CNC řezačka polystyrenu

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Uživatelský avatar
quak
Příspěvky: 136
Registrován: 24. 6. 2012, 11:51

10. 4. 2020, 10:25

Občas potřebuji nařezat polystyrenové vložky do přepraní bedny a protože mám rád, když stroje pracují za nás, rozhodl jsem se postavit si "horký drát". No a jak jinak, než v CNC provedení...

Motory už se hýbou tak teď ještě připevnit na strop a doladit SW

Obrázek

Obrázek


A protože zatím to není ještě kompletní, tak tady je obrázek jak by to mělo nakonec fungovat...

Obrázek
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 4. 2020, 10:48

Na spojích L1+L2 a L3+L4 budou zavěšena nějaká závaží a horký drát bude natažen mezi nimi?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
quak
Příspěvky: 136
Registrován: 24. 6. 2012, 11:51

10. 4. 2020, 10:56

Přesně tak, představ si rám, ve tvaru velkého U, který je za vrcholy zavěšené právě v bodech L1+L2 a L3+L4 mezi nimi je pak napnutý horký drát..

Toto řešení mě fascinuje pro to, že ho přišroubuji na strop a když ho budu používat dám tam řemeny (L1-L4) a když to bude hotové, tak to zase složím a Rám s drátem odložím do kouta a zbytek může dál mít svoje místo na stropě ....

Navíc je konstručně jednodužší, než portálové řešení i pro větší rozměry...
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

11. 4. 2020, 7:46

Zajímavé, dík! Obrobek bude také fixovaný ke stropu? Jaký bude rozsah Lx a jaké to při něm bude mít rozjezdy v XZ?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
quak
Příspěvky: 136
Registrován: 24. 6. 2012, 11:51

11. 4. 2020, 9:42

kdepak ke stropu :lol: pod strojem stojí dvě kozy a na nich deska a na desce blok polystyrenu. váha rámu napíná řemínky a jak je motory spouštění a vytahují dostanou horký drát do libovolného místa pracovního prostoru. Motory mám teď od sebe 1522mm tedy rozjezd v ose X je odhadují tak 1400mm ale to se ukáže až v praxi. Velikost osy Z je teoreticky o něco méně než 1/2 výšky místnosti, já zatím mám "U rám" vysoký 60cm takže reálně budu řezat 1000x500mm bloky což je akorát desky fasádního polystyrenu.

Právě pracuji na rámu, tak snad ho budu mít do oběda hotový a pak ještě udělat napínání a napájení řezací struny.
Uživatelský avatar
quak
Příspěvky: 136
Registrován: 24. 6. 2012, 11:51

11. 4. 2020, 1:45

Konstrukce je na místě

Obrázek

Pověste ho vejš, ať se houpá ... :D

Obrázek
Naposledy upravil(a) quak dne 11. 4. 2020, 3:16, celkem upraveno 1 x.
joke25
Příspěvky: 68
Registrován: 9. 10. 2017, 10:40
Bydliště: Skalica okolie

11. 4. 2020, 1:59

Cez čo to budeš riadiť? Arduino+GRBL?
Vyzerá to zaujímavo...
Uživatelský avatar
quak
Příspěvky: 136
Registrován: 24. 6. 2012, 11:51

11. 4. 2020, 3:13

Arduino tam je, ale GRBL nikoliv. Sám bych mu asi dal přednost, Ale nenašel jsem nikde možnost přepnout GRBL do režimu paralelní kinematiky což je tento případ. Běžně GRBL pracuje s lineárním XYZ v souřadnicovým systémem a nebo tzv. CORE XY ( ten už se taky nějakou dobu chystám vyzkoušet).

Tady je úplně jiná matematika pro generování pulzů pro motory. Když si představíš, že potřebuješ aby se horký drát plynule posouval vodorovným směrem, pak nejdříve se motory vlevo odvíjejí velmi pomalu zatímco motory vpravo se přitahují rychleji, uprostřed dráhy se rychlosti motorů vyrovnají a když horký drát dojede napravo tak je třeba rychleji uvolňovat řemen nalevo a velmi pomalu přitahovat napravo… A co teprve když potřebuješ vyříznout kružnici, která je na kraji pracovního prostoru.

Tento systém navíc umí každou stranu ovládat zvlášť, takže lze vyříznout například kužel (motory na levé straně opisují malou kružnici, a motory napravo větší kružnici, horký drát se tak naklání). Využívají toho modeláři když z jednoho bloku polystyrenu naráz vyříznou celé křídlo, které má z podstaty věci na jednom konci jiný profil než na druhém konci.

A nejlepší na tom je že ta mechanická konstrukce je v podstatě velmi jednoduchá a o zbytek se postará software.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 4. 2020, 4:24

Na tohle jsem hodně zvědavý.
Vypadá to až příliš jednoduše a optimisticky na to, že se to (asi) nijak široce nevyužívá (zatím?).
Těším se na výsledky. Evidentně postupuješ rychle, takže by to mohlo být i docela brzo.
Každopádně díky, že ses s touto konstrukcí podělil. :-)
dvoracek.a
Příspěvky: 115
Registrován: 4. 12. 2017, 3:07
Bydliště: Libeř
Kontaktovat uživatele:

