CNC řezačka polystyrenu

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Uživatelský avatar
quak
Příspěvky: 136
Registrován: 24. 6. 2012, 11:51

12. 4. 2020, 8:14

První polystyrenový kužel je na světě ... HURAAAA

joke25
Příspěvky: 68
Registrován: 9. 10. 2017, 10:40
Bydliště: Skalica okolie

12. 4. 2020, 8:18

Kužel? To každá strana je ovládaná zvlášť - menšia a väčšia kružnica?
Uživatelský avatar
quak
Příspěvky: 136
Registrován: 24. 6. 2012, 11:51

12. 4. 2020, 8:41

joke25 píše: 12. 4. 2020, 8:18 Kužel? To každá strana je ovládaná zvlášť - menšia a väčšia kružnica?
Přesně tak je to 4-osý systém (ten původní se kterým jsem to začínal řešit) jak jsem psal výše, když modelář potřebuje vyříznout křídlo pro letadlo, tak musí mít na každé straně jiný profil...
joke25
Příspěvky: 68
Registrován: 9. 10. 2017, 10:40
Bydliště: Skalica okolie

12. 4. 2020, 8:47

Tak sa ti to podarilo rozchodit?
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 4. 2020, 8:55

Pěkné! Ten třes tam jde z krokování? Jaké používáš drivery? Můžeš zkusit vyšší rychlost?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
quak
Příspěvky: 136
Registrován: 24. 6. 2012, 11:51

14. 4. 2020, 6:21

SW se podařilo rozchodit zatím pouze částečně. Ty bloky, které pořebuji nařezat jako výplň do beden, to je pár přímek, které napíšu i v ruce, ale mnoho hodin jsme strávil tím, abych měl nějaký pohodlný workflow řetězec začínající např. Fusion360 nebo Inkscape a končící fyzickým výrobkem. Něco už funguje, má to však spoustu svých ale.

Taky jsme zkoušel to GRBL pro V plotter, ale něco jsem asi dělal špatně, protože mi to jezdilo normálně v kartézském systému souřadnic XYZ a ne v polárním souřadnicovém systému, jak bych očekával... tak jsem se po pár hodinách marných pokusů vrátil k tomu původnímu SW

Drivery jsou tam moje oblíbené DRV8825 nastavené na 1/8 kroku s motory NEMA 17 tuším asi 0,3Nm. Rychlosti posunu se dají ladit v SW. Od rychlosti se také odvijí ty vibrace řemínku. Podle toho jak si s tím hraju, to ale vypadá, že vibrace na řemínku nejsou způsobeny primárně krokováním motoru, ale spíš SW posílá pulzy po skupinách a ne lineárně rozložené v čase, jak by člověk očekával (viz snímek osciloskopu při manuálním přejezdu)

Dneska jsem si přivezl dva balíky polystyrenu, tak se snad pustím do nějakého většího řezání....
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

14. 4. 2020, 8:32

Začal jsem si simulovat, co že se to tam děje, šla mi z toho hlava kolem (zatím to úplně nepomohlo :mrgreen:)..

Tenčí je předloha, tlustší jsou L1 a L2 v XY..
Tenčí je předloha, tlustší jsou L1 a L2 v XY..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
quak
Příspěvky: 136
Registrován: 24. 6. 2012, 11:51

14. 4. 2020, 9:11

To je obrázek jak z urychlovače v CERNu :-) co to je za simulace ?
Uživatelský avatar
quak
Příspěvky: 136
Registrován: 24. 6. 2012, 11:51

14. 4. 2020, 9:54

Ty principy jsou vlastně docela jednoduché a používají se i jinde. Představ si, že nakreslíš dvě kružnice se středy v ose každého z motoru, jejich průsečík pak udává polohu řezacího drátu, tím jak měníš poloměry kružnic ( v našem případě délka řemínku) posouvá se průsečík těchto kružnic po ploše.

Lze na to jít také obráceně: Tedy lze si představit trojúhelník postavený na vrchol. Ten trojúhelník tvoří dva motory a řezací drát. Takový trojúhelník vždy můžeš svislicí rozdělit na dva pravoúhlé trojúhelníky. A najednou už se nám v tom rýsuje souřadnicový systém XY jak ho známe. Součet horních (vodorovných) odvěsen takto vzniklých pravoúhlých troúhelníků je vzdálenost motorů mezi sebou, svislá odvěsna je rozměr Y. No a přepony obou trojúhelníku pak udávají jak má být dlouhý řemínek od motoru k řezacímu drátu. Pak už se stačí zeptat starýho Pythagorase, jak to myslel s těmi čtverci a máme vyhráno. Princip vypadá vlastně jednoduše, ale místo prostého přičítání a odčítání v souřadnicovém systému XYZ je tady potřeba používat mocniny a odmocniny abych se dostal k příštímu bodu pohybu (pulzu pro motor)

Toho samého principu využívají 3D tiskárny postavené na principu Deltabot například Molestock, ale tam se místo dvou kružnic počítá s průsečíkem třech koulí se stejným poloměrem a jak pohybuješ středem koule nahoru a dolů tak se tím posouvá průsečík koulí v prostoru. Dalším příkladem je třeba GPS která pracuje se stejnou geometrii, také měří vzdálenost minimálně od třech družic aby určila svojí polohu v prostoru.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

14. 4. 2020, 10:07

quak píše: 14. 4. 2020, 9:11 To je obrázek jak z urychlovače v CERNu :-) co to je za simulace ?
Simuluji, jak by vypadal gcode pro souřadnicový plotr (tenčí čára) převedený do gcode pro v-plotr, kde X je L1 osa a Y L2 osa (tlustší čára). Pak by to šlo sjet obyčejným GRBL či čímkoliv jiným. Mohlo by to být rozšíření mého gcu programu. Možná bych to také stavěl, resp. soused, tak by se to mohlo hodit :)

T.

