low-cost driver pre unipolary

jaké jsou rozdíly z pohledu řízení
Peter55
Příspěvky: 31
Registrován: 12. 12. 2007, 5:17

21. 6. 2008, 10:33

Takze by sa dali tieto drivery obejdnat ak by bol zaujem???Na kazdy KM je potrebny jeden tento driver?A je to mozne riadit Machom?Vopred dakujem za info.
RQ
Příspěvky: 46
Registrován: 22. 4. 2008, 10:14
Bydliště: Zilina, SK
Kontaktovat uživatele:

21. 6. 2008, 3:10

prave pisem popis ;-)
hadam do vecera to stihnem + poriadne nafotim
RQ
Příspěvky: 46
Registrován: 22. 4. 2008, 10:14
Bydliště: Zilina, SK
Kontaktovat uživatele:

22. 6. 2008, 1:45

hotovo, aj ked fotky este asi updatnem

http://www.rq-elektronik.sk/products/uniminifull_sk.pdf
dzairo
Příspěvky: 131
Registrován: 17. 9. 2008, 9:33

17. 9. 2008, 10:17

No ja som tiez skusal nejake konstrukcie a predsa to riesim profi obvodom. Teda bipolarne zapojenie.
Neviem ale ako riesis PWM a ci merias spente napetiena sens rezisstore a podlatoho urcujes co a ako.
a k tomu budeniu : ja tiez pouzivam vykonove MOSFET ale mam tiez budic na riadiacu lebo inac nic nebude.
pri urcitej frekvencii sa nestihne otvorit (bez budenia)a znici sa tranzistor . ja pouzivam TC429 original budic MOSFET.

a co sa tyka napajania z PC zdroja tak 12V je male napetie na dosiahnutie visich otacok pre motor , ja pouzivam tiez PC zdroj ale napetie zdvojujem cez zdvojovac.
testy ukazaly ze pri 12V som dosiahol posun (1mm na otacku) rychhlost 25mm/s pri zdvojeni na 22,8V(su nejake straty) tak mam rychlost cez 70mm/s

zdravim
RQ
Příspěvky: 46
Registrován: 22. 4. 2008, 10:14
Bydliště: Zilina, SK
Kontaktovat uživatele:

17. 9. 2008, 5:48

Cielom bolo spravit lacnu variantu, nie prespekulovany budic.

12V je len priklad, dosky idu do 35V
J0hny
Příspěvky: 506
Registrován: 10. 5. 2008, 1:31

17. 9. 2008, 10:39

Ja v ramci volneho casu testujem unipolar na 55V, planujem 90V. Takych motorov je menej nez mnozstvo mojho casu = strasne malo :D
Ale rekord zatial 40KHz. Indukcna pec rulez :D
Nevzdelany samouk, zo vsetkeho trosku, ziadne konkretne zameranie :)
dzairo
Příspěvky: 131
Registrován: 17. 9. 2008, 9:33

18. 9. 2008, 9:52

Takze pozrel som si schemu a nieje zla, ak skutocne merias napetie na sens resistore tak to mozeist dobre ale lacna varianta vyzera inac.
Ja som teiz chcel lacnu variantu a pouzil som to iste ako ty ale bez ATmega8 a namiesto neho som dal L297 ktory ma vsetko potrebne na budenie a chod.
Original schema L297+L298 je standardne zapojenie (bipolar) mam a funguje ale unipolar sa da tiez . namiesto L298 das vykonove tranzistory a jeto (takmer , este treba jeden obvod , logcy nejaky clen) a mato PWM a vsetko potrebne . Takze neviem preco robyt nieco ak to je hotove.

Ano mas pravdu tvoje je lelpsie lebo vytvara rozne stupne vykonu ( udrziavaci prud a maximalny) to je dobre. Len tolko.
Kym som nevidel schemu tak som bol na vazkach.
Do akej pracovnej frekvencie to funguje???

pozrite si toto http://pminmo.com/
jetam vsetko co potrebujete. ohladom CNC driverov.

momentalne idem na TA8435 (uz som objednal dalsie kusy) ten obvod ma to co ty + mikrokrokovanie .

zdravim

Aaaa sakra pozeram ze ty nemerias napetie ale spicky (tie vstupy nemaju AD vstup len INT) a teda nenastavujes efektivne vystup (asi mas straty na vykone na motore) to pozeram podla schemy co som stiahol od proto dosky. no tvoja volba.
Ak mozem poradit tak pouzi operacne na koporaciu napetia a PWM na obvode na genreovanie napetia na porovnanie, potom mozes digitalne nastavovat vykon.

