Hliníkové CNC CJUZ II

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2021, 3:14

Tak jsem se po několika letech rozhodl posunout na další verzi mojí domácí CNC zábavy.
Nebudu zde popisovat důkladně vlastní stavbu, spíš bych chtěl sdělit výhody a nevýhody mého řešení pro případné další kutily.
Určitě bude použito hodně nestandartních postupů a ne ideálních, takže neberte si to tak že je tohle všechno správně.
A pozor, i když často budu honit stovky nečekám že v nich bude CNC pracovat.

Rozjezdy:
X 420mm, Y 230mm, Z 140mm
Základna bude 500x500mm

Šrouby 16mm a vedení 20mm komplet čína https://hltnc.aliexpress.com/store/6085 ... 248erYFcOK

Pro konstrukci jsem použil Al profily a to ze dvou důvodů.
Vzhledem k nedostupnosti strojového parku si nedovedu obrobit kovové díly a běhat se svařencem po firmách s obráběním, broušením apod. mě opravdu nelákalo. Taky byla podmínka malé hmotnosti což je opak toho co u CNC chcete, ale na půdě tunový stroj nepostavím.
IMG_20201231_115515.jpg
Pokud není nijak velký požadavek na přesnost tak profily prostě sešroubujete a máte konstrukci hotovou.
Tam jsem směřovat nechtěl a nečekal jsem ani absolutní přesnost u polotovarů. Vlastní řezy jsou celkem vyhovující, ovšem ne ve všech směrech.
Tedy první poznatek, pokud spojujete dva profily pod 90°, zjistěte si v které poloze jsou nejvíce správně. Já sem musel několik profilů zabrušovat abych měl kolmost co nejlepší a pak se s tím nemusel tolik hrát.

Další krok bylo vyplnění epoxidem se směsí štěrku.
Použil jsem pryskyřici LH288 a tužidlo H146 od fy HAVEL. Má hodně dlouhou dobu zpracovatelnosti a nízkou vizkozitu takže štěrk potom do profilu rovnou nalejete. Se směsí jsem si nijak nehrál, zrnitost je od 1mm až po větší kameny, od oka. Výpň má za úkol zlepšit tuhost sestavy a snížit rezonance. Hmotnost rámu s výplní je asi 60kg, což je tak akorát na půdu. Původní byla 23kg takže tam určitý nárůst je a hlavně to nezvoní při každém ťuknutí jak dřív.
profily epoxid.PNG
IMG_20201229_190334.jpg
.
Pro zalévání jsem si vytisknul deklíky, mezi ně dal igelit a styčnou plochu mezi igelitem a profilem natřel lepidlem na novodur. Počítal jsem že se s hliníkem nespojí což je pravda, ale ani tak nebylo těsnění dokonalé a občas to trochu uteklo. Příště bych použil asi vazelínu na vše co nechci mít od epoxidu, to že by pryskyřice u vazelíny neztuhla bych neřešil. A taky to chce naplnit tak 1cm a nechat zatuhnout jinak nemůžete štěrk pěchovat - ta krytka to šťouchání štěrku do profilu neudrží. Takže ideálně na dvakrát. Pryskyřice je schopná výtéct ven pokud bude mít kudy, tak pozor.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2021, 3:24

Aby bylo možné rám vůbec rozumně seřizovat a ustavovat musel se spojit s podlahou. Nikoliv s tou plovoucí, ale s betonovou pod ní.
Udělal jsem si tam 4 patky, do nich zalil ocelové trubky a do nich pak rám posadil. Doladil jsem to co nejlépe na strojní vodováhu (0,02/1000), horní profil a ten pod ním je na střed bublinky. Samozřejmě nejsou všechny profily ideální, to ani není reálné u takové konstrukce.
zaklad 1.JPG
zaklad 2.JPG
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

2. 1. 2021, 4:14

voskovy separator a pak 3 vrstvy PVA a nic se neprilepi a vosk nekontaminuje epoxid. LH 288 pouzivam na karbonovy kompozit. na epoxygranit pouzivam Epoxidovou pryskyřici L /R+G/

pokud je ji tam vic nez 10 procent hmotnostne nijak to nezvysi tuhost profilu.....bude gumovej ....vibrujeme a dostavame se na 8 procent tam uz je tuhost maximalni co jen jde.....cim vetsi prostor vyplneny epoxidem mezi zrnkama plniva tim nizsi tuhost a hmotnost. Kazde procento navic znehodnocuje smes, stoji penize a vysledny efekt nula....
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2021, 9:10

