...co je doma to se počítá

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

20. 11. 2022, 3:48

Vyfoť prosím, pokochám se. Fakt krása. To měřidlo závitů je taková velká dřevěná škatule (200x100X150). Zhora vsazeno měřící zařízení.

Jinak jsem koukal na označení těch mikrokátorů. Je to 509-4, 500A-7 (0.2 um), pak mám ještě páčkový CEJ - výměnné délky doteků. Ty znáš?

Když jsme u toho, jakým způsobem řežeš ty M1 závity. Pár jich mám, ale to je tak na pinzetu. Jde mi zejméno o to, aby se nezlomil - tj. jak udržuješ kolmost. Díky
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

20. 11. 2022, 4:23

malá "stolní" verze (M1.7 - M5), větší "stolní" verze (M5.5 - M16)
PHOTO_20221120_170426.jpg
verze do ruky (nebo nouzově i do stojánku) pro velké závity - malá (originál tuším do M60 - ale na fotce má nové dělané delší pravítko)
velká do ruky nebo stojánku - pro závity nad tím - pro větší stoupání a průměry - má i jiný, velký kladky.
PHOTO_20221120_170644.jpg
ta třetí tu už byla - na fotce je pouze pro porovnání
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

20. 11. 2022, 4:30

Tak mám tu 5,5-16. To je přesně ono. Díky moc
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

20. 11. 2022, 6:25

mám trošku jiný typ šrotového původu a nevalného stavu.
Takže foto tak jak to aktuálně vypadá rezaté to původně pasametří závitové měřidlo bylo při nálezu horší, než aktuálně :)
Obrázek

Obrázek
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

20. 11. 2022, 6:56

kenybz píše: 20. 11. 2022, 6:25 mám trošku jiný typ šrotového původu a nevalného stavu.
Takže foto tak jak to aktuálně vypadá rezaté to původně pasametří závitové měřidlo bylo při nálezu horší, než aktuálně :)
Tenhle stojánek taky znám - funguje, ale měří se s ním víc než obtížně - protože nemá tu protlačovací lištu - takže se musíš kýváním s dílcem mezi kladkama tak nějak dostat na maximum, aby to mohl pak odečíst.
Kdežto ty z té z, mají pod kladkama takovou výměnnou volnou lištu s radiusem, na tu položíš dílec a páčkou to protlačíš (nahoru mez kladkama). Pak akorát odečteš maximum na budíku - takže měření je přesné a tak do 2 sec - to ničím jiným není šance dosáhnout.
Samozřejmě - nastavuje se to blbě a pomalu (musíš vyměnit ty kladky a lištu a seřídit to) - a i musíš mít kalibr, nebo alespoň dobrý kus, takže na nějakou kusovku to nemá sebemenší smysl.
Do serie to ale je excelentní řešení.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

20. 11. 2022, 7:08

no mě je to uplně jasné jak to funguje i ten nedostatek toho mého měřidla...já to asi v životě nevyužiju, protože nemám výměnné rolny.
Najaká opěrka mezi ty rolny by jistě šla "dopáchat"...problém by byl nějak rozumně tu opěrku umístnit.
No a když si to tak v hlavě přehraju a promítnu ty jisté diference průměrů měřených dílů, tak stabilně umístněná opěrka či podpěra by nebyla řešením.
Pokud totiž bude u měřených kusů rozdílný vnější průměr, tak je jaxi rozdílná i vzdálenost osová a tím by stabilně umístněná podpěra vnášela chybu měření.
když tak mě oprav jestli to nededukuju správně
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

