Jaké drivery stavět?

jaké jsou rozdíly z pohledu řízení
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

24. 2. 2009, 10:07

Ne, ty krokáče už mám. Měly by zvládat 2,6 A trvale. A servodrivery jsou v trochu jiné cenové kategorii.
Uživatelský avatar
Pavelono
Sponzor fora
Příspěvky: 390
Registrován: 28. 1. 2008, 1:18
Bydliště: Sokolov
Kontaktovat uživatele:

24. 2. 2009, 10:23

Ten driver zvlada myslim 3,5A na fazi. Ale cena asi bude o neco viší než to postavíš ty. Ale večinou jsem se setkal že ty nabízené stavebnice se musí ještě nějak doupravovat a vždy tam byl nějaký problem. Tak jsem už volil jinak. Tak ať ti to vyjde stou stavbou :wink:
Mad_BOXs
Příspěvky: 1416
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

24. 2. 2009, 10:28

Jako první bych začal s IR2184, dokonalý obvod.
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

24. 2. 2009, 10:55

Pavelono píše:Ten driver zvlada myslim 3,5A na fazi. Ale cena asi bude o neco viší než to postavíš ty...
No za tu cenu za 4 osy to v kusovém množství snad ani nejde postavit, ale to galvanické spojení s PC mi na tom fakt vadí. Jinak se mi ta deska moc líbí.
Mad_BOXs píše:Jako první bych začal s IR2184, dokonalý obvod.
Budiče nepotřebuju, ten můstek je má v sobě, vstupy kompatibilní s TTL, ochranou proti nadproudu, zkratu, podpětí a přehřátí. Líbí se mi moc, ještě se mi nepovedlo spálit ani jeden.
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

25. 2. 2009, 6:07

uz pri 4A motoroch potrebujete aspon 60V ked xcete mat rozumne rychlosti .. driver musi umoznovat aspon 70V radsej 80 pri tych 5A. (ratajte ze motor generuje pri brzdeni napetie ktore sa scita z napetim zdroja takze driver musi mat rezervu).

Osobne by som uz pri tak velkych prudoch a napetiach nehladal mostiky ani ine specialne IO .. (prave kvoli dostupnosti a cene) ale riesil to z diskretnych tranzistorov (pokial by som este raz mal sprtat do drivrov .. ;)

Pre tych co neveria .. pozrite si nejaku charakteristiku motorov silnejsich nez 2.5Nm .. a zistite ze to vyrobca beha pri testoch na 60 az 100V pri prudoch 2 az 5A pri seriovom a half coil zapojeni alebo pri prudoch okolo 3 az 7A v paral. zapojeni.

Ak si myslite, ze toto doma vymakate na kolene .. tak vela stastia .. X rokov som skusal vlastny driver - zacinal som na klasickych bipolarnych tranzistoroch kedze v tom case ine neboli .. a presiel cez IGBT a MOSFET az po komercny driver. Kolko suciastok som odpalil to by dnes zaplatilo dalsich mozno 5 komercnych drivrov.
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

26. 2. 2009, 12:13

Hezká debata se tu rozjela jen stále nenacházím odpověd jakej je asi nej home driver.
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

26. 2. 2009, 6:47

zhrniem .. hobby driver asi nasilnejsi bude ten 3A z http://avrstmd.com/ .. (alebo mrknut na modifikacie picstepu). Viac sa na kolene neoplati riesit. Jedine ze mate cas laborovat sam a navrhnut si vlastny driver, co zrejme nie je Vas pripad nakolko by ste nepytali schemu.

Zial, pokial ste pisali o rozmeroch svojeho stroja ..1500mm ak dobre pametam uz nie je podla na hobby (alebo sa to bude pomale) .. a preto vas z hobby drivra na take nieco odhovaram. Myslim, ze pri stavbe vacsieho stroja pokial to nemaju byt vyhodene peniaze na material je vhodne siahnut hlbsie do penazenky a driver si kupit. Skody ktore moze slabsi driver na masine napachat (hoci len stratou kroku) su nakoniec drahsie ako komercny driver.

Tak isto si myslim ze kupa KM je nevyhnutnostou . hrat sa s motormi z tlaciarni bez informacii o ich charakteristike je koledovanie si o neskorsi problem.

