Bruska BKO 50

fotky našich strojů, aneb co máme doma
forreet
Příspěvky: 135
Registrován: 18. 8. 2018, 7:24

6. 1. 2021, 3:24

novic píše: 6. 1. 2021, 2:19
forreet píše: 6. 1. 2021, 1:24
novic píše: 6. 1. 2021, 9:02 Čo si nespravis sám to nemáš pri týchto strojoch to platí asi dvoj násobne. Aspoň tú v mojom okolí nieje nikto kto by mi dal vecnu radu pri oprave sústruhu nie to ešte brúsky. Toto bude určite vysoká škola opravy ale budem drzat palce aspoň sa tu na fóre niečo deje.
A až niektoré firmy repasuju brúsky tak ako určite firmy sústruhy tak to si môžme dokurvit aj samostatne doma.
:D.
A este im za to zaplatit 😀
Par ludi som obvolal aj dnes a ani nepoznaju taku brusku jeden nieco take nastavoval na inej ale uz davno nehovoril to ani z istotou zaruku na to nik neda lebo to neni nove.Poriadne som vsetko pocistil opatrne poskladal aby som tam nezaniesol nejaky bordel uz to len nastavit skrz tie 2 utahovaky
Presne tak, viem že to Milan myslí v dobrom a mám aj rád jeho príspevky hlavne tie s nádychom histórie. To už malo kto vie v tejto dobe.

Hľadať človeka čo príde a nastaví tu brusku je skôr nemožné, taký čo s istotou bude vedieť ako to robiť, skôr sa to opraví samé. A pracovať na niečom čo nefunguje ako má sa nedá v tedy neostane nič iné len dej se do práce delniku. :D
Viem ze to mysli v dobrom a mozno by bolo uz pobruske keby to nenapisal ze tam treba davat velky pozor a hlavne mat nejake skusenosti ale zas to neni nemozne pokial sa vie na co si dat bacha to nastavit..ak by som mal navod tak by sa to nestalo ze som to na radu Idiota dodzubal 🙄 pre to som aj kupil celu druhu brusku ze z nej pouzijem diel a veci co som nemal ako stojan na vyvazovanie dalsia priruba,drziak na manipulaciu z kotucom a nejake nahradne diely z nej aj ked bola predavana ako funkcna bez hydraulickej jednotky

A niekedy mam pocit ze ludia skor poradia ako si to mal urobit nez to ako to mas urobit 🙂
jergus.balaz
Příspěvky: 1542
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

6. 1. 2021, 9:08

Tá hadicová ľudová tvorivosť na ložiskách bola pravdepodobne doplnená z dôvodu zatápania ložísk. Totižto na nádrži s vretenovým olejom nie je tlakové čerpadlo, ale kalové na ktorom sa nedá nastavovať prietok (alebo teda ja mám bez možnosti nastavovať prietok). Takže keď sa vymení nový papierový filter a má menší odpor, zvýši sa prietok oleja do ložísk. Lenže z ložísk olej vyteká len samospádom a keď nestíha odtekať, zatopí najskôr olejoznaky a potom začne z boku vretenníku pretekať cez labyrinty von, aj k remenici aj ku kotúču. Ja som to riešil tak, že na prívodnú hadicu medzi čerpadlo a vretenník som umiestnil ventil a ním som si nareguloval potrebný prietok. Ale aj tak sa to nedá dobre regulovať, pretože ako sa olej zohrieva, mení sa aj prietok.
BalazKovo.sk
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

7. 1. 2021, 5:47

forreet píše: 6. 1. 2021, 3:15
zverodoktor píše: 6. 1. 2021, 1:42
forreet píše: 6. 1. 2021, 12:22 Nasiel som taky prevodnik...
A aby to s tým prevodom nebolo také jednoduché, viskozita v Englerových stupňoch sa niekde uvádzala pri 20°C a inde zase pri 50°C (predpokladaná prevádzková teplota ložísk). A je zrejmé, že ten olej v tej dobe hodne menil viskozitu s teplotou.
Ten mol spinol 5 sa udava je pri 40°C a ta tabulka 20°C
ta viskozita při 20°C byla typická česká specialita - "cizí" vřetenové oleje měly většinou udávanou viskozitu při pracovní teplotě - no a protože ta obvykle u těch brusek bývá tak 35 - 40, tak se dodržuje těch 40°C
https://www.unilub.eu/cloud/tds_mol-spinol-5_gb.pdf
https://pdfgenerator-east.exxonmobil.co ... Series?p=1
50° C :roll: - to by mě zajímalo, u který brusky to je - a hlavně jak by se na tom pak dalo dělat.
Jinak když už jsme u toho - pro pracovní (je třeba rozlišovat pracovní a brusný) vřeteník je u 16 (a myslím i u ostatních) psaný J2 a ten má tu viskozitu skutečně udávanou při těch 50° C - ovšem to v žádném případě neznamená, že by tam taková teplota byla - můžu to změřit - ale můj odhad bude tak maximálně 30° - spíš podstatně míň - kdyby to mělo 50°C :shock: tak to absolutně nebude držet míry v cyklu.
forreet
Příspěvky: 135
Registrován: 18. 8. 2018, 7:24

