soustruh Bernardo Hobby 500 (400V)

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

16. 8. 2020, 11:23

I Schaublin nabízí "doklepávací" adaptér na kleštiny :
Výstřižek.PNG
Tak proč by to mělo být něco špatného ???

Já mám centráž na přírubě udělanou -0,01. Když je sklíčidlo /univerzálka/ nové - kvalitní používám jej bez vůle na přírubě. Jakmile se opotřebuje / vymačká postoupí do "druhé ligy" kde na přesnosti tolik nezáleží. A nebo uvolním centráž ve sklíčidle a doklepávám jej na konkrétní práci.
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

17. 8. 2020, 8:21

Chvíli tu nejsem, a takové konspirační teorie se vyrojily... :D

Tak předně - osazení d72 na vřeteni běží do 0,01 - v mých podmínkách nevýznamná resp. lépe nezměřitelná chyba
- mezi funkční upínací plochou a odsazením je v koutě zápich

Tedy byla by blbost na to jakkoliv chytat.

Dále, první test kleštin byl po nedbalém nasazení (moje chyba). Po přesoustružení upínací plochy na vřeteni a rychlém doklepání háže kleštinové pouzdro 0,01 až 0,015, podle toho, ve kterém místě kuželu měřím.

Opět bych řekl, že když si dám s doklepáním na čas, tak se to ještě zlepší; a kdyby to zůstalo, jsem spokojený.

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

17. 8. 2020, 5:32

Ještě dodatek a nový problém :?

Lícní deska konečně běhá rovně. Upínal jsem ji opačně a soustružil osazení. Bohužel asi na třikrát, protože jsem to nechtěl udělat moc volné, ale pořád to při nasazení házelo... Tak jsem to osazení zabral skoro o desetinu a je hotovo. Pokud bych potřeboval kruhy na desce soustředně, budu muset doklepávat. Jinak je to samozřejmě jedno, středit budu obrobek.

Nový problém: Už při soustružení broušené lícní desky jsem si všimnul, že příčný posuv nejede kolmo. Po nasazení čelní desky správným a neházivým způsobem jsem mohl hodinkama změřit, že při posunu 60mm "do záběru" se nožovka současně posune 0,13mm k vřeteníku. To je odchylka asi 0,12414 stupně.
Mám úhloměr, ale nevím jak bych to s ním měřil (krom osoustružení velkého válce a poměření obrobku). Prosím o rady, jak se odchylka měří a koriguje. Rozebrat celé sáně a pokusit se je naslepo složit rovně mi nepřijde jako dobrý nápad.

Předem díky, Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

17. 8. 2020, 5:41

rawen píše: 17. 8. 2020, 5:32 Ještě dodatek a nový problém :?

........

Nový problém: Už při soustružení broušené lícní desky jsem si všimnul, že příčný posuv nejede kolmo. Po nasazení čelní desky správným a neházivým způsobem jsem mohl hodinkama změřit, že při posunu 60mm "do záběru" se nožovka současně posune 0,13mm k vřeteníku. To je odchylka asi 0,12414 stupně.
Mám úhloměr, ale nevím jak bych to s ním měřil (krom osoustružení velkého válce a poměření obrobku). Prosím o rady, jak se odchylka měří a koriguje. Rozebrat celé sáně a pokusit se je naslepo složit rovně mi nepřijde jako dobrý nápad.

Předem díky, Radek
Co máš za úhloměr?
Problém je ten, že pokud jsou saně křivé tak je to na přebroušení příčného suportu. :-(
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

17. 8. 2020, 5:43

Tenhle typ ze starých zásob
https://www.kovonastroje.cz/Meridla/Uhl ... Schut.html

Radek

P.S.: Tak jako dovedl bych s tím žít a moc by mě to neomezovalo, ALE...
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

17. 8. 2020, 6:13

Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

17. 8. 2020, 6:21

0,13mm na 60mm? To sa mi nezdá, tak krivo to nemôže vyrobiť ani číňan. Ak áno, tak by som to reklamoval. Skús osústružiť nejakú platňu s čo najväčším priemerom a prilož tam pravítko. Ak ti to ide naozaj tak krivo, tak budeš mať v strede poriadnu dieru.

