freza F1J2

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Uživatelský avatar
audina
Příspěvky: 158
Registrován: 23. 12. 2007, 8:32
Bydliště: Kosice

14. 2. 2008, 5:36

:D
Naposledy upravil(a) audina dne 13. 9. 2009, 10:13, celkem upraveno 2 x.
jaro.va
Příspěvky: 332
Registrován: 4. 11. 2007, 2:27
Bydliště: Bratislava

14. 2. 2008, 6:37

aj to sa moze stat :D
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2008, 6:58

jaro.va píše:inak, v hlave mi vrta stara metoda "troch platni"-na ziskanie rovinnej plochy obrusovanim troch ploch vzajomne o seba
Ta stará metoda je ve skutečnosti pěkná pakárna. 1: Vezme se jedna deska, dejme tomu, že je prohnutá "do lavoru". Podle ní se zaškrabe druhá deska, takže ta bude zase mít "břicho". Podle druhé se zaškrabe třetí, zase "lavor". A pak se vezmou ty symetrické lavory proti sobě a na střídačku se jeden podle druhého zaškrabává, čímž se dostane o něco lepší rovina. GOTO 1.
Aleš Procháska
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

14. 2. 2008, 7:21

No, pokud netrváte na špičkové kvalitě (když se s tím člověk neživí), tak by stačil plátek z radeka. To by šlo vyřešit opatrným rozbroušením upichovacího nože příslušné síly cca 3 mm na plátky podle držáku. Bude třeba to častěji ostřit, ale škrabat by to mělo celkem dobře. Té barvě se říká různě, od názvu berlínská modř přes barvu do nějakých tiskařských strojů po tušírovací barvu. Ředí se olejem, umývá tech. benzinem a měla by to být hustá pasta, která se dá rozetřít právě tím tvrdým filcem na velmi tenký, rovnoměrný film na pravítku, nebo příměrné desce či plotně a opsáním se přenáší na zaškrabávaný kus. Podle rozdílů v sytosti barvy na opisu se dá určit i profil plochy. Škrabat roviny na třech plotnách je velmi pracné. Pro první pokusy bych doporučil si nechat nabrousit trámek z litiny na BPH a prípadně jej ověřit na přiměrné desce či pravítku s atestem a doškrábnout rovinu. Od toho pak vycházet na větší plochu.
jaro.va
Příspěvky: 332
Registrován: 4. 11. 2007, 2:27
Bydliště: Bratislava

14. 2. 2008, 7:46

prochaska píše: Ta stará metoda je ve skutečnosti pěkná pakárna. .....
to asi ano,pokial ide o pracnost-ale nie je potrebna ziadna sablona-etalon...ak som dobre pochopil...
cize svojim sposobom genialna vec- predsa ako sa vobec doslo k dnesnym presnym etalonom?

amateri astronomovia takto brusia rovinne zrkadla-sice sklo,ale metoda podobna.nepouzivaju zaskrabavanie,ale vzajomne zabrusenie coraz jemnejsim brusivom. a planarne zrkadlo hadam musi mat rovinnost lepsiu, ako sustruh ci freza
jaro.va
Příspěvky: 332
Registrován: 4. 11. 2007, 2:27
Bydliště: Bratislava

14. 2. 2008, 8:11

Josef píše:No, pokud netrváte na špičkové kvalitě (když se s tím člověk neživí), tak by stačil plátek z radeka. To by šlo vyřešit opatrným rozbroušením upichovacího nože příslušné síly cca 3 mm na plátky podle držáku. Bude třeba to častěji ostřit, ale škrabat by to mělo celkem dobře. Té barvě se říká různě, od názvu berlínská modř přes barvu do nějakých tiskařských strojů po tušírovací barvu. Ředí se olejem, umývá tech. benzinem a měla by to být hustá pasta, která se dá rozetřít právě tím tvrdým filcem na velmi tenký, rovnoměrný film na pravítku, nebo příměrné desce či plotně a opsáním se přenáší na zaškrabávaný kus. Podle rozdílů v sytosti barvy na opisu se dá určit i profil plochy. Škrabat roviny na třech plotnách je velmi pracné. Pro první pokusy bych doporučil si nechat nabrousit trámek z litiny na BPH a prípadně jej ověřit na přiměrné desce či pravítku s atestem a doškrábnout rovinu. Od toho pak vycházet na větší plochu.
nie,nie,nechcem sa tym zivit:). ten upichovak nie je zly napad.a neslo by pouzit keramicke platky zo sustruznickych nozov? moc to nepoznam,ale byvaju roznych tvarov a vela vydrzia
-"berlínská modř"- nepredavaju to v potrebach pre maliarov(myslim umelecov)? a tusim sme to kedysi pouzivali na vyrobu plosnych spojov sietotiskom ..
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

14. 2. 2008, 8:14

Ty tři plotny je jednoduchý, geniální, ale strašlivě pracný postup. Dnes to jde ověřit digitální váhou, nebo laserem. Tím lehce i na desetitisíciny mm (0,0001). Zrovna dnes jsem naměřil přímost po broušení 0,0043 mm na délce 2400 mm. Celkem prima přesnost na nelkimatizované pracoviště, co?
Ty keramické plátky bych asi nebral. Je třeba to naostřit, aby to bylo do oblouku a šířka plátku tak 20 mm.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

14. 2. 2008, 9:28

Josef píše:Ty tři plotny je jednoduchý, geniální, ale strašlivě pracný postup.
To je :-) Mám doma starou litinovou desku, bohužel už je uprostřed vyběhaná a na 400 mm utíká o 0.03. Chtěl jsem si ji sám srovnat, ale poté co jsem odhadl pracnost takového počínání jsem raději koupil novou :-)
Aleš Procháska
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

