Mona, malá ale silná frézka do každé garáže

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 1. 2023, 10:12

lubbez píše: 12. 1. 2023, 10:02 Pokud to už delší dobu funguje, myslím tím že to pravidelně zpracovává kila materiálu v nějaké požadované přesnosti, tak je to bomba. Pokud to vydrží fungovat ještě rok dva, tak je to super bomba. V tu chvíli jsou nějaké "problémy" s e-stopem naprosto bezvýznamné.
Chtěl vědět, co se nám na tom nelíbí, tak mu to píšeme, navíc prototyp vypadá trochu jinak. Ty bys tam Estop za zavíratelnými dveřmi nechal? :)

lubbez píše: 12. 1. 2023, 10:02 Stejně to nikdy nebude fungovat jako prodejní artikl.
Proč myslíš? I Wegstrů se prokazatelně pár prodalo.. pokud to dotáhne, neviděl bych to tak černě.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2023, 1:36

to tlačítko E-stop je pozůstalost z prototypu. Nemusí tam být.
Spíš mně zaráží tvrzení, že to je technologicny náročnější na sestavení. Je to přesně naopak.
Nejsnadnější model, který jsem kdy vytvořil je sloupovka z HEM profilu. Tedy nejsnadnější v tom, že je tam minimálně spojů. Problém nastává když musím zúhlovat sloup. Na to je třeba prostě horizontální frézka s otočným stolem a spolehnout se na přesnou mašiny na které to obrábím.
Tady u této konstrukce je to značně snadnější. Popravdě obrábím pouze horní část, tedy lože X. To se vejde na jakýkoliv stroj co má X1000 Y400 Z400. Prototyp je z jednoho kusu, tady je to už rozděleno. Takže to lze obrobit snadněji. Stůl se obrobí naposled až po finálním seřízení mašiny.
Delta, tedy smykadlo ZY je ze tří samostatných částí. Spodní díl pro osu Y, přední díl pro osu Z a bočnice. Samostatně se obrobí oba hlavní dílce a ty se pak hezky na příměrném sole spojí na kolíky. Pak se to zalije a už se nic neobrábí. Takže narovinu, stačí mi fakt malá mašina s výše uvedenými rozjezdy. Je to tedy snadnější než stavba sloupovky. Toto je 7. mašina co jsem postavil a prozatím nejsnadnější.
Jasně, smadnějši to je z hliníku, protože mi pošlou zúhlované a rovné desky, ale ta cena je 3 násobná a to by asi těžko někdo chtěl koupit. Prototyp byl jen pro mně a váha tentokrát měla roli.

Něco dalšího co Vám vadí?

Díky
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

12. 1. 2023, 2:23

Nemám problém uznat, že v začátcích jsem Mrosconiho hejtil. Když ale vidím jakou cestu si urazil, znám tvoje stroje v chodu, tak docela smekém. Poznámky typu, kde je stopka budou vzdycky cintat kolegové, kteří nikdy nic nedělali, dělat nebudou, ale rozumí všemu. Předpokládám, že tě zajímá i nějaký předprodejní marketing, proto za sebe říkám: ano tohle bych si za podobnou cenu koupil. Samozřejmě s podmínkou offiko záruky a slušného technického suportu což u tebe myslím není problém. Přeju at to dostaneš do stavu testování a případně do výroby nějaké nulté serie. Nic podobného seriově nkdo neprodukuje a v cenách dostuných pro kutila už vůbec ne. Snad se ti jednou výroba rozdede jako např. Jakubovy brusky.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2023, 8:40

Joj, díky.

No je fakt, že jednou dobou jsem měl chuť stavět na zakázku, ale není na to prostor. Jo, kdyby se našel někdo, kdo má prostor a chuť jít na půl do takového byznysu, tak by mně to bavilo.
To by ale chtělo dělat už kompletní stroje, a to je třeba spoustu věcí dořešit. Tak, když vyrobím pro někoho (zejména nadšence) takový základ a od si z toho udělá frézku k obrazu svému, tak jsou všichni spokojení a není žádný stres. Takže já jedině takovou formou.
Ale ano, konstrukce je odpověď na absenci takových strojů v přijatelné ceně.
lubbez
Příspěvky: 3155
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

