Muj Driver na KM

jaké jsou rozdíly z pohledu řízení
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

4. 10. 2010, 6:26

Pěkná práce, předpokládám, že to umí řídit dvoufázové krokové motory a nebo to umí i něco jiného?
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

4. 10. 2010, 6:48

Predpokladate spravne. Je to stavene vyhradne pro moje potreby - coz je ovladani dvoufazovych KM :)

Vyhoda je v tom ze mam pomoci pouziteho hardwaroveho reseni plne v rukach zpusob rizeni proudu a muzu si s tim dost vyhrat - samozrejme v ramci omezeni vykonoveho obvodu 48V / 4A. Popravde receno jsem si s tim uz hooodne vyhral nez jsem se dostal na tyhle parametry, ale porad bych to chtel jeste trochu poladit. Trapi mne totiz rezonance v urcitych otackach. Presto ze jsem na tom s tema rezonancema lepe nez zapujceny M542 (timto dekuji clenovi fora BOB) tak bych si to dovedl predstavit jeste trochu lepsi. Rizeni mi uz plne sleduje proud z DA prevodniku, takze je na case poladit SIN/COS prubehy. Ono totiz cista sinusovka neni vzdy uplne nejlepsi a prizpusobenim vlastnostem motoru se da dosahnout lepsi prubeh - za cenu ztraty univerzalnosti pro jine motory, ktere jsou zase malinko jine.

Uvidim casem - je to beh na dlouhou trat (vcetne obcasneho zabloudeni).

Kdyz bude trochu vice casu tak dam na porovnani i foto nejakych prubehu z osciloskopu na srovnani.
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

4. 10. 2010, 8:06

Gratuluji k dokončení. Sice elektronice prd rozumím, ale už z fotek je jasný, že jsi profík. Kdo umí, ten umí.
Petr Spáčil
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

4. 10. 2010, 8:29

Mňo snažím se, ale tak nějak spokojenej zatim nejsem :-(

Kdyz jsem dosahl lepsiho prubehu nez ma M542 tak jsem myslel ze mam vyhrano, ale trochu jsem se radoval predcasne.

Kazda osa ma rezonance samozrejme jinde protoze je jina hmotnost pripojeneho sroubu a tak nejak porad nemam dostatek casu si s tim vyhrat aby to chodilo jako po masle. Ono jako kroky to neztraci - k tomu to ma daleko, ale "hračka" se při určité rychlosti třepe tak že rozvibruje i lampičku na druhem konci pokoje :evil: Jak jsem psal vyse tak si jeste pohraju s tema SIN/COS prubehama a kdyz ani to nepomuze tak do systemu zanesu nepatrnou casovou nahodnou odchylku ktera s rezonancema zatoci. Precejen cim presnejsi generovani frekvence tim presneji se da "rezonancni obvod" naladit a tim stoupa i amplituda nezadoucich kmitu.

Jen tak nahodou - nehral si s timto problemem nekdo z vas ???
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

5. 10. 2010, 12:31

CZ_Pascal píše:
Jen tak nahodou - nehral si s timto problemem nekdo z vas ???
Dost jsem to resil v tomto vlakne : http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?t=4655

V mem pripade mam problem s rezonanci az kdyz se dostanu do rezimu, kdy nestaci napeti. Do te doby to generuje celke slusny sinus a motor jen trosku vrni. Idealni reseni by bylo udelat to jako rizeni asynchroniho motoru - z namerenych proudu spocitat tok statorem a pozici rotoru a podle toho motor ridit. Nekde jsem na to nasel nejaky clanek, vysledky meli hodne presvedcive. Ale muj Hw na to ani nahodou nestaci.

Druhou moznosti je odvodit frekvenci rezonance (vicemene staci band-pass filter na proud) a podle toho menit fazi spinani. Rozhodne si precti co o tom pisou autori geckodrive, take na toto tema jde najit par patentu.

Mimochodem - geckodrive od asi 120ot/min morphuje z microstepu na fullstep.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

5. 10. 2010, 4:38

No kdyz mam motor polozeny navolno na stole tak si taky spokojne vrni :D V nekterych frekvencich vrni malinko vice, ale po stole "nepochoduje" jako kdyz se dostane do rezonance (coz se samozrejme pred odladenim stavalo casto). Sinusovy prubeh proudu ma porad nadherne "čistý" ale problem je v tom že sinusovy proud neznamena v KM sinusovy prubeh magnetickeho pole a staci par procent odchylka (okem nezaznamenatelna) a je to dostatecne k poskytnuti energie pro rezonanci. Zdanlive nepatrna energie kazdeho cyklu se v rezonanci akumuluje :-(

Asi zkusim trochu pruznejsi spojky mezi KM a sroubem. KM si bude malinko vrnet, ale do sroubu se to dostane podstatne ztlumene.

Morphing na fulstep (v zavislosti na frekvenci) jsem taky zkousel, ale vysledky nebyly nijak ohromujici. Stejneho vysledku s mensim usilim dosahnu pri prepinani mikrokokovani. Jak jsem uz myslim psal tak pri frekvenci kde uz stejne vlivem napeti nestiham sledovat sinus prejdu z 16 na 8 mikrokroku. Zmnena na Full-Step uz neni zadny rozdil (vyzkouseno). Kde nic neni (neni dostatek napeti) ani čert nebere.
Odpovědět

Zpět na „krokove unipolarni bipolarni a servomotory“