Hliníkové CNC CJUZ II

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
pavel-gravos
Příspěvky: 318
Registrován: 27. 1. 2008, 4:30

13. 2. 2021, 12:12

Na plexi se mi osvedcila studena voda s trochou jaru (ten zvysi smacivost vody)
Denaturak uz nepouzivam davno, hrozne smrdi a po oschnuti hnusne mapy.
Radeji pouzivam na hlinik Isopropyl, stoji to podobne jako denatur, pomaleji se vyparuje,
po oschnuti cisto.
https://www.inchema.cz/obchod/chemikali ... kohol-ipa/
Fifík
Příspěvky: 693
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

13. 2. 2021, 12:29

Kvůli použití izopropylalkoholu po nás bezpečák chtěl velmi efektivní odvětrání (digestoř) kvůli jeho nemilé vlastnosti, že v organismu metabolizuje na aceton. A z toho se člověku udělá ještě hůř než z denaturáku,.. :?
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

13. 2. 2021, 1:35

Já používám tenhle líh https://www.drostra.cz/Default.aspx?ctrl=d&pid=28175
Nijak extra nesmrdí - jsou cítit jablka .....
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

13. 2. 2021, 2:58

Na frézování plexi vodu s tenzidem vyzkouším, je fakt že líh se s teplotou hrozně rychle vypařuje a na plexi teplota roste rychle.
Tady jsem plaxi jen čistil a popraskalo.

Isopropyl mám rád, ale je fakt že nastříkat to do stroje to by bylo cítit asi hodně.
Za zkoušku nic nedám, až budu někdy něco obrábět ověřím jak to funguje.

Nyní nová verze nádobky, zde už o tlak strach nemám, snad mě nevystřelí nalepená čela, ale plast je dělaný na 10bar.
Lepidlo je origo, žlábek dost hluboký a nebudu tam pouštět tolik. Nejdřív to asi nechám natlakované na nějaký vyšší a uvidím zda drží.

I když máte jen 80ku hlavičku, pořád se dá stočit čelo trubky 110mm.
V koníkové úpravě je na šroubu ložisko, takže se vložený plast točí s trubkou. Fungovalo to moc pěkně.
IMG_20210213_140615.jpg
IMG_20210213_141629.jpg
A zde video z obrábění toho PVC. Tak to chodí pěkně, potěšilo mě že rozměry sedí skoro na stovku na digitální posuvku.
Sice to stále dělá viditelnou dělící hranu při projíždění 10mm plastu na dvakrát.
https://youtu.be/h_Njkl0MOso
Nechápu proč cyklus těstně před koncem skončil a při stisku pokračovat to dojel asi 4x rychleji což mě trochu vyděsilo.
Nastavil jsem na komunikaci s kartou posílání po paketech a kontrolní součet a druhý kus byl OK.
Těžko říct.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 2. 2021, 4:27

Já vím, že to chceš mít krásné.
Ale v čem je výhoda takové nóbl nádoby proti PETce?
PETky se dělají v široké škále velikostí, vydrží 8bar (2-litrová, ty menší asi víc). Líh ani IPA jim nevadí, své zásoby IPA v nich skladuju už mnoho let.
A když dofrézuješ, tak místo víčka s průchodkami pro hadičky tam našroubuješ klasické víčko a odpar je zastaven.

Jinak IPA přece nesmrdí, ale krásně voní.
Elektronici s ním dělají už desítky let, takže s jeho nebezpečností to nebude tak horké. Má velkou molekulu, tak ani přes kůži neleze tak jako etylalkohol.

Nevýhoda je, že se z něho neožereš.
Ale to je zas na druhé straně výhoda, protože se tím pádem nemusí denaturovat a prodává se opravdu velmi čistý. Na rozdíl od denaturovaného lihu, kde jsou podle různých výrobců různé dodatečně sračky.
Telemaster
Příspěvky: 374
Registrován: 3. 4. 2016, 1:47

13. 2. 2021, 9:40

Mohu se Tě prosím zeptat co používáš za lepidlo ? . Trubku máš se Zenitu ?
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

14. 2. 2021, 4:24

Cjuz> No nadobku mas luxusni! To ja doma pouzivam jen derave vicko a flasky s lihem rovnou prohazuju bez prelevani -viz foto. S odparem neni problem. Doporucuju pro to chlazeni mlhou zakomponovat zpetny ventil na lih, regulacni ventily na lih i vzduch a samozrejme ten vzduchovy elmag. ventil (2mm orifice je az az).
Hodi se taky, krome zap/vyp pomoci M07, pocitat jeste s cyklovanim ventilu v zapnutem stavu podle aktualniho zatizeni vretene, takovou modulaci se da usetrit hodne lihu i vzduchu, Taky se tim, tzv. prskanim, da ovlivnovat kuzel rozprachu a tedy i nakolik bude chlazeny nastroj a nakolik material -aniz by clovek menil trysku. Kdyztak muzu uploadnout nejake video jestli neznas
Přílohy
CNC frezka Mist cooling lihova mlha chlazeni mlhou final (2).jpg
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2021, 1:54

Telemaster píše: 13. 2. 2021, 9:40 Mohu se Tě prosím zeptat co používáš za lepidlo ? . Trubku máš se Zenitu ?
Lepidlo Tangit, trubka PVC-U z Tribonu
Zkoušel jsem to na kousku plastu a drží to brutálně. Jen to chce nechat idálně do druhého dne.

Dawe> Regulaci tam mám, ale jak to nastavím tak to zatím pojede.
Měnit množství lihu podle zatížení by bylo celkem komplikované, nevím kde tu informaci vzít. Z proudu měniče to nejde dost se mění podle otáček a jeho zvýšení je při malých nástrojích nepatrné.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2021, 3:54

Dokončení nádobky na chlazení vřetene.
Zatím bez chladiče, času dost do léta a na delší frézování.
Jako směs jsem zatím dal ethanol čistý a destilovanou vodu 1:5, obarvil jsem ji na červeno abych případně viděl kdyby někde unikala.