13. 1. 2023, 8:48

Thomeeque píše: 12. 1. 2023, 10:12
lubbez píše: 12. 1. 2023, 10:02 Pokud to už delší dobu funguje, myslím tím že to pravidelně zpracovává kila materiálu v nějaké požadované přesnosti, tak je to bomba. Pokud to vydrží fungovat ještě rok dva, tak je to super bomba. V tu chvíli jsou nějaké "problémy" s e-stopem naprosto bezvýznamné.
Chtěl vědět, co se nám na tom nelíbí, tak mu to píšeme, navíc prototyp vypadá trochu jinak. Ty bys tam Estop za zavíratelnými dveřmi nechal? :)

lubbez píše: 12. 1. 2023, 10:02 Stejně to nikdy nebude fungovat jako prodejní artikl.
Proč myslíš? I Wegstrů se prokazatelně pár prodalo.. pokud to dotáhne, neviděl bych to tak černě.
Vezmu to od začátku. Estop za dveřma je sice trochu mimo, ale kdy nastane nejvíc problémů. Když něco nastavuju a seřizuju. Když zavřu dveře a začne stříkat emulze už většinou ne. A když se v tu chvíli něco podělá, tak už nejde o život. Krom toho, každý člověk by měl mít to tlačítko tam, kde mu to vyhovuje nejvíc.
Teď k té výrobě. Wegstr je bakelitová sračka s 12V napájením. Měl jsem možnost ji koupit za 25T prakticky novou. No nekoupil a raději si postavil. Co mají dobré je elektronika a programátoři jí umí fakt udělat uživatelsky přívětivou. Hlavním bonusem jsou ale konexe na EU dotace.

Teď ale ke zmiňovanému strojku. Neznám bezpečnostní normy na obráběcí stroje, ale v porovnání s elektrikou to bude masakr. A o elektrice něco vím a o uvádění do prodeje taky. Proto ten můj příspěvek. Kdo si neodzkoušel v praxi ty návštěvy u EZU nebo ITC, platby dalších a dalších faktur a stále nic. :-( tak si neumí realitu vůbec představit. Tady je jediná šance vyrábět jednotlivé díly s doporučenými součástkami na celkovou montáž.

Poslední problém je velikost trhu. Kolik hobíků dá cca 200 litrů do frézky, kterou si musí ještě dodělat? Firmám se to bez certifikace a bez parametrů a hlavně bez garantované životnosti prodávat nedá. Musel bys mít servisní středisko, spousty dílů na reklamace .....
Podotýkám že opět mluvím z vlastní desetileté zkušenosti. Najednou zjistíš, že 1/3 zisku slízne servis.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

13. 1. 2023, 9:44

Já vím, já vím. Proto jsem napsal, že se nechystám na výrobu. Jo, udělat 2-3 takové stroje na zakázku je fajn, protože je to taková satisfakce, ale není to žádný byznysplán. Ale přiznám se, před dvěma roky jsem měl podobné ambice. Pak přišlo zdražení materiálu a už to není tak zajímavé, obzvlášť když porovnám s individuálním dovozem z Číny. To sice má své úskalí, ale ve srovnání s nově vznikající značkou to je asi podobné riziko. Takže ne, nechystám se to vyrábět. Když se najde nějaký nadšenec, kterému taková konstrukce vyhovuje, mohu mašinu poskládat, ale jak říkám, je to otázka pár kusů. Na mechanice naštěstí není co servisovat a vozíky a matice si každý namazat snad umí. Za takovou konstrukci ručím. Za pohony, řízení, čínské vřetena a podobně ani náhodou. Nestojí to za to.
Zauska_knives
Začátečník
Příspěvky: 1
Registrován: 12. 1. 2023, 3:33

27. 1. 2023, 11:11

Zdravíčko je možné na tomto stroji obrabať ocel a železo vo vyžihanom stave?Ďakujem za odpoveď.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

27. 1. 2023, 11:22

Ahoj. Podle vřetena. Pokud tam bude něco vhodnějšího než teď (ATC Rattm-motor 7,5kW/6Nm/24000ot, tak proč ne. Já to mám jen na hliník. Tuhost je dostatečná. Ale nemám to jak vyzkoušet. Zkoušel jsem jenom nějaké S355 a to 12mm stopkovou frézou TPC metodou. šlo to parádně. Takže konstrukce zvládne obrábět cokoliv, jen je potřeba vhodné vřeteno:)
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“