Zaskrabavani - jak na opravu rybiny

fotky našich strojů, aneb co máme doma
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

15. 2. 2008, 10:46

Pro jaro.va i jine nestrojare, jednoduchy pristroj, ktery dokaze vyrobit i uplny amater a ktery umozni dosahnout bezvadne rovnobeznosti rybin.

Mozna by to mohl admin hodit do extra vlakna ve skupine konverze a pojmenovat treba opravy starych stroju. Casem jeste pridam dalsi.

Nejprve zlute plochy do roviny nejlepe pomoci desky, ale staci i pravitko. Pak hnedou do roviny dle pravitka. Pak si zhotovime pomucku dle obrazku. .Jsou to tri kulatiny z tazenky asi prumer 25, v nich vyvrtane diry pro trmen take z tazenky asi prumer 12. Take nejak vyresime uchyceni indikatoru. Ve vsech D25 je zavit, kterym lze trmen sroubem utahnout (neni na obrazku). Posadime na rybinu, priblizne srovname, nejprve utahneme dva cepy u sebe, treti pritlacime k plose vpravo a utahneme. Nasadime indikator na fialovou plochu - to je ta dosud neopracovana- a posouvame pristroj po rybine, pritom kulatiny na leve strane musi byt stale v kontaktu s jiz oprac. plochami. Mista, kde je "kopec" si oznacime treba fixem a oskrabeme. Stale opakujeme. Obcas zkontrolujeme a zaskrabeme i podle pravitka.
Přílohy
Rybina3.JPG
Rybina2.JPG
Rybina1.JPG
jaro.va
Příspěvky: 332
Registrován: 4. 11. 2007, 2:27
Bydliště: Bratislava

16. 2. 2008, 8:24

doncarlos píše:....
Mozna by to mohl admin hodit do extra vlakna ve skupine konverze a pojmenovat treba opravy starych stroju.
pridavam sa k navrhu...ked ma byt dobry stroj bez vole, tak zacnime od piky...
jaro.va
Příspěvky: 332
Registrován: 4. 11. 2007, 2:27
Bydliště: Bratislava

16. 2. 2008, 8:42

tu som skopiroval nieco z debaty na tutu temu aj s autormi(snad neporusujem nejake pravidlo :shock: )

Josef:
Na roztírání barvy si ještě opatřte kvádřík hodně tvrdého filcu (plstě). Dá se vyřezat ze starého pulírovacího kotouče. Spotřeba té barvy je poměrně malá. Na celou frézku bude stačit tak max. tolik, co se vejde do dvou pivních vršků. Roztírá se to na velmi tenoučkou vrstvu, aby opis byl co nejpravdivější. Plátky do škrabky jsou nejlepší od Sandwiku, ale cena tomu odpovídá. Ostří se na diamantovém kotouči s jemným zrnem. Příměrná deska - velikost by měla odpovídat zaškrabávací ploše, platí i pro pravítko (jeho délku). Pokud je menší, může se stupňovat chyba. Než se pustíte do opravdové plochy, je lepší si opatřit něký kus litiny (plotnu, nebo plocháč), ofrézovat, nebo obrousit a cvičně škrabat na rovinu. Je to nejlepší škola. Nehrozí žádná škoda a škrabat se může, pokud zůstává nějaký kousek litiny.

re na : metoda "troch platni":

Ty tři plotny je jednoduchý, geniální, ale strašlivě pracný postup. Dnes to jde ověřit digitální váhou, nebo laserem. Tím lehce i na desetitisíciny mm (0,0001). Ty keramické plátky bych asi nebral. Je třeba to naostřit, aby to bylo do oblouku a šířka plátku tak 20 mm.