20. 11. 2022, 7:45

díky za fajnovou diskusi
.....
trochu diletantskej dotaz
u všech těch měřidel s výměnnýma kladkama přece musí být každá ta kladka posunutá ve směru osy o část stoupání
pokud bych předpokládal že jsou umístěné do čtverce, tak každá z nich o čtvrtinu stoupání
pak by se to ale vylučovalo to kývání páky pro budík
nikdy by to nesedělo jak má
takže mě napadá
kladky mají na svých čepech v osovém směru velkou vůli, větší než je stoupání měřeného závitu
pak se po vložení a pootočení měřeného závitu samy srovnají do potřebné polohy a kus zároveň srovnají rovnoběžně se svou osou
Je to tak?
díky
....
ještě něco
Ty kladky mají závit nebo jen drážky o profilu závitu bez stoupání?
...
edit, sám si odpovím :D
b) je správně + kladky mají jen drážky bez stoupání
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2022, 7:58

stanik84 píše: 20. 11. 2022, 9:00 Tumlík: neměl bys tam ještě mikrokátory CEJ? Mám k nim takový forichtunk s přepákováním (mikrokátory samo taky) - u jednoho jsem včera zrovna lepil sklo - nebylo prasklý, jen uvolněný...
mikrokátory tam nejsou...
robokop píše: 20. 11. 2022, 8:54 Mam tu podobne stare katalogy od sometu atd....
Nechces se jich ujmout. Prilezitostne by bylo fajn je treba oscanovat a dat na web. Ja na to nemam energii. Venoval bych ti je.
já bych se jich i ujmul, ale jsem na tom jak ty, taky mám spadlej řemen :)
Sancho Panza píše: 20. 11. 2022, 6:56 .....- nastavuje se to blbě a pomalu (musíš vyměnit ty kladky a lištu a seřídit to) - a i musíš mít kalibr, nebo alespoň dobrý kus, takže na nějakou kusovku to nemá sebemenší smysl.
Do serie to ale je excelentní řešení.
přesně tak, měl jsem je taky a na kusovku je to na nic, jen to leželo ve skříni, použil jsem to snad jen dvakrát, vyměnil jsem to za něco užitečnějšího, jinak ty mikráče jsou parádní :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
stanik84
Příspěvky: 2264
Registrován: 3. 8. 2016, 9:29

20. 11. 2022, 8:08

tumlik: dík, nastesti jsem nasel :
cej_mikrokator.pdf
(3.63 MiB) Staženo 207 x
Zatím jsem si taky vystačil se SUHLáckým mikrometrem na závity, k tomu pár kalibrů do M100 :lol: . Ty drátky nemám moc rád. Vždycky se u toho na...u :-) . Tak leží ve skříni.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

20. 11. 2022, 8:10

tak to vemu od konce.... kladky nemají závit co dal fotky milan, tak jestli to dobře chápu z obrázku /to jeho měřidlo jsem nikdy neměl v rukách/ tak tam je pohyblivá jen jedna horní kladka, která tlačí přes páku na dotek měřidla a ano boční a spodní kladky jsou pevné mají stejnou osovou vzdálenost od osy měřících kladek.
Takže neměří to absolutní odchylku průměru závitu. Nicméně pro porovnávací měření kdy je stanovená odchylka pro konkrétní kus to vlastně ničemu nevadí.
No a teď jsem si všiml na tom mém měřidle je z boku rádlovaná matice a v odlitku je drážka, takže nějaká opěrka tam nejspíš byla.
Horní kladka je taky pohyblivá a jezdí ve vedení a držák kladky se opírá o dotek měřidla.
ve spodní části je cejchovaný otočný bubínek, který otáčí precizním broušeným šroubem, Z pravé strany je aretační páka, která zablokuje posuv spodní kladky
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