EDIT: Díky, základní princip mi byl celkem jasný, hlava kolem mi šla spíš z toho představit si, jak čára a oblouk v XY systému vypadá převedená do L1L2 systému :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
quak
Příspěvky: 136
Registrován: 24. 6. 2012, 11:51

14. 4. 2020, 10:41

Thomeeque píše: 14. 4. 2020, 10:07
quak píše: 14. 4. 2020, 9:11 To je obrázek jak z urychlovače v CERNu :-) co to je za simulace ?
Simuluji, jak by vypadal gcode pro souřadnicový plotr (tenčí čára) převedený do gcode pro v-plotr, kde X je L1 osa a Y L2 osa (tlustší čára). Mohlo by to být rozšíření mého gcu programu. Možná bych to také stavěl, resp. soused, tak by se to mohlo hodit :)

T.
To je dobrý :-) Jestli jsem to správné pochopil, tak jsi si napsal nějaký g-code viewer ? Co to všechno umí ?
Myslím, že by to mohlo být fajn mít možnost tuhle řezačku postavit na mnohem rozšířenějším GRBL a vlastně přepočítat G-kod aby zajistil správné pohyby v systému V plotter.

A nebo ještě je tu možnost zkusit se podívat jak funguje tohle https://github.com/dpenney/grbl-1.1-polr . Jak jsem psal výše mě to jezdilo v systému XY, třeba by se ti povedlo přijít na to, jak to přivést k životu v polárních souřadnicích.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

15. 4. 2020, 8:40

quak píše: 14. 4. 2020, 10:41 To je dobrý :-) Jestli jsem to správné pochopil, tak jsi si napsal nějaký g-code viewer ? Co to všechno umí ?
Díky :) Jj, primárně prohlížedlo gcode s vysvětlivkami, třeba pokud někdo v gcode tápe - můžeš sem dát gcode jako přílohu a udělat link, který ho rovnou v GCU otevře atp., ale moc se to neujalo :lol: Asi ani moc nemohlo, většina lidí řeší problémy se specifickými systémy (či specifiky jejich strojů) a toto je pro základní gcode s mírným přesahem do LinuxCNC. Také to vypíše základní statistiky daného kódu jako celkový prostor, ujetá vzdálenost, hrubý odhad času, použité instrukce atp., což je imho občas zajímavé. Má to tu své téma. Kromě prohlížení gcode je tam zatím import a konverze HPGL a Excellon souborů z Eagle (to HPGL by se mohlo hodit i tady a uměl bych načítat i DXF), konverze oblouků na úsečky (což si objednal Bobík) a to je vlastně všechno. Naposledy jsem na to šáhl před třemi lety. Bylo by hezké vdechnout tomu zase trochu života :)

Na polr jsem mrkl zatím jen zběžně, podle popisu by to měla být jen ta dvě nastavení, což je mi jasné, že jsi zkoušel, zkusím mrknout později, už jsem byl zralý na kutě.

Jinak, termín "polární souřadnice" mi tady nepřijde moc vhodný, polární souřadnice jsou úhel a rádius (tady to sedí), tady jsou to dva rádiusy a i podle obrázku je to spíš takový opilý XY systém :)

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

16. 4. 2020, 3:15

Mohu pár praktických dotazů?

- kolik váží to ┗┛? :)
- jaké jsi použil řemínky (stačil by GT2 6mm?)?
- šlo by foto i s kozama? :D
- zkoušel už jsi, na jaký by se při řezaní bylo možno dostat posuv?

Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
quak
Příspěvky: 136
Registrován: 24. 6. 2012, 11:51

17. 4. 2020, 12:13

Pár praktických odpovědí:
- Váha rámu odhaduji 1 kg (2x profil L 20x60mm délka 75 cm + dole spojený zbytkem MDF plovoucí podlahy)
- Používám řemínky GT2 , řemeničku 20zubů fungují skvěle
- Fotky s kozama, to musíš na jiný server :-)
- S rychlostí posuvu to ti neřeknu přesně, ale jde o to jak rychle se dokáže drát propalovat tím polystyrenem. Zatím odhaduji na 10mm/s ale změřím ti to přesněji až budu řezat.

PS. Fotky všeho dám k večeru a i přidám nějaké video z řezání. Už se mi nějak podařilo dát dohromady proces Inkscape -> g-kod -> řezací sw -> výrobek ...
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

17. 4. 2020, 12:23

quak píše: 17. 4. 2020, 12:13 jde o to jak rychle se dokáže drát propalovat tím polystyrenem
Jasně, na to se defacto ptám, mohl jsem se asi vyjádřit přesněji :)

Díky, budu se těšit, T.

PS: I ukázku gcode, plz.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“