Teplota krokového motoru

jaké jsou rozdíly z pohledu řízení
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

24. 11. 2013, 7:54

Rad bych Ti nejak pomohl, ale chtelo by to k prepinacum na te desce najaky popis.
Ono se to asi da nekde na webu najit, ale ja jsem ted dost v casovem presu, tak nemam na to hledat to.

Jak bych to delal ja:
- skus najit dokumentaci k te desce
- zkontroluj, ze na desce je spravne nastaveny max. proud 1.7A nebo mene (motor ma maximum 1.7A)
- podivej se, jestli deska umi nastavit omezeni proudu pri neaktivite, a zkontroluj, jak je to nastaveno
- zkus nechat pripojene motory k desce, ale desku nech odpojenou od PC
- kdyz desku zapnes, tak by mely byt motory zablokovane, tj. nemel bys rukou snadno protocit hridel
Pokud to tak nebude, tak musis zapnou enable pro danou osu. Vezmi si cca 5cm kousky dratu, odizoluj konce a udelej si tak z nich zkratovaci propojky. Podle fotek kabelu to bohuzel vypada, ze na desce je LPT konektor samec, takze se to bude trochu hur delat, ale nejak se s tim snad popasujes.
Jednou propojkou prived GND (je na LPT konektoru na pinech 18-25) na jedne ose na ENA dane osy (pokud teda deska ma vstupy enable), a pokud osa predtim nebyla tvrda (motorem neotocis), tak musi byt tvrda ted. Pokud naopak byla tvrda predtim a ted ne, tak tuhle propojku samozrejme nepouzijes.
No a pak to zkus nechat par minut stat takhle, jak se ty motory zahrejou.
Pak zkratovaci spojkou prived GND na vstup DIR te osy, kde mas motor, a zase to tak nechej par minut.
Tim zjistis, jestli funguje omezeni proudu, a v jake polarite signalu DIR to proud omezuje.

Jinak ty motory maji 0.34 Nm, takze jsou pomerne slabe. Da se s tim zit, ale je dobre s tim pocitat.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Rabinjakob
Příspěvky: 20
Registrován: 4. 7. 2013, 7:26

24. 11. 2013, 8:02

Dokumentaci se mi povedlo najít tady je http://www.sainsmart.com/zen/documents/ ... manual.pdf zítra bude li čas ihned se budu snažit to vše udělat podle ní.

Edit :: Rollfree diky za návod .. Samozřejmně ověřím.
Pro mně je v této věci každá informace velice cenná a velice si toho vážím . Ohledně této problematiky nevím skoro nic . Kdyby se mně zeptal někdo na postupy výroby oceli nebo loupaných a leštěných tyčí, žíhání a jakostí tak dokážu odpovědět protože v tom oboru přímo dělám ale v tomto jsem úplný amatér .Takže každá informace má pro mně nesmírnou cenu.Děkuji
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

25. 11. 2013, 5:36

Mel jsem chvilku a tak jsem v rychlosti proletel dokumentaci k te Tve desce.
Pokud jsem neco neprehlidnul, tak ta deska neumi automaticke snizovani proudu pri necinnosti, takze motory budou brat porad plny proud, i kdyz bude CNC stat.
Navic se max. proud da nastavit jen pomoci vstupu, ktere jsou bezne urcene k tomu automatickemu snizovani proudu, takze jsou jenom 4 moznosti nastaveni proudu.

A pokud to skutecne mas tak, jak je to na obrazku z eBay, tj. prepinace T1 a T2 oba v poloze OFF, tak do toho hrnes proud 2.5A. Ale ty motory maji max. proud 1.7A, takze je slusne pretezujes, a navic jeste neustale, bez poklesu pri necinnosti. Takze se nedivim, ze fest hrejou.

