Vertikalna mini frezka do garaze

fotky našich strojů, aneb co máme doma
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

2. 4. 2023, 2:54

Ahojte,
tak som po X rokoch dokoncil svoju prvu frezku. Vacsinu informacii k stavbe som zohnal tu, tak sa chcem podelit o vysledok.
Cielom bolo postavit malu frezku o velkosti Tormach P440 alebo podobnej, na gulickovych loziskach a co najpresnejsiu. Tak, aby som dokazal vsetky diely premiestnit sam.
Nemam ziadne dielenske vybavenie (okrem malej starej horizontalnej frezky, na ktorej som len vrtal diery).
Zaklad, stlp s spojky stlpu a zakladne tvori ocelovy hrubostennny jakel 200x200x12. Zakladna a stlp su vyplnene betonom.
Rozhodol som sa namiesto klasickeho riesenia kolajnic a srobov kvoli jednoduchosti konstrukcie a zlozenia pouzit hotove nove linearne aktuatory od THK - KR46
v triede presnonsti P, ktore su vo vedeni predopnute a sroby maju max backlash 0.003. THK deklaruje vysoku tuhost, no prave toto sa ukazalo ako slabe miesto, ale k tomu neskor.
Rozjazdy:
X - 380 (vyuzitelnych je len 300 kvoli planovanej stvrtej osi)
Y - 145
Z - 310

Vreteno: 1.5kW cinsky vodnik 12000 ot/min 2.3Nm ER20
Vretennik je z jedneho kusa.

Motory a drivery:
Motory 5fazove krokace Vexta PK566 s prevodovkami 4Nm, 6Nm a pre Z 8Nm. - motory museli byt silnejsie kvoli stupaniu srobov 20mm.
Drivery UDK5114N

Stol - ocelovy 540x150x40, bruseny

Celkova hmotnost: nieco malo cez 300kg.

Celkovo som dal vyrobit len 7 sucastok. Vsetky dosadacie plochy brusene, aby som nemal problem pri zlozeni s presnostou.
No napriek tomu po osadeni X a Y som hodinkami zmeral paralelitu povrchu stola s posuvom Y, a stol letel dolu kopcom 0,05...
Takze som vypodlozil spojky medzi X a Y alobalom a jazdi to v stovke. Nastastie v smere X bol stol rovny, takze cela masina beha bez zatazenia do 0,012.
Dalsim problemom bolo nepresne vyrobenie vretennika - paralelita dosadacej plochy na os Z a osi otvoru pre vreteno.
Tiez sa to muselo vypodlozit alobalom pri nastavovani kolmosti vretena.

Skusal som prve zabery robit do konstrukcnej ocele.
Myslel som, ze najslabsim clankom bude vreteno, ale nie je tomu tak.
Limitom pre frezku, je slot 12mm dvojbritou karbidovou frezou v hlbke 1mm, s otackami 9000 a posuvom 140mm/min, kedy je este povrch pekny a rez presny.
Frezovana plocha viacerymi riadkami takychto rezov bola velmi pekna.
6-ka freza karbidova ide v hlbke 2mm v otackach 9000 so 140mm/min posuvom, a 12000 s posuvom 200mm/min uplne hladko a pekne.
Masinka je urcena na hlinik a farebne kovy, prip. tvrde drevo. Ocel len vynimocne, tak neklesam na duchu kvoli tomuto limitu.
Pri freze 12mm a hlbke rezu 2mm to vibrovalo a rez uz bol nedokonaly. Slabym miestom su podla mna prave tie aktuatory, ktore sa sice vyrovnaju
pripadne pouzitym 15-kam predopnutym kolajniciam, ale myslim, ze THK tu trosku klame o ich tuhosti a max zatazeni - resp neudava mieru ich deformacie pre rozne typy zatazenia, len max pripustne hodnoty,
ktore frezka ani zdaleka nedosahuje.
Hlinik zatial nemam, ale ked skusim, dam vediet, ako to islo.
Myslim, ze touto cestou stavby pouzitim THK KR aktuatorov tu este nikto nesiel. Ak sa niekto rozhodne, su zohnatelne na ebay, nove su hrozne drahe, a pouzit len tie v najvyssej
triede presnosti P, ostatne nie su dobre. Tie presne sa Hodia len na stavbu takychto malych masiniek. Keby som sa rozhodoval znova, isiel by som do kolajnic a srobov.
A este jednu chybu ma: po vypnuti lezie vreteno pomaly samospadom dolu. Stacila by mala protivaha.
Přílohy
image_67165697.JPG
Naposledy upravil(a) el_fuego333 dne 3. 4. 2023, 11:33, celkem upraveno 3 x.
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

