Nová polymerbetonová frézka

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

15. 2. 2013, 7:21

Tak přímost na metr se dělá tak 0,008 až 0,01 (nejhůře). By ses divil, kolik toho ta kolejnice vydrží naběhat, když je ovšem dostatečně dimenzovaná. Šroub se odporoučí zpravidla daleko dříve. Jinak ty lineáry taky nejsou absolutně přesné a mají svoje tolerance. Pak se ty odchylky z 99% sečtou, jen asi to zbývající procento způsobí eliminaci k lepšímu. Ony ty Murphyho zákony fungují.
Nedoporučuje se "schod" na podloží větší, než 0,005. Na některých konstrukcích se dokonce vyžaduje určitý oblouk, coby předepnutí.
Uživatelský avatar
CAWEDOG
Příspěvky: 326
Registrován: 1. 3. 2008, 9:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2013, 9:18

přikládám malinkaté video z obrábení
http://youtu.be/y0HszJxBEEo" onclick="window.open(this.href);return false;
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2013, 12:02

radu78: geopolymery jsem tu opravdu propagoval, ale ne na výrobu lože. Nevím, jestli je to na lože vhodný materiál. Vlastnostmi je to podobné betonu i když oproti betonu to nějaké výhody má (může být větší pevnost, rychlejší tuhnutí, odolnost chemickým vlivům, žáruvzdornost atd.), ale je to křehké (je to vlastně uměle udělaný kámen), dodržet přesnou geometrii by byl problém. U těch tekutějších směsí to při hutnění trochu sedne a tím vznikne nehomogenita, která to celé následně může ohnout (a to i hodně). Možná to lze řešit vhodnou recepturou navrženou přesně pro tento účel, ale tu zatím neznám. Vibrace to bude tlumit hůř než polymerbeton. Nechci tvrdit, že to na lože strojů použít nejde, ten materiál má ohromné možnosti, jenom ho tak zatím neumím použít. Ty geopolymerové kelímky na tavení kovů fungují a to i ty z SiC do mikrovlnek, jako formovací materiál na odlévání kovů to je také použitelné, jako stavební materiál, jako materiál pro umělce (umělý kámen), jako žáruvzdorný materiál, dokonce jsem měl v ruce i hologram z geopolymeru a možná z toho jsou i pyramidy :-) ........ ale u těch strojů bych asi zatím zůstal u osvědčeného polymerbetonu.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

2. 3. 2013, 8:25

Teda co to máš za slitinu hliníku, že to tak odvážně obrábíš bez řezné elmulze? Jednou se mi zalepila fréza a i když vydržela, tak jsem měl pocit, že moje frézka chce vypochodovat z dílny, i když má 7 metráků. :D Od té doby slitiny hliníku bez emulze neobrábím.
Uživatelský avatar
CAWEDOG
Příspěvky: 326
Registrován: 1. 3. 2008, 9:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2013, 10:47

Je to nejaka slitina tady od nas z ALMSu. Ono je to spis o freze která je nabroušena tak aby to slo. Samozrejme veliky hloubky spon za sucha nejsou ale maly jsou docela vpohode. A taky to obcas pocakam z flašky abych to oblažil. Ale pred tim jsem frezoval 12mm frezou 2mm hluboko do plnyho posuvem 3000 a s otačkama 12000 a taky to slo vpohode. Je to o náastrojích. Jakmile je blbá geometrie a je to jeste povlakovaný tak se spona nalepuje na brit a pak se to zalepi a freza je fuč.
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

4. 3. 2013, 7:53

Tak to můžu potvrdit, povlakovaná fréza a hliník v jakékoliv slitině nejde dohromady. Na hliník je potřeba velmi ostrá a přesná geometrie břitu.
TomasNev
Příspěvky: 53
Registrován: 9. 4. 2013, 4:27
Bydliště: Šumperk