20. 11. 2022, 8:42

testone píše: 20. 11. 2022, 7:45 díky za fajnovou diskusi
.....
trochu diletantskej dotaz
u všech těch měřidel s výměnnýma kladkama přece musí být každá ta kladka posunutá ve směru osy o část stoupání
pokud bych předpokládal že jsou umístěné do čtverce, tak každá z nich o čtvrtinu stoupání
pak by se to ale vylučovalo to kývání páky pro budík
nikdy by to nesedělo jak má
takže mě napadá
kladky mají na svých čepech v osovém směru velkou vůli, větší než je stoupání měřeného závitu
pak se po vložení a pootočení měřeného závitu samy srovnají do potřebné polohy a kus zároveň srovnají rovnoběžně se svou osou
Je to tak?
díky
....
ještě něco
Ty kladky mají závit nebo jen drážky o profilu závitu bez stoupání?
...
edit, sám si odpovím :D
b) je správně + kladky mají jen drážky bez stoupání
Kladky mají pouze zápichy, to, že měří blbě (přes x stoupání - takže opět nepřesně) se neřeší, protože to stejně nastavuješ na kalibr a ten je pak i v stejné pozici jako je pak i měřený kus.
Posunuté jsou o půlku stoupání (protože měříš proti sobě - tj. po 180°), axiálně mají nepatrnou vůli - aby se mohly srovnat podle kusu. Kladky běhají v přímce (u malých měřáků) - převod na hodinky je nula - hodinky se přímo dotýkají "kamenu" v vedení.
U malých (dřevěný) jsou kladky akorát jedny (takže profil smolík) u velkých (ty zelený) jsou kladky dvoje - plný profil a odlehčený - stejně jako u pevného závitového třemenového kalibru s kladkama.
Takže to měří celkem dobře, ale chtít od toho zázraky, nelze. Prostě na stovku (s zručnou obsluhou) ano, lépe spíš ne.
Pokud chceš měřit závity skutečně přesně, tak jedině drátky a tím se otevře pandořina skříňka (běžný mikrometr má točící se dotyk, měla by se dělat korekce na deformaci drátku a kusu a další a další a další chuťovky).
Navíc drátek musí být 3x přesnější než měříš (viz geometrie dotyku) - takže opět další složitost.
Tudíž pro přesné měření přes drátky - pokud možno speciální "neotočný" mikrometr, pokud možno klece (měření je tak o dva řády rychlejší), pokud ani to nestačí (chceš mít jistotu s tisícinama a míň), tak jedině drátky a nějaký pořádný délkoměr.
Prakticky třeba Mahr nebo Zeiss
https://mspmetrology.com/product/mahr-u ... mar-ulm-e/
Asi by i šlo si to partyzánsky složit z johansonek a měřit mikrokátorem s plochým dotykem - ale to podle mě narazí na potřebnou paralelitu dotyků.
Malý vnitřní závity v kroužcích se historicky měřily přes síru s grafitem a trny (měřící kalibry), větší přímo přes kuličky (obvykle nějaký ULM nebo rovnou Zeissův závitoměr).
Problémy (sumy) pak jsou logicky násobně větší než u vnějších závitů a jde to krutě pomalu.
Mílap
Příspěvky: 353
Registrován: 12. 4. 2016, 9:20

28. 11. 2022, 10:51

Pěkný den,
tak jsou doma.
PB270698.jpg
PB270700.jpg
PA190732.jpg
Neměl by k tomu lisu, prosím, někdo nějaké informace?
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5219
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

28. 11. 2022, 10:58

Je tam uzasna ta puvodne palivova pumpa ze škodovky :D
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3295
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

28. 11. 2022, 11:18

Zdar co budeš mačkat?
V brodě v kovošrotě bylo hodně malých tvářecí formiček většinou na přesky řemenů a podobně taky prostřihovací atd bylo toho asi 20cm v marsce 120*80cm
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
david.2
Příspěvky: 137
Registrován: 1. 8. 2022, 7:06

28. 11. 2022, 11:32

Mílap píše: 28. 11. 2022, 10:51 Pěkný den,
tak jsou doma.
PB270698.jpg
PB270700.jpg
PA190732.jpg
Neměl by k tomu lisu, prosím, někdo nějaké informace?
Ten je pěknej, kolik jede?
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“