CNC řezačka polystyrenu

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Uživatelský avatar
quak
Příspěvky: 136
Registrován: 24. 6. 2012, 11:51

25. 4. 2020, 10:28

Žhavil Béda, žhavil drát, až byl žhavej akorát...

Záměr:
Obrázek

Výsledek:
Obrázek
.
... A jedno video ze skládání Airbrush stroje:
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

25. 4. 2020, 3:48

quak píše: 25. 4. 2020, 9:57Nahrát dvouosý firmware pro V plotter do čtyřosého hardwaru opravdu není “hrdinský čin” to je prostě hloupost…
No vidím, že si múdry až moc, tak hádať sa s tebou rozhodne nebudem :lol:

Len pár rečníckych otázok:
• odkedy je GRBL "dvouosý firmware" ? :roll:
• poznáš pojem "ganged axis" ? :roll:
• kolko osí bolo reálne potrebných na narezanie tej kopy na fotke? :roll:

Ako som už písal - ak ti vyhovuje stávající systém (re-processing G-kódu na vstupe), tak proti gustu žádný dišputát. Ať se daří! :D

Toť vsjo.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

25. 4. 2020, 5:12

Přečti si celé vlákno, tím je vždy dobré (a slušné) začít..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

25. 4. 2020, 5:54

Thomeeque píše: 25. 4. 2020, 5:12Přečti si celé vlákno, tím je vždy dobré (a slušné) začít..
Vlákno som samozrejme čítal.

Písal, že by chcel GRBL s podporou tohto systému → ten som POSKYTOL
Písal, že nepotrebuje rezanie v 4-osách → DITTO!

tak sorry, že som mal tú drzosť - opakovať sa to už určite nebude :lol:

prajem veľa zábavy :)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

26. 4. 2020, 9:01

quak píše: 25. 4. 2020, 9:57 Thomeeque :
Zkušenosti z provozu:
mít tam zabudovaný nějaký způsob homování (byť i jen na dorazy) se jeví jako dobrý nápad. Příliš mnoho času trávím tím, že nastavuji řemínky na značky. Je to nepřesné a nepohodlné, jelikož jsou značky pod stropem a je na ně špatně vidět.
Budeš řešit (nebo už tam máš) ta závažíčka? Jak to vlastně plánuješ "parkovat" (když to nebudeš používat), vyjedeš ven i s řemínky? Nebo tam řemínky zůstanou a jen je nějak zafixuješ, aby nevisely do prostoru?

quak píše: 25. 4. 2020, 9:57 Koukám na to tvoje řešení přítlaku řemínků pomocí ložisek. Taky jsem si s podobnou myšlenkou pohrával, ale nakonec jsem zvolil úzkou štěrbinu tvořenou plexisklem. Je to z důvodu, když vsunu řemínek mezi řemeničku a plexisklo, tak krásně vyjede sám na druhé straně (mínus je, že mírně dře o plexisklo), naopak u ložisek bych musel ručně nasměrovat řemínek pod první a pak pod druhé ložisko a to všechno na štaflích pod stropem.
Asi by to bylo trošku hraní, ale můj plán byl, že by tam řemínky byly natrvalo, zafixované na správnou délku v poutkách, čili by se to dělalo jen jednou.

quak píše: 25. 4. 2020, 9:57 Ta řezačka na videu je fakt pěkná,to už je řešení bez kompromisů (a taky to není žádná raketová věda) Ale teď jde o to jaký software pro ovládání? Fusion asi podporu horkýho drátu nemá, tak jedině nějaký specializovaný sw.
Jojo, SW bude do budoucna výzva. Ale pro ten 3D projekt s 30° řezy bych uměl generovat kód já sám, je to poměrně jednoduchá geometrie (jednoduchý profil tažený po křivce). Pak by se vidělo :) Soused stále zvažuje možnosti, jedna z nich je i zůstat u tvého řešení pro jednodušší projekty a složitější věci si nechat řezat u profíků.

