Betonovy Frezovaci Pionier - BFP

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
Oliver Rovný
Příspěvky: 283
Registrován: 23. 11. 2010, 2:55
Bydliště: Okres Malacky, SK

21. 11. 2011, 8:06

Ahojte,
pomalicky pracujem na konstrukcii mojho prveho cnc projektu, ide o 3-osu frezovacku. Neponahlam sa, momentalne mam sice napady, ale nie su financie a ani casu nie je nazvys, tak skusam, co poviete. Podarilo sa mi namodelovat zakladny tvar ramu, som zvedavy na reakcie.
Materialom ramu by mal byt vystuzeny cementovy beton, no nevylucujem plastbeton. Teda mam na mysli loze, stojan a suport.
Stol ocelovy, vretennik, ktory na modeli este nie je by tiez mal byt ocelovy zvarenec.
Vedenia - klzne, planujem pouzit podoprete ocelove tyce.
Pojazdy v osiach: x500, y300, z300
Chcem frezovat hlavne ocele, obcas dural.
Diky za vase nazory.
Přílohy
Zostava_frezka_najnovsia.JPG
Naposledy upravil(a) Oliver Rovný dne 13. 8. 2013, 8:58, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

21. 11. 2011, 8:22

Jo software snese vsechno. S tim betonem si trosku dost uletel, to neni moc dobry napad. S temi vodicimi tycemi take, na tom si moc ocel nezafrezujes. Ke konstrukci nic, takto se to uz nejaky ten patek praktikuje.

R
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Uživatelský avatar
Oliver Rovný
Příspěvky: 283
Registrován: 23. 11. 2010, 2:55
Bydliště: Okres Malacky, SK

21. 11. 2011, 9:19

Nemyslim uz se tak vyskolili jini stavitele stroju , zdaleka nejsi prvni. Beton ńa cementove bazi je extremne krehky/ praska v mistech ulozeni vodicich ploch coz je uplne spatne. V praxi se pouziva pouze "vylevani" laminatovych ci ocelovych konstrukci a to jeste pomerne drahymi smesmi ktere pri tuhnuti nemeni svuj objem.
Zkus hledat zde na foru vlakno o epoxygranitu, tento je na tom lepe.
R
Radek-B píše:S tim betonem si trosku dost uletel, to neni moc dobry napad.
Preco myslis? Beton je material s dobrou tuhostou, keby som vystuz predopol, tak by nemala byt problemova ani nizka pevnost v tahu.
Na doplnenie projekt predbezne pocita s minimalnou hrubkou stien 50mm.
Gfx23
Příspěvky: 141
Registrován: 13. 9. 2011, 11:29
Bydliště: Liberec

22. 11. 2011, 4:16

Taky se mi beton nezdá - Jdi se zajet podívat k nějakému pořádnému nádraží jak vypadají domy kolem - jednou jsem viděl v půlce rozpůlený dům, jen skrz vibrace od vlaků. Od frézování železa budou taky pořádné a navíc to půjde přímo do betonu přes kus železa.
Zvaž polymerbeton, pár lidí to tu z toho staví a nevypadá to hlavně tak křehce.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

22. 11. 2011, 7:23

bdyby to bylo tak jednoduche tak vedle kazde betonarky stoji fabrika na obrabeci stroje
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

22. 11. 2011, 7:28

jinak podle mě na odlejvání betonu je ten tvůj futuristickej design naprosto nevhodnej.. rovněž si nedokážu představit jak by to fungovalo když to není ani prožebrovaný mezi sebou ty dvě hlavní Ynový vedení..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
.xxx.
Příspěvky: 433
Registrován: 29. 8. 2008, 9:24
Bydliště: cz

22. 11. 2011, 7:59

polymerbeton je dobrá volba - klasický beton ne

klasický beton = objemové změny závyslé na vlhkosti, na degradačních procesech v betonu, mikrothliny vzniklé při smrštění ... k tomu je třeba počítat s teplotní dilatací a proměnou tepelnou vodivosti ... pro obráběcí stroje je to naprosto nevhodný materiál
Uživatelský avatar
Oliver Rovný
Příspěvky: 283
Registrován: 23. 11. 2010, 2:55
Bydliště: Okres Malacky, SK

22. 11. 2011, 9:53

Diky za nazory, budem reagovat.

