Monster CNC

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Elenios
Příspěvky: 22
Registrován: 2. 7. 2009, 3:36
Kontaktovat uživatele:

3. 7. 2011, 11:41

Nakonec jsem se rozhodl, že sem na fórum svoji mašinu dám. Rád tohle forum pročítám, tak ať se taky můžete pokochat či zděsit :-D
Tuhle frézku jsem stavěl za účelem frézování dřeva, ale nyní na ní budu dělat hliník (respektive slitiny). Protože mě vždycky lákalo postavit a naprogramovat i interpolační jednotku, spojil jsem stavbu se svojí diplomovou prací.
Konstrukce je s pohyblivým stolem, aktivní plocha je nějakých 75x75x30cm. Hlavním materiálem jsou lepené lamino desky. Sehnal jsme je za hubičku a lepením se výrazně zpevní. dále je použita lepená překližka a dural.
Vedení je po ocelových broušených tyčích 22mm. Jde o podepřené vedení. na fotkách to bohužel není vidět ale jsou ke stroji připevněny co deset centimetrů šrouby M8. Vozíky jezdí po kuličkových ložiskách v ocelových držácích. Vše jsem vymyslel tak aby se i v amatérských podmínkách dala zajistit přesnost a souosost vedení. vše je tedy nastavitelné. O posuv se starají trapézové šrouby 16mm v mosazných maticích. Nic z toho není kupované, je s podivem, co práce se dá pořídit za láhev rumu :-)
Zajímavostí je protizávaží osy Z, to jsem tady na fóru asi neviděl nebo jen blbě hledal - použil jsem vystřílené kulky z devítky - někdy se hodí mít za bratra cvoka do zbraní.
Krokové motory mám dva odsud s fóra a jeden s aukra (ten byl asi na celém CNC nejdražší :-D ) koupil jsem sice i driver taky na aukru, ale nakonec jsem ho zase prodal. Fungoval dobře, ale já postavil svoje :-) Zdroj je řešen toroidním transformátorem a jak jsem viděl některé výtvory... jen decentní filtrací :-D ta je pro mě ale dostatečná.

HW interlopační jednotka je postavena na 32bitovém ARM procesoru od ST - použil jsem celý vývojový kit, člověk aspoň nemusí pájet ty malý šváby co skoro ani nevidí... jednotka komunikuje s PC po USB a je opticky oddělena. Má displej 4x20znaků (aukro jinak je moc drahý). Plošňáky jsou frézované, ale byl to boj...

Rozpočet byl postaven klasicky -> hodně muziky za málo peněz!!!
Lamino 1000
Překližka zbytky od truhlářů
Lepidlo 200
trapézové šrouby 300
Tr. matice + domky + opracování vodících tyčí a držáky ložisek = dvě velké láhve rumu cca 250
šrouby 2000
kladky, lanko 200
vodič kabelů 300
rozvaděč defakto dar, s ním jsem musel odvézt ještě 4 motory, měnič... atd. pro ně haraburdí pro mě poklad :-)
elektroinstalace 800 kabely-zbytky, použité jističe, atd...
drivery 900 - vlastní konstrukce s TB6560AHQ - rovnou opticky odděleno.
vřeteno 1200

Celkem konstrukce tedy nějákých 8k, vím že vychází míň, ale já na něco zapomněl a nevím na co... ale vím kolik mě to stálo :-D přesně 7842 Kč. Tedy pod deset tisíc korun, což byl můj cíl :-)

Jednotka vyšla 900Kč ale stejně ji zatím nemohu používat, protože ještě program dolaďuju, na diplomku fungoval dobře ale jen ve 2,5D, což mi nestačí chci plnohodnotnou 3D frézu :-) tak musím zkoušet EMC2 a Mach... což mě přivádí na moji prosbu... Véélkou, mám teď do 14 dnů vyfrézovat takový cosi, mám to namalované v invertoru po několika hodinovém boji a nevím jak a čím z toho vygenerovat dráhy pro CNC, byl bych vděčný kdyby mi někdo ukázal v Solidu jak se to dělá, klidně bych přijel, jsem od Jihlavy, takže někdo z Vysočiny... určitě bych nezůstal dlužný.