zaskrabavak:
No, pokud netrváte na špičkové kvalitě (když se s tím člověk neživí), tak by stačil plátek z radeka. To by šlo vyřešit opatrným rozbroušením upichovacího nože příslušné síly cca 3 mm na plátky podle držáku. Bude třeba to častěji ostřit, ale škrabat by to mělo celkem dobře. Té barvě se říká různě, od názvu berlínská modř přes barvu do nějakých tiskařských strojů po tušírovací barvu. Ředí se olejem, umývá tech. benzinem a měla by to být hustá pasta, která se dá rozetřít právě tím tvrdým filcem na velmi tenký, rovnoměrný film na pravítku, nebo příměrné desce či plotně a opsáním se přenáší na zaškrabávaný kus. Podle rozdílů v sytosti barvy na opisu se dá určit i profil plochy. Škrabat roviny na třech plotnách je velmi pracné. Pro první pokusy bych doporučil si nechat nabrousit trámek z litiny na BPH a prípadně jej ověřit na přiměrné desce či pravítku s atestem a doškrábnout rovinu. Od toho pak vycházet na větší plochu.

robokop:
jinak prej na skrabak idealni kousek materialu z loziska, udajne mnohem lepsi nez karbid
ja taky neskrabu karbidem


prochaska:

Ta stará metoda je ve skutečnosti pěkná pakárna. 1: Vezme se jedna deska, dejme tomu, že je prohnutá "do lavoru". Podle ní se zaškrabe druhá deska, takže ta bude zase mít "břicho". Podle druhé se zaškrabe třetí, zase "lavor". A pak se vezmou ty symetrické lavory proti sobě a na střídačku se jeden podle druhého zaškrabává, čímž se dostane o něco lepší rovina. GOTO 1.
re na : metoda "troch platni"-na ziskanie rovinnej plochy obrusovanim troch ploch vzajomne o seba

robokop:

barvy laky hostivar
tusirovaci barva
posilaji nejmensi mnozstvi cca 5 litru

doncarlos:
http://dawex.cz/ ma 3/4 kila baleni a mas to na cely zivot

jaro.va :
pripojil som technicky list:http://dawex.cz/tusirov_pasty.html
Tušírovací pasty
modrá, červenám, žlutá

Použití:
Modrá, červená a žlutá tušírovací pasta jsou středně viskózní pasty určené pro vyznačování nerovností při slícování styčných ploch strojních součástí (rovinných i rotačních). Pasty jsou dobře přilnavé na jakýkoliv povrch, nerozmazávají se a nezasychají. Používá se zejména ve strojírenství, v zemědělských a opravárenských podnicích.
Na běžné vyznačení nerovností se používá modrá nebo červená tušírovací pasta, doporučujeme však také vyzkoušet kombinaci modré a žluté tušírovací pasty (modrou na vodící plochy a žlutou na pravítko) a tím dosáhneme zvýraznění rozlišitelnosti u nerovností. Současně se odstraní efekt odlesku od broušené plochy.

Návod k použití:
Styčné plochy strojních součástí se očistí hadrem, aby se zbavily mechanických nečistot
Pomocí svinuté plsti nebo filcu se nanese tušírovací pasta a rovnoměrně se rozetře.
Nerovnosti na rovinné styčné ploše se vyznačí pomocí opisovacícho pravítka. Měřítkem správného dolícování je dosažení 24 - 31 zaškrabaných plošek na povrchu 25 x 25 mm (I. třída přesnosti)
U rotačních ploch se nanáší na čep, hřídel, kterými se opíše pouzdro.
Ruce znečištěné od tušírovací pasty snadno zbavíte zabarvení tak, že je nejprve umyjete pomocí malého množství oleje a posléze použijete přípravek na mytí rukou - např. solvinu.

Balení:
350g plastová dóza Cena/Kg 315,-

Skladování:
Skladuje se v suchu při teplotě 20ºC
Záruční doba 60 měsíců

Ochrana a bezpečnost při práci:
Po práci umýt ruce mýdlem a použít regenerační krém :?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2008, 8:54

ta metoda tri desek je sice pakarna ale timhle zpusobem se docili perfektni rovina i prez to ze ji neni jak zmerit
treba rovinna opticka zrcadla se takto brousi
akorat se pouziva praskovy korund mezi nimi ale stejnym zpusobem se vymenuji az se ziska presne rovinna plocha s odchylkou treba jen 400nm

a to klidne doma v garazi bez laseru a jinych vymozneosti stejne to tim laserem asi uz nepujde zmerit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2008, 9:07

