3D rizeni serv - krok/smer

jaké jsou rozdíly z pohledu řízení
Odpovědět
Svoby
Příspěvky: 267
Registrován: 25. 1. 2008, 2:42
Bydliště: Lysa nad Labem
Kontaktovat uživatele:

23. 4. 2008, 4:29

Mam dotaz, kdyz se ted hodne resej ty serva. Jak je to s rizeni serv typu krok/smer jako Mach3 a jine pro 3D obrabeni. Neni tim servo degradovano? Predpokladam ze pak musi rychlosti snizit na tolik abi to tu praci s rezervou zvladlo. Nebo je vtom jinej figl a ja se pletu.
Kdo nic nedela ,nic nesku...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 4. 2008, 5:10

neni degradovano ve smyslu snizeni nejakych rychlosti
pouze pracuje nespojite jako krokovy motor i kdyz muze pracovat spojite kdyby se mu to zadavalo jinak
je pak treba nastavit aby nebylo tak tvrde protoze by to drncelo a bylo by zbytecne elektromechanicky namahane
kdyz se takhle nastavi projizdi to ty kroky plynuleji a ne po schodech
zase to ma vliv na prudke zmeny kdyz je clovek musi udelat
s rozumnym ridicim systemem dobre nastavenym by k tomuhle ale nemelo dochazet, jde o nastaveni dynamiky
optimalnim nastaveni zpetnovazebni smycky a velikosti elementarniho kroku
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
strzengon
Příspěvky: 21
Registrován: 21. 7. 2008, 3:31

9. 11. 2009, 5:10

Rád bych trošku poupravil výše uvedený názor na celou věc. Výhody serv proti krokovým motorům je jednoznačně rychlost, přesnost a síla. Bohužel cena a řízení je někde jinde. Protože pokud si uvedeme příklad frézování kruhu :
pak se vysílají signály Xstep,Ystep, Xdir a Ydir. tj. abychom měli zaručeno synchronizaci mezi X a Y, musíme posílat příkazy na jednotky X a Y po 1 kroku- zde výhody serva končí... Pokud však budeme přejíždět na velké vzdálenosti, je servo jednoznačně NEJLEPŠÍ.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 11. 2009, 6:11

nejsem si jisty kde timto vyhody konci posilame je stejne servum i krokacum a servo v tu samou chvili ma navic jeste rychlost a silu (tedy spolehlivost dostatecneho kroutaku)

predpokladam ze jsi mel na mysli casto jemnovany problem servomotoru a to vlecnou chybu nebo take skluz tedy odchylku mezi pozadovanou a kyzenou hodnotou

to je veliky problem hlavne ruznych stavenych servomenicu ktere nedisponuji funkci feedforward a tudiz touto chybou trpi

s funkci feedforward bych tuto chybu povazoval v beznych podminkach za nepodstatnou alespon ja se toho nebyl schopen domerit bezne dostupnymi meridly tedy cca pod 0.01mm
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

9. 11. 2009, 6:14

Zde bych spíš než nevíhoda serv řekl požadavky na řízení krok/směr
Protože pokud vezmu že servo potřebuje na otáčku např. 2500 až 10000pulzu max. 3000ot/min pak při 3 - 4 osách je to 500kHz až 2Mhz a ty musíte přenést až k servu bez rušení atd. Né každé řízení je schopno naplno využít vlastnosti serv. Pro to se přešlo na řízení po sběrnicích typu Can-bus a pod.
Naposledy upravil(a) Monteg dne 9. 11. 2009, 10:26, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 11. 2009, 6:58

ano to je presnejsi formulace a dalsi duvod proc to neni uplne vhodne

nicmene rizeni vyssi urovne prez nejakou sbernici neni samospasne reseni
ma take sve pro a proti
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

10. 11. 2009, 7:58

DIR/STEP pre serva je cisto amaterske riesenie .. a aj ked sa objavuje u "profi" strojov naznacuje to, ze riadiaci system nema ovladanie stroja v malicku .. a musi sa spoliehat na PID serva (mnohokrat bez feedforwardu atd..).. Akekolvek ine riesenie (zbernica CAN, modbus .. ci len zadavacia analogova hodnota 0-10V .. 4-20mA) ale vyzaduje aby riadiaci system preberal hodnoty z enkodera a priamo eneroval zadavaciu hodnotu .. az potom to ma parametre ktore sa u serva riadeneho dir/step nedaju dosiahnut alebo sa dosahuju velmi obtiazne.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 11. 2009, 8:33

rozhodne potvrzuji ze je jen a jen vyhodou paklize ma system prehled o regulacni odchylce a muze ji korigovat primo on nez kdyz je od teto informace odriznuty pak je to z casti neuzavrena regulace protoze je uzavrena vzdy v ramci jedne osy v PID smycce serva
a system jen jednosmerne zadava pozice

idealni je paklize je PID provazane nade vsemi osami v jednom modulu ktery to vyhodnocuje
napr. uz jen to ze clovek v systemu primo vidi graficky znazornene polohove odchylky

co se tyce tvrzeni amaterske nemyslim ze to je spravna teminologie spis bych to nazyval ne zcela dokonale
ale co je zcela dokonale?

profesionalni to jiste je protoze to pouziva cela rada profesionalu
vpodstate asi vsechny firmy zvucnych jmen to pouzivaji jako low cost variantu

stejnetak jako krokove motory pouziva velike mnozstvi vyrobcu ackoli to reseni ma daleko k dokonalosti

vpodstate by se dalo treba rici ze jeste lepsi jsou linearni servomotory

vuci nim jsou bezna serva s kulickovymi srouby prehistorie a nedokonalost ale nic se neda takto hazet do kose a oznacovat to za amaterske a hoby
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „krokove unipolarni bipolarni a servomotory“