Modros píše: 2. 1. 2021, 4:14 voskovy separator a pak 3 vrstvy PVA a nic se neprilepi a vosk nekontaminuje epoxid. LH 288 pouzivam na karbonovy kompozit. na epoxygranit pouzivam Epoxidovou pryskyřici L /R+G/

pokud je ji tam vic nez 10 procent hmotnostne nijak to nezvysi tuhost profilu.....bude gumovej ....vibrujeme a dostavame se na 8 procent tam uz je tuhost maximalni co jen jde.....cim vetsi prostor vyplneny epoxidem mezi zrnkama plniva tim nizsi tuhost a hmotnost. Kazde procento navic znehodnocuje smes, stoji penize a vysledny efekt nula....
Tak 10% určitě nemám, odhadem jsem tak na 17%.
Měl jsem konstrukci sestavenou prázdnou a že by to vyplnění nemělo vliv nesouhlasím, dokonce i samotný epoxid by to musel zlepšit. Přece nemůžu počítat do 10% se nic neděje a pak zázrakem, jak jsem pod nimi, je to super. Tuhost je určitě mhohonásobně vyšší, tedy statická. Co se týká vibrací těžko říct, to samozřejmě nemohu posoudit. Tady jen vím že prázdná konstrukce je jak orchestrion a vyplněná nezvoní.

PS: ten voskový separátor mě nenapadl a přitom ho možná někde ještě mám :roll:
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

2. 1. 2021, 9:37

Tak jsem ustavil první vedení, rozhodně to není žádná výhra ten hliník.
Usazoval jsem je podle strojní vodováhy (položená byla při měření na vedení a posunoval jsem ji po 100mm) abych pak mohl snadněji ladit ostatní plochy. Zároveň na vedení obtiskoval takové "pravítko", zepředu i shora dokud to nebylo rovné. Mezi vedení a Al profil jsem dal loctite 638, takže drobné nerovnosti by měli být tímto vyplněny.

Kdyby to někdo nesrovnával tak to možná hned nepozná, kuličkové vedení zásadně nezvedne odpor ani když to nesedí o pár desetin. Prostě u takové slabé konstrukce se to nějak poddá a pak z toho budou padat hodně divné výrobky.
IMG_20210102_193057.jpg
.
.
Profily nejsou přesné, mají mírně propadnutý střed a ne všude stejně. Měřeno i na prázdném profilu pro jistotu jestli to není tím epoxidem.
IMG_20210102_173241.jpg
.
To zanemná že je potřeba plochu pod vedením srovnat jinak bude vedení po dotažení jako had.
IMG_20210102_181633.jpg
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

3. 1. 2021, 5:45

Cjuz píše: 2. 1. 2021, 9:10
Modros píše: 2. 1. 2021, 4:14 voskovy separator a pak 3 vrstvy PVA a nic se neprilepi a vosk nekontaminuje epoxid. LH 288 pouzivam na karbonovy kompozit. na epoxygranit pouzivam Epoxidovou pryskyřici L /R+G/

pokud je ji tam vic nez 10 procent hmotnostne nijak to nezvysi tuhost profilu.....bude gumovej ....vibrujeme a dostavame se na 8 procent tam uz je tuhost maximalni co jen jde.....cim vetsi prostor vyplneny epoxidem mezi zrnkama plniva tim nizsi tuhost a hmotnost. Kazde procento navic znehodnocuje smes, stoji penize a vysledny efekt nula....
Tak 10% určitě nemám, odhadem jsem tak na 17%.
Měl jsem konstrukci sestavenou prázdnou a že by to vyplnění nemělo vliv nesouhlasím, dokonce i samotný epoxid by to musel zlepšit. Přece nemůžu počítat do 10% se nic neděje a pak zázrakem, jak jsem pod nimi, je to super. Tuhost je určitě mhohonásobně vyšší, tedy statická. Co se týká vibrací těžko říct, to samozřejmě nemohu posoudit. Tady jen vím že prázdná konstrukce je jak orchestrion a vyplněná nezvoní.

PS: ten voskový separátor mě nenapadl a přitom ho možná někde ještě mám :roll:
to bylo mysleno jako moje poznatky a zkusenosti v oblasti kompozitu ktere delam 15 let..samozrejme je to lepsi nez jen prazdnej profil...jen je skoda toho nevyuzit na stopro....jinak ti fandim. moje prvni cnc bylo z toho sameho materialu a nadelalo spoustu prace a radosti. A vim jak tezke je stavet stroj bez stroju...to me postupne donutilo investovat do vybaveni. byt v omezenem prostoru me dilny.
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

3. 1. 2021, 9:18

Záleží, na co je ten strojek určený. Možná ti bude stačit běžná křivost hliníkových profilů. Jo špatně usazené linéáry snižují jejich životnost a přesnost obrábění, ale u hobby to tak neva. Já bych ovšem na tyhle profily přišrouboval duralové desky s drážkami pro lineáry a do nich bych je teprve usazoval.
Nechat si to udělat na profi CNC frézce. Rovinnost a rovnoběžnost by byla o trochu větší, než to usazovat přímo na ty profily. Samozřejmě, profil a deska se navzájem zdeformují, ale už to bude něco mezi a vyhlazené. Také do těch desek lze udělat rovnou kapsy pro domečky na ložisko pro šroub. Zase výhoda v ustavení, než to patlat odděleně.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

