Projekt S1

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

31. 10. 2010, 7:35

Ta zeď je vysekaná přímo na ten motor? :)
Teď teprve vidím, že to máš připravené na dva toolposty, to je chytré.
Můžu se zeptat, jak se aretuje koník, když je na lineárech?
Petr Spáčil
cenco
Příspěvky: 71
Registrován: 6. 2. 2008, 5:33
Bydliště: Nitra

31. 10. 2010, 8:14

naozaj pekne. asi nie som sam kto tuzi po takom sustruhu.
ak to nie je tajne, kde rastu take komponenty, konkretne konik a noz. hlava?
dakujem
PetrNC
Sponzor fora
Příspěvky: 423
Registrován: 19. 6. 2007, 7:32
Bydliště: Náchodsko

31. 10. 2010, 8:34

Jj, ten výklenek jsem skutečně vysekal pro motor. Každý centimetr dobrý .... :D

Ano, je to do budoucna pro druhý nožový držák. Zdvih příčného suportu tomu odpovídá.

Koník se aretuje do desky z boku. Není to technicky moc elegantní ale je to jednoduché. Skrz svislou desku koníka se prostrčí šroub a zašroubuje z boku do vrchní desky fundamentu. Otvory se závity jsou mezi sebou v takové vzdálenosti aby zdvih koníku bezpečně přesahoval jejich rozteč.

Koník je kompletně vyroben kromě kola vrtiče a páky utahování pinoly. Celý jsem ho ale nevymýšlel a při návrhu jsem vycházel z konstrukce koníku pro soustruh z USS.

Rychloupínák na nože je normální komerční produkt. Tenhle je od Hoffmanna.
Přílohy
DSCN4213.JPG
vasa
Příspěvky: 54
Registrován: 27. 11. 2009, 10:28
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 11. 2010, 9:11

Chtěl bych se zeptet na ty ocelové desky, co to je za matroš, kde to sehnat a popřípadě cenu? Ty desky jsou už takto opracované od dodavetele nebo nebo jste to opracovával sám z polotovaru?
děkuji za radu, taky něco takového budu potřebovat

Vašek
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

2. 11. 2010, 3:37

vasa píše:Chtěl bych se zeptet na ty ocelové desky, co to je za matroš, kde to sehnat a popřípadě cenu? Ty desky jsou už takto opracované od dodavetele nebo nebo jste to opracovával sám z polotovaru?
děkuji za radu, taky něco takového budu potřebovat

Vašek
uz jsem se ptal a bylo to tu zmineno..
PetrNC
Sponzor fora
Příspěvky: 423
Registrován: 19. 6. 2007, 7:32
Bydliště: Náchodsko

2. 11. 2010, 4:09

Jak píše Ras. Už jsem to psal i u své první mašiny. Základní opracování a tvary desek si nechávámm udělat u kámošů na centru. Materiál koupím ale opracování je "fuška". Nejde to ale dělat moc často a časově je to náročné. Celá stavba mi trvala osm měsíců. Pochvala za práci patří tedy jim. Doma dodělám potřebné úpravy nebo zapomenuté otvory tam kde jsou potřeba. Na vše se totiž při návrhu prostě nedá pamatovat.

"Těžké" obrábění lze ale realizovat v domácích podnínkách poměrně jednoduše, když člověk na něco zapomene ....

http://www.c-n-c.cz/download.php?id=2329

http://www.c-n-c.cz/download.php?id=2330
vasa
Příspěvky: 54
Registrován: 27. 11. 2009, 10:28
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 11. 2010, 4:20

jj, omlouvám se tu větu "Je to obyčejná 11373. Obrobené to je na karuselu a povrch obroušený. "jsem přehlédl, a kde se dá taková deska koupit a na kolik to vyjde cca1kg nebo nějaký rozměr? Nebo můžete říct jaká byla cena za desky na celý stroj. Já tu ted mám nabídku na broušené desky z nástrojové oceli ale udělaj jen max. rozměr asi 250*300. děkuji
paveljuna
Příspěvky: 71
Registrován: 30. 12. 2009, 4:09
Bydliště: Kladno

2. 11. 2010, 6:31

Nejsem strojař, ale tato konstrukce se mě velice líbí a chválím ji i jejího stvořitele.
Dovolte mě jednu laickou otázku, když bych chtěl tento soustruh používat na plasty a hliník, stačilo by místo ocelových desek použít desky duralové, případně ze silnějšího materiálu?
Nebo jak by se to chovalo celé z duralu.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