Takze si zapni proud 1.9A, coz je sice porad trochu moc, ale uz je to snesitelne. T1=ON, T2=OFF.
Pripadne pro pokusy si tam dej 1.25A, tj. T1=OFF, T2=ON.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Rabinjakob
Příspěvky: 20
Registrován: 4. 7. 2013, 7:26

26. 11. 2013, 2:50

Ad Rollfree

Tak elektronika nastavena na 1,9 a jede bez problému u testu bylo vše ok ani se nehřály taky sem upravil kmitočet podle manuálu a vše šlape jako hodinky díky moc za rady .
Ted budu bojovat z konstrukcí resp bojuju už od rána a jsem na mrtvém bodě ale to nějak zvládnu. Díky strašně moc za pomoc . Jinak jak si psal nebude to žáden rychlík ono za ty prachy co by mohl člověk taky čekat ale o to mi vubec nejde jde mi o pochopení celé problematiky a naučení se z tím pracovat. A do budoucna snad pořádná mašinka ale chci si projít vším od zrodu až po finiš.
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

26. 11. 2013, 3:33

Drzim palce.
Ani ne tak proto, aby vysledna masinka byla super. Ale hlavne abys to dodelal do (aspon nejak) funkcniho stavu.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8867
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

26. 11. 2013, 3:41

rollfree píše:Pokud jsem neco neprehlidnul, tak ta deska neumi automaticke snizovani proudu pri necinnosti, takze motory budou brat porad plny proud, i kdyz bude CNC stat.
Možná to jen nepíšou v manuálu, pokud je to stejná červená, jako tato, tak by to umět měla (20% torque při nečinnosti)..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

26. 11. 2013, 4:32

Ano, dival jsem se, ze jsi povesil do jineho vlakna odkaz na nejakou cervenou desku, a tak me taky hned napadlo, ze to snizovani proudu tam mozna je (jen je tam inkognito). Maji to tam udelane docela sikovne.

Dalo by se to snadno otestovat tou negaci signalu STEP (jak uz jsem puvodnimu tazateli psal driv). Musi tam byt pri neaktivite dost vyrazny rozdil v otepleni.
Samozrejme dalsi varianta je vzit merak a dobre oci, a projit zapojeni na te konkretni desce.

Budu si muset toho Macha taky aspon pokusne nainstalovat, abych vedel, jestli se tam da podobne snadno jako v LinuxCNC menit polarita signalu.

Dalsi moznost je nainstalovat si nektery z programu pro testovani/ovladani LPT portu, ty programy umi nastavit na kazdem z pinu libovolnou uroven a umi cist vstupni linky (proste klasicky diagnosticky prostredek).
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Rabinjakob
Příspěvky: 20
Registrován: 4. 7. 2013, 7:26

26. 11. 2013, 4:56

Ono opravdu to nebude stroj času :D místo trapezu nebo kuličkového šroubu to budu hnát závitovkou M12 kterou už mám stočenou a osazenou na ložiskách .takže nic zajímavého o uložení ještě přemýšlím mám tu sice nějaké leštěné kulatiny ale nemám pouzdra takže to sem škrtnul a max to použiju pro vedení frézky.. V podstatě jedu z toho co dům dal.Takže přesnost v tomto případě moc nehrozí..
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

26. 11. 2013, 5:08

Kulickova linearni loziska pro nepodeprene tyce jsou na eBay za uplne srandovne nizke ceny.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Rabinjakob
Příspěvky: 20
Registrován: 4. 7. 2013, 7:26

26. 11. 2013, 5:21

Ono jde o to jestli ale budou sedět z tím materiálem co mám k dispozici ono to sice bylo loupané v toleranci H9 a taky samozřejmně leštěno tak by to mělo sedět ale nevím .. O těch pouzdrech o5 nic nevím myslím si že je mnohem lepší to koupit jako celek to člověk ví že to bude sedět. Jinak mám tu tyče krátké v délce 30 cm ted nevím přesné průměry z hlavy ale je tu i nějaká 30 nepletu li se z jakosti 100CrMnSi6. ty další jsou z měkšího materiálu to ale nevím přesně z jaké jakosti.

Musíš uznat že taková tyčovina se pro tyto krokáče moc nehodí to už je na stroj jiného levelu..
Odpovědět

Zpět na „krokove unipolarni bipolarni a servomotory“