Prvni zkusenosti ze zhruba tydenniho laborovani se servy

jaké jsou rozdíly z pohledu řízení
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

1. 5. 2008, 4:25

Treba stroje od SAHOSU jsou rizeny prave jen jak rikas dvema draty , pouzivaji CANOPEN protokol. Jak rikam je to o rychlosti a odolnosti vuci ruseni.
Konkretne stroje od sahosu pouziovaji k rizeni WINrtx a pridavnou PCI kartu kde je vystup CAN.

http://www.fccps.cz/?cls=stoitem&stiid=13273

Ty nejslabsi sbernice jsou nekde na rychlostech kolem 1Mb a nejrychlejsi kolem 10Mb.

Po seriove lince se neda ridit temer nic, a je to jak rikas dobre pouze pro nastaveni parametru ci diagnostiku.
Skus google tech karet ruznych prevodniku a dalsich serepeticek existuje mraky. Neexistuje skoro nic co by se nedalo kombinovat i mezi ruznymi vyrobci.(je to vsechno o cene jak HW tak SW)
Skus si procist neco o nasich systemech treba od MEFI.
Pres CAN se daji ridit treba serva od TG-drives (tam je to cesky popsane)

http://www.tgdrives.cz/

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

1. 5. 2008, 8:41

Po sériové lince se dá řídit, nebo spíš dalo, dokud nebyly nenažrané operační systémy. Pamatuju si, že PDP 11 (pro mladíky - to nebyl PC, ale počítač, podle kterého udělali komouši SMEP, nepotřeboval však klimu a vešel se do jedné skříně) řídil stroj na vačky. Potom jedna 286 na 20 MHz a 512 kB RAM řídila po COM tyto stroje 2! Frézovalo to nástroji HSS a nebo brousilo, takže nebylo třeba posuvů v metrech/min. Na stroji ale 2 osy souvisle. No, eto 20 let tomu nazad.
hopik
Příspěvky: 248
Registrován: 11. 9. 2006, 3:30
Bydliště: Ružomberok

1. 5. 2008, 10:04

Pupak ako si prisiel na toto.
Je potreba co nejvykonnejsi PC.Nejlepe AMD 3 GHz, nebo Intel podobneho,ci vyssiho vykonu. Zduraznuji jednoprocesorovy,jinak mohou nastat problemy.
Povedz mi preco. Su to fakty alebo len podozrenie.
Nedavno som osadil do PC dosku s dvojjadrovym procesorom
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 5. 2008, 7:19

s tou seriovou komunikaci si clovek naseka spoustu dalsich problemu protoze jde o spozdeni dane komunikaci o proti tomu je clock dir nebo cw ccw sranda
pak je to celkove slozitejsi kvuli synchronizaci, samozrejme ze to jde a funguje to a muze to servo vyuzit vice protoze to muze predavat vetsi mnozstvi informaci
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

2. 5. 2008, 7:36

ale vzdyt to vsechno o cem mluvite je stale seriova komunikace - lisi se to vlastne jen nad jakym protokolem je to vystaveno a jak je fyzicky realizovana vlastni linka (treba diferencialni par atd..)

je velmi jednoduche si spocitat, ze pro servo velmi rychle skoncime na tom, jak mu taktovat na radove metrovych delkach frekvence stovek kHz pro bezny vstup STEP

proto se pouzivaji protokoly, ktere ridi serva ne "online" ale v nejakych casovych znackach - ve kterych jsou pozadovane polohy
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 5. 2008, 5:01

ja myslim ze neni az tak problem taktovat step velmi rychle
alespon se zelkem bezne setkavam s hardwarem ktery to umi radove v megahertzich
navic v setvu je bezne nejake hradlove pole ktere pocita pulzy od IRC coz pri tech rychlostech dela docela hodne
to ze mach da par kilo je vec machu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