A sam by som na vacsi stroj pokial pozadujem aj vyssiu rychlost obrabania daval servo.

Pokial by som riesil hobby stroj . s posuvmi do dlzky 25cm .. a rychlostami do 500mm /min max 800mm/min da sa este uvazovat o hobby drivri a motorcekmi co suflik dal.
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

26. 2. 2009, 10:45

D9ky za odpověď.
Mohl by mi někdo vysvětlit jak je to s tím označováním proudu? Na motorech se píše že má motor proud třeba 3.1A (to je na fázi nebo celkem?) a u driveru se někdy píše proud na fázi (tudíž celkový je dvojnásobný, jestli to správně chápu), ale třeba u driveru s TA8435 se píše jenom proud 1,5A a proud ve špičce 2.6A. Mám to chápat že je proud na fázi poloviční nebo jak to je?
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

26. 2. 2009, 11:42

Podle toho, co jsem zatím zjistil, tak je to max. trvalý přípustný proud 1 vinutí, tzn. u unipolárního motoru s bipolárním driverem a paralelním zapojením vinutí je to dvojnásobek pro vinutí.
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

26. 2. 2009, 12:49

A ten proud psaný na motoru je taky na jedno vinutí?
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

27. 2. 2009, 6:46

s tym prudom je to tak, ze je to stredna hodnota prudu tecuca vynutim . ale .. toto moze kazdy vyrobca udavat aj inac .. moze to byt tzv. peak hodnota t.j. maximalna hodnota tecuca vynutim. Co naozaj hovori stitok motora je malo zaujimave, je tam totiz velmi neuplna informacia. .. dolezite je co hovori kompletna dokumentacia od vyrobcu k motoru (vratane charakteristik pri tom ktorom zapojeni, a ajto pri akych napetiach a prudoch motor pracoval ked sa meral atd).

Problemom prudu je ze motor sa od neho ohrieva .. a vinutie (drot) znesie len iste oteplenie (+ problem s izolaciou atd atd). Zaujimava je teda priemerna hodnota prudu co motorom tecie. Driver teda pri 2A motore (stredy prud) kde maximalny (peak) prud je 3A musi vediet dat 3A. Mnoho motorov co ma napisane 1.5A je teda vhodne hnat na povedzme drivri co da peak aspon 2.5A.

Je dolezite vediet kolko driver znesie trvale a kolko priemerne. Aj ked je polovodic schopny isty cas davat 5A (peak) neda sa to hnat na 5A 10 min nakolko by sa prehrial (chladice sa dimenzuju na mensi prud ako plny prud polovodicom, vie sa ze plny prud bude "prerusovany" a teda priemerny prud bude mensi).

Vacsina komercnych drivrov riesi aj situaciu ked motor je zastaveny .. tak totiz tecie jednou fazou a jednym mostikom velky prud trvale .. co vsak vedie k prehrievaniu. V takom pripade sa po nejakej dobe znizuje tento prud na polovicu (alebo inu nastavitelnu hodnotu).
alexandr
Příspěvky: 32
Registrován: 9. 2. 2009, 1:11
Bydliště: Handlová
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2009, 5:08

Je to všetko veľmi pekné, ale nenašiel som tam DPS.... Sú nejaké skúsenosti s LMD 18201- prípadne nejaký link na overený driver ...Niekolko kusov som dostal od priateľa, ktorý ich akosi omylom obdržal ako samples - vzorky na SOČ-ku....Za informácie vopred ďakujem !
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2009, 9:38

Koukal jsem na datasheet a na první pohled to neumí mikrokrokování a řízení proudu motorem. Zapoměl bych na to.
Laco19
Příspěvky: 276
Registrován: 17. 12. 2008, 4:19
Bydliště: Kosice

1. 12. 2009, 9:59

Co si o tom myslite?
http://www.sb-microstep.com/EnglishSite/English.htm
Paralelne zapojene 2x LMD18245 - 55V/6A. Predavaju to, takze to asi aj funguje.
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

2. 12. 2009, 6:42

Teda na první pohled to vypadá hodně zajímavě a nemělo by to být těžké postavit. Jen ty ceny těch LMD :(

Mějak se nemůžu dostat do toho jejich eshopu. Ta cena by mě zajímala
Odpovědět

Zpět na „krokove unipolarni bipolarni a servomotory“