Hračka do obýváku

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
garulus
Příspěvky: 462
Registrován: 21. 8. 2009, 1:10
Bydliště: United Kingdom(England)
Kontaktovat uživatele:

17. 10. 2010, 8:44

Ak sa nenahneváš ,tak ja trochu skritizujem to 3minuty statické video :shock: Viem že si ju ešte musel ovládať... Ja len že by som rád videl viac.. (možno keď bude obrábať) 8) No ale fotky to vynahradzaju :D

A inak je tento môj vstup hnaný iba čistou závisťou :( :( :(
krizma
Příspěvky: 172
Registrován: 7. 1. 2008, 7:12
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

17. 10. 2010, 9:36

No máš to Peťo moc hezké...bych se na tom bál frézovat, že to umažu. :D :D :D :D
Martin
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

18. 10. 2010, 6:30

Urcite se nenahnevam. Taky bych rad videl nejake frezovani, ale tak daleko jsem se stavbou zatim nepokrocil :( Az se stavbou pokrocim dal tak samoze dodam i nejake záživnější video.

Osy na X jsou sprazene proto aby nemohl jeden motor zastavit a druhy jet dale a zkroutit tak portal. V prubehu normalniho frezovani neni pres remen prenasena zadna sila (krom jeho mirneho napnuti). Motory jsou dva kvuli primemu napojeni motoru na sroub od ceho si slubuji zanedbatelne vyssi presnost. Nicmene pruhyby vodicich tyci se postaraji o nepresnost o jeden řád vyšší nez by zpusobil nahon remenem.

Vse je tak nejak v ramci ocekavani, ale osu Y bych si dovedl predstavit tuzsi. Precejen ty 16mm tyce jsou ponekud gumove :cry:

Ale od hracky clovek nemuze chtit vykon profi stroje :D
Baxi.bax
Příspěvky: 576
Registrován: 9. 5. 2008, 7:45
Bydliště: Dvůr Králové nad Labem
Kontaktovat uživatele:

18. 10. 2010, 8:06

hopik píše:Perfektna masinka - gratulujem
Zlate ceske rucicky.
Zaujima ma preco si spriahol tie dva motory na oseX?
Len preto aby si zachoval kolmost voci ose Y alebo to ma este nejaky iny vyznam.
Mam tiez dva motory na ose X a uvazujem ich tiez spojit remenom a dat tam silnejsi jeden motor.

Já myslím, že i na Slovensku mají zlaté ručičky
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

18. 10. 2010, 6:08

Jeste jsem neodpovedel na tohle :-)
Radek-B píše:Ta vlajka na motoru osy Z bude doufam ceska Very Happy bo zatim to vypada na ruskou , nedej boze na cinskou Very Happy Mas strasne dlouhe rampy, to ty trapezy nedavaji sviznejsi pohyb predpokladam. Drivery ti generuji pomerne dost trolejbus efekt, tak at se ti to podari este doladit. Fandim.
Vlaječka zustala po testovani motoru :lol: a docela se mi tam zalibila.

Rampy si myslim nemam zas tak dlouhe 400mm/s*s. Motory zvladaji i 1000mm/s*s, ale to uz s 50ti kilovou (odhadem) hračkou docela škube. Vzhledem k testovacimu kodu kde je to většinou nějaká část kružnice se rampy na videu moc neprojevují.

Krokovy motory samozrejme moc velkou rychlost nedaji - strop (na rychloposuv bez zatížení) je neco kolem 10 metrů/minutu ale na jistou zatím jezdím 6,5m/min.

Trolejbus efekt je mírnější než s driverem M542 z CNCshopu. Ale jaksi porad jsou tam rezonanční pásma kde to "hraje" více než by se mi líbilo :-(
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

20. 10. 2010, 8:05

I když jsem vyráběl většinu těch duralových dílů, tak teprve teď chápu a mohu ocenit propracovanost celé konstrukce. Velmi pěkné dílo, gratuluji. Celá práce je tím cennější, že chodí na driverech vlastního návrhu a výroby.