4. 5. 2008, 6:52

Ja sam jsem to zkousel na dvoujadrovym AMD 5000 a i kdyz testy hlasily system excelent,lezly z toho pulsy jak ze zdimacky.Podobnou zkusenost s multijadrem udelalo mnoho dalsich lidi.Pozitivni reakce jsem zadne nezaznamenal,ale to neznamena,ze to nejde.Asi to chce mit vic stesti a jinou cipovou sadu a pod. Fakt nevim.Jelikoz mi jeden clovek psal,ze na zaklade meho doporuceni si koupil vykonne PC s dualem a nechodilo mu to,vyrazne uvadim,ze dualy nedoporucuji.Pisu jen o tom,co jsem vyzkousel a funguje.Experimentovat vsak muze kazdy sam.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 5. 2008, 7:21

mozna by nebylo od veci napsat presne typove oznaceni komponent
pri trosce nahody by tohle zkouseni mohlo nekoho stat vic nez novej profi ridici system

samozrejme je to jen na chvili, protoze tyhle komponenty jsou na krame tak dva mesice pak uz je vystrida neco jineho a je to k nesehnani
takze zakladam vlakno "hardware na kterem skutecne chodi mach"
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
J0hny
Příspěvky: 506
Registrován: 10. 5. 2008, 1:31

13. 5. 2008, 5:32

No, moment, ak ma SW podporu multithreadu - umi vyuzit 2,4 a vic jader, tak je to fuk. Starsi SW ide lepsie na 1jadra. A pentiumy maju lepsi aritmeticky vykon. Maly test LPT bolo poznat. Skusal som pentium 4 -2400MHz vs 2jadro amd uplne ten najslabsi model co ma 2x1,66GHz tusim, na tlaciarni (kresli to vykresy na A2). Zasunuta PCI->LPT karta, a ono to vazne na dvojjadre vynechava stepy. Zeby bola chyba inde ? Teraz to ide pod inym SW cez USB2, ale o tom nemam ani ponatia ake data to posiela.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 5. 2008, 8:53

oni to windows dost silene prehazujou mezi procesorama, celkove vyuziti beznych aplikaci na windows v multi procesorovem rezimu je dost podivne
pro spravne vyuziti by asi musel ten program byt upraveny idealne aby si ten ovladac sednul na jeden procesor a pak uz nic jineho a ostatni soft bezel na druhem
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Fizol
Příspěvky: 355
Registrován: 24. 11. 2006, 6:22
Bydliště: Košice

13. 5. 2008, 2:28

Sú 3 možnosti. Osobne mám Quad6600 procesor a sú softy čo využívajú vždy len jedno a to isté jadro, potom jedno jadro ale striedavo a rovnomerne všetky jadrá. Tak si vyberte, čo by bolo najlepšie. Ja to ale nemám na CNC, tak som ani neskúšal.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 5. 2008, 2:33

idealni by bylo kdyby ten realtime driver bezel uplne sam na jednom cpu
tim padem by se zlepsila realtimovost
samozrejme paklize se bavime o skutecnem druhem CPU

ostatne to je porad to same jako kdyz ty vypocty a generovani pulzu bezi na nejake desce vedle PC a s PC se to bavi treba po rs232 nebo jinak
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
votrelec
Příspěvky: 95
Registrován: 7. 5. 2010, 3:41

6. 7. 2010, 8:29

problém viac jadrových PC nieje problém v PC ale vo Wintendach..
Windows nieje dobre spravený na viac jadro, a otázka je či si mal pri teste Win64 alebo Win32

neviem ako na tom je EMC ( neskúšal si?) ale voči viac jadru lepšie. PS nemám ako dokázať...
Len viem že som mal staručkú dosku z dvoma procakmi ( nejaký server ) a Win nedokázal nijako riadiť druhý procák..
Na viac jadro existuje aplikácia na spriahnutie jadier a beží to lepšia ( používa sa to na hry )
Odpovědět

Zpět na „krokove unipolarni bipolarni a servomotory“