frezka MCFH32

jaké jsou rozdíly z pohledu řízení
Odpovědět
Bas
Příspěvky: 20
Registrován: 14. 10. 2009, 4:08

14. 10. 2009, 5:42

Zdravim vsechny CNC hobisty i odborniky na tomto foru.
Koupil jsem za srotovou cenu cnc frezku MCFH 32, ale nevim jak ji rochodit. Jestli nechat puvodni system rizeni nebo (jak jsem mel puvodne v planu) to predelat na neco inteligentnejsiho treba i mach3.
Ta frezka ma docela velky potencial jen ten pult je "vyssi divci" a ten system nema ani flopku...
Nevite nekdo jak do toho dostat data?
Nebo jak ridit serva kdeta jsou dvourychlostni?
Kolik os vlasne zvladne ridit mach3?
je mi jasne ze to nebude jen tak, ale roztavit ji to je to posledni...
prikladam par fotek
Za jakykoli nazor predem diky s pozdravem a uctou BAS
Přílohy
stitek serva DC asi dvourychlostni
stitek serva DC asi dvourychlostni
serva
serva
stitek vretena 9,1kW zrjme taky DC servo
stitek vretena 9,1kW zrjme taky DC servo
ovladaci pult ktereho bych se rad zbavil...
ovladaci pult ktereho bych se rad zbavil...
Uživatelský avatar
ferguson
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 8. 2008, 7:51
Bydliště: Žilina

14. 10. 2009, 7:52

akoze ja sa do toho tiez nejako nerozumiem, ale ten pult je asi posledna vec, ktorej by som sa chcel zbavit. podla mna tam je kopec uzitocnych veci
Bas
Příspěvky: 20
Registrován: 14. 10. 2009, 4:08

14. 10. 2009, 8:22

ktere?
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

14. 10. 2009, 9:13

Pokouset se rozchodit to puvodni rizeni je asi ztrata casu. Nejvetsi problem bude najit vhodne servodrivery k tem motorum.Mozna by bylo rozumnejsi provest kompletni vymenu pohonu. Pokud se pouziji vhodne motory a drivery s Step|Dir ,neni problem ridit frezku pomoci Mach3 a pod. Nejspise ale bude treba doplnit system o nejaky interpolator typu Smoothstepper,pro dosazeni rozumnych pojezdovych rychlosti.
Vse je jen otazka vynalozenych prostredku.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

15. 10. 2009, 6:17

presne tohle jsem nedavno resil nakonec jsem ty motory prerisnul vejpul a pouzil jako mezipriruby pro AC serva protoze to melo remenici a za ni na konci hridele lozisko aby to nebylo letmo

puvodni rizeni slo flexou do srotu
jen prozvaneni puvodni elektroniky stalo takoveho casu a penez ze se nevyplatilo z tohodle cokoli delat

nahradil to novy prumyslovy ridici panel za neco prez 20 000 czk
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Bas
Příspěvky: 20
Registrován: 14. 10. 2009, 4:08

15. 10. 2009, 11:17

Pupaku vymenit kompletne pohony me uz taky napadlo, ale nerozumim tomu: "interpolator typu Smoothstepper"
I kdyby se pro ty puvodni serva nasly drivery tak budu muset vymenit encodery. A jestli je jedno vinuti pracovni a druhe rychloposuv tak bych o rychloposuvy s machem asi prisel ne?

Robokope kde se da koupit ten novy prumyslovy ridici panel za neco prez 20 000 czk a jak to funguje?

Samozrelme bych preferoval rychlejsi a lepsi reseni akorat zas ne az moc drahe
Tu druhou bednu s vykonovou casti mam samozrejme taky.
Přílohy
vykonova skrin zepredu
vykonova skrin zepredu
vykonova skrin zezadu<br />je to fakt elektrarna
vykonova skrin zezadu
je to fakt elektrarna
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

15. 10. 2009, 12:11

PC neni schopne generovat kvalitni ridici impulsy s vetsi frekvenci nez 30-40 kHz a i to je diskutabilni a kus od kusu. Pro spolehlivou a rychlou praci potrebujes HW generator - interpolator ,ktery PC odlehci. Jednim z nich je Smoothstepper,ale jsou i jine. Je to zarizeni kompaktibilni s Mach3,ktery umozni ridit stroj pres PC a odpadne tak nutnost drahe ridici jednotky.
Pokud chces vic informaci,tak mi brnkni na 723 061 736. To je jinak na roman.
snowi
Příspěvky: 122
Registrován: 7. 10. 2006, 7:06
Bydliště: Česká Třebová