7. 1. 2021, 1:32

Zacas som postupne dotahovat tie stelovaky podla fotky predtym to viem dat cca na take zatocenie ako predtym...olej sa mi drzi na 22-23 °C co je cca teplota na dielni.Dobeh kotuca bol zo zaciatku 110sek teraz je 95sek ako to pritahujem viac a viac .Kotuc je 750x50mm moj odhad z prirubou okolo 90-100kg skoda ze som nemeral predtym dobeh remene mam napnute ze prepruzia cca 20mm

Chcel by som to nastavit cca podla dobehu ten by mal byt umerny spravnemu nastaveniu??
forreet
Příspěvky: 135
Registrován: 18. 8. 2018, 7:24

7. 1. 2021, 1:46

milan584 píše: 7. 1. 2021, 5:47
forreet píše: 6. 1. 2021, 3:15
zverodoktor píše: 6. 1. 2021, 1:42
A aby to s tým prevodom nebolo také jednoduché, viskozita v Englerových stupňoch sa niekde uvádzala pri 20°C a inde zase pri 50°C (predpokladaná prevádzková teplota ložísk). A je zrejmé, že ten olej v tej dobe hodne menil viskozitu s teplotou.
Ten mol spinol 5 sa udava je pri 40°C a ta tabulka 20°C
ta viskozita při 20°C byla typická česká specialita - "cizí" vřetenové oleje měly většinou udávanou viskozitu při pracovní teplotě - no a protože ta obvykle u těch brusek bývá tak 35 - 40, tak se dodržuje těch 40°C
https://www.unilub.eu/cloud/tds_mol-spinol-5_gb.pdf
https://pdfgenerator-east.exxonmobil.co ... Series?p=1
50° C :roll: - to by mě zajímalo, u který brusky to je - a hlavně jak by se na tom pak dalo dělat.
Jinak když už jsme u toho - pro pracovní (je třeba rozlišovat pracovní a brusný) vřeteník je u 16 (a myslím i u ostatních) psaný J2 a ten má tu viskozitu skutečně udávanou při těch 50° C - ovšem to v žádném případě neznamená, že by tam taková teplota byla - můžu to změřit - ale můj odhad bude tak maximálně 30° - spíš podstatně míň - kdyby to mělo 50°C :shock: tak to absolutně nebude držet míry v cyklu.
Ako tak pozeram Spinol 2 odpoveda skor potrebe.Zajtra obvolam par firiem ake oleje ponuknu
Přílohy
Screenshot_20210107-144014_Chrome.jpg
Screenshot_20210107-144114_OneDrive.jpg
jergus.balaz
Příspěvky: 1542
Registrován: 24. 6. 2020, 8:41
Kontaktovat uživatele:

7. 1. 2021, 8:01

forreet píše: 7. 1. 2021, 1:46 Zajtra obvolam par firiem ake oleje ponuknu
Správny obchoďák musí vedieť vypočítať olej podľa rozmerov ložiska, pracovnej teploty a výrobcom stroja udanej viskozity. Ak to nevie, čelom vzad.
BalazKovo.sk
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2653
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

11. 1. 2021, 12:30

milan584 píše: 5. 1. 2021, 5:03 Aha, takže ta mašina to prostě už má za sebou :roll:
Můžeš se mi pokusit vysvětlit, PROČ jsi se bez dokumentace a zjevně i zkušeností sral :shock: do toho brusného vřeteníku?
Přesně z tohoto důvodu jsem u BRH20 vřeteník jako jediný neměl rozdělaný, taky proto že ten jediný funguje dobře.
I kdyby s ním byl nějaký problém, asi bych si na toto sám netroufnul, bo jsem to vživotě nedělal.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
forreet
Příspěvky: 135
Registrován: 18. 8. 2018, 7:24

16. 1. 2021, 2:24

Bruska funguje len cakam na novy olej do vretena,to ci to bude tuhy ja asi nespoznam ale potom tu zavolam nejakeho brusica a ak to nebude dostatocne tak to pritiahnem k tym stelovakom sa dostanem za 20min 🙂
forreet
Příspěvky: 135
Registrován: 18. 8. 2018, 7:24

12. 2. 2021, 8:20

Tak konecne som sa dopracoval k navodu a uz ho mam aj u seba skoda ze nie skor by som sa aspon 10dni v karantene nenudil 😬
Přílohy
20210212_211833.jpg
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“