Mrosconi No.1

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

24. 5. 2021, 7:41

No měl bych. Nevím zda udělat na to co má to ATC a bednění a nebo ji raději prodat a postavit novou. Nemám místo.

Ještě musím pořešit otevirání dvířek ATC. Nechal jsem to na malý válec. Nebo nějak pořešit mechanické otevírání, ale to bych musel umět vyrobit válcové krytování. Tak je to pro mně snadnější.
Mrosconi No.1 - FrameKit - Servo 1kW - Spinde ATC 7,5kW - cover - ATC -07.png
Lukas_2
Příspěvky: 527
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

24. 5. 2021, 7:44

Otec s bratrem to udělali, nebo jim to někdo udělal, na zakružovačce. Myslím z 1,5mm plechu. Jen se dostat k té zakružovačce, to by neměl být problém.

Jestli to ATC půjde snadno nainstalovat na to co už máš tak proč ne. Akorát ty tam máš tu převodovku, kvůli ní by to mohlo být dost obtížné. Taky potřebuješ driver co bude aretovat vřeteno, další snímače jak na samotné ATC tak ke vřetenu. Což je i hromada dalších pinů...
Chce to promyslet. Jestli nebude víc práce s tím to sprovoznit na tom co už je oproti tomu kdybys to postavil znovu...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

24. 5. 2021, 8:12

No já bych tam musel udělat ten druhý typ vřeteníku a koupit nějaké ATC. Ať už elektro nebo klasické s motorem a řemenem. Na to co mám to nejde.

OK, takže co, jdeme prodat prototyp. Jinak nemám místo. Ani prachy :( Hold Kovid. stále žádné svatby... ani hokej... ani fotbal... ani dotace...
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

24. 5. 2021, 8:14

Mrosconi No.1 - FrameKit - Servo 1kW - Spinde ATC 7,5kW - cover - ATC -08-2.png
Mrosconi No.1 - FrameKit - Servo 1kW - Spinde ATC 7,5kW - cover - ATC -09.png
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

25. 5. 2021, 2:33

Hmm, tak díky tomu ATC se mi komplikuje situace s horizontálním frézováním. Prostor je najednou jen 200mm a to ještě za předpokladu, že budu mít v zásobníku krátké nástroje. S broušením je to v pohodě, protože tam bude jen magnetická upínač na stole a hned obrobek, tak tam to moc výšky neuber, vlastně vůbec ne, ale s horizontálním čelním frézování mám celkem malý rozsah. Škoda. No ale je to jen opce, takže kdo to nevyužije, nemá se čeho obávat.
omezeni prostoru pri horizontalnim frezovani.png
Jedině bych musel prodloužit osu Z směrem dolu alespoň o 100mm, jenže to je zase delší šroub, a především jiný kryt osy Z, protože je to už teď nadoraz. No a hlavně delší válec a to je největší komplikace, protože bych musel udělat jiný o 100 vyšší držák. I když, asi by to nebyl problém, ale otázka zda to má cenu.
Lukas_2
Příspěvky: 527
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

25. 5. 2021, 3:34

Jo, to mě už taky napadlo. Ale jde to vyřešit. To celé rameno s ATC můžeš udělat na kloubu aby se dalo vytočit mimo mašinu. K tomu nějaký štelovací doraz, který jednou nastavíš, zaaretuješ a pak bys tu výměnu o něj jen dorazil. Ze sloupu vytáhneš packy přes které tu výměnu dotáhneš a je to.

Všechno to máš na tom ramenu, takže by to šlo. Jen musí jít snadno sundat kryty.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Modros
Příspěvky: 1674
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

25. 5. 2021, 4:08

pokud bych zmáčkl tlačítko a hlava by se přetočila na nejaké harmonické převodovce tak by to byla paráda....všechno ostatní nemá smysl....nedokážu si představit že ji potřebuju otočit....uvázat na jeřáb....srovnat geometrii kvuli nějaké boční operaci. nebo představa že bych na tom něco brousil...jako jak brousil? jak vyvažuješ kotouč a co ten bordel z toho co bude uplně všude...v krytech...v ATC a jakou přesností to brousí? na rovinu a za sebe říkám že větší píčovinu sem dlouho neviděl
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Lukas_2
Příspěvky: 527
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

25. 5. 2021, 4:34

Modros píše: 25. 5. 2021, 4:08 pokud bych zmáčkl tlačítko a hlava by se přetočila na nejaké harmonické převodovce tak by to byla paráda....všechno ostatní nemá smysl....nedokážu si představit že ji potřebuju otočit....uvázat na jeřáb....srovnat geometrii kvuli nějaké boční operaci. nebo představa že bych na tom něco brousil...jako jak brousil? jak vyvažuješ kotouč a co ten bordel z toho co bude uplně všude...v krytech...v ATC a jakou přesností to brousí? na rovinu a za sebe říkám že větší píčovinu sem dlouho neviděl
Taky si myslím že brusku to nemůže nahradit. Jakože profi centra dokáží i brousit. Mají na to přípravu, automatické orovnávače, speciální zásobníky, filtrovací jednotky atd... Ale to jsou jiné mašiny... Na broušení, hlavně kvůli toho prachu, bych to asi nepoužil. Přesnostně bych to tak černě neviděl. S kvalitními lineárami a šrouby to bude tak přesné jako geometrická přesnost celého stroje, to už tady bylo...

Já bych to používal na občasné obrábění velkých obrobků, jak jsem dříve popsal. Akorát bych změnil osu vřetena v Machu. Kdyby ty plochy byly precizně broušené, a bylo to sčepované, tak by to takový problém nebyl. Jsem viděl velké routery které mají automatickou výměnu vřeten. 1.osé, 2 osé atd...

