Schaublin 70-TO

fotky našich strojů, aneb co máme doma
xiivi
Příspěvky: 22
Registrován: 14. 2. 2020, 9:04

15. 2. 2020, 7:31

Ahoj,
nikdy me ani ve snu nenapadlo, ze se nekdy zaregistruju na toto forum, ale clovek mini... :-)

Takze v rychlosti pro objasneni:
pred cca 3 mesici jsem seknul po petadvaceti letech s praci analytika/programatora a pustil jsem se do vyroby vlastnich hodinek.
Necim takovym nepoliben, plny mylnych nazoru a prosty jakychkoliv vedomosti, navrhl jsem si hodinky a pustil se do jejich vyroby,
aby bylo jasno, jedna se pouze o vyrobu pouzdra,, nikoliv strojku.

Mel jsem stesti, ze jsem dostal k dispozici mensi zamecnickou dilnu, kde jsem se z vostra pustil do prace na megasoustruhu, mega freze, mega vrtacce, no proste vsechno obrovsky :-D

Kupodivu mi to vsechno slo od ruky a dokonce bez vaznejsiho zraneni, prvni hodinky uzrou svetlo sveta co nevidet, aaale

Nedavno jsem dostal darem maly, zapomenuty 30 let pod stolem, soustruh Schaublin 70, provedl jsem rozborku, vycisteni a zborku, vypada naprosto k svetu a nemohu se dockat, az na nej prejdu s ty megamasiny,

Jak je zrejme z fotek, bude to jeste neco stat, proto jsem tady, s prosbou o radu, spis rady.

Zacnu tim, ze potrebuju motor, takze moje otazka zni, muzete mi prosim poradit, jaky motor koupit, klidne staci tip nebo jestli mate k prodeji, budu rad.
Dalsi otazky bych si nechal na potom, az vyresim motor a jeho osazeni, zprevodovani atd.
(predem se omlouvam, vim o tom kulovy, forum jsem prolezl, ale jedine co jsem se tak nejak s jistotou dozvedel, je, ze nejlepsi bude poradny motor na 380V a menic)

Co a jak na nem budu delat?
- aby motor umel obousmerny provoz (jelito mozne)
- obrabet kulatinu nerez, mosaz, bronz, hlinik, silon
- primeru 60mm a mensi
- jsem zvykly ubirat 1mm, ale spokojim se s 0,5mm
- doma, takze nutny motor/sestava na 220
- doma, takze pokud mozno co nejtissi
- pokud mozno, tak s regulaci otacek, rad bych se vyhl prehazovani remene
- bude bezet nejspis tak 2-4 hodiny denne
- aby se vesel soustruh + motor na stul max 40cm hloubky, predpokladam tedy ulozeni motoru pod deskou a soustruhem
- stul si postavim jakykoliv bude potreba

Snad jsem to popsal dobre, samozrejme doplnim, bude-li potreba, diky moc

Kdyby byl ochoten, nekdo z Prahy ci blizkeho okoli, sejit se, pokecat a klidne i pripadne, samozrejme za uplatu, soustruh sprovoznit, je vitan vsemi deseti :-)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Zde je srovnani se soustruhem, na kterem delam ted, vim, ze to bude velka zmena, ale verim, ze k lepsimu :-)

Obrázek

Obrázek
xiivi
Příspěvky: 22
Registrován: 14. 2. 2020, 9:04

16. 2. 2020, 12:26

tak jsem dnes na blesaku koupil za tri kila motor 550W, 50Hz, otacek 705/min
muzete mi prosim rici, zdali je OK pro muj soustruh? ja tedy myslim, ze ano, ale jeden myslel... :-)

pokud je OK, muzete mi pls doporucit nejaky menic napeti vhodny k tomuto motoru?
dale co a jak pouzit k tomu, aby slo regulovat elektrnicky otacky a pokud je to mozne i obousmerny beh motoru?

dekuji
IMG_0482.jpg
IMG_0483.jpg
Naposledy upravil(a) xiivi dne 16. 2. 2020, 12:34, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

16. 2. 2020, 12:30

Máš k tomu koně?
Jinak motor asi nebude problém. Jen ho musíš umístit nam co je originál, kvůli řemenům. Měnič bude uřčitě výhodou.
Tohle asi už máš:
www.small-lathes.co.uk/Files/1.995465Sc ... tsList.pdf
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

16. 2. 2020, 12:43

No napsal jsi sem dřív svůj příspěvek než já - ten motor by měl mít jen 1400 otáček - zkus otevřít svorkovnici zda je tam vyvedená cívka každého pólu.
Pokud ne tak je podle mne lepší sehnat motor s 2800 otáčkami.
Měnič by neměl být problém občas se tu objeví třeba 0.75kW za pár šupů.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

