THC pro plasmu

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Paik
Příspěvky: 192
Registrován: 23. 6. 2009, 11:24

21. 4. 2010, 1:12

Zdravím pánové tak se musím také pochlubit. Jedná se o mojí Bc. práci není to sice CNC ale Torch height control pro plasmový CNC řezací stroj SteelTailor. Celé zařízení je však dělané značně univerzálně takže není problém připojení k jiné plasmě či CNC.

Základní parametry TEORETICKE:
(to teoreticke znamená,že to umí program ne mechanika. Praxi budou hodnoty asi o jeden rad vyše..no uvidíme :-))

Pojezd .......240 mm
Rozlišovací schopnost měření napětí ...po 0.01 V
Polohovací rozlišení ....po 0.01 mm
funkce základní : IHS , CHS, PDelay..

Více asi napoví video z prvního testu. Elektronika je v režimu manuál tzn. ze ne neměří napětí ale výška pro řezáni je nastavena operátorem. Tento týden se chystám zkoušet už naostro.

http://www.youtube.com/watch?v=eFEu6rt1Ke8
Přílohy
P5040064.JPG
P5040063.JPG
P5180068.JPG
fdundel
Příspěvky: 90
Registrován: 25. 11. 2007, 3:03
Bydliště: Pozďatín-okres Třebíč

29. 4. 2010, 12:49

Podle nulových reakcí tato problematika asi moc lidí nezajímá, ale doufám, že sem přidáš jěště něco dalšího z realizace THC.
Uživatelský avatar
ferguson
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 8. 2008, 7:51
Bydliště: Žilina

29. 4. 2010, 2:08

nahodou, mne sa to lubi. pekne urobene, aj ked toto je mimo moj obor. cim je sledovana ta vyska? (mi to pekne vysvetli, lebo ja sa do tohto nerozumiem) :D
motorovy
Příspěvky: 352
Registrován: 12. 6. 2008, 7:27

29. 4. 2010, 2:48

to ze sa k tomu nik nevyjadri neznamena ze to nesledujeme :D

ked to bude funkcne, asi by som mal zaujem o kupu, jeden cloviecik v mojom okoli ma nedokoncenu konstrukciu na plasmu, mozno to budem dokoncovat ja
fdundel
Příspěvky: 90
Registrován: 25. 11. 2007, 3:03
Bydliště: Pozďatín-okres Třebíč

29. 4. 2010, 7:32

Mě se to právě líbí taky, nechtěl jen aby si Paik neřekl: žádná reakce-žádné pokračování.
Paik
Příspěvky: 192
Registrován: 23. 6. 2009, 11:24

29. 4. 2010, 11:11

vsak vývoj pokračuje, myslel jsem ze to nikoho nezajima :-)..řezu jak drak kouknete na videjko :

http://www.youtube.com/watch?v=j1UKSMz4HLc

dnes jsem s tim byl na mezinarodni studentke soutezi..a uspel :-) dela mi to radost, kdyz to funguje a pak to jeste nekdo oceni
proto bych chtel uprimne podekovat clenum tohoto fora za primou (Ledvinap) ci neprimou pomoc pri cteni prispevku (ostatni)

abych tu popisoval celou konstrukci asi nema cenu v dokumentaci to mam na 30 stranek a sem stale v pulce

takze zakladni vlastnosti:
1) totalni opticke oddeleni digitální i analogové
2) nadrazenost moji ridici jednotky CNC stroji, to v praxi znamena to ze je mozne pripojit THC k CNC, ktere ho primo nepodporuje (THC ridi CNC stroj)
3) v konstrukci jsem uvazoval ruznorodost trhu s CNC a plasmovymi stroji, proto je navrzená tak aby sla jen programove adaptovat na jiny protokol
4) jednoduchy nastavováni
5) v budoucnu aplikace pro PC, kde si nastavim profil pro jeden druh plechu, nahraju to pomoci kabelu do ridici jednotky, a pak uz jenom vybiram ruzne profily bez nutnosti dalsiho nastavovani
6)konstrukce je delana z profilu, ktere jsou bezne dostupne (doma mam akorat soustruh a strojni vrtacku, kladivko, pilnik...:-))

snad jsem se vyjadril nejak srozomitelne

merim napeti a cislicove filtruju a potom se nastavuje hodnota vzdalenosti..mereni napeti funguje s presnosti na 0.24 V efektivne, teoreticky 0.01, ale zatim to nemam odzkousene, po BC. potrebujem udelat stul..takovehle trtkani nad pekacem neni zrovna idealni pro nejake slusne ladeni..

jinak pred 5-ti mesici jsem jeste ani nevedel to to plasma poradne je, ale kdyz jsem uvidel prvni pekny rez.. hmmm myslim, ze hypetherm usel poradny kus cesty..k nerozeznáni od laseru (pro me)
Paik
Příspěvky: 192
Registrován: 23. 6. 2009, 11:24

29. 4. 2010, 11:31

budu to vysvetlovat tak aby to pochopil i laik, doufam..

