Arisova vrtačka Jihokov VSA 16

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Aris
Příspěvky: 684
Registrován: 15. 11. 2012, 8:21

18. 6. 2020, 10:10

Koukal jsem, že vrtačkové téma je tu poslední dobou populární, tak co bych do toho také nepřispěl .) Je to takové intermezzo, když jsem se na chvíli přestal věnovat opravě soustruhu.

Tuhle vrtačku jsem koupil přes inzerát z Bazoše, a bylo to vlastně z leknutí. Na koupi libovolné vrtačky jsem moc nespěchal, neměl jsem důvod, tak jsem měsíce brouzdal inzercí a získal tak alespoň povědomí o cenách, za kolik se prodávají. No a tahle byla za 5000, podle fotek stav nic moc, ale zase to bylo nejnovější provedení, rok 1992. Tak jsem zavolal, slovo dalo slovo, a odpoledne už jsem si pro ní jel. Prohlídka na místě ukázala celkovou zanedbanost stroje a rez na podstavci a dalších místech. Házení broušené kulatiny ve sklíčidle bylo 0,3 mm. Ale i tak jsem si jí vzal, také pro příznivou cenu.

Už po cestě jsem se rozhodl, že jí kompletně zrenovuji. Doma jsem jí rozebral na prvočásti, očistil od hrubých nečistot, na rez jsem vzal dráťák. Upínací plochu jsem chtěl dát původně srovnat na magnetku, ale rez ní něm byla jen povrchová a nezanechala tak vyrezlé důlky. Zbylé plechové části jsem očistil od barvy smirkovým kotoučem ve flexe (za snížených otáček). Podstavec jsem zakitoval polyuretanových tmelem. Po jemném přebroušení ploch na to přišel stříkaný základ. Barva je RAL 6021, dvousložková polyuretanová barva, také stříkaná.

Dále jsem zjistil, že kužel B18 na vřeteni je poškrábaný, asi se na něm protočilo sklíčidlo a také byl od rzi. Ten jsem nechal přebrousit, stále na rozměr B18.
Na vřeteni jsou ložiska 2x 6003 2RS a jedno 51103, všechny jsem vyměnil za SKF. Potřebovali vyměnit i obě ložiska 6005 A na řemenici nad vřetenem.
A dál už nic moc, koupil jsem nový klíňák, zprovoznil osvětlení, vyčistil a narovnal štítky a dal to dohromady. Seřízení nebylo tak těžké, měřil jsem kolmost vřetena na stůl pomocí úhelníku a johansonky, a tady problém nebyl. Výhodou také je nevychozené vedení pinoly, ta je uložená s neznatelnou vůlí. Menší zádrhel nastal při instalaci hlavičky, resp. měření její házivosti.
Přebroušením kuželu se házení stáhlo na polovinu, asi 0,15mm, a to je také ještě moc. Měl jsem na tuhle příležitost schované sklíčidlo Röhm, ale ať jsem ho nasazoval z kterékoliv strany, házení bylo pořád stejné. Vyřešil jsem to čínskou hlavičkou, zkoušel jsem jí nasazovat ze všech směrů, a dostal jsem se na házení 0,07mm, to už mi vyhovuje a nechal jsem to tak. Lepší hlavičku jsem si nechal na soustruh.

Vrtačka je jako nová, motor je tichý, ložiska na něm jsou původní, ložiska a řemen vyměněný, kužel přebroušený, nová hlavička... Snad mám od ní na dalších 30 let pokoj :)
Dílnu mám o rozměrech 2x3m a moc místa tam není. Je to docela macek, pracovní hloubku má 80 cm, zabere celou hloubku běžného ponku, a já mám navíc ponk jen 60cm hloubky.
Aby měla kde stát, svařil jsem si na ní stůl, materiál na to jsem posbíral na šroťáku.
Práce ještě nekončí, kabel sice dosáhne na zásuvku, ale je to přes celou místnost, a u vrtačky je jen zásuvka na 230V. Další (a snad poslední) úprava bude zapojit frekvenční měnič a nové ovládání, abych s ní mohl dělat a nemusel natahovat kabel přes celou místnost.
Místo už jsem vyčerpal, tak to bude asi poslední stroj.
Jak se tento malý projekt povedl, posuďte sami.)

Původní stav
Obrázek

Rozborka
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Původní kužel
Obrázek

Přebroušený kužel
Obrázek

Obrázek

Materiál na stůl
Obrázek

Současný stav
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

A nakonec hraní na příště...
Obrázek
michal4985
Příspěvky: 164
Registrován: 17. 11. 2016, 5:24

18. 6. 2020, 10:55

za tu cenu,super.zaujimala by ma tuhost aj ked viem ze by to malo mat okolo 130 kg.ked das drevo medzi sklucovadlo a stol silnejsie zatlacis kolko stotin to urobi ked to zmerias odchylkomerom?
Inak myslim ze v cechach to mate lahsie s nakupom starych strojov ako u nas,u nas taka vrtacka ide od 600euro nahor cena.a ta starsia verzia obla od 400e nahor
zverodoktor
Příspěvky: 2978
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

19. 6. 2020, 7:44

Ahoj,
ja ju mám tiež, verziu so 6 mm skľúčovadlom a má na štítku nie VSA, ale SVA 6. Na 6-ku skľúčovadlo je však táto vrtačka docela obludná. Keby 10 pochopím, ale 6 :?: .
Každopádne, vŕta dobre, stabilita slušná. A bola prakticky nepoužívaná keď sa dostala ku mne.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“