Já bych se tomu nebránil. Kdybych to přestavovat nechtěl tak to prostě přestavovat nebudu...
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

25. 5. 2021, 6:06

Modros píše: 25. 5. 2021, 4:08 pokud bych zmáčkl tlačítko a hlava by se přetočila na nejaké harmonické převodovce tak by to byla paráda....všechno ostatní nemá smysl....nedokážu si představit že ji potřebuju otočit....uvázat na jeřáb....srovnat geometrii kvuli nějaké boční operaci. nebo představa že bych na tom něco brousil...jako jak brousil? jak vyvažuješ kotouč a co ten bordel z toho co bude uplně všude...v krytech...v ATC a jakou přesností to brousí? na rovinu a za sebe říkám že větší píčovinu sem dlouho neviděl
Modroši, je nevím proč by to měla být takový p.....na jak píšeš, ale uvědom si, pro koho je tato mašina určená. Jak píše Lukáš, je to pouze možnost a nemusíš ji využívat. Pokud máš vedle rovinnou brusku, tak využiješ jí. Pokud jí ale nemáš, hledáš někoho kdo má a zjišťuješ, že ten někdo nemá teď čas, bydlí daleko, chce za to peníze a pod. Prostě chceš to hned teď a pokud možno zadarmo. Nemáš místo na třeba i tu nejmenší brusku. Co uděláš? Zřejmě se na to vykašleš a budeš se to snažit udělat jinak, bez broušení. Jsou i tací, kteří takovou možnost rádi využijí.

Nepotřebuješ k tomu nic jen imbusák. Vřeteník se otáčí na spodním čepu, takže jen ho otočíš z jedné krajní polohy do druhé. Prostě od dorazu do dorazu. Ty jsou přesné a tak ani po x-tém otočení se geometrie nerozhodila. A když už se rozhodí, tak mám možnost jí seřídit pomocí seřizovacích šroubu. Geometrie je daná těmi broušenými lištami. Jedna je vlevo a jedna dole. Vřeteník zůstává na stroji. Jeřáb tedy nepotřebuješ.
Kotouč se dá vyvážit úplně stejně jako u malé frézky, tedy že se hodí stojánku a seřídí. Srovnání kotouče taktéž. Navíc slouží jako reference výšky.
Kotouč je chráněny poměrně velkým krytem, který má uvnitř oplach a tak spousta prachu by měla být zachycena přímo u kotouče. Druhá tryska může jít zepředu. Není problém přidělat ke stolu přídavný kryt, který zachytí zbytek třísek, aby ty neletěly na kryty stroje.

Prostě si to musíš umět představit. Jak říkám, je to pouze možnost a nikdo nikoho nenutí to takto používat. Podle mně je ale dobré mít tu možnost v záloze. Mimochodem otočení vřeteníku nasazení kotouče a orovnání trvá max 5min.
Modros
Příspěvky: 1674
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

25. 5. 2021, 6:32

poprosil bych o video jak na frézce brousíš, předem děkuji
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Modros
Příspěvky: 1674
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

25. 5. 2021, 6:35

pak ještě video jak tu věc sundáš a plácneš jí na příměrnou a pojezdíš hodinkama...stačí kostička...50x50...určitě si to pro kontrolu dělal...já to v životě neviděl...můj stroj také přesnosti ani rychlosti nedosahuje aby mohl brousit...tak mě to zajímá...teda vlastne sem to viděl...stálo to několik mil. kč cnc bruska na frézovacím centru
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

26. 5. 2021, 3:18

Mrosconi píše: 25. 5. 2021, 6:06 Nemáš místo na třeba i tu nejmenší brusku. Co uděláš? Zřejmě se na to vykašleš a budeš se to snažit udělat jinak, bez broušení. Jsou i tací, kteří takovou možnost rádi využijí.
Mě to stále uniká, pokud brousím, tak proto abych měl určitou přesnost kterou jinak na běžném stroji nedosáhnu.
Když dám do dobrého soustruhu / frézky kvalitní nástroj a dodržím nejoptimálnější podmínky tak bude přesnost více méně určená strojem. Pokud ten nástroj nahradím brusným tělískem / kotoučem tak v čem se to změní?
Bude jiný povrch, ano, ale geometrická přesnost řekl bych spíše horší, na broušení je třeba mnohem více tuhosti, nebo se pletu?
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Lukas_2
Příspěvky: 527
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2021, 7:38

Tak, dost broušení. Jak to vypadá ? Co ten na ATC kloub co jsem navrhoval, přemýšlel jsi na ním ?

Ještě mě napadá. Ty používáš nějaký ten už hotový screenset pro touchscreen ? Já si vzpoměl že tu virtuální klávesnici jsem taky kdysi vídával. Akorát mě srala, tak jsem ji buď nějak vypnul, nebo jsem používal jiný screen než wx4. Já si ty screeny hodně upravuju, a vždy vybrakuju wx4 protože tam toho je hodně už hotovýho.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

2. 6. 2021, 10:40

Ciao,

já mám vlastní, co jsem kdysi dělal na zkoušku a už u toho zůstalo. Ale tam to funguje.
moje.set
(4.77 KiB) Staženo 121 x
Modros
Příspěvky: 1674
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

3. 6. 2021, 12:23

ahoj Mariáne...už si natočil nějaké video jak brousíš na frézce? mě by to zajímalo...vždyt otočení vřeteníku včetně nasazení kotouče a orovnání ti zabere 5 minut jak si psal. Můžeš?
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“