for ferguson:

urcite vis ze mas na plasme potenciometr na nastaveni proudu..to znamena ze ten zdroj co je v plasme neda vic nez ne nastaveno..diky tomu muzu tvrdit ze je plasmova rezacka vlastne zdroj konstantniho proudu

plasma by fyzici charakterizovali jako elektricky vodivy plyn a protoze kazdy vodic proudu ma take svuj odpor, ktery se meni s tim jak je ten vodic dlouhy ma take plasmovy vyboj svuj odpor, tak velky, jak je dlouhy

a jednou pan Ohm rekl U=R*I a pak se roztocil svet

kde proud dodavany od plasmoveho invertoru je konstantni a odpor se meni s delkou plasmoveho vyboje, muzeme tvrdit, ze se pak i napeti na svorkach plasmoveho stroje umerne rovna vzdalenosti horaku od děleného materiálu

v praxi se na tom projevi jeste dost dalsich jevu ale to umi vysvetlit jen prof. fyziky a castecne i chemie
Uživatelský avatar
ferguson
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 8. 2008, 7:51
Bydliště: Žilina

30. 4. 2010, 2:21

vysvetlil si to dokonale 8) diky. uz som tudom...
jančo
Příspěvky: 58
Registrován: 17. 7. 2006, 12:14
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

3. 5. 2010, 1:31

Gratulujem, myslím že je to velmi dobre vymyslené.
A čo ďalej, budeš to vyrábať ?
www.cnc1.eu
www.gravirovanie.sk/01UVOD.htm
Paik
Příspěvky: 192
Registrován: 23. 6. 2009, 11:24

4. 5. 2010, 11:45

o vyrobe sem zatim moc nepremyslel..ale pokud by se naslo par lidi co by o to meli zajem tak mozna..

ted potrebujem postavit stul a poradne to otestovat...

chtel bych prodlouzit vedeni co mam z 2,5m na 3 m, foto vedeni je níže, nevěděl by někdo kde by se takový kousek dal koupit?

Díky paik
Přílohy
IMG_6475.JPG
akrij
Příspěvky: 126
Registrován: 9. 8. 2009, 7:12
Bydliště: Dymokury

5. 5. 2011, 7:39

Ahoj, já bych o Tebou vyrobené THC zájem měl, kolik lidí je potřeba ? Zajímala by mě samozřejmě cena.
Videa jsem zkouknul, moc se mi líbí.
Sieg iKC4, SU32, Strigon ME1000, TOS 1U
Paik
Příspěvky: 192
Registrován: 23. 6. 2009, 11:24

7. 5. 2011, 10:42

Lepsi videa jsou také tady http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=70&t=5018&start=15

no zda se ze to funguje docela slusne...cena celeho THC je kolem 10kKc...ale je to dano tim, ze ridi celou osu Z a cely proces rezani...je to vlastne hlavní ridici jednotka...to strasne zvedlo náklady (driver, motor, opticke oddeleni, konektory, kabely, lin. vedeni pro Z, LDC, tlacitka.....)

Nova verze by se mela kompletne ovladat pres aplikaci v pocitaci po seriove lince (USB?).
Pokud se mi podari navazat nejakym zpusobem spolupraci s Gravosem chtel bych to udelat aby hlavni byl armote a moje THC pomoci 3 signalu ovladalo rezani (Z nahoru, Z dolu, pauza).

Pak by chtelo jeste pridat par nastaveni v Armote.
1) cekani na zapaleni oblouku - v soucasne verzi je realizovano cekanim, ale vesina lepsich plasem na vystup, kterym potvrzuje ustaleni oblouku - ten se da spolehlive vyuzit

2) prodleva propaleni - to by byla doba od ustaleni oblouku k rozjezdu stroje

3) podpora THC - G program normalne bezi, ale pomoci 2 signalu mohu menit pozici Z osy

4) a pak nejake drobnosti jako treba opetovne zapnuti signalu pro plasmu pri preruseni, okamzite rozjeti po uvolneni signalu pauze (nyni tam je drobna prodleva) a dalsi na ktere si uz nevzpomenu


body 3) 4) jsou nutne, 1) a 2) by mohlo resit THC .. tim, ze by bylo poveseno na signal pro zapaleni plasmy a samotnou plasmu by ovladalo THC
Paik
Příspěvky: 192
Registrován: 23. 6. 2009, 11:24

7. 5. 2011, 10:52

Jeste k te cene...v teto verzi odhadovana cena za soucastky 1000-1500..pouze krabicka konektory bez kabelaze, bez zdroje..cena prace by se odvijela od poctu zajemcu..ale v minulosti se mi ozvalo par lidi co by zajem meli..a dokonce jeden podnikatel co to chtel prodavat, ale pravdepodobne ho odradila vysoka cena puvodni verze
Honza - GRAVOS
Příspěvky: 76
Registrován: 8. 2. 2011, 6:29

9. 5. 2011, 9:51

Dobrý den,

ta spolupráce se dá navázat např. na helpdesk@gravos.cz
Popište do emailu trochu podrobněji jak by jste si to představoval a zkusíme vymyslet co by se s tím dalo udělat.

Jan Vostárek - GRAVOS
elaxes
Příspěvky: 80
Registrován: 6. 6. 2011, 7:54

23. 6. 2011, 7:47

Zdravím, môžem mať otázku? Z akého dôvodu jazdí os "z "vo vertikálnom smere? Myslel som že stačí keď horák bude jazdiť v "x" a "y"..... dík :D
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“