Ak to chceš zmerať bez sústruženia, tak si zober niečo rovné a upni to naprieč univerzálkou tak, aby čelo bežalo v rovine. Potom môžeš hodinkami zmerať, či je suport kolmý na os vretena.
awawawawawawaw.png
Zdenek Valter: Digitálnym uhlomerom by som asi kolmosť suportu na os vretena nemeral, ani si neviem predstaviť, ako by sa to dalo spraviť.
Tos C45-2000
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

17. 8. 2020, 6:34

turnigy píše: 17. 8. 2020, 6:21 .........
Zdenek Valter: Digitálnym uhlomerom by som asi kolmosť suportu na os vretena nemeral, ani si neviem predstaviť, ako by sa to dalo spraviť.
Nevím co tím myslíš - já jsem posílal odkaz na to jak použít úhloměr co má Rawen.

S Rawenem jsem mluvil - šlo mi o to, změřit zda není špatný suport.
Pokud tohle měření dopadne dobře - příčný suport je opravdu kolmý - tak bude jisté, že je nakřivo vřeteno ..... :-(
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

17. 8. 2020, 6:39

Tak potom sa ospravedlňujem, mne po kliknutí na odkaz vyskočili tie digitálne uhlomery a nechápal som, ako sa s nimi dá niečo presné zmerať. Nevšimol som si, že na začiatku vlákna je reč o tých analógových.

Ale na toto meranie aj tak nie je uhlomer správny nástroj, stačí indikátor a napríklad nejaký kus radeka do vretena. Ale je pravda, že tým overíš iba kolmosť suportu na vreteno. Rovnobežnosť vretena a lože je potom ďalšia vec, ktorú treba zmerať. Ale aj to sa dá doma zmerať pomerne presne.
Tos C45-2000
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

18. 8. 2020, 6:16

Nazdar,
dnes jsem se do dílny dostal jen krátce a poměřil jsem to podle obrázku od turnigy.
Nejrovnější, co jsem doma našel (krom dlouhého pravítka), byl duralový vinkl. Ten jsem bez lítosti zkrátil na maximální točný průměr, opnul přes podložky do trojpakny a srovnal do roviny kolmé k ose rotace.
Příčný rozjezd je 121mm, na této délce jsem naměřil (nežádoucí) stranovou odchylku 0,23mm.
Takže úhel vychází 0,1089 stupně. Bohužel to koresponduje s předchozím měřením.

Pokračovat budu dalším měřením a zkoumáním konstrukce saní.

Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

18. 8. 2020, 6:19

Držím palce!
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

19. 8. 2020, 10:15

tady u toho měření kolmosti si musíš být stoprocentně jistý, že ti hlavní suport sedí komplet všema plochama na loži, tzn. při pohybu ať už doleva nebo doprava se ta "kolmice" vůči ose sustružení nemění, to bývá dost častý neduh, že to sedí třeba jen na hranách :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

21. 8. 2020, 2:53

tumlik píše: 19. 8. 2020, 10:15 tady u toho měření kolmosti si musíš být stoprocentně jistý, že ti hlavní suport sedí komplet všema plochama na loži, tzn. při pohybu ať už doleva nebo doprava se ta "kolmice" vůči ose sustružení nemění, to bývá dost častý neduh, že to sedí třeba jen na hranách :wink:
V rámci možnosti jsem ověřil - tedy konkrétně, sundal jsem stírátka, jezdil, prohlížel, zkoušel kvedlat sáněmi. Odchylku podle předchozího příspěvku jsem měřil se sáněmi těsně u univerzály, uprostřed lože a mezi těmito polohami.

Mám takový amatérský nápad:
Clipboard01.jpg
Nejsnáze jde ze soustruhu sundat díl 1. Šel by upnout "vzhůru hohama", srovnat podle levé (pojížděné) rybiny, poté vychýlit o 0,11 stupně (7 minut) a přebrousit tu rybinu? Případně i druhou, pokud by to bylo blbé dorovnávat jen lištou...

Je to proveditelné? A zvládnul by to někdo?


Radek
Naposledy upravil(a) rawen dne 21. 8. 2020, 4:27, celkem upraveno 2 x.
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

21. 8. 2020, 3:37

nechce se mi věřit, že tak zásadní díl (10) bude křivě, jo nedofrézovaný, nedovrtané díry, nedořezané závity, písek z formy ... to jo, ale křivě - něco co se dělá normálně v přípravku aby to vyšlo rovně - to se mi nezdá - než do toho začneš "řezat", ověř napřed na 100% kde je chyba.

Možné je ale vše, pak to chce opravit ten křivý díl a ne křivit ten rovný.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

21. 8. 2020, 4:11

....

(chybná úvaha)

Radek
Naposledy upravil(a) rawen dne 21. 8. 2020, 4:26, celkem upraveno 1 x.
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“