Nastavení proudu 1.414 * nominální hodnota

jaké jsou rozdíly z pohledu řízení
Odpovědět
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8910
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

9. 10. 2015, 1:12

Ahoj,

jak si tak hraju s mikrostepovými drivery, přemýšlím, jak moc odvážný z hlediska motoru by bylo nastavit proud na 1.414-násobek nominální hodnoty (v kombinaci se snižováním proudu při zastaveném motoru). Proud, který microstep driver posílá do cívek při jednotlivých mikrokrocích, kopíruje sinusovku (kde nastavený proud představuje amplitudu) a jeho efektivní hodnota u točicího se motoru je tedy 1.414x nižší, než je hodnota nastavená (moment motoru je tak oproti nominálnímu - udávanému pro fullstep se 100% buzením obou cívek - při nastavení nominální hodnoty proudu poloviční). Problém vidím pouze v případě, že by probíhal nějaký velmi neobvyklý pohyb (buď hódně pomalý nebo takový, který by výrazně protěžoval úseky periody, kdy je proud nad nominální hodnotou), což mi statisticky přijde zanedbatelný a říkám si, že by to mělo bejt celkem v klidu (motor by nebyl přetěžován a využil by se plný moment).

Nebádal někdo tímto směrem?

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

9. 10. 2015, 1:46

Ahoj
asi na to jdeš moc vědecky . já když ladil první tiskárnu tak jsem přidával jak jsem potřeboval a pak případně trochu ubral když sse driver moc hřál .
prostě to prubni a hlídej teplotu
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8910
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

9. 10. 2015, 2:09

packa píše:asi na to jdeš moc vědecky
No jo, to jsem celej já :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

9. 10. 2015, 2:14

Taky jsem to tak řešil na tiskárně .
Dokud na tom driveru udržíš prst tak je to v pohodě .
Ty motory to pravděpodobně vydrží úplně v pohodě , to spíš shoří den driver .
Odpovědět

Zpět na „krokove unipolarni bipolarni a servomotory“