robokop píše:ta metoda tri desek je sice pakarna ale timhle zpusobem se docili perfektni rovina i prez to ze ji neni jak zmerit
treba rovinna opticka zrcadla se takto brousi
akorat se pouziva praskovy korund mezi nimi ale stejnym zpusobem se vymenuji az se ziska presne rovinna plocha s odchylkou treba jen 400nm

a to klidne doma v garazi bez laseru a jinych vymozneosti stejne to tim laserem asi uz nepujde zmerit
Tohle se zase da merit interferencni metodou, porovnavaji se dve rovinne desky prilozene k sobe v ruznych polohach a v pruhledu vytvori Newtonovy krouzky nebo jine obrazce (ale vtira se mi takovy pocit ze to nepujde pouzit na litinu). Amatersti stavitele dalekohledu na to maji docela zmaknute metodiky, da se to najit na netu.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2008, 9:16

ja vim
existuje minimalne jeste jedna metoda
vse zalozene na pruhlednosti coz zde neni k dispozici
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
jaro.va
Příspěvky: 332
Registrován: 4. 11. 2007, 2:27
Bydliště: Bratislava

16. 2. 2008, 11:43

robokop píše:ta metoda tri desek ....

a to!!! klidne doma v garazi bez laseru !!

to je to prave orechove ...

este mam otazku k :
"na skrabak idealni kousek materialu z loziska, udajne mnohem lepsi nez karbid "

povedzme ze taky ulomok z rozbiteho loziska o priemere ~5cm? ma tu spravnu oblost-hrana loziska je skosena, cize treba zabrusit (byvale)cele celo loziska do ostrej hrany(alebo ponechat ten ukos a iba ten zabrusit? ) a zakalit? a potom pripevnit na povedzme vacsie dlato... tak nejako by to slo?
nakreslil som "3D" obrazok :D k tomu-to cervene je ta hrana,ktoru od prirody to lozisko ma....
Přílohy
skrabak.bmp
(960.05 KiB) Staženo 2243 x
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

16. 2. 2008, 7:23

Ta škrabka by měla vypadat třeba tak, jak je na obrázku v příloze.
Radek
Příspěvky: 46
Registrován: 1. 9. 2006, 8:28
Bydliště: Vysoké Mýto
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2008, 9:44

Diky za ilustrativni Know-How, uz jsem se dival ke http://www.kinex.cz/ -u po pravitkach. Mam relativne novou frezu a jako nestrojar spis asi patrim k tem "prasatum". Rozhodne jeste nepatrim k tem lidem, kteri vi kde spravne "bouchnout". Je to klasicky Cinan a tak tech dodelavek na nem je dost. Kdyz me zacalo stvat odlehcovani vretene pakou s pruzinou a navic paka praskla, tak jsem udelal nadlehcovani plynovym pistem (obdobu http://www.littlemachineshop.com/produc ... =879658189). Predelavam ted nahon vretene z castecne plastove zubove prevodovky na klasicky klinovy remen.....(Jako je na http://www.littlemachineshop.com/produc ... =879658189) Na rade ale budou i rybiny. Kdyz pominu to ze volaji po zaskrabani, tak s nimi mam jeste jeden problem. A tim je vymezeni vuli. Rybiny jsou reseny klasicky, na jedne strane napevno, na druhe je vodici lista kosodelnikoveho prurezu, pritlacovana k rybine dvema az tremi srouby (podle toho na jake ose). Ta vodici lista vypada jak kdyby ji delal nekdo poradne ozraly rucne flexou... Ty listicky se mi vecne vekuv uvolnuji, serizovaci sroubky sice maji kontramatky, ale vibrace masiny delaji sve. Na tyhle male masiny jsem videl za velkou louzi hezke samojistici serizovaci sroubky s plastovou vlozkou. Samojistici matice u nas clovek bezne sezene v kazdem druhem zelezarstvi, ale sroubky? Tyhle mely po delce zarez a v nem plastovou vlozku. Druha moznost je jistit ty matice nejakym tmelem/lepidlem. Mate nekdo nejaky odzkouseny? Ty vodici listicky bych nejradeji udelelal cele nove, tyhle maji dost redukovanou plochu styku s rybinou, jsou spis ovalne nez kosodelnikove. Parkrat jsem je videl z mosazi. Mam tuseni, ze se budou vice odirat, ale mely by byt asi vuci te litine rozumnejsim materialem. Pokud nejsou rybiny ve stoprocentnim stavu tak by nemely vybrousit "lavory" ve vic pouzivanejsich castech. Nebo by jste mi mosaz nedoporucovali?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2008, 9:58

