Informace o zatížení driveru

jaké jsou rozdíly z pohledu řízení
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

1. 2. 2014, 9:35

Planuju nahradit rucni rizeni na masince rizenim elektronickym.
A jelikoz jeste nemam v oku vsechny spravne rezne podminky a nastaveni,
potreboval bych, aby mi driver byl schopny zprostredkovat alespon ramcove
informaci o sile jakou musi motorem pres kulickovy sroub tlacit na nastroj.

Tu bych pote nejakou brzdou vratil k enkoderu a ruka by uz vedela....

Nevite, je to uplny nesmysl, anebo se da sehnat driver (at uz pro KM ci malinke servo)
ktery by tuto informaci v realtimu (treba 5-10 x sec) umel?

Merit celkovy proud odebirany driverem mi neprijde uplne presne....

diky za napady...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2014, 9:37

vzhledem k tomu ze to je proudovy zdroj tak to presne nebude a ani nemuze
bude se merit cosi ale ke kroutaku to bude mit daleko
u serva je to lepsi tam to muze sedet dost presne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

1. 2. 2014, 10:05

servodriver třeba ukazuje zatížení v %, ale jak přesně a jestli pozná nějakou skokovou změnu těžko říct.. ono je spíš otázka k čemu ti to bude? jestli něco jako zpětná vazba na zatížení vlastního nástroje tak je to podle mě takhle dost problematické.. podle mě nejvíc síly potřebuješ na rozjezdy a vlastní pohyb celé hmoty a ta vlastní řezná síla nebude odebírat "skoro" nic.. v závislosti na konstrukci.. mě třeba servodriver ukazuje v podstatě uplně stejně jestli jede do plnýho materiálu nebo jen tak na prázdno..třeba 30-40% v závislosti na rychlosti, ale při rozjezdu tam je 300% ,prostě když má rozhejbat tunu naprázdno a nebo rozhejbat tunu když tam zabírá nějakej nástroj v podstatě nepozná.. u lehkejch strojů to bude asi výraznější..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

1. 2. 2014, 10:26

popisu vizi:

stojanova vrtacka, kdyz vrtam, tak podle toho jak musim tlacit vim ze je neco spatne nebo ne.

misto ruky dam motor, driver, pulsy delam enkoderem ale tu zpetnou vazbu uz nemam.

nahradu jednoducheho manualniho pohonu elektronikou.

toto potrebuju resit.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

1. 2. 2014, 11:14

Já myslím, že sledovat proud odebíraný driverem (pokud bys šel cestou krokových motorků, na serva si netroufám) z napájecího zdroje je možná cesta (tím budeš měřit příkon /napětí je relativně neměnné/ a ten bude po odpovídat vynaložené práci). Mikrostepující driver by měl mít v klidu či chodu na prázdno konstantní příkon, ten můžeš brát jako ztráty a cokoliv navíc je to, co tě zajímá.

Ale je otázka, jestli to navíc nebude příliš málo, aby se tomu dalo věřit - teď jsem udělal pokus, driver při chodu na prázdno odebírá za sítě 16W, usilovným bržděním osičky mezi prsty jsem to vytáh na 17W.. Ale rámcově by to nějaký info možná dalo. Tys dělal nějaký takovýdle pokusy?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2014, 11:18

Pro mě osobně velmi důležité a zajímavé téma. Já ve své aplikaci protlačuji dřevěný klacek lunetou a dalo by mi to možnost vědět, jestli už je třeba upravit předřezávací nůž, nebo mi to osa ještě bez problému utáhne. Ono seštelovat nůž, aby lezl materiál do ložiska lunety s přesahem nějakých 0,1 - 0,2 mm není sranda - a navíc během soustružení dochází k otupení předřezávacího nože a tímpádem i ke změně průměru klacku, což způsobí že se to po určitém čase začne zasekávat. Mě by toto umožnilo vidět stav, kdy už mi to jde do záběru ztuha, abych to mohl upravit.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2014, 12:18

jenze u toho krokace by ten proud mel byt vpodstate konstantni bez ohledu na praci protoze kdyz to stoji tak se mari v teplo a kdyz to jede tak se toho mari mene
drobna vychylka tam je ale neni to hadam linearni a bude se to blbe resit rozhodne proud neodpovida vykonane praci
a co treba pak jeste powerdown kde to skokove klesa
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