aa na tvojej stranke je PDF a tam vidim LM293 spravna volba .

takze beriem spet co som popisal predtym.
umna mas zelenu.

porucam sa
J0hny
Příspěvky: 506
Registrován: 10. 5. 2008, 1:31

19. 9. 2008, 2:46

O cene by som viac nediskutoval. Vsetko co sa nerobi seriovo je samozrejme drahsie...
Staci si len vybrat z tucta podobnych navrhov za podobnu cenu.
Nevzdelany samouk, zo vsetkeho trosku, ziadne konkretne zameranie :)
RQ
Příspěvky: 46
Registrován: 22. 4. 2008, 10:14
Bydliště: Zilina, SK
Kontaktovat uživatele:

19. 9. 2008, 8:39

myslim si ze pouzitie procesora bolo lepsie z mojho pohladu. ale moj pohlad je trochu iny, ako u vas, cistych cnc hobbystov. tieto dosky sa uz pouzili u reklamnych vtakovin, kde sa kroky generovali v procesore samotnom. dalsia aplikacia bolo ovladanie po seriovej linke (islo o to ze sa musel pouzit dlhy kabel od PC) - tam som na konektor nacvakol dva droty a tie na cannon9, do procesora som dal sw uart a uz to slapalo.
co sa tyka ceny - hej, keby som vedel ze mozem nakupit suciastky na mnoho mnoho dosiek tak by to bolo lacnejsie - ale v ziadnom pripade si nemyslim, ze to je drahe. a okrem toho cena je moja vec ;-)
dzairo
Příspěvky: 131
Registrován: 17. 9. 2008, 9:33

20. 9. 2008, 4:18

ja nechcem sa nikoho dotknut.
a mas pravdu . hotova vec od nejakeho vyrobcu s atazko preraba.
ano das tam step dir cez uart (RS-485 ci co) a tahas to na dlhe kable takze mas pravdu.
a cena je len a len natebe aku das a koho presvedcis .

regards
Uživatelský avatar
Fox_VK
Příspěvky: 19
Registrován: 15. 2. 2008, 9:08
Bydliště: Vsetín
Kontaktovat uživatele:

28. 4. 2009, 6:03

RQ píše:zatial sa nezda, ze by to chcelo aktivne chladenie
Co teda brání použití pro větší proudy ?
A nebyl by nějaký tip na doporučený, pokud možno levný motor který by využíval na plno parametrů UniMini ??

Díky.
Teoretik...
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

29. 4. 2009, 7:19

Fox_VK píše:
RQ píše:zatial sa nezda, ze by to chcelo aktivne chladenie
Co teda brání použití pro vìtší proudy ?
A nebyl by nìjaký tip na doporuèený, pokud možno levný motor který by využíval na plno parametrù UniMini ??

Díky.
Vo vacsine pripadov nie je samotny vacsi prud problemom . problem je derivacia prudu .. t.j. ako rychle viete z 0 nabehnut na povedzme 10A .. Cim dlhsie to trva tym sa suciastka viac zahreje .. Ono je tam este daleko viac detailov, pri konstrukcii drivra vsak zistite, ze driver ktory ma zvladat vysoke rychlosti a velky prud nie je vobec sranda.

V principe narazite na zname .. "za malo penazi hodne muziky" proste nefunguje.
RQ
Příspěvky: 46
Registrován: 22. 4. 2008, 10:14
Bydliště: Zilina, SK
Kontaktovat uživatele:

29. 4. 2009, 8:35

tak tak, jednoduchsie povedane - napisat ze 'vyskusajte co to da' a zaroven deklarovat zaruku sa neda naraz.
ale uz existuje novsia verzia, kde su tranzistory v jednom rade a navyse maju izolovane puzdro, takze dat tam chladic je bezproblemove.
kalin.oleg
Příspěvky: 313
Registrován: 15. 7. 2006, 5:37
Kontaktovat uživatele:

29. 4. 2009, 6:31

A co maju robit ti, ktori si zakupili starsiu verziu? Dostanu aspon popis na upgrade, alebo je zmenena doska?
Počas práce s CNC možno fajčiť...
Odpovědět

Zpět na „krokove unipolarni bipolarni a servomotory“