2. 4. 2023, 3:29

A este to najdolezitejsie: celkove naklady na suciastky nieco cez 5000 eur.
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

5. 4. 2023, 1:35

Odpisal mi jeden amik na cnczone, ze postavil velmi podobnu frezku a pouzil 15-ky kolajnice, a dosiahol pri frezovani rovnaky limit ako ja. Takze podla neho nebudu limitujuce tie aktuatory, ale konstrukcia ramu (stlpu a zakladne) ako takej. Takze aj ked vyplnene betonom, jakel 200x200x12 je pri vyske stlpu 700 malo. Dobrou spravou je, ze tie aktuatory su dobrou cestou, ako sa dostat k malej presnej frezke. Pouzite sa daju zohnat pomerne lacno na ebay. Pouzivaju sa vacsinou pri vyrobe strojcekov na smd, preto nebyvaju velmi znicene. Ja som pouzil nove, ale za prijatelnu cenu som na ne cakal na ebay niekolko rokov...
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

5. 4. 2023, 1:42

Hezkámašinka .
Podle mě je největší problém velké vyložení vřetene - velká páka a zároveň malá šířka těch aktuatorů- malý rozchod kolejnic .
ten jekl se asi jentak nedá . dej si z boku na ten blok co ti drží vřeteno hodinky a zatlač proti němu rozumnou silou - podle mě se to bez problemu hne o pár desetin .
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

5. 4. 2023, 3:01

packa píše: 5. 4. 2023, 1:42 Hezkámašinka .
Podle mě je největší problém velké vyložení vřetene - velká páka a zároveň malá šířka těch aktuatorů- malý rozchod kolejnic .
ten jekl se asi jentak nedá . dej si z boku na ten blok co ti drží vřeteno hodinky a zatlač proti němu rozumnou silou - podle mě se to bez problemu hne o pár desetin .
přesně tak
nechtěl jsem hejtit, ale tohle bylo první co mě napadlo taky
je na tom spousta práce, klobouk dolů, ale tohle je i podle mě zásadní konstrukční chyba
na můj vkus by na tom jeklu měla být tlustá deska širší než ten jekl, klidně přišroubovaná a podlepená a na ní lineáry s osovou roztečí aspoň 200 mm
na kterých by jezdilo to Z nahoru dolů
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

5. 4. 2023, 3:39

Skusil som to s tymi hodinkami. Dal som ich zboku na urovni osi vretena a zduheho boku zatlacil silou 25kg (kontrolovane vahou) na vretennik. Pohlo sa to o 0.02 .
Ano povodny plan boli prisrobovane dosky s kolajnicami a tymito aktuatormi, ale financne by som to uz nezvladol a frezka by nikdy nevznikla, tak som sa rozhodol pre kompromis.
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

5. 4. 2023, 3:43

Natoč plz video, až budeš zase něco obrábět, rád bych koukl (a poslechl). Příp. fotky nějakých hotových obrobků. Ď, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

5. 4. 2023, 4:12

Tu je foto pokusov do ocele. Na tejto frezke som robil len tie, co su cez celu sirku.
Zprava: 3 drazky 6-ka freza 2mm hlboko, 1 drazka 6-ka freza 2.5mm hlboko, potom nevydareny pokus 12 freza 2mm hlboko, potom 2 drazky 12-kou frezou 1mm hlboko a posledne 2 vlavo su 12-ka freza 1mm hlboko. Skusal som rozne rychlosti posuvu, takze tam, kde sa opisuju kruznice nepravidelne je zastavenie a zmena rychlosti posuvu.
Zatial nemam hlinik ani vhodny zverak, tak cakam kym dorazia postou a potom natocim videa.
Přílohy
image.jpeg
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
Dawe
Příspěvky: 2522
Registrován: 8. 10. 2013, 6:18

