Frézka Kovopol FHJ-17

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
buca6
Příspěvky: 5
Registrován: 7. 8. 2016, 12:31
Bydliště: Ova

17. 2. 2021, 7:58

Zdravím,
Pořídil jsem sobě zmíněnou frézku a aktuálně probíhá vzkříšení do provozuschopného stavu.
Při zběžné kontrole jsem narazil na mrtvá ložiska ve vertikálním vřetenu a dnes jsem se dostal k jeho rozebrání. Poté co se mi povedlo vyndat vřeteno s dvojicí předních ložisek 7208A zaskočilo mne že zadní (horní) ložisko není jedno radiální ale opět pár kosoúhlých 7207A. Chtěl bych se tedy místních matadorů zeptat na toto složení jelikož jsem čekal něco jako v jiném tématu:
Obrázek
Nezdá se mi toto v podstatě dvakrát axiální zachycení i když vnitřní kroužek horního ložiska není nijak zajištěn k vřetenu a pokud tam není ložisko dáno s velkým přesahem tak teoreticky může axiálně dilatovat.

Další otázku bych měl ohledně kuželu ve vřeteni. K frézce byla pouze jedna kleština prům. 15mm, jak zde bylo již probíráno jedná se o kleštiny dle ČSN 242147 vel. 16.
Vzhledem k tomu že kleštiny nemám a zároveň bych chtěl ve vřeteni používat např. vyvrtávací hlavu nebo ER kleštiny, hledám řešení jak se nejjednodušeji dostat k cíli.

Jako jednu variantu bych viděl nechat si upravit trn pro vyv. hlavu a držák kleštin na způsob R8 kleštiny. Tedy koupit držák např s Mk3 a nechat jej upravit do tvaru ČSN kleštiny s úhlem 30,5°.
Obrázek

Nebo druhou variantu invazivnější a to nechat do vřetene udělat jiný kužel buď Mk4 nebo ISO 30 a v tom případě by byla stejná dutina jako v horizontálním vřeteni a šlo by tak používat stejné nástroje v obou.

Díky, za případné návrhy. Pokud by někdo disponoval literaturou k tomuto typu, popřípadě podobnému FHP-17 rád nasaji. Zkoušel jsem psát do Kovopolu, ale zatím bez odezvy.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“