2 Radek-B: Mam zmapovane, ktore materialy sa na stavbu ramov prakticky pouzivaju. Viem, ze sa vyuzivaju vylievane prvky, ako napr. Demtec - ocelovy zvarenec vyplneny "dratkobetonom". Ale narazil som aj na par rieseni, kedy bol na stavbu ramu pouzity odliatok z cementoveho betonu. Tak napr.:
Toshulin pouzil takyto ram na svoj karusel (ram od fy MaxBogel)
Georg Fisher pouzil lozko svojho NC sustruhu z beteonoveho monolitu, prilozim aj foto toho GF NDM-25 a tiez rez, kde je to vidiet.
Inak uzivatel Max na fore v sekcii ostatne materialy - beton uz davnejsie zverejnil zaujimavy clanok, kde sa o tomto pise, za co som mu vdacny.
Takze beton nie je nepouzitelny, ale musim uznat, tvar by som mal zjednodusit, je komplikovany a steny by som mal spravit min 60mm

Vlakno o epoxygranite poznam, od EG ma odraduje problem so zhutnovanim, nemam vibracny stol. Ale zvazujem aj tuto moznost. Beton je podla mna viac user frandly pre amatera.
Přílohy
1-1113 Georg Fischer NDM25_50 1 x CNC turning machine 1985.pdf
(228.43 KiB) Staženo 696 x
Sustruh_GF-NDM-25_rez_zdroj_Houša_konstrukce_číslicove_rizenych_obrabecich_stroju.jpg
Uživatelský avatar
Oliver Rovný
Příspěvky: 283
Registrován: 23. 11. 2010, 2:55
Bydliště: Okres Malacky, SK

22. 11. 2011, 10:07

Gfx23 píše:Taky se mi beton nezdá - Jdi se zajet podívat k nějakému pořádnému nádraží jak vypadají domy kolem - jednou jsem viděl v půlce rozpůlený dům, jen skrz vibrace od vlaků. Od frézování železa budou taky pořádné a navíc to půjde přímo do betonu přes kus železa.
Zvaž polymerbeton, pár lidí to tu z toho staví a nevypadá to hlavně tak křehce.
Myslim, ze nie je beton ako beton. Kvalitny beton dlhodobo vydrzi velke zatazenie v tlaku a tiez vibracie. Ako by potom vydrzali mosty, alebo skelety vyskovych budov? Taky most Lafrankoni cez Dunaj, tak ten uprostred vkuse skace hore dole tak, ze clovek sa divi ze sa to nezosype. Rozpatie medzi dvomi piliermi je pritom odhadom okolo 200 az 300 m. A je to beton, urcite s predopnutou vystuzou. Prikladam obrazok z wikipedie :wink:
Přílohy
800px-Most_lafranconi.jpg
Uživatelský avatar
Oliver Rovný
Příspěvky: 283
Registrován: 23. 11. 2010, 2:55
Bydliště: Okres Malacky, SK

22. 11. 2011, 10:14

RaS píše:jinak podle mě na odlejvání betonu je ten tvůj futuristickej design naprosto nevhodnej.. rovněž si nedokážu představit jak by to fungovalo když to není ani prožebrovaný mezi sebou ty dvě hlavní Ynový vedení..
Je to dost prehnane, uznavam, vidim, ze budem zjednodusovat tvar, hlavne loze, nech si nekomplikujem vyrobu. Ale vyrobit by sa to dalo.
Medzi tymi dvomi bocnicami lozka bude silne rebrovanie, len som ho tam zatial nenamodeloval, nakolko robim zmeny v rozteci bocnic. Cim skor dodam kompletnejsi model aj s rebrovanim a vretennikom.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