quak píše: 25. 4. 2020, 9:57 Co se týče úhlu o kolik lze drát vyosit, tak ve vodorovné rovině je 30° na hranici, ale ve svislé rovině si myslím tak do 15°.
Díky, to je zajímavá informace!

quak píše: 25. 4. 2020, 9:57 P.S: Offset se mi zdá přesnější výraz, než Shift. Ale je to jen takový můj neodborný názor.
Trochu jsem se začal topit v řešení toho problému s nezadanými souřadnicemi, on jde dost do hloubky, na chvíli jsem tomu dal pauzu. Pak to dám do kupy obojí (nakreslím i jednoduchý help obrázek, ze které by mělo být vše jasné).

quak píše: 25. 4. 2020, 10:28 Žhavil Béda, žhavil drát, až byl žhavej akorát...
Paráda! :) To asi taky chvilku zabralo vymyslet celé to "lego" :)

Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

26. 4. 2020, 12:12

quak píše: 25. 4. 2020, 10:28 Žhavil Béda, žhavil drát, až byl žhavej akorát...

Záměr:
Obrázek

Výsledek:
Obrázek
.
... A jedno video ze skládání Airbrush stroje:
na co to celé je ?
Uživatelský avatar
quak
Příspěvky: 136
Registrován: 24. 6. 2012, 11:51

26. 4. 2020, 9:40

packa »

Pokud se ptáš na co jsou ty polystyrenové bloky, tak jsou to vložky do přepravní bedny pro moje CNC Airbrush stroje.
No a pokud se ptáš na co jsou ty CNC Airbrush stroje, tak se podívej tady:



Popřípadě tady jsou všechna moje videa na Youtube kanálu z oblasti CNC: https://www.youtube.com/channel/UC0C84H ... 4Ug/videos

Poznamka pro Tomíka : Všimnul jsem si, že jsi si zapnul sledování kanálu, ale to je můj osobní kanál... Pokud chceš tak se přihlaš k odběru kanálu CzRobotics (viz výše), tam jsou všechny moje CNC věci pohromadě...
Uživatelský avatar
quak
Příspěvky: 136
Registrován: 24. 6. 2012, 11:51

26. 4. 2020, 10:31

Thomeeque:
Tak to vezmeme pěkně od shora:
Dorazy- závažíčka tam zatím nemám. Zkoušel jsem upevnit kus hliníku na řemínek, ale bylo by potřeba ještě předělat tu plexisklovou část, aby se závažíčko mohlo spolehlivě zarazit vždy na stejném místě. Teď se mi to různě hýbalo a utíkalo, takže jsem to odmontoval a dál sám sobě dávám povel ” na značky”

Tento můj konkrétní kus bude sloužit pouze čas od času, proto jsem zvolil řešení nenáročné na místo a aby to bylo vyndavací a zastamdací. Až bude nařezáno, tak řemínky vytáhnu a společně s Účkem odložím někam stranou. Proto jsem dal přednost plexisklu před ložisky. Pokud uvažuješ o trvalejší instalaci, tak bych se klonil k ložiskům.

Ohledně softwaru, to je podstatně větší výzva než postavit hardware. Jde o to aby člověk nějakým pohodlným způsobem z 3D modelu vytvořil řezací G-kod. Pokud totiž potřebuješ řezat mnoho stejných kusů, tak se s tím dá nějak poprat i alternativně, ale jakmile potřebuješ každý kus jiný, tak je potřeba mít nějaký pohodlný a promakaný software. Taky samozřejmě záleží na tom co vlastně chceš řezat.

A co se týče tvého stávajícího g-kód převodníku, tak s tím si nelam hlavu, funguje to tak jak má pro tento konkrétní účel. I když je to poněkud komplikovanější workflow je to pro mě v tomto okamžiku nejkratší cesta k cíli a mým cílem v současné době je odeslat zařízení zákazníkovi a nařezat si pár sad do zásoby.