2. 11. 2010, 6:53

vasa píše:jj, omlouvám se tu větu "Je to obyčejná 11373. Obrobené to je na karuselu a povrch obroušený. "jsem přehlédl, a kde se dá taková deska koupit a na kolik to vyjde cca1kg nebo nějaký rozměr? Nebo můžete říct jaká byla cena za desky na celý stroj. Já tu ted mám nabídku na broušené desky z nástrojové oceli ale udělaj jen max. rozměr asi 250*300. děkuji
11373 je obyč plech stojí cca 20-24kč kg jak kde.. případně firmy dodají přímo tvarové výpalky, pak se musí připočíst cena pálení
broušené formařské desky které popisuješ vyjdou podle rozměru na cca 5x tolik.. jsou pevnější a už jsou obrobené, to jestli se to vyplatí či nevyplatí musíš zvážit sám..
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

2. 11. 2010, 7:47

paveljuna píše:Nejsem strojař, ale tato konstrukce se mě velice líbí a chválím ji i jejího stvořitele.
Dovolte mě jednu laickou otázku, když bych chtěl tento soustruh používat na plasty a hliník, stačilo by místo ocelových desek použít desky duralové, případně ze silnějšího materiálu?
Nebo jak by se to chovalo celé z duralu.
Čistě formálně by to nejspíš šlo, mělo by to horší parametry co se týká tuhosti - ale to se dá nahradit větší tloušťkou. Podle fotek je to docela robustní takže pevnost nehraje roli, pevnostně je to myslím velice předimenzované. Určitě by se musely jinak řešit zafrézované nebo kolíkové spoje pokud tam jsou a nějak se vypořádat se závity a oděrem a otlačením materiálu pod hlavami šroubů apod. Co je ale podle mě závažné je, že dural má vždycky podstatně větší zbytkové pnutí než ocel. Vyfrézuješ neco z duralu a ono se to zkroutí. Ofrézuješ to do roviny a ono se to zase zkroutí. Prostě udělat něco z duralu přesně je dost obtížné, ne-li nemožné (mám teď na mysli tyhle relativně tenké desky, s kvádrem by se pracovalo líp :-)). S duralem dělám rád ale osobně bych takovouhle fajnovou věc dělal jedině z oceli :-)
Aleš Procháska
paveljuna
Příspěvky: 71
Registrován: 30. 12. 2009, 4:09
Bydliště: Kladno

2. 11. 2010, 8:20

OK, děkuji za info.
PetrNC
Sponzor fora
Příspěvky: 423
Registrován: 19. 6. 2007, 7:32
Bydliště: Náchodsko

2. 11. 2010, 8:20

paveljuna: Díky ale jak jsem již zmínil, páni "velkomašinisté" umějí. Drobnější věci si ale dělám sám.

Důvod proč je konstrukce z oceli je velmi jednoduchý - dostupnost a cena. Je určitě fakt, že je konstrukce předimenzovaná ale to už asi je v mém "rukopisu". Rozdíl v opracování desky 20mm a 30mm je nepatrný ale pevnostní je značný.
Uživatelský avatar
Jirkas4
Příspěvky: 143
Registrován: 24. 9. 2010, 6:12
Bydliště: Hradec Králové

9. 1. 2011, 4:25

Ahoj,
moc se mi to líbí,pěkná práce.Chci se zeptat co to používáš ze elektroniku případně soft.??
PetrNC
Sponzor fora
Příspěvky: 423
Registrován: 19. 6. 2007, 7:32
Bydliště: Náchodsko

9. 1. 2011, 7:16

Soustruh řídím programem GALAAD. Je to balíček programů a jeho součástí je modul soustružení:

http://www.galaad.net/turn-eng.html

Drivery KM ovládám přes interpolátor od SOPROLECu:

http://www.soprolec.com/catalog/interpc ... -p-41.html

Tahle karta ale neumí číst otáčky z enkodéru, takže vřeteno je neindexované a tím pádem nejdou řezat nožem závity.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

9. 1. 2011, 7:39

Tahle karta ale neumí číst otáčky z enkodéru, takže vřeteno je neindexované a tím pádem nejdou řezat nožem závity.[/quote]


To je ale docela velká škoda,ten soustruh je nádhernej a věřím tomu že i velice účelnej, neuměl by to ten softík číst přez nějakou jinou kartu která by se tam připojila ? Nevím třeba přez RS232?? nebo číst přez LPT?
Naposledy upravil(a) packa dne 9. 1. 2011, 7:43, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“