22. 11. 2011, 10:26

na co zebra, beton neni tak drahej a hmotnost se myslim hodi
stejne budes tak jako tak potrebovat poradny pohony takze ty kila moc nepoznas ale co se vibraci tyce kazdy kilo dobry
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
.xxx.
Příspěvky: 433
Registrován: 29. 8. 2008, 9:24
Bydliště: cz

22. 11. 2011, 11:35

... komu neni rady tomu neni pomoci
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

22. 11. 2011, 11:47

mimochodem píšeš že polymerbeton se musí hutnit a že se toho bojíš.. myslíš že to prostě odleješ z běžného betonu a hutnit to nebudeš? jsi tady zmínil několik těch strojů z betonu.. dají se najít i technologické postupy a složení on to taky není uplně normání beton.. a vibruje se taky.. dost se o tom dá najít třeba v diplomkách brněnské strojárny, někdy tam je dost zajímavý čtení..
já jsem taky chtěl stavět litou frézku sice z polymerbetonu ale to je jedno.. nicméně moje koncepce byla dost neobvyklá a stejně jsem nakonec koupil hotové starší centrum.. tuhle klasickou koncepci podle mě koupíš mnohem levněji než co dáš jen za obrábění.. o ostatní práci, materiálu a dílech ani nemluvě..
jinak na začátku píšeš, že nemáš finance.. to je to co bys měl pořídit nejdřív, a alespoň 2-3x tolik než předpokládáš, že to bude stát(a stejně to bude málo :D ) nechci tě nijak odradit, ale zvážil si všechno pořádně?
já se do toho pustil taky rovnou nákupem dílů a dnes mám cca pul tuny nových dílů skoro za čtvrt milionu.. a nevěřím tomu že to někdy prodám abych neprodělal..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Oliver Rovný
Příspěvky: 283
Registrován: 23. 11. 2010, 2:55
Bydliště: Okres Malacky, SK

22. 11. 2011, 2:22

robokop píše:na co zebra, beton neni tak drahej a hmotnost se myslim hodi
stejne budes tak jako tak potrebovat poradny pohony takze ty kila moc nepoznas ale co se vibraci tyce kazdy kilo dobry
O cenu betonu nejde, rebrovanie v podobe obratenych pismen V, ako to byva na sustruhoch som na loze navrhol (ale este nenamodeloval) kvoli prepadavaniu spon a emulzie.

Keby bolo len loze samotne plne, vazilo by cca 500kg, co je podla mna prilis, rad by som to spravil do 300. Aj ked uvazujem ze keby bolo plne, tak by som ho asi cele podlial nivelacnou hmotou a tym padom by nemuselo byt tak tuhe samo o sebe.
Uživatelský avatar
Oliver Rovný
Příspěvky: 283
Registrován: 23. 11. 2010, 2:55
Bydliště: Okres Malacky, SK

22. 11. 2011, 3:02

.xxx. píše:polymerbeton je dobrá volba - klasický beton ne

klasický beton = objemové změny závyslé na vlhkosti, na degradačních procesech v betonu, mikrothliny vzniklé při smrštění ... k tomu je třeba počítat s teplotní dilatací a proměnou tepelnou vodivosti ... pro obráběcí stroje je to naprosto nevhodný materiál
Objemove zmeny su vyrazne, suhlasim. Volil by som taky postup, ze po vybetovvovani napr. lozka by som ho nechal min 2 mesiace zriet v 100% vlhkosti. Potom by som ho nechal vysusovat dalsi mesiac, dva v interieri. Pozrel som si orientacne hodnoty primarneho zmrastovania od straty vody v tabulkach, pre beton pevnostnej kategorie 40/50 pre relat. vlhkost prostredia 40% sa uvadza zmrastenie 0,48%. Pri dlzke lozka to robi skratenie o 6,2mm. Je mi jasne, ze so zmenou vlhkosti v dielni by to cvicilo, no to sa hadam da vyriesit dakym kvalitnym penetracnym naterom a dalsimi natermi.
Myslis ze by to nepomohlo?

Teplotna roztaznost pre beton je velmi podobna oceli, tak preco v tom vidis problem?
Diky za odpoved.
Naposledy upravil(a) Oliver Rovný dne 13. 8. 2013, 8:59, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“