7. 12. 2013, 2:33

To Cawedog: Skvělá práce chlape! Prošel jsem tady docela dost strojů, ale ten tvůj se mi zdá nejlepší. Můžeš se podělit, jakou s jakou přesností jsi si nechal brousit lože pod lineáry? Jakých přesností doashuješ při obrábění?
Uživatelský avatar
CAWEDOG
Příspěvky: 326
Registrován: 1. 3. 2008, 9:01
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2013, 8:03

Díky,
plochy pod lineary jsem nechal pouze frezovat na cnc horizontce. Přesnosti nejsou problem ve stovkách. Ovšem to nejvic záleží na šroubu.
Bohužel před 1/2 rokem mi vyhořela dílna a nic nezůstalo.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 12. 2013, 8:05

ty kraso
a ja myslel ze jsem smolar

tak pevny nervy a at se ti to podari dat brzo vsechno do poradku
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
TomasNev
Příspěvky: 53
Registrován: 9. 4. 2013, 4:27
Bydliště: Šumperk

8. 12. 2013, 9:11

Ou, tak to mi moc líto. Tak snad to dáš zase dohromady... Jak jsi byl se strojem spokojen? Udělal bys nějaké změny?
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

9. 12. 2013, 6:10

čau Cawe,
před půl rokem jsem sledoval tvou mašinku na kameře, nemáš něco podobného i v nové dílně, hodně jsem se toho naučil, když jsem občas nakouknul, bylo to špica. Taky ti díky za "výhybku", díky tvé mašině jsem se rozhodnul stavět pevný portál a posuvný stůl, díky
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
jOE6
Příspěvky: 167
Registrován: 5. 8. 2013, 2:24
Bydliště: Budějovicko...

22. 3. 2014, 12:09

pavlaxy píše:Díky Bene :D :P
Někdo sem dával ceník Granitových desek různě broušených - těch mínus je více ..
Napadlo mne že je to obdobná problematika jako s EpoxyGranitem a výrobou formy atd. je pro mne určitě jednodušší se přidržet oceli jsem tehdy usoudila 8)
Tři D měřící stroj vypadá na pohled velice jednoduše a hezky kdopak asi brousí a vrtá ten granit.............. :twisted:
Hřbitovní kameník nebude ten pravý spolupracovník :wink:
pokud jde o granit tak s tím už si vím rady.... :) není to sice tak rychlé ale jde všechno. Vrtám na CNCčku díry pro šrouby skrz,pokud potřebuji pevný spoj.
Brousil jsem hrany desky 500 x 300mm x 40mm a rovinnost je v 0,01,zkoušel jsem jí i na 1,5m velké granitové desce Mitutoio.
Naposledy jsem úhloval gr.desku tvaru trojúhelník-bude to sloupek pro lineární kolejnici INA po které se bude pohybovat snímač s dotykem. Teď dost dlouho pátrám po DIA kotouči šířky alespoň 10mm na granit abych mohl vybrousit drážky pro lineár..... zatím neúspěšně.Drážkovací kotouče jsem našel max.š.6mm ale s tím bych přesnou drážku stopro neudělal. Chce to čas .... :wink:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

22. 3. 2014, 7:37

Diama, ceska trebova, kotouce treba dle vykresu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
jOE6
Příspěvky: 167
Registrován: 5. 8. 2013, 2:24
Bydliště: Budějovicko...

22. 3. 2014, 7:46

jj,znám. Berem od nich kotouče do brusky EWAG na broušení nástrojů.
Ale kotouč na šutr jsem u nich ještě nepoptal, pátral jsem vyloženě u prodejců pro kameníky .
S prakticky stejným kotoučem s bronzovou vazbou jsem brousil ten můj šutr :) ,jen zn.je URDIAMANT
http://www.diamaeshop.cz/diamantovy-kot ... k32a-bnd17
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

22. 3. 2014, 8:38

delaji i miniaturni jadrove vrtaky (hadam tak 6mm) na sutry
urcite to budou umet navrhnout
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“