15. 10. 2009, 1:45

Čau,

Systém je ve skříni kterou máš nazvanou "ovládací panel" je to již dost starý TESLA NS560 (aspoň doufám) dokonce je ještě nějaké firmy servisují a mají i náhradní díly (nějaké kontakty by byli). K systému je také připojeno "PLC" NS-915. Nahrátí programu lze pouze čtečkou děrné pásky, nebo přes speciál kapel, nebo tranz, který ji emuluje.
Je pravda že systém i pohony jsou již pro dnešní obrábění někde jinde, ale i v moderních firmách ještě tyto systémy provozují. Např. u nás frézka ze systémem NS 340 který je ještě o několik kolen starší, žije do dnes.
Jestli by jsi chtěl rozběhnout stroj s původním systémem, tak se nejspíš bez servisního technika neobejdeš. - Mrkni aspoň, jestli jsou ve zdroji baterie OK, jinak jsi nejspíš přišel o konstanty stroje.

Servopohony jsou řešeny analogově pomocí tyristorového měniče MEZOMATIC, to je ta levá skříň v tom šatníku na fotce :wink: Dole je trafo pro napájení pohonů.Pohon je stejnosměrný s brzdou a tachem. Tacho je použito pro zpětnou rychlostní vazbu do měniče. IRC pro polohovou vazbu do systému. Systém ovládá serva pomocí 0-10V.

V pravo nahoře v "šatníku" je řízení vřetene taktéž MEZOMATIC, též ovládáno 0-10V.

Doporučoval bych též přestavbu, ale záleží na $ a na stavu stroje a systému.
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

20. 10. 2009, 6:43

Pupak píše:Pokouset se rozchodit to puvodni rizeni je asi ztrata casu. Nejvetsi problem bude najit vhodne servodrivery k tem motorum.Mozna by bylo rozumnejsi provest kompletni vymenu pohonu. Pokud se pouziji vhodne motory a drivery s Step|Dir ,neni problem ridit frezku pomoci Mach3 a pod. Nejspise ale bude treba doplnit system o nejaky interpolator typu Smoothstepper,pro dosazeni rozumnych pojezdovych rychlosti.
Vse je jen otazka vynalozenych prostredku.
Ridit 3tunovy stroj s Machem3 ??? tak tebe bych cece nechtel potkat ani na ceste protoze bych se bal ze to auto ridi Mach, tu radu povazuju za skoro uz zivotu nebezpecnou.:-)
Nahradit puvodni drivery ktere ridi 400V DC servo i s buzenim bych si dovolil rict ani nejde.
Nehlede na to ze ty drivery s temi motory pokud to chodi, chodi velmi pekne. Je to velmi povedene a za par korun se to da servisovat.
Vyresit rizeni a z-5tnou vazbu tak , puvodni pohony urcite nechat.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Bas
Příspěvky: 20
Registrován: 14. 10. 2009, 4:08

21. 10. 2009, 10:51

Pro představu přikladam jeste par obrazku te masinky...
Ta frezka je spis obrabeci centrum nez frezka..
Mela by umet kupu věci. Je postavena jako nastrojarska freza tedy stul se pohybuje jen po jedne ose ma na sobe děličku po 5° .Zbyle osy se pohybuje vreteno (cela prevodovka (asi 4 rychlosti) nahoru a dolu a vyjizdi vreteno. Dále to ma vyměnik na 30 nastroju a aby to tu celou prevodovku vůbec zvedlo tak to ma vlastní hydrauliku na odlehceni osy Z. ta hydraulika pohani zásobnik nastroju, děličku, sjizneni krytu, vymenu stolu a kupu dalších věci.
Jinak to ma další odmerovani na kazde ose jen asi nekompatabilni s dnešními systemy…
Nektere věci bych z toho ocesal třeba vymeny tech stolu, ale chtel bych, aby se dal nekdy do budoucna rozchodit ten vyměnik…
O vuli bych strach nemel … na Zku je kulickovy sroub stoupani 8mm (tak predpokladam ze i na X a Y)

Pokud by sla rozchodit na puvodnich servech tak se tomu vubec branit nebudu. Otazkou zustava jak vyresit tu zpetnou vazbu rizeni???
Diky moc vsem za podnetne pripominky meho problemu.
Přílohy
dscn0204.jpg
dscn0201.jpg
dscn0200.jpg
dscn0199.jpg
DSC01445.JPG
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

21. 10. 2009, 11:13

Tě musím zklamat, i kuličkové šrouby se vymačkávají, případné předpětí se vytratí. Dej si na stůl hodinky a měř vůli při změně otáčení šroubu. Pokuď tím ovšem dokážeš pohnout.
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

21. 10. 2009, 11:20

Predokladam ze na konci tech motoru je tacho a IRC100 nebo 110. takze Z-5 tna vazba problem nebude , spis bude problemek s dopsanim noveho PLC pro vymennik a puvodni hydrauliku.
Jak ti rikal PUPIK je potreba to videt.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Bas
Příspěvky: 20