soustruh Bernardo Hobby 500 (400V)

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
dušoun
Příspěvky: 46
Registrován: 25. 7. 2013, 6:41

21. 6. 2020, 7:39

mám Promu 700 což je obdobný soustruh , předělával jsem šrouby jak v příčném tak pomocném suportu protože počítaní po 0.04 bylo na hlavu a ještě blbě čitelný , šrouby jsem dal s metrickým závitem a noniusy od Tumlíka s malou úpravou a funguje bez problémů ,odměřování kolikrát ani nezapnu dá se spolehnout na nonius.
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

22. 6. 2020, 5:51

Dnes jsem připojil elektriku a tak přináším další postřehy.
1. Mechanická převodovka je opravdu hlučná. Jakou máte zkušenost - ztiší se nebo si mám shánět špunty do uší?
2. Při rozběhu s sebou vřeteník vždy cukne. Zřejmě ten plechový stojan nepředstavuje dostatečnou hmotu.
3. Překvapil mě rozsah otáček. Z velkých soustruhů i minulé třístovky Optimum jsem byl zvyklý spíš na šolichání při nízkých otáčkách, ke kterým se tady nedostanu.

Jinak jsem z hecu (na ruční točení) měřil setinovými hodinkami házivost příruby vřetene a originál nasazené třípakny a třepe se to v jednom dílku.

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

22. 6. 2020, 6:59

1. Mechanická převodovka je opravdu hlučná...
Ta moje je mnohem hlučnější při zpětném chodu, takže usuzuji, že se časem zklidní.

2. Při rozběhu s sebou vřeteník vždy cukne...
Jsem barbar a do dnes ho mám jen na gumových podložkách položený na stole. Zatím se nepřevrátil :D

3. Překvapil mě rozsah otáček...

Co na tom chceš obrábět za průměry? Spočítej si obvodovou rychlost. Osobně jedu 90% obrobků na 1080ot/min radekem. Jestli nakoupíš ty plátky, tak i těch 1710 bude málo. Jinak se to dá jednoduše řešit frekvenčním měničem.

Jinak jsem z hecu (na ruční točení) měřil setinovými hodinkami házivost příruby vřetene a originál nasazené třípakny a třepe se to v jednom dílku.
Pšššt. Takové věci se tady u číny nezmiňují! :twisted:
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

22. 6. 2020, 7:37

Jovo (a další majitelé),
pořád mi vrtá hlavou ještě jedna věc. U minulého soustruhu jsem měl na zadní straně supportu dobastlenou jeho brzdu neboli zámek. Prostě jedno železo pod ložem, druhé přes patky supportu stažené šroubem. Při soustružení čelních ploch, upichování a pod. díky tomu support neujížděl.

Používáte něco takového? Mám z lunety stejný kus odlitku, který drží zespodu koník, tak mě napadlo přitahovat ho nahoru, ale nevím ve kterém místě. Jova má zezadu pravítko...

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

22. 6. 2020, 7:59

Já si myslím, že původní projektant s něčím takovým zřejmě počítal i u té mé Promy. Ten označený šroub totiž jde skrz ten suport a přitahuje tu spodní lištu směrem vzhůru (ostaní šrouby na té liště jsou zespodu). Soudruzi v Číně to sice takhle se šroubem vyrobili, ale už u toho mého soustruhu neřešili, zda je to vůbec funkční. Když jsem to měl rozhozený, tak jsem na to koukal a asi by to šlo rozchodit po jistých úpravách, ale nakonec jsem to neřešil. Já totiž prakticky vůbec nepoužívám automatický posuv a mám vyndaná kola (možná proto to není tak hlučný). Takže když potřebuji soustružit, jak popisuješ, zacvaknu páčku posuvu do stojícího šroubu posuvu, "vymezím" vůli pootočením ručního kola posuvu "nadoraz" a požadovaný řez nastavím jemným posuvem na suportu.
šroub.jpg
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1188
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

22. 6. 2020, 8:09

Niektoré aj malé sústruhy majú v suporte na to imbusovú šrubku.
Reinkarnace
Příspěvky: 1227
Registrován: 21. 11. 2017, 9:16

22. 6. 2020, 8:11

rawen píše: 22. 6. 2020, 7:37 Jovo (a další majitelé),
pořád mi vrtá hlavou ještě jedna věc. U minulého soustruhu jsem měl na zadní straně supportu dobastlenou jeho brzdu neboli zámek. Prostě jedno železo pod ložem, druhé přes patky supportu stažené šroubem. Při soustružení čelních ploch, upichování a pod. díky tomu support neujížděl.