5. 4. 2023, 10:40

Pekna, at ti slouzi.
Udelal jsem si a doma pouzivam uz pres 10 let podobnou frezku a myslim ze ty vykony ktere popisujes odpovidaji. O moc vic od takoveho maleho strojku chtit asi nemuzes. 12mm freza je na nej veliky nastroj...
Ze stop po nastroji se mi zda, ze nemas jeste vyuhlovanou osu vretene s rovinou stolu? Ale mozna to na telefonu vidim blbe. S vytkami kolegu ohledne velkeho vylozeni vretene a maleho rozponu vedeni nejde nez souhlasit. Dodelej si jeste chlazeni aspon lihovou mlhou, na mekci Al slitiny bude potreba.
TOS S28, DIY CNC, Holzmann ZS-40HS, Prusa Mk3s+MMU2s, Bambu X1C Combo
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

6. 4. 2023, 6:20

Tie gulickove skrutky mozu byt presne (alebo skor mohli byt), ale nie su urcene na obrabaci stroj. Stupanie 20mm na Z ose? Co sa stane po vypnuti napajania? Je tam nejake protizavazie, aby rozbehnute vreteno nerobilo dieru do stola?
Zvolil by som ine skrutky, k tomu samostatne lineary a obdlznikovy jakel namiesto stvorcoveho.

Technologicky to vyzera byt pekne spravene, skoda tych konstrukcnych zadrhelov...

Teraz som si vsimol ten styrodur, takze otazka vypnutia napajania vyriesena...
jean
Příspěvky: 619
Registrován: 10. 7. 2013, 11:48

6. 4. 2023, 6:51

Pise, ze to bude na hlinik. To ani nezbada, ze to nieco robi. Za mna fajn hracicka, doma si s tym pomoze paradne.
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

6. 4. 2023, 10:42

S geometriou - nastavenim kolmosti vretena, sa musim este pohrat. Nemam dostatocne velku presnu dosku, ktoru by som polozil na stol a hodinkami zmeral kolmost. Robil som to len oproti stolu s vylozenim hodiniek oproti osi vretena o 70mm, a cez T drazky, takze zakazdym som hodinkami trochu pohol. Vyrovnal som to na odchylku 0.01, ale asi to nebude presne. Otazocka: granitove primerne dosky byvaju presne len z jednej strany, alebo z oboch?
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
Modros
Příspěvky: 1670
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

6. 4. 2023, 10:58

el_fuego333 píše: 6. 4. 2023, 10:42 S geometriou - nastavenim kolmosti vretena, sa musim este pohrat. Nemam dostatocne velku presnu dosku, ktoru by som polozil na stol a hodinkami zmeral kolmost. Robil som to len oproti stolu s vylozenim hodiniek oproti osi vretena o 70mm, a cez T drazky, takze zakazdym som hodinkami trochu pohol. Vyrovnal som to na odchylku 0.01, ale asi to nebude presne. Otazocka: granitove primerne dosky byvaju presne len z jednej strany, alebo z oboch?
pouze horní strana
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
kiko01
Příspěvky: 1594
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

6. 4. 2023, 3:13

Tiez si myslim ze dobra praca, hlavne ked to viedlo k funkcemu stroju, len ked to porovnam s faktom ze kamos pred casom kupil 12 rocny haas TM1 za 8500€, co je sice len polokapotovana, ale 40tka kuzel, 6k otacok a viacmenej ozajstny obrabaci stroj...
Aj ked ja tiez som s cnc zacal tak ze som si postavil smrdlatko tak niesom iny, niektore skusenosti su neprenosne :D
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

15. 9. 2023, 8:16

8mm dvojbrita freza 1mm hlboko, 50% sirka rezu do ocele.
Zvuk v telefone je nejaky skresleny, nazivo to nebolo take ukricane. 5600 otacok, 135mm/min posuv
https://www.youtube.com/watch?v=qjcj67IwUV8
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“