Fotky jsem se pokoušel nahrát sem, ale moje nervy snesly jen omezený počet pokusů, proto odkaz na "moje rajče":
http://elenios.rajce.idnes.cz/CNC_forum/" onclick="window.open(this.href);return false;
fotku zdroje jsem již opravil, časem přidám další z frézování.
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

3. 7. 2011, 2:16

No ty v..e, poličku, co umí frézovat jsem ještě neviděl :D
SABLE-2015
Elenios
Příspěvky: 22
Registrován: 2. 7. 2009, 3:36
Kontaktovat uživatele:

3. 7. 2011, 4:44

jj polička :-D aspoň budu mít kam dávat nástroje.
A lidi trochu komentujte, já jsem zvědavý na názory. Zejtra budu v práci sám, tak ať mám co číst :-D
Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

3. 7. 2011, 7:51

Mě se taky líbí-víceúčelová CNC-polička :D ,prostě pěkně vypadá.A taky mě překvapilo,že dneska ještě někdo dělá za "tvrdou" měnu (já občas za ferneta :D ).Tak ať ti dělá jen radost.
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
pavel-gravos
Příspěvky: 318
Registrován: 27. 1. 2008, 4:30

3. 7. 2011, 8:26

Malokdo si tu vyrobi a naprga svou interpolacni jednotku,
gratulace, Pavel
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 7. 2011, 8:29

to je fakt, kdyz uz je to zminene, rekni nam vic info o tom interpolatoru, zda se ze jsi to dotahnul do produktivniho stavu tedy se pochlub
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Elenios
Příspěvky: 22
Registrován: 2. 7. 2009, 3:36
Kontaktovat uživatele:

3. 7. 2011, 9:05

Zkusím tedy jednotku trochu víc popsat.
Na farnell.com jsem zakoupil vyhlídnutý vývojový kit za 270Kč včetně programátoru, což je fakt za babku. Jak jsem řekl jedná se o 32bitobý ARM procesor s jádrem cortex M3, defaultně to běží na 24MHz, ale dá se to zvýšit až na 72MHz - to nebylo vůbec nutné, procesor disponuje takovým výpočetním výkonem... Mikrokontroler disponuje řadou řadou periferií, každý pin má své přerušení, je zde řada časovačů, minimálně tři sériové linky atd...
kit.jpg
Komunikuju s PC přes USART, ale pomocí obvodu FT232RL, emuluji tuto linku fyzicky po USB.
FT232.JPG
FT232.JPG (41.75 KiB) Zobrazeno 7623 x
Výstupy i vstupy jednotky jsou opticky odděleny.
K ovládání slouží tlačítka menu - to je ten kříž. pod displejem jsou 4 tlačítka pro funkce: kalibrace, provádění programu, reset, manuální posun. pak jsou vždy dvojice tlačítek +/- rychlost, posun X, Y, Z.
Program jsem dělal ve vývojovém prostředí Keil uVision v C. s využitím knihovny výrobce uP ST je to velmi snadné. Bylo nutné vytvořit knihovnu pro displej, obsluhu tlačítek, komunikaci, a inicializaci vstupů a výstupů. Během mé práce vznikal i seriál o programování ARM na servru mcu, takže případné problémy se snadno řešili.
Co se týče programu, koncipoval jsem ho jako stavový automat (tzn. program přechází mezi různými stavy na základě vstupů a splněných požadavků) kde každý stav odpovídá nějaké funkci, jako lineární interpolace, kruhová, chyba, kalibrace atd...
G-kod pro jednotku je zatím nutno upravovat, ještě není doprogramovaná ignorace nepodporovaných příkazů (což je většina :-D ) fungují příkazy G0, G1, G2, G3, M2, M3, M50. ale vřeteno pro jistotu stejně zatím ovládám manuálně...
Pro nahrávání progrmau s PC jsem napsal jednoduchý program ve Visual studiu v jazyku C#. defakto jen odešle texťák. případně aktivuje frézování či refernci.
CNC downloader.jpg
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