I když obdivuji i přesně opačný přístup, tak u CZ_Pascala se mi líbilo, že měl dokonalý 3D model, perfektní výkresy, a pokud se mi opravdu podařilo vyrobit součásti bez závažných chyb, tak asi ani nemusel nic moc dobouchávat palicí, svrtávat, dobastlovat. Vždy se snažím o totéž, ale pokaždé něco při návrhu přehlédnu. Kolikrát mám třeba geniální konstrukci bez kolizí, ale nejde to složit dohromady :-)
Petr Spáčil
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

20. 10. 2010, 9:18

Kvalitní výkresová dokumentace, tj. základ, bez ní to nejde. V 3D modelu, je to pochopitelně lepší. Ale mohou nastat při skládání frézky i takové věci, které by tě nenapadli, ani náhodou. Jako jednu z posledních věcí pro Petra (CZ_Pascal) jsem dělal zakončení na trapézech (2ks) pro osu X. Petr si pro ně přijel, myslím. že druhý den mě volal, že mu nejdou zašroubovat matice na ten trapéz. Myslel jsem, že je problém v závitu pro KM 0 matici tj, závit M 10x0,75. pro dotažení ložisek k sobě pro nastavení axiální vůle. Tak jsem odpověděl, ať přijede, není problém, ke mě dojet, bydlíme kousek od sebe. Tak Petr dojel, a problém, byl jiný a jak se zdálo tak velký. Na ten trapéz ( TR 16x4) totiž nešly našroubovat bronzové matice, zalisované v domečku ( dvě matice zalisované v hliníkovém domečku, s jednou maticí je možnost pootáčení a tím nastavování vůle ) Prostě kousek na ten trapéz ten domeček s maticemi šel našroubovat a konečná - infarktová situace. Pro vysvětlení - při výrobě bronzových matic, jsem používal jako etalon TR 16x4 závitové tyče, které mě Petr dodal, a ty nejrovnější se později použily pro osu Z a pro osu Y. Pro osu X se kupovali nové TR 16x4 záv. tyče a doufali, jsme, že budou rovnější, než ty předchozí, no nějak se to podařilo a já jsem na nich udělal to zakončení. A teď takový problém, co s tím? Najednou mě osvítila myšlenka, která přijde tak jednou za 10 let. Vzal jsem mikrometr a změřil ten trapéz, co sloužil jako etalon při výrobě těch bronzových matic. Tak ten měl průměr 15,75mm, a ty trapézy pro osu X měli průměr 15,83mm. Takže pokusně se osmirkoval kousek toho trapézu o -0,05mm - heureka a už to tam šlo jako.........Tak se osmirkovali ty trapézy po celé délce, a problém byl pryč, a Petr už zářil jako Vánoční stromek :D Takže nějaké to dolícování na těch frézkách bude asi vždy :wink: Rosťa
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

20. 10. 2010, 9:20

Ta rychlost je myslím naprosto dostačující. Všichni se honíme za rychlostí ale nakonec stejně frézujeme max F1500 a rychle se jen přejíždí. A fréza má frézovat a ne přejíždět. Mnohem důležitější je dynamika stroje (obzvlášť ve 3d). Těch 1000 je už opravdu dost. Na svém stroji mam 800 a i při váze cca 280 kg se docela pěkně rozpohybuje :lol: :lol: Gratuluju k úspěšné konstrukci :P
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

1. 11. 2010, 2:48

omlouvam se ze to davam sem, ale nemate nekdo kontakt na CZ_Pascala? nejak nestiham ksefty a napadlo me zda by si nechtel privydelat - psal jsem mu SZ ale nevim jak sem casto chodit

kdyztak prosim na SZ dik
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

1. 11. 2010, 4:17

CZ_Pascal, tj, Petr dnes, služebně odletěl do Finska, zpátky v ČR bude asi až o víkendu, takže do té doby asi nebude reagovat. Rosťa
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

1. 11. 2010, 4:34

aha dik za info
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

5. 11. 2010, 8:57

Video jak jsem pižlal duralek. Posuv je nastaven šnečí, protože jsem po dvou zlomených vrtácích (při předchozí operaci) "vyměkl". Odborné natočení zajistila manželka :twisted:
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

5. 11. 2010, 9:10

.... tak jeste ten zlomenej vrtak pridam at je na co se koukat :lol:

(Zda se ze avi mi to sezere lepe nez ten predchozi format)
Paik
Příspěvky: 192
Registrován: 23. 6. 2009, 11:24

5. 11. 2010, 9:36

a proc se ten vrtak zlomil? se zapekl do materialu??
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

6. 11. 2010, 6:27

Na vrtání používej posuv tak 50-100mm/min. V tvém případě to odhaduji na více než 300mm/min. Holt to ten vrták nezvládl.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“