14. 2. 2008, 9:52

Já mám taky starou litinovou desku 800x600 a utíká uprostřed 0,003 mm. Ty tři stovky není tak zlé, dobré pravítko, trpělivost a práce se zúročí!
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2008, 7:13

Josef píše:Já mám taky starou litinovou desku 800x600 a utíká uprostřed 0,003 mm. Ty tři stovky není tak zlé, dobré pravítko, trpělivost a práce se zúročí!
Jenže to bych ďál měsíc ... vzpomínám jak jsme zaškrabávali na učňáku a sliboval jsem si, že nikdy víc ... brblal jsem už tehdy, na co že mechanik nc strojů potřebuje umět zaškrabávat :-) Nakonec jsem radši šel do granitový, kupodivu není tak drahá.
Aleš Procháska
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

15. 2. 2008, 8:32

Co bys potom rikal treba zaskrabani spodni plochy stojanu velke horizontky -
predstav si pas siroky kolem 300mm na obvodu ctverce asi 2x2m. .Stojan lezi, takze skrabes kolmou stenu. Merici deska visela na jerabu, po prilozeni ji rozhoupavala cela parta. Pak se skrabalo - delnici pekne ve vysce,
kde se nemuseli moc natahovat, my holubi lezli po zemi nebo stali na kozach.
Po kazdy vrstve si dali delnici cigarpauzu, a my jsme museli zatim nove natrit
desku. Natrit desku o velikosti asi 2.5x3.5m filcakem byla skoro vetsi drina,
nez samotne skrabani. Mival jsem uplne propocenou kosili a modry byl az za usima. Skrabala se nejen rovina, ale i kolmost k vodicim plocham. To se merilo optickym pristrojem. Nekdy byla plocha dost kriva - treba 0.5mm a
partak rek - na tom by jsme nechali ruce- pak jsme si pomahali brousenim hrnickovymi bruskami, ale jen na nocni smene, bylo to zakazano.
To vsechno ve stare dobre SKODE Plzen, ktera uz bohuzel neexistuje
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2008, 8:35

tak tu masinu vyhod do srotu a pak se prosim pochlub do jakeho ja si tam pro ni zajedu :-)
samozrejme ze prestavba stroje na CNC je beh na dlouhou trat
vzichni si to predstavuji jako hurvinek valku
navic se poustis do litiny
brzo zjistis ze ti to matory neutahnou
ze to ma velkej setrvacnej moment takze nebudes dostatecne akcelerovat
a ze ta masina ma na obrovzkej uber pri malejch otackach ale ze na to nemas silu v motorech a nemas na kulickove srouby
ze jesou rybiny vybehane takze u prostred mas vule a na krajich to drhne takze to moc nefunguje a na lineary nemas a na zaskrabani taky ne a sam jsi na to linej
to mi prijde jako nepruchozi

v tuhle chvili me napada snad jedine reseni
jestli to CNC chces na kseft tak ti muzu na leasing nejake hotove dobre litinove cnc prodat, a ty si ho jako prd splatis protoze to je vyrobni prostredek kterej ma na to si na sebe krasne vydelat
a nebudes prvni ani posledni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
jaro.va
Příspěvky: 332
Registrován: 4. 11. 2007, 2:27
Bydliště: Bratislava

15. 2. 2008, 8:50

no hej-laser,interferometre,granitove dosky....na druhej strane ceny, z ktorych je zle-netvrdim,ze neopravnene

zialbohu, prepasol som casy, ked sa mierny "poplatok" dalo dohodnut v statnych fabrikach na lacnych veciach :? ...takze nastupuje "urob si sam"

ale este k tomu zaskrabavaniu: povedzme, ze mam pravitko a nastroj a uspesne zaskrabem lozko do roviny-nasleduje problem, ako zaskrabat plochy kolme (alebo v urcitom uhle) na tuto rovinu(rybinove,alebo ine vedenie)-tie bocne plochy mozu byt samostatne krasne rovinne ,ale ak nebudu paralelne tak tam bude vola-ako na to?ale nie laserom :D .
jaro.va
Příspěvky: 332
Registrován: 4. 11. 2007, 2:27
Bydliště: Bratislava

15. 2. 2008, 8:58

robokop píše:tak tu masinu vyhod do srotu a pak se prosim pochlub do jakeho ja si tam pro ni zajedu :-)
samozrejme ze prestavba stroje na CNC je beh na dlouhou trat
vzichni si to predstavuji jako hurvinek valku
navic se poustis do litiny
brzo zjistis ze ti to matory neutahnou
ze to ma velkej setrvacnej moment takze nebudes dostatecne akcelerovat
a ze ta masina ma na obrovzkej uber pri malejch otackach ale ze na to nemas silu v motorech a nemas na kulickove srouby
ze jesou rybiny vybehane takze u prostred mas vule a na krajich to drhne takze to moc nefunguje a na lineary nemas a na zaskrabani taky ne a sam jsi na to linej
to mi prijde jako nepruchozi
nepredam -nekupim... :D ,nepotrebujem ziadne akceleracie profesnych masin, nechcem nic vyrabat na kseft-robim to LEN PRE POTESENIE
:wink:
nieco si spominal : "barvu ti poslu prodavaji ji pouze ve velkem baleni" - som sa pytal:kolko, za kolko,pripadne odkaz na dodavatela,obchodny nazov....
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 2. 2008, 9:00

barvy laky hostivar
tusirovaci barva
posilaji nejmensi mnozstvi cca 5 litru
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“