Frezka PURS

fotky našich strojů, aneb co máme doma
purs
Příspěvky: 192
Registrován: 24. 1. 2009, 6:46
Bydliště: Nova Paka

22. 11. 2009, 10:32

Tak jsem se odvazil predstavit moji "CNC frezku". Nez se mi zacnete smat, rad bych upozornil, ze nejsem strojar a frezka vznikla v dobe, kdy Internet lezl jako hlemyzd po telefonni lince a za velky penize. Toto forum jeste nebylo.
Lehky popis a etapy predelavek:
Vreteno: vrtacka NAREX
XY : krizovy stul PROMA KRS-475
Z : nejaky suport noze ze soustruznickeho automatu
KM : 1.2Nm

Prvni etapa: pro kazdou osu mikroprocesor PIC a po seriove lince zadavana draha a rychlost. Vlastni soft ve VisualBasicu
Druha etapa: vlastni budice z tranzistoru, PIC prevadi STEP a DIR na KM Soft TurboCNC.
Treti etapa, soucasny stav : Budic H1, TurboCNC, lepsi napajeci zdroj.

Ctvrtou etapu chystam a budu o ni informovat.

Frezku pouzivame na frezovani otvoru pro konektory, tlacitka atd. do plast. skrinek. Nekdy se "pustime" i do hliniku.

Slouzi jiz mnoho let, ale po prostudovani tohoto fora potrebuje "upgrade" jak stroje tak softu.
Přílohy
cnc.jpg
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

22. 11. 2009, 11:35

Teda pokud se povedlo postavit stroj v době bez pomoci tohoto fora tak to klobouk dolů. :shock:
purs
Příspěvky: 192
Registrován: 24. 1. 2009, 6:46
Bydliště: Nova Paka

23. 11. 2009, 6:15

Tuhost Z-ove osy je velmi mala, ale cele Z-ko lze na sloupu rucne posouvat nahoru/dolu, dopredu/dozadu a naklapet osu vrtani resp. frezovani. Obsahne i velke plastove krabicky. Vreteno z NAREXu je naprosto nevhodne, nyni ma vuli v loziskach takovou, ze 50mm dlouha freza ma na konci "pohyb" cca 0.5mm. Uz se tesim az mi "Jezisek" prinese KREESe.
Lehka ukazka toho, co jiz vyfrezovala. Na obrazku plast. krabicka i hlinikovy panel.
Přílohy
P1010102.JPG
P1010101.JPG
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

23. 11. 2009, 8:17

Respekt. I na sranda-strojích se dá udělat perfektní práce, když se zvolí správný postup a řezné podmínky.
Petr Spáčil
purs
Příspěvky: 192
Registrován: 24. 1. 2009, 6:46
Bydliště: Nova Paka

15. 12. 2009, 5:58

Konecne mam hotovy zaklad pro upgrade frezky. "Plotny" jsou z 10mm zeleza a svisle U profily 100x60x5. Sirka zakladny je 420mm a vyska 700.
X a Y zatim pouziju ze stare frezky ( krizovy stul PROMA), Z-ova osa bude nova, lineary a kulickac. Vreteno mi prinese "Jezisek" KRESS FME1050-1.
Uz se tesim, az na to budu mit trochu casu mezi svatky.
Přílohy
zakladna.jpg
purs
Příspěvky: 192
Registrován: 24. 1. 2009, 6:46
Bydliště: Nova Paka

7. 2. 2010, 10:37

Tak jsem trochu pokrocil ve stavbe a mam dilema. Z-ova osa na linearech a kulickovem sroubu jezti moc pekne a ja nevim, zda to mam "zabit" puvodnim krizovym stolem a nebo neco vytvorit. Puvodni krizovy stul jsem chtel "vylepsit" o nove srouby pripadne silnejsi motor a driver. Ale nebylo by lepsi neco vytvorit alespon na podeprenych tycich ??? Nejsem strojar a ani me strojni vybaveni neni nic moc. Obrazne receno i zavit M8 je pro me problem. Sam se nemohu nejak rozhodnou :(.
Přílohy
obr1.jpg
obr2.jpg
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

7. 2. 2010, 6:57

Co ta plotna, musela se přeci prohnout vařením těch profilů né?
Jinak to vypadá OK, přitom jaké máš podmínky.
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

7. 2. 2010, 8:09

Osa Z - pěkná práce!
Jestli se základová plotna svařováním prohnula nebo ne, to je celkem jedno, protože pokud bude křížový stůl připevněn pouze k té plotně, a ne k těm stojkám, tak to bude jednoznačně nejslabší místo. Ale stačilo by pod tu plotnu přišroubovat (lépe než přivařit) dvě I-čka a bylo by to cajk.