Všechno má svůj vývoj, polystyreny do prvního kusu jsem pižlal nožem, pak jsem si udělal ruční “Účko” a k tomu jsem si vyfrézovat šablony, ale pak potřebuješ malou změnu a najednou jsou šablony na vyhození, proto jsem se rozhodl pro CNC řešení.
Uživatelský avatar
quak
Příspěvky: 136
Registrován: 24. 6. 2012, 11:51

26. 4. 2020, 11:11

Thomeeque:
Napadá mě, pokud by jsi se chtěl softwarově vyřádit, Tak se zkus zamyslet nad G- code Senderem. Jeden software který umožňuje čtyřosé řezání se jmenuje WingHelper je to pro modeláře na návrh křídel a trupů a má to výstup G kódu ve čtyřech nezávislých osách a stojí 70€.
Možná, když se v tom dá nakreslit letadlo, mohly by v tom jít jiné obecné prostorové věci, Zatím jsem ho nezkoušel, protože jak už jsem psal výše "není čas na hrdinské činy :-)" Ale možná byste to mohli se sousedem prozkoumat.

To, co by bylo potřeba naprogramovat je jedno základní okno se čtyřmi údaji o aktuální poloze os a dále s několika tlačítky popřípadě příkazovým řádkem kterým by se dal odeslat přímo příkaz do Arduina. Krása jednoduchostí je v tom, že pod každé ovládací tlačítko se vlastně jen schová G kód který se po zmáčknutí vyšle do Arduina a tím jseš vlastně schopen kompletně manuálně ovládat mašinu pomocí G code Senderu.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

27. 4. 2020, 8:02

https://github.com/gnea/grbl/wiki/Grbl-v1.1-Jogging jsem měl nastudovaný, chystal jsem se to naimplementovat, ale pak se mi začalo stýskat po LinuxCNC (viewtopic.php?t=35099) a GRBL jsem opustil. Také na tom nejsem s časem nejlépe, ale zkusím to oprášit, když se najde chvilka.

Koukal jsem na WingHelper stránky, kde se tam píše o horkém drátu?*

Jednoúčelový CAM se píše o moc lépe (když je za tvarem nějaká známá matematika), převádět obecné 3D tvary je veliká výzva (což vlastně platí pro všechny typy obrábění), kdo ví, co mají k dispozici ti profíci.

Dík za předchozí odpovědi!

T.

* EDIT: Aha, tak teď jsem k tomu něco našel https://www.winghelper.com/forum/viewtopic.php?t=6833
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
quak
Příspěvky: 136
Registrován: 24. 6. 2012, 11:51

27. 4. 2020, 11:26

WingHelper má podporu 4 osého G-kodu přímo ve specifikaci:

Export into following formats:
- DXF
- PDF
- SCAD (3D format for the program OpenSCAD)
- ICE (G-Code export in HOW format)
- NGC/NC (G-Code for 4-Axis CNC wire cutters - new in 1.5)

Našel jsem ještě jeden SW. Jmenuje se devFoam, a má (podle toho jak se prezentuje) docela propracovaný možnosti... http://www.devcad.com/eng/devfoam2.asp

Ale to spíše tak na okraj, kdyby jsi se pouštěl do něčeho podobného. Já zatím zůstanu u klasiky Tedy Fusion360 a tvého konvertoru.


P.S.: Průběžně natáčím nějaká videa, tak snad s toho nakonec něco ustříhám...
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

16. 5. 2020, 7:30

Tak jak tento zajímavý projektík pokračuje? Povedlo se dát dokupy nějaké videjko?
Ať nezakládám nové vlákno, odložím si sem na dlouhé zimní večery, ještě klasickou koncepci jako inspiraci. Pokud by to vadilo, tak to máznu :wink:
twiister
Příspěvky: 144
Registrován: 9. 1. 2012, 6:33
Bydliště: Lutyne Dolni

3. 6. 2020, 12:58

Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

3. 6. 2020, 1:12

Pěkné :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“