tyhle listy serizovany nekolika sroubkama jsou vetsinou dost mizerne udelany
jestli to zvladnes udelej je poradne
jeste predtim se pokus zmerit jak je na tom to ostatni vedeni
potom budes vedet jak moc se mas snazit nebo jestli to je uplne jedno protoze je to cele spatne

ty sroubky zkus poptat ve www.fabory.cz maji i dost exoticky spojovaci mat.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2008, 10:12

Mosaz ne, to spíš tak bronz. Varianta s lištou dotahovanou šroubky není úplně mimo, ale šroubky nesmějí být jen tři. Jednou jsem kdesi viděl provedení které by asi vyhovělo, tam byly šroubky těsně jeden vedle druhého ve dvou řadách.

Na zajištění bych tam možná zkusil namatlat lepidlo na zajišťování šroubů Loctite 268. Ale ty šroubky s plastem by asi byly lepší, jen nevím kam na ně jít.
Naposledy upravil(a) prochaska dne 17. 2. 2008, 5:10, celkem upraveno 1 x.
Aleš Procháska
jaro.va
Příspěvky: 332
Registrován: 4. 11. 2007, 2:27
Bydliště: Bratislava

17. 2. 2008, 5:01

zopar pojmov-

Ottova encyklopedie
Škrabák
* Škrabák slouží ve strojnických dílnách k načinění rovinných nebo válcových ploch. Odebírá jen velmi slabé třísky a proto má velký úhel břitu a úhel řezu přes 90°. [Škrabák] plochý je podobný tvarem dlátu, má tupý břit, často mírně zaoblený. Užívá se ho k úpravě rovinných ploch. [Škrabák] trojhranný je podobný tvarem trojhrannému pilníku. Břity má na podélných hranách, úhel břitu 60°. Užívá se ho k úpravě zakřivených, hlavně válcových ploch. Cý.

zaškrabávání
Strojírenství, ruční dokončovací obrábění zajišťující malou drsnost povrchu a přesný geometrický tvar, například rovinnost. Pomoci škrabky se odstraňují vyvýšeniny povrchu zjištěné pomocí barviva a plíměrněho pravítka či desky. Používá se u výroby dosedacích ploch pohybujícich se čású obráběcich strojů, popřípadě měřících přístrojů.

na pobavenie :D
---Zdokonalil(Sir Joseph Whitworth) měřicí metody, svými měřidly a koncovými měrkami překonal přesnost
Maudslayova mikrometru. Whitworthem dosahovaná přesnost, postupně až milióntina palce
(asi 0,000025 mm!), byla v dobovém tisku(~1840-50) nazvána „kuriozitou a nadbytečností“.


no a nieco mozno niekomu uzitocne-
http://www.merctech.cz/cz/biax/katalogv ... t=skrabaky

pokusim sa zistit ceny rucnych skrabakov(zvysok sa radsej nebudem pokusat zistit... :D )
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

17. 2. 2008, 5:44

No jaro.va, teoreticky uz víš o škrabáni fakt vsechno, teď už to ale chce vzít šábr do ruky. Aby jsi nebyl jako jeden učitel na VŠ v Plzni, kterej přednášel teorii svařování, a dotáh to až na profesora, ale přitom neuměl vzít kleště do ruky.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

17. 2. 2008, 6:03

Kdo to umí, ten to dělá. Kdo to neumí dělat, ten to řídí. Kdo to neumí řídít, ten to učí.
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

18. 2. 2008, 5:34

A kdo o tom nevi vubec nic, ten o tom hlasuje v parlamentu
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“