Co se týká křížového stolu - pokud má dobrou geometrii (není křivý nebo zkroucený atd.) a rybiny jsou v pořádku, tak to může být podle mého názoru kolikrát lepší než nějaký složitý bastl s linearsetama. Vedení s oběhovými kuličkami sice klade menší odpor, takže stačí slabší motor, a i nějakou tu nepřesnost to spolkne, ale problém je, že pokud není dokonale vymezená axiální vůle v pohybovém šroubu, tak to na těch kuličkách velmi ochotně vibruje v rámci té axiální vůle. Zatímco kluzné vedení zůstane na svém místě, dokud je jeho tření větší než řezné síly z nástroje. Jinými slovy - kuličkové vedení by správně mělo mít taky kuličkový šroub s předepnutou maticí. A to už je cenová darda.
Petr Spáčil
purs
Příspěvky: 192
Registrován: 24. 1. 2009, 6:46
Bydliště: Nova Paka

4. 7. 2010, 8:54

Prace na nove frezce pokracuje velmi pomalu . Proto jsem na stare upgradoval sroub a matici v ose Y ( soucastky mam od Krutora ) a je to o moc moc lepsi nez puvodni. Jeste udelat X a bylo by to celkem pouzitelne. Vcera jsem potreboval frezovat vetsi frezou nez bezne pouzivanou 2-kou resp. 3-kou a tak jsem vymeni ve stare freze "vreteno NAREX" tj. rucni vrtacku za KRESS FME1050-1 co mam na novou frezu. Frezoval jsem frezou 8mm do duralu a vysledek me velmi prekvapil. Jelo to jak do masla. Tedy aby si nekdo nemyslel .... pouze spona 0,5mm, vic jsem se bal. Ale rozdil to je moc velky. Pupak jednou nekde napsal: dobre vreteno je polovina uspechu. A ja to ted videl i slysel na vlastni oci a usi. I na "sranda stroji" jde pracovat, pouze to co maji machri hotove za 15min ja delam cele odpoledne . :D .
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

4. 7. 2010, 6:22

purs: pupak nemyslel kresse jako to dobre vreteno, ale verim, ze i tak mas znatelne navrch nad tim, co to krouhalo predtim...

tech 0,5mm 6kou je dobry sice to nekdy trva dele, ale hlavne, ze clovek nemusi tocit rucne a radost ze to funguje je myslim tez velika ....

gratulace
Prichy
purs
Příspěvky: 192
Registrován: 24. 1. 2009, 6:46
Bydliště: Nova Paka

25. 7. 2010, 8:01

Potreboval jsem strihat 3000 vodicu na stejnou delku. Na prkenko je primontovan KM a zapojen na driver misto osy X. Na hridelku motoru tlaci gumove kolecko ( pritlacna kladka z magnetofonu ) vlastni vodic. Ve vretenu ( ve vrtacce ) je vybrouseny nuz ze stareho bitu do sroubovaku. Vreteno se samozrejme netoci, ale striha to pohyben Z dolu a nahoru. Delka vodice se programuje pojezdem osy X narustkove. Jede to celkem pomalu, protoze vlastni strih trva "dlouho". Ale jede to samo bez obsluhy :lol:.
Přílohy
strihani2.jpg
strihani1.jpg
Uživatelský avatar
cmeliak
Příspěvky: 218
Registrován: 11. 1. 2009, 8:18
Kontaktovat uživatele:

25. 7. 2010, 8:07

fakt super vec, cloveka to urcite potesi ked to krasne maka ako potrebuje
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

25. 7. 2010, 8:07

Pěkný. A skutečně jsou všechny stejně dlouhý? Neprokluzuje to gumové kolečko?
purs
Příspěvky: 192
Registrován: 24. 1. 2009, 6:46
Bydliště: Nova Paka

25. 7. 2010, 8:57

Delka je stejna cca+- 1mm. Na hridelce KM je sekundovym lepidlem nalepeny skelny papir. Vodic je vedeny v trubicce, ktera je "prerusena" v miste hridelky KM. Vyroba pripravku ( co dum dal ) trvala asi hodinu. Tento pripravek byl jiz nekolikrat uspesne pouzit. Rampa KM pro posun vodice je velmi mirna, aby se spolehlive odvijel vodic z civky.
Paik
Příspěvky: 192
Registrován: 23. 6. 2009, 11:24

25. 7. 2010, 7:33

husty.. :-) jeste vymysli automaticky knyplovani nebo pajeni konektoru a nech si to patetnovat :-D..ja si u tebe pak objednam par kousku do kontaktniho pole..
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“