Nádobka na líh celkem ok, shora nalívací zátka a přívod vzduchu.
Vleze tam asi 1,5l, což na moje šolíchání je až až.
Zespodu je hadička s lihem, ve šroubení je jemný nerezový filtr - vyměnitelný.

První ladění zde https://youtu.be/EZ5_9SOtU78, není to dokonalé, ale použitelné ano.
Ještě bude záležet jak to nastavení vydrží seřízené.

A pro Mexe: Rozdíl proti PETce je jen v tom že se mi to takto líbí víc. A IPA samozřejmě voní, kdyby ji dávali do obchodů jako desinfekci všichni, tak se šudlám pravidelně (místo toho tam dají ten hořký blivajs a pak jdi nakupovat jídlo)

IMG_20210214_160735.jpg
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

14. 2. 2021, 4:15

Pekné, už tam chýba iba RGB podsvietenie :lol:
Tos C45-2000
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

14. 2. 2021, 4:19

Cjuz píše: 14. 2. 2021, 3:54 První ladění zde https://youtu.be/EZ5_9SOtU78, není to dokonalé, ale použitelné ano.
Ještě bude záležet jak to nastavení vydrží seřízené....
To ale neni nejmensi prutok, ze? Na male frezy staci mnohem, mnohem min lihu a takhle bys mel moc velikou spotrebu. To uvidis sam. Ty 3mm az 6mm frezy maji totiz dost maly povrch a odpari za provozni teploty tudiz relativne male mnozstvi lihu a zbytek jen "vyplytvas" protoze odkapne a chladi uz jen okolni material. Tocil jsem si na termokameru jak ten odpar vypada a probiha pri ruznych prutocich a pro takovou beznou 6mm 2F Al frezu mi vyslo optimalni mnozstvi lihu nekde pod 2g/min myslim, zkusim to najit.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Milan199
Příspěvky: 2926
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

14. 2. 2021, 4:41

Cjuz píše: 14. 2. 2021, 3:54 ...
Zespodu je hadička s lihem, ve šroubení je jemný nerezový filtr - vyměnitelný.

První ladění zde https://youtu.be/EZ5_9SOtU78, není to dokonalé, ale použitelné ano.
Ještě bude záležet jak to nastavení vydrží seřízené.
Ta poslední věta je důležitá !
Na tom videu se postupně blížíš optimu. Empiricky mám vyzkoušeno, že stačí tak malé množství, že na povrchu kapalina //kapičky // téměr není vidět. To ještě stačí na uchlazení a už se tam "nelepí" špony. A neplýtváš.
Jenomže pak už jsou ty škrticí ventilky tak málo otevřené, že stačí nepatná nečistota a ucpe se to. Pokud to včas nezachytíš - přijdeš o nástroj. Obávám se, že nerezové sítko jako filtr bude nedostatečné. Postupně jsem vřazoval filtry a mikrofiltry // pro pneumatiku // nežli to začalo být dlouhodobě stabilní.
Jinak moc pěkné - čistě zpracované a dotažené detaily !

Poznámka mimo téma : IPA je asi na chlazení vhodnější nežli líh, ale mě docela smrdí a štípou mě po ní oči. Takže používám líh, nebo lékařský lihobenzín.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2021, 5:00

Milan199 píše: 14. 2. 2021, 4:41 Jenomže pak už jsou ty škrticí ventilky tak málo otevřené, že stačí nepatná nečistota a ucpe se to. Pokud to včas nezachytíš - přijdeš o nástroj. Obávám se, že nerezové sítko jako filtr bude nedostatečné. Postupně jsem vřazoval filtry a mikrofiltry // pro pneumatiku // nežli to začalo být dlouhodobě stabilní.
Ten filtr co tam mám má 0,1mm.
Tedy žádný mikro filtr, ale klasikou špónu která tam omylem spadne by chytit měl.
Ještě mám nějaké modelářské filtry přímo do hadičky, tam se dát jakákoliv vložka, ale nevím co za materiál by bylo vhodné.

Jestli vyplýtvám za minutu 2 nebo 20g je mi celkem jedno, zatím jsem ve stavu kdy chci nejdřív použitelně frézovat.
Jediné co mě při vyšší spotřebě vadí je že to bude v okolí a budu muset víc odtahovat.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

14. 2. 2021, 5:37

Ono ten lih pozdeji kdyz se frezuje vic nejen ze smrdi, ale i docela leze do penez, tak tu spotrebu clovek zacne resit. :D
Taky vetsi mnozstvi zbytkoveho lihu ti z jemnejsich Al spon dela takove slepene "blato" a to se pak nechce nechat odfouknout, hlavne z hlubsich drazek coz je neprijemne.
Filtr se casto pouziva "mosazny" viz obr. Delaji se s nim mist sady, mne slouzi bez problemu, s tou citlivou regulaci ventilem ma ale Milan pravdu, tim vyznamnejsi pro me je to cyklovani kterym se prutok da modulovat lip i kdyz ne spojite.
Přílohy
filtr mosaz.JPG
filtr mosaz.JPG (16.72 KiB) Zobrazeno 1929 x
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2021, 8:17

Udělal jsem držák pro chlazení a propojil.
Uvidím zda to není moc daleko, případně udělám plastové prodloužení, to když něco urazí nevadí.

Nějaké složité seřizování nečekám, u dlouhé frézy to jen natočím níž
.
IMG_20210216_190723.jpg
IMG_20210216_190708.jpg
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“