROM, where the size
// and addresses are defined in settings.h. With the current settings, up to 2 startup blocks may
// be stored and executed in order. These startup blocks would typically be used to set the g-code
// parser state depending on user preferences.
#define N_STARTUP_LINE 2 // Integer (1-2)

to je jen výňatek poradí někdo ??
Mn-80
Pepa Žhář
Příspěvky: 415
Registrován: 23. 1. 2011, 5:16

5. 2. 2020, 9:40

Ahoj , myslim že jsem mazal tento řádek, ale určítě tam byl ještě jeden, ale to už si nepamatuju, no vše co bude obsahovat asi Z_AXIS
Mazal jsem to kvuli HOME spinačům, protože mi to kvuli tomu že to čekalo na signál z nepřítomného Zetka házelo chybu..
Na webu kde jsi stahoval ten config.h je určitě popsané co poupravit.. třeba si ještě vzpomenu..

#define HOMING_CYCLE_0 (1<<Z_AXIS) // REQUIRED: First move Z to clear workspace.


Tak jsem to nasěl je to takto:
https://github.com/gnea/grbl/wiki/Frequ ... e-a-z-axis

#define HOMING_CYCLE_0 (1<<Z_AXIS) // REQUIRED: First move Z to clear workspace.
#define HOMING_CYCLE_1 ((1<<X_AXIS)|(1<<Y_AXIS)) // OPTIONAL: Then move X,Y at the same time.
Změňte tyto dva řádky tak, aby vypadaly takto:

#define HOMING_CYCLE_0 (1<<X_AXIS)
#define HOMING_CYCLE_1 (1<<Y_AXIS)
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

5. 2. 2020, 10:02

Díky moc
snad se mi to povede ....a neco nezmrvím (samozřejmě nejdříve udělám zálohu )
Mn-80
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 2. 2020, 7:52

Povol tuhle možnost:
#define HOMING_CYCLE_0 ((1<<X_AXIS)|(1<<Y_AXIS)) // NOT COMPATIBLE WITH COREXY: Homes both X-Y in one cycle.
Ostatní zakomentuj.
marabu
Příspěvky: 388
Registrován: 20. 12. 2014, 8:23
Bydliště: Orlová Lutyně

6. 2. 2020, 2:09

Zdravím vás všechny ...
upravit samotný soubor se mi povedlo ,ale jelikož jsem nevěděl jak ho dostat do arduina neboli uploadnout tak jsem zvolil přímo možnost z Laser GRBL ------ Flash GRBL firmware byli tam 4 možnosti a jedna z nich byl grbl 1.1h X-Y Houming tak jsem to provedl


ale řeším teď problém se spínáním laseru .....každý impuls co jde do laseru kopne do motoru a tím se stratí kroky předtím jsem si toho nějak nevšimnul používal jsem jen vektorizaci ale jak dám gravnout foto tak to v Y trká a za chvíli škube naražené na dorazu a dělá to i když laser odpojím .

s tím si nevím rady
Mn-80
misil
Příspěvky: 150
Registrován: 25. 2. 2014, 11:00

6. 2. 2020, 3:15

marabu píše: 6. 2. 2020, 2:09 upravit samotný soubor se mi povedlo ,ale jelikož jsem nevěděl jak ho dostat do arduina
v Arduino IDE. Muzes to v nem i menit. Pak si jen vyberes desku, port a das upload...
marabu píše: 6. 2. 2020, 2:09 ale řeším teď problém se spínáním laseru .....každý impuls co jde do laseru kopne do motoru a tím se stratí kroky předtím jsem si toho nějak nevšimnul používal jsem jen vektorizaci ale jak dám gravnout foto tak to v Y trká a za chvíli škube naražené na dorazu a dělá to i když laser odpojím .
kdyz si napises gkod kde jenom spinas laser (nebo s nim cvakas rucne), tak se hybe motor? Jeden nebo oba? Uka schema te ridici elektroniky a fotku tistaku.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“