Existuje driver smothstepper k Mach4 s plnou zpětnou vazbou?

jaké jsou rozdíly z pohledu řízení
Odpovědět
RolidCz
Příspěvky: 4
Registrován: 3. 7. 2019, 12:12

3. 7. 2019, 12:34

Prosím o radu. Existuje k Mach4 nějaký smothstepper, který umí komunikovat s odměřováním v hybridních KM a dokáže o poloze informovat Mach4? Tedy něco co umí zvládnou krizové situace lépe než obyčejný total stop, který umí vyhlásit běžný hybridní driver? V životě jsem neviděl v provozu nic jinýho než Mach3/4 a tak jestli je nějaká jiná kombinace než Lan "Smothstepper/Mach4/Hybridní KM" a nestojí víc jak 3-4x víc tak prosím o prozrazení :) Děkuju!
Mex
Příspěvky: 6139
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 7. 2019, 2:17

Předpokládám, že pod termínem "hybridní KM" máš na mysli krokový motor s enkodérem. Sice se tohle označení dneska používá, ale původně a správně "hybridní krokový motor" znamená typ uspořádání permanentních magnetů v rotoru.

Co by podle tebe měl Smoothstepper s tou informací udělat? Pokud dojde k výraznému rozdílu mezi požadovanou a reálnou polohou, tak se ji ze všech sil snaží řešit driver. A když už to přesáhne nějakou příliš velkou hodnotu, tak už to stejně asi není řešitelné, takže stop obrábění je asi jediné smysluplné řešení.
Nebo co by se mělo stát jiného? Zpomalit i ostatní osy, aby to ta problematická dohnala?

Připadá mi to trochu jako dnešní problém inkluze ve školství. Pomalému žákovi přidáme asistenta a zpomalíme tempo všem, aby i ten poslední stíhal.
RolidCz
Příspěvky: 4
Registrován: 3. 7. 2019, 12:12

3. 7. 2019, 4:58

Díky za info k tomu názvosloví. Budu se tím řídit.
No mám utkvělou představu, že bych si míru tolerance mohl nastavit ve smyslu:
Driver udělal co mohl a situaci nevyřešil. Mach4 díky tomu, že ví kde přesně obráběcí nástroj je se nejkratší cestou vrátí pomalu zpět na dráhu a pokračuje dál v obrábění. Pro obrábění povrchů polotovarů které jsou dále většinou ručně broušeny a patinovány by mi podobná funkce celkem vyhovovala.. drobná chyba na povrchu obrobku nevadí.
Jinak ta popisovaná inkluze v cnc obrábění by se mi líbila. Viděl jsem něco podobného ve videu:
https://www.youtube.com/watch?v=sYaTLtgs-HY kde je vidět dotažená poloha KM až do linuxcnc a následné hraní si s doběhem z chybové polohy na správnou pozici. Tak proto se ptám na nějaké řešení pro mach4 když už jsem si na něj zvyknul a zaplatil za něj.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 17242
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 7. 2019, 5:27

Ty drivery to je z nouze ctnost
To ma par set nekdy i nejake tisice pulzu na otacku ale to je vyjimka
Normalni spetnovazebni encoder na servu ma dnes treba prez milion pulzu na otacku a jsou k tomu dobre duvody
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 6139
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 7. 2019, 6:46

RolidCz píše:
3. 7. 2019, 4:58
...
Viděl jsem něco podobného ve videu:
https://www.youtube.com/watch?v=sYaTLtgs-HY kde je vidět dotažená poloha KM až do linuxcnc a následné hraní si s doběhem z chybové polohy na správnou pozici. Tak proto se ptám na nějaké řešení pro mach4 když už jsem si na něj zvyknul a zaplatil za něj.
Tady na tom videu uzavřel borec řídicí servosmyčku přes LinuxCNC. Tohle Mach neumí (snad se nepletu, nejsem Machař).
Při použití serva, ať už AC/DC nebo krokového motoru s enkodérem, musíš někde uzavřít servosmyčku, která bude reagovat na odchylku reálné polohy od požadované a podle toho bude úkolovat motor.

Pokud použiješ krokový motor s enkodérem (nějaké to EasyServo a další podobné výrobky) se speciálním driverem, který je k tomu určený, tak ten uzavírá regulační smyčku sám v rámci toho driveru. Takže na rozdíl od toho videa je výstup enkodéru vstupem driveru a nikoli vstupem do LinuxCNC.
Driver dokonce umí dynamicky zvednout proud motorem, takže pokud začne nestíhat, tak to oroštuje. Ne tolik jako skutečné AC servo, ale něco přidá. Tohle třeba s běžným driverem krokáčů budeš těžko nějak realizovat. To je to, co jsem myslel když jsem psal, že se to "driver snaží ze všech sil řešit".

Pokud to takto zapojíš, tak to samo umí takové ty věci jako že na chvíli silou podržíš hřídel motoru a když ji pustíš, tak on se sám dotáhne na přesnou pozici atd.
Odpovědět

Zpět na „krokove unipolarni bipolarni a servomotory“