11. 4. 2020, 9:52

ty jo na to sem fakt zvědavej určitě pak udělej video
je to super nápad, ono řezání neprobíhá nijak rychle tak snad se neobjeví problémy
a to je houpání ve směru ,,Y" tam bude stabilitu zabezpečovat jen váha toho rámu, určitě při řezání nebude dobré kolem toho moc chodit aby se to nerozhoupalo

takovýhle nějaký princip využívají jeřáby na vykládání kontejnerů z lodí , ale tam těch lan je mnohem více aby zabránily houpání a přetáčení ve všech možnejch směrech
cnc routr 125x400 cm + truhlářské stroje
www.facebook.com/truhlarnadvoracek
joke25
Příspěvky: 68
Registrován: 9. 10. 2017, 10:40
Bydliště: Skalica okolie

11. 4. 2020, 11:00

quak píše: 11. 4. 2020, 3:13 Arduino tam je, ale GRBL nikoliv. Sám bych mu asi dal přednost, Ale nenašel jsem nikde možnost přepnout GRBL do režimu paralelní kinematiky což je tento případ. Běžně GRBL pracuje s lineárním XYZ v souřadnicovým systémem a nebo tzv. CORE XY ( ten už se taky nějakou dobu chystám vyzkoušet).

Tady je úplně jiná matematika pro generování pulzů pro motory. Když si představíš, že potřebuješ aby se horký drát plynule posouval vodorovným směrem, pak nejdříve se motory vlevo odvíjejí velmi pomalu zatímco motory vpravo se přitahují rychleji, uprostřed dráhy se rychlosti motorů vyrovnají a když horký drát dojede napravo tak je třeba rychleji uvolňovat řemen nalevo a velmi pomalu přitahovat napravo… A co teprve když potřebuješ vyříznout kružnici, která je na kraji pracovního prostoru.

Tento systém navíc umí každou stranu ovládat zvlášť, takže lze vyříznout například kužel (motory na levé straně opisují malou kružnici, a motory napravo větší kružnici, horký drát se tak naklání). Využívají toho modeláři když z jednoho bloku polystyrenu naráz vyříznou celé křídlo, které má z podstaty věci na jednom konci jiný profil než na druhém konci.

A nejlepší na tom je že ta mechanická konstrukce je v podstatě velmi jednoduchá a o zbytek se postará software.
Aha- tak to vyzerá na prvý pohľad zložito. .
Mne sa zdá, že som videl niekde projekt pre arduino na kreslenie perom, alebo niečím na stenu a bol tam podobný princíp posúvania- pomocou navíjaných laniek a pero malo funkciu hore - dolu (kresli- nekresli)pomocou serva.
Ale keď už máš vymyslený systém ovládania- tak držím palce - nech to funguje.🙂
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 4. 2020, 12:05

A není to tak, že ta inteligence je posazena výš?
Že to výkonné řízení dělá něco jednoduchého, třeba něco jako GRBL, ale pro 4 osy. Ty jednotlivé motory by byly brány jako 4 nezávislé osy, a veškeré výpočty by pak dělalo to nadřazené PC (tedy nějaký CAM)?
Přece jen výpočetní možnosti připojeného PC s GHz procesorem jsou trochu jiné než u Arduina na 16 MHz se 2 kB RAM.
Uživatelský avatar
quak
Příspěvky: 136
Registrován: 24. 6. 2012, 11:51

12. 4. 2020, 8:46

joke25:

Ano taky jsem viděl různá malovátka založená na odvíjení dvou provázků. Moc se mi to líbilo, ale obávám se, že tam autoři použili nějaký vlastní způsob generování pohybu. pokud by jsi někde narazil na otevřené řešení, které využívá 2 navijáky a polyká to G-kod, tak jsem s ním.

Od včerejška už bojuji se softwarem. jakž takž se to podařilo rozhýbat, zdá se dokonce že jezdí jak má, ale zatím se mi příliš nedaří vložit do toho řezací data tak, aby to vyřezávalo tvary, které potřebuji.
Je to celé projekt nějakého německého modelářského klubu, informací je o tom pramálo a když tak v němčině. Software je těžce neintuitivní, takže metoda tisíce pokusů a omylu….
Podívej se sem, to je jediné co jsem k tomu našel... : http://mfc-rossendorf.de/modellbau/link ... loads.html Je to ta položka “Iwe's Cutter Environment”
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 4. 2020, 10:27

Máš nějak vymyšlený homing nebo to by tady byl overkill? :)

Řemínky jsou tlačeny do řemeniček tím plexi vinglíkem? Šel by blýsknout detail s řemínkem, plz?

Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
quak
Příspěvky: 136
Registrován: 24. 6. 2012, 11:51

12. 4. 2020, 11:36

joke25:
Tak už jsem našel GRBL ve verzi pro V plotter tedy lankový systém. Je to jenom dvou osé řešení, ale vzhledem k tomu, že nepotřebuji křídla letadel, tak si vystačím asi s tímto.

Nad tím německým systémem jsem tak trochu zlomil hůl, protože ten SW se chová naprosto nepředloženě a pro mě nepochopitelně. Pokud by to chtěl někdo jen tak vyzkoušet stačí k tomu Arduino Uno a CNC shield. Já se zkusím zatím vydat cestou GRBL ve verzi pro V plotter.

Thomeeque:

Home switch ten německý sytém nepodporuje, tam to musí člověk najet ručně, ale to by nebylo tak na závadu s tím se dá žít, ale to jak ten SW funguje, to jsem nějak nepozřel... Jdu se podívat jaké možnosti má ten GRBL.

A tady se podívej jak je to s řemeničkou a zbytkem konstrukce https://a360.co/34uNcbF
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“