16. 2. 2020, 12:44

No ja by som do toho neinvestoval ani cent. Nevidim kona, hlavu na noze to nema, a uz vidim ze tu bude ten problem co minule ked sa tam bude montovat rychloupinak ze to nema vysku.
Nema to srub na posun.
Tak sup do muzea a kupit cinsky maly (hlava 80 tocna dlzka 300mm) sustruh s nemecka. Na to rychlopupinak Aa za 100E s 3 drziakmi plus dokupit nieco dalsie. A mozes robit.
Alebo o kusok vacsi cinsky sutruh.
xiivi
Příspěvky: 22
Registrován: 14. 2. 2020, 9:04

16. 2. 2020, 12:47

diky moc za manual, super
kone bohuzel nemam, vlastne jenom to, co je na prvnich fotkach :-(
kone ani moc nepotrebuji, zavity mrskam rucne (M1, M2) a kulatinu vyvrtam radeji na velkem soustruhu
ale kone shanim, mam jednoho v merku na ebayi, jenom zmacknout tlacitko :-) ale je za ranec, cca 8K, nejspis ho ale stejne vezmu, nejsem si ale uplne jist, zdali nalezi k 70tce, i kdyz to prodejce uvadi, viz
2.png
chtel bych ten motor umistit pod desku stolu, tedy vyrobit jakousi konstrukci, viz obrazek nize, s tim rozdilem, ze motor tedy bude pod deskou
1.png
xiivi
Příspěvky: 22
Registrován: 14. 2. 2020, 9:04

16. 2. 2020, 12:53

hlavu na noze to prece ma, nee? ;-) sice jenom na jeden, ale s tim dokazu zit
spodni sroub na posun si v poho vyrobim i s kamenem, no problema
a jak jsem psal, kone vubec nepouzivam, vrtat budu na velkem soustruhu, ale i tak ho driv nebo pozdeji poridim

takze zadne muzeum, bude makat :-D

atlan píše: 16. 2. 2020, 12:44 No ja by som do toho neinvestoval ani cent. Nevidim kona, hlavu na noze to nema, a uz vidim ze tu bude ten problem co minule ked sa tam bude montovat rychloupinak ze to nema vysku.
Nema to srub na posun.
Tak sup do muzea a kupit cinsky maly (hlava 80 tocna dlzka 300mm) sustruh s nemecka. Na to rychlopupinak Aa za 100E s 3 drziakmi plus dokupit nieco dalsie. A mozes robit.
Alebo o kusok vacsi cinsky sutruh.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

16. 2. 2020, 12:57

atlan píše: 16. 2. 2020, 12:44 No ja by som do toho neinvestoval ani cent. Nevidim kona, hlavu na noze to nema, a uz vidim ze tu bude ten problem co minule ked sa tam bude montovat rychloupinak ze to nema vysku.
Nema to srub na posun.
Tak sup do muzea a kupit cinsky maly (hlava 80 tocna dlzka 300mm) sustruh s nemecka. Na to rychlopupinak Aa za 100E s 3 drziakmi plus dokupit nieco dalsie. A mozes robit.
Alebo o kusok vacsi cinsky sutruh.
tady stebou nemůžu sohlasit - když se dá trochu do kupy tak nadělá kupu práce , čína se tomu nemůže nikdy vyrovnat . na drobné prráce to bude super strojek. určitě stojí za to do něj investovat -je to švícar , do číny můžeš nasypat kolik chceš a stejně to bude bída
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

16. 2. 2020, 1:01

To atlan: No ono prostě Schaublin je značka a velmi přesný stroj.
Já bych ho bral všema deseti - to je přesně co mi doma v obýváku chybí ;-)
V každém případě už jen to lože je poklad - přestavit ho třeba na CNC mašinu by zas až tolik práce nedalo.
Samozžejmě pokud mašina není kompletní je tu riziko, že její zprovoznění bude stát xiivi docela dost peněz na dílech které mu chybí.
Já jsem tenhle stroj viděl v reálu pracovat a pokud bych měl těch cca 70 až 100 kKč volných tak bych se nerozmýšlel.
Bohužel je to nad moje finnanční možnosti a tak mi nezbývá než si hrát z čínskými mašinkami a tunit je.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

16. 2. 2020, 1:07

Až budeš dělat rozborku tak sem dej fotky.
Podívej se ještě na stránky uživatele tumlík (tumlikovo.cz) má tem sestavy k tomuhle stroji.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

16. 2. 2020, 1:11

Tvrdit o tom ze je to presny stroj, odvazne, nech tam da hodinky a uvidi sa. Konik za 8000 to uz hej.

NaJaprv zisti v akom stave su loziska vretena. Dalsia financna polozka na obzore. Tak ze najprv zober uchylkomer a vsetko co sa da pomeraj, a ubidi sa ci sa oplati investovat do kona. (vkazdom pripade kon nebude sediet na tomto sustruhu na 98% bude treba doladit tak ci tak, to bude zabava ked to nema MT v dutine)

Klestiny ani upinac to nema, to uz lepsia by bola mn80, ta to aspon v prislusenstve ma a pri tych hodinkach by si to skor vyuzil.

Som zvedavy ako dlho ti to nadsenie prehadzovabia jedneho noza, a behania navrtavat nieco na velky sustruh vydrzi.

No zatial rozdiel medzi tymto a cinou nevidno.
Je sanca ze. Cina z nemecka bude hned pouzitelna.
xiivi
Příspěvky: 22
Registrován: 14. 2. 2020, 9:04

16. 2. 2020, 1:17

diky vsem
tak asi takto, nedavno jsem malem koupil MN80 za 40K, uz uz jsem pro nej jel, kdyz jsem dostal tento poklad, takze 40K do nej klidne nasypu, budeli to nutne, ale samozrejme cim min, tim lip
hlavne si myslim, ze bude stacit doresit pohon, dokoupit pripadne kone, postavit poradnej stul a vic nebudu potrebovat

tedy precejenom neco potrebuji jeste vyresit, aktualne tam mam univerzalu, rad bych pouzival klestiny 6mm, 8mm, 40mm, nejak ale netusim, co na to koupit :-D ale to je jete hudba budoucnosti, snad neco vygooglim

jinak jsou tam kluzne bronzove loziska, na prvni pohled ;-) jsou naprosto OK, co se tyka vuli, tak se toho vubec nebojim, protoze jak jsem psal, delam ted na megamasine a i tak to bude velkej rozdil
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

16. 2. 2020, 1:19

na kleštiny potřebuješ vtahovací tyč a ty kleštiny - ta tyč je na té postnuté fotce vidět . sundáš tu přírubu a kleštiny vkládáš přímo do vřetena .
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

16. 2. 2020, 1:27

atlan píše: 16. 2. 2020, 12:44 No ja by som do toho neinvestoval ani cent. Nevidim kona, hlavu na noze to nema, a uz vidim ze tu bude ten problem co minule ked sa tam bude montovat rychloupinak ze to nema vysku.
Nema to srub na posun.
Tak sup do muzea a kupit cinsky maly (hlava 80 tocna dlzka 300mm) sustruh s nemecka. Na to rychlopupinak Aa za 100E s 3 drziakmi plus dokupit nieco dalsie. A mozes robit.
Alebo o kusok vacsi cinsky sutruh.
Meleš naprosté kraviny
"Nema to srub na posun"
Ty máš nějaké fatální problémy s zrakem? Já tam teda šroub vidím (a mj, 70 umí i kuželové závity - na rozdíl od 99% všech malých ostatních mašin). Nemá tam sice lyru, kola, ten kardan - ale když se domluví s Tumlíkem, tak ten to je schopný dodat - už to dělal.
---------------
"a uz vidim ze tu bude ten problem co minule ked sa tam bude montovat rychloupinak ze to nema vysku"
- běžně se na tom používal Tripan, pak taky originál držák a překvapivě :mrgreen: ten nejmenší čínský od Paulitschka tam taky vleze bez problémů.
Z hlediska přesnosti a tuhosti, to srovnávat s čínskou mrdkou typu "300" srovnávat nelze - asi jako Rolls oproti Velorexu.
-------------
Jediný zásadní problém je v tom, že musí počítat s tím, že veškeré příslušenství je cena raketa :roll: - ale (na rozdíl od té hračky typu "300") k tomu existuje z příslušenství cokoli, co si vzpomene a co bude (může) na hodinařinu potřebovat.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

16. 2. 2020, 1:31

atlan píše: 16. 2. 2020, 1:11 Tvrdit o tom ze je to presny stroj, odvazne, nech tam da hodinky a uvidi sa. Konik za 8000 to uz hej.

NaJaprv zisti v akom stave su loziska vretena. Dalsia financna polozka na obzore. Tak ze najprv zober uchylkomer a vsetko co sa da pomeraj, a ubidi sa ci sa oplati investovat do kona. (vkazdom pripade kon nebude sediet na tomto sustruhu na 98% bude treba doladit tak ci tak, to bude zabava ked to nema MT v dutine)

Klestiny ani upinac to nema, to uz lepsia by bola mn80, ta to aspon v prislusenstve ma a pri tych hodinkach by si to skor vyuzil.

Som zvedavy ako dlho ti to nadsenie prehadzovabia jedneho noza, a behania navrtavat nieco na velky sustruh vydrzi.

No zatial rozdiel medzi tymto a cinou nevidno.
Je sanca ze. Cina z nemecka bude hned pouzitelna.
Důležité je v jakém to je mechanickém stavu - pokud v opravdu dobrém, tak není sebemenší problém na tom točit 14100, v kaleném stavu, průměr 6 třeba na pr. 3 s výslednou přesností pod 0.005 a ovalitou někde kolem 0.003.
Takže si vezmi šestku ložiskovou jehlu a můžeš se zkusit předvést na té čínské komedií velikosti "300".
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“