4. 1. 2021, 6:45

Tak i když by bylo výhodnější použít domečky do otvoru a ne na plochu hlavně kvůli ustavování už je to v běhu tak snad příště.
Dorazily nová ložiska 7001 tak jsem je zkusil přehodit a výsledek je poznat hned :shock:
IMG_20210104_185144.jpg
.
Nečekal jsem že to bude tak citelná změna, myslel jsem že rozdíl se hlavně projevuje při zatížení stroje.
Místo toho stažená klasická ložiska 6001 děsivě šmatlou a vůle je taky mnohem větší, prostě tam nepatří.
Jenže klasická ložiska v číně jsou skoro zadarmo a ty 7001 stály necelé 300,- (pár) což by sestavu pohonu významně cenově ovlivnilo :roll:
.
https://youtu.be/GbYg0NqbbKo
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

9. 1. 2021, 5:28

Tak jsem srovnal a uchytil horní vedení, sedí to v celé dráze na jeden dílek, takže chyba 0,04/m.
Není potřeba se s tím tak hrát pro moje účely, ale ono to ještě jinde uhne tak ať je to rovné co nejvíc.

Tuhost není špatná, můj předchozí stroj na tyčkách lítá skoro v milimetrech, tady když fest zaberu je to +/- 5 stovek
je to hoby konstrukce z Al profilů a jsem realista
https://youtu.be/7BUudz-0OsU

.
IMG_20210109_120949.jpg
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

10. 1. 2021, 7:57

Sestavil jsem z větší části osy a přemýšlel jak umístit koncové spínače na osu Z.
Nakonec jsem to vyřešil válečky, jsou pevné, na kladku pěkně najíždí a tím že mám otvor mimo osu je koncová poloha i drobně stavitelná.

.
IMG_20210110_195841.jpg
IMG_20210110_195859.jpg
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

11. 1. 2021, 8:02

Dokončení sestavení osy X, zde naštěstí bylo možné použít srovnávání podle kuličkové matice povolováním desky pevného domku na Al profilu.
Takto se to dá seřídit rychle a přesně (tedy přesně v rámci této konstrukce)
.
IMG_20210111_203148.jpg
"Test" ježdění pomocí akučky a rukou.
Bohužel jsem tím trochu vyděsil manželku v místnosti pod půdou, přenos vibrací přes ukotvené nohy na beton je v tomto ohledu nepoužitelný.
No až to celé srovnám budu to muset zvednout a začít řešit co dát mezi kvůli přenosu hluku. Výhoda je závit M8 v noze tak nejdřív zkusím nějaké silentbloky.

čínská kuličkáda, tohle profi vedení a šrouby nedělají
https://youtu.be/M9JL8eX3z1E
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

11. 1. 2021, 8:12

Postupuješ docela rychle, pěkné!
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

11. 1. 2021, 8:19

No nevypadá to marně :)

Podělíš se o rozpočet? Prosím?

Díky, Radek
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
novic
Příspěvky: 1835
Registrován: 19. 10. 2014, 10:30

11. 1. 2021, 8:27

Krásna stavba a krásna ramova vodováha aj s pravitkom. :D
Cash Rules Everything Around Me
C.R.E.A.M
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

11. 1. 2021, 8:50

rawen píše: 11. 1. 2021, 8:19 No nevypadá to marně :)

Podělíš se o rozpočet? Prosím?

Díky, Radek
Klasický dotaz, bohužel nerealistický.
Komponenty postupně dávám dohromady řadu let, v plánu bylo řádcké CNC ale na ně není zatím místo. Tedy tohle bude mít třeba serva OMRON 600W což je sice trochu přes ale přece je nenechám v šuplíku, cca 50.000,-. Jen tohle by takový stroj regulérně diskvalifikovalo.
Vedení, šrouby, domky, nová ložiska - vše čína, bratru 390€.
Vřeteno jsem pořídil opravdu dávno od někoho z fóra, vodník 2kw - 4000,-
Al frézované dílce mi dělala firma KovexProduction, cca 20.000,- tady nešli dělat kompromisy ohledně rovinnosti to musí sedět.
třeba základová deska má odchylku +/-0,015 měřeno po obvodu
Řízení bude GRAVOS, už na tu MESU nemám čas a nervy
Ostatní se shánělo jak to šlo, často ceny už neznám.

Ale kdyby se někdo rozhodl že to zkopíruje a všechno nakoupí tak je to čiré zoufalství. Tak se hoby stroje nestaví :roll:
Za plné ceny by se dala pořídit rozumnější hotová mašina. Ono i tak by se dal pořídit starší stroj a ten přestavět, jenže potřebujete velkou dílnu.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“