1. 2. 2014, 12:23

Robokop: tak tedy servo. U krokacu to je jenom proto, ze jsem nenasel lepci rubriku :)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2014, 12:27

jo tam je to myslim vcelku v pohode
servo opravdu pracuje jen kdyz vytvari nejakou silu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

1. 2. 2014, 4:21

hodně driverů má možnost zobrazení proudu, otáček a třeba ty co mám má by měli umět ukázat i moment ( je jen otázka zda do driveru výrobce doopravdy nahraje momentovou křivku daného motoru nebo je ten moment jen odhadnutý z příkonu a otáček). Druhá možnost a to jak u krokáče tak u serva je použít tenzometr a otáčkoměr, podle toho se dá určit přesně moment a výkon na hřídeli.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

1. 2. 2014, 4:26

lubos píše:Druhá možnost a to jak u krokáče tak u serva je použít tenzometr a otáčkoměr, podle toho se dá určit přesně moment a výkon na hřídeli.
no, tomu jsem se tak nejak chtel vyhnout a resit to spis z inteligence driveru, ale kdyz bysme dali dohromady nejaky rozumny tenzometr, proc ne.
lubos píše:hodně driverů má možnost zobrazení proudu, otáček a třeba ty co mám má by měli umět ukázat i moment ( je jen otázka zda do driveru výrobce doopravdy nahraje momentovou křivku daného motoru nebo je ten moment jen odhadnutý z příkonu a otáček).
ja nepotrebuju vedet presne moment kterym tlaci. mi staci vedet odstupnovani po 20-25%.

uz takhle neco poznam z proudu vretene, ale info z driveru by bylo urcite lepsi.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

1. 2. 2014, 6:11

jestli tam máš servo a nemáš z driveru výstup, tak bych dal na jednu fázi co vede z driveru do serva halovku a četl proud, pro základní info by to mělo stačit. Třeba něco takového.
http://www.ebay.com/itm/1pcs-Hall-Senso ... 27cbfbd46b" onclick="window.open(this.href);return false;
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

1. 2. 2014, 6:18

zatim tam mam rucni posun.
volbu pohonu prave resim. :)
za chvili budu shanet 100-200W servo :D
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

1. 2. 2014, 6:26

Asi jsem dnes nějak zaseklej , ale k čemu ti bude dobré znát přesné zatížení. Maximálně budeš vědět že jsi třeba u hranice výkonu serva. Jinak si myslím že si to zbytečně komplikuješ.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2014, 10:12

lubos píše:Asi jsem dnes nějak zaseklej , ale k čemu ti bude dobré znát přesné zatížení. Maximálně budeš vědět že jsi třeba u hranice výkonu serva. Jinak si myslím že si to zbytečně komplikuješ.
Pro mě je to přesně to, po čem jdu.

Já soustružím klacek o rozměrech 500x25x25 mm který mi prolézá pohyblivou lunetou. Před tím, než zaleze do ložiska mi ho seřízne hrubovací nůž na průměr ložiska. A tady mi nastává alchymie: průměr klacku nesmí být menší nebo stejný než průměr ložiska, protože jinak v něm drnčí a leze z toho zmetek. Ideální průměr je o 0,2 mm větší než průměr ložiska - jenže to dlouho nevydrží. Během práce dochází k postupnému otupování ostří a tím nabývání přesahu, až dojde k situaci, že se posun začne zasekávat. Takže je nutné ubrat průměr. Všechna tyto seřizování se dějí za pohybu - není prostě možné najet do klacku a měřit. V praxi to znamená, že když v ruce cítím, že to jde ztuha, tak ubírám průměr, nebo když měním nůž, tak ho nahrubo ustavím, pustím klacek do mašiny a povoluji, dokud se v lunetě nechytne (a pak někdy musím přitáhnout, pokud jsem to přehnal a klacek se mi kousne).

Pro mě by to znamenalo velké usnadnění, protože bych viděl, jestli mi motor jede někde v polovině, nebo již na hraně svého výkonu. Pokud by byl výkonnostně již na hraně, mohu upravit průměr klacku, aniž by mi došlo k zaseknutí posunu. Zaseknutí posunu pro mě znamená zničený výrobek zhruba v hodnotě 60 Kč Pokud se mi to takto kousne 5x za směnu, tak to v konečném výsledku hodí docela slušnou sumičku ...
Odpovědět

Zpět na „krokove unipolarni bipolarni a servomotory“