Používáte něco takového? Mám z lunety stejný kus odlitku, který drží zespodu koník, tak mě napadlo přitahovat ho nahoru, ale nevím ve kterém místě. Jova má zezadu pravítko...

Radek
Zapři to koníkem.
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

22. 6. 2020, 8:25

Zaistenie suportu je podľa mňa dôležité na každom sústruhu, hlavne pri sústružení čela posuvom sa mi občas odsunie aj zaistený suport, keď ho slabo pritiahnem. A to môj sústruh váži skoro 2t.
Tos C45-2000
Uživatelský avatar
pavlík
Příspěvky: 896
Registrován: 16. 12. 2018, 10:00
Bydliště: Praha 5

22. 6. 2020, 8:39

shaolin píše: 22. 6. 2020, 8:09 Niektoré aj malé sústruhy majú v suporte na to imbusovú šrubku.
Ano, je to většinou jeden ze šroubů a musí se najít který, já jsem ten zajišťovací inbus šroub nahradil páčkou a tak zamykám suport velmi snadno a prakticky pokaždé, když něco dělám bez strojního posuvu...
IMG_0593.JPG
IMG_0594.JPG
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

23. 6. 2020, 2:41

Zmínil jsem drobnou závadu při zprovozňování stroje. Jde o dva prasklé distanční kroužky v převodovce strojního posunu. Praskly samozřejmě v drážce na pero; zatím fungují, ale chci to mít v pořádku.
Obrázek
Dodavatel na reklamaci reagoval vstřícně s tím, že vyplníme formulář a náhradní součástky budou vyžádány z rakouské centrály. Tak uvidíme...

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

23. 6. 2020, 3:55

jova píše: 22. 6. 2020, 7:59 Já si myslím, že původní projektant s něčím takovým zřejmě počítal i u té mé Promy. Ten označený šroub totiž jde skrz ten suport a přitahuje tu spodní lištu směrem vzhůru (ostaní šrouby na té liště jsou zespodu). Soudruzi v Číně to sice takhle se šroubem vyrobili, ale už u toho mého soustruhu neřešili, zda je to vůbec funkční. Když jsem to měl rozhozený, tak jsem na to koukal a asi by to šlo rozchodit po jistých úpravách, ale nakonec jsem to neřešil.
...
Zrovna jsem ověřil, že mám na soustruhu stejný šroub. Akorát je to imbus jako několik dalších okolo, tak mě to hned netrklo.

Díky jovo, ušetří mi to dost práce, Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

23. 6. 2020, 4:35

Kolesa zahodit, a dat tam krokac a els.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

23. 6. 2020, 8:25

K té fotce bych měl jako amatér dvě poznámky.
1. ty distanční kroužky bych dal k vnějšímu okraji, aby ta kola byla co nejblíže k té lunetě a ten čep nebyl namáhán na ohyb.
2. kola by měla být v záběru s jistou vůlí, aby se "nekřížila".
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

23. 6. 2020, 8:58

Ono to takhle přišlo...
Kola můžu zkusit přeházet, ale musí mít náboj širší než zuby, jinak budou bokem třít a dřít o sebe.
Zubová vůle tam je, možná fotka klame. Na druhou stranu je tam i stranová vůle na hřídelích (čepech), kterou nejde vyladit distančkama ani pojišťovacím kroužkem. Bude to chtít tenkou podložku anebo malinko silnější distančku.

ELS není na pořadu dne - pokud bych chtěl NC, tak použiju jiný základ. Třeba Jovovy automaty se mi líbí a konec konců je to můj obor, ale tahle hračka je míněna na ruční točení.

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

23. 6. 2020, 9:08

Nevím jak přesně vypadají ta tvá kola, ale ta má mají z jedné strany u středu osazení, takže se dají vždy sesadit tak, aby o sebe zuby nedřela.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“