4. 7. 2011, 12:22

Smekám.... to je hotový umělecký dílo. Trochu mi to připomíná ty krásný stroje z filmových Verneovek pana Zemana. Fakt paráda!!!
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

4. 7. 2011, 5:34

Pěkné. Mě se to líbí. Úplně původně jsem měl v plánu něco podobného.
Mohl by jsi dát fotku detailu těch pojezdů ?
Díky. Miloš.
Elenios
Příspěvky: 22
Registrován: 2. 7. 2009, 3:36
Kontaktovat uživatele:

4. 7. 2011, 6:25

Moc děkuji za pochvalu, hlavně od Zamiho si toho opravdu vážím :-) stavbu jeho stroje jsem celou dobu sledoval, všiml jsem si, že je z Třebíče. Doufám že bude někdy příležitost si tvoji mašinku prohlédnout naživo :-) je to už pořádnej stroj!
Pojezdy jsem řešil po těch tyčích jak jsem psal výše. Jou v nich udělány po 100mm závity M8. Sousost tyčí je možné korigovat nastavením celého jednoho boku který drží vždy na 6ti šroubech.
Rolny nemám, jezdím přímo po ložiskách v ocelových domcích. viz fota osy Y a Z. Lepší detail nemám nafocený ale pokud bude zájem nafotím.
Jinak nikdo se pořád nehlásí na mé "proškolení" v generování G-kódu? moc bych to potřeboval...
pojezd Y.jpg
Pojezd Z.jpg
zami
Příspěvky: 665
Registrován: 25. 1. 2011, 2:07
Bydliště: Třebíč

4. 7. 2011, 7:35

Díky. Takto mi to stačí. A myslím, že to může být i inspirace pro ostatní, kteří budou něco stavět.
Miloš.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 7. 2011, 7:47

jeste jako inspirace pro ostatni by to chtelo videt jak se to chova v rezu
ono dobre navrzena drevena krabicova konstrukce vpohode predci kdejakeho plechacka
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
garmont
Příspěvky: 149
Registrován: 14. 1. 2008, 8:30

5. 7. 2011, 7:50

Moc pěkné - jaké tloušťky lamina byli požité a čím jsi to lepil a šrouboval?
Elenios
Příspěvky: 22
Registrován: 2. 7. 2009, 3:36
Kontaktovat uživatele:

6. 7. 2011, 8:36

Desky jsou klasické dřevotřískové lamino 18mm vždy dvě slepené PU lepidlem - nezničitelný spoj :-)
jednotlivé desky jsou k sobě šroubovány vruty 5x70mm celozávit. Díly co mají být rozebíratelné z důvodu přepravy, či přístupné pro servisování, jsou spojovány metrickými šrouby M8 s maticemi s gumovou vložkou.

Během týdne snad natočím nějaké videjko.

Ale už teď si na zimu a jak práce dovolí plánuju postavit mašinu pro průmyslovou výrobu, sice jsem programátor, ale láká mě do budoucna spíš práce se dřevem. V listopadu bych měl mít služebku do číny tak si asi nakoupím komponenty přímo u zdroje. Chci pořádnou frézu s posuvy 3000x2000x500mm a s jednoduchým výměníkem nástrojů (zásobník přímo na stole).
Elenios
Příspěvky: 22
Registrován: 2. 7. 2009, 3:36
Kontaktovat uživatele:

12. 7. 2020, 8:48

Narazil jsem na tenhle 9 let starý příspěvek, tak se chci pochlubit jak se Monster CNC po letech vyvinulo. V původní konfiguraci běhalo asi 6 let, pak se původní hlazenky a ložiska navzájem oběhali již natolik, že to nešlo kompenzovat větším předepnutím.
Takže výměna-přestavba na klasické podepřené SRB16 a kuličkáče SFU1605. Také osa X a Y nové silnější krokáče. A teď před dvěma měsíci za corona-nudy nové vřeteno 1,5kW. Původní přímá bruska vydržela opravdu dlouho. ale ke konci loňského roku jsem dělal více hliník a to už na její ložiska bylo moc a začla se projevovat vůle na obrobku.
Monster1.jpg
Monster2.jpg
Mill MDF.jpg
Mill ALU2.jpg
MillALU1.jpg
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“