Portálovka - China

fotky našich strojů, aneb co máme doma
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

23. 3. 2020, 10:30

Mach přes paralelní port je háklivý na vhodný počítač
Mach přes USB je háklivý na rušení/vypadávání toho USB
Mach přes ethernet kartu stojí peníze

Krokové motory nevhodně nastavené (rychlost, akcelerace) dokážou zkazit cokoliv = protože Mach/motory nemají zpětnou vazbu a tedy řízení netuší co se ve stroji děje.

--------------
nefrézuj - udělej jednoduchý program co jezdí sem-tam, nahoru dolů a musí se po skončení vrátit na "nulu"
měň rychlost, akceleraci, klikni občas na MACH - až zjistíš, kam ti dovolí v nastavených parametrech jít
(nebo až najdeš slabé místo, které to způsobuje)
pak jen nastav rychlosti atd. ... s nějakou rezervou na spolehlivost
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

23. 3. 2020, 10:32

jinak k tomu gravosu
I pri nizkem rozpoctu by vas mohla uspokojit dvojice
GVE134-50 (4 osy) 2900,-
ARMOTE1.173 1900,-

http://gravos.cz/download/doc/Gravos-GV ... asheet.pdf
http://gravos.cz/armote.htm
Uživatelský avatar
quak
Příspěvky: 136
Registrován: 24. 6. 2012, 11:51

10. 4. 2020, 10:45

Před více než rokem jsem řešil podobný případ u zákazníka v Poděbradech (má velmi podobnou mašinu a také velmi podobný controller USB do MACH3) . Když spustil G-kod jelo to, ale občas se to zadrhlo a pak už frézoval o kus jinde... Skákal jsem kolem toho dva dny s osciloskopem, měnili jsme kabeláž, vyměnili počítač a pak se našlo řešení. Vyhodit ten USB kontroler !!

Nahradil jsme ho jiným typem ( konkrétně Smooth stepper přes Ethernet ) a od té doby to šlape jak hodinky....

Jinak mám tady jinou USB kartu po MACH3 ( ale sám jsem jí ještě netestoval) , a nebo jednoduché řešení, které dávám do svých strojů CNC Airbrush strojů (běžně do 5 os)
Milan199
Příspěvky: 2932
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

11. 4. 2020, 8:19

chb píše: 23. 3. 2020, 10:30
nefrézuj - udělej jednoduchý program co jezdí sem-tam, nahoru dolů a musí se po skončení vrátit na "nulu"
měň rychlost, akceleraci, klikni občas na MACH - až zjistíš, kam ti dovolí v nastavených parametrech jít
(nebo až najdeš slabé místo, které to způsobuje)
pak jen nastav rychlosti atd. ... s nějakou rezervou na spolehlivost
Pro krokové motory jsou nejchoulostivější úhly blízké 45° a kruhové interpolace. Při přechodu přes kvadrant nejlépe vyvoláš rezonance.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

11. 4. 2020, 11:17

to je sice pravda, ale většinou se KM provozují s mikrokroky a tam už nebývá rezonance ten největší problém. (navíc problém s rezonancí je "dobře slyšet")
Nastupují pak jiná slabá místa - celá cesta od PC k motorům nestíhá nastavenou rychlost/frekvenci pulsů případně signál z nějakého důvodu není kvalitní
nebo zvolené napětí pro drivery nedokáže protlačit potřebný proud motorem při vyšších otáčkách/posuvech
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Milan199
Příspěvky: 2932
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

11. 4. 2020, 2:32

chb píše: 11. 4. 2020, 11:17 to je sice pravda, ale většinou se KM provozují s mikrokroky a tam už nebývá rezonance ten největší problém. (navíc problém s rezonancí je "dobře slyšet")
Nastupují pak jiná slabá místa - celá cesta od PC k motorům nestíhá nastavenou rychlost/frekvenci pulsů případně signál z nějakého důvodu není kvalitní
nebo zvolené napětí pro drivery nedokáže protlačit potřebný proud motorem při vyšších otáčkách/posuvech
To mikrokrokování není všespasitelné. Používám většinou 2000 kr/ot a při vyšších frekvencích se i tak může objevit problém. // drivery na 325V // Pokud řídicí osa jede spojitou frekvencí musí při těch +-45° ta druhá občas nějaký krok vynechat. A to už jí může dělat problémy.

Pokud mi tedy osy jezdí např 60kHz na 45° ale na 44°58´ to "ztratí" už na 22kHz je problém zde.

Ostatní slabá místa je nutné detekovat jinak / osciloskop atd. /. Samosebou se jedná o komplex kde povolí vždy nejslabší článek. Snažil jsem se popsat slabé místo kde se dá bez větších znalostí a techniky problém vyvolat. Závada co se projeví jednou za týden je noční můra :)
joke25
Příspěvky: 68
Registrován: 9. 10. 2017, 10:40
Bydliště: Skalica okolie

11. 4. 2020, 3:16

Ja mám skúsenosť, že takéto ťažko odhalitelné abnormality malo na svedomí rušenie - buď z frekvenčneho meniča alebo aj z vretena napajaneho cez uhlíky, kde vznikalo iskrenie. Pomohlo namontovať odrušovací filter pred frekvenčný menič a dobre uzemniť tienené káble.
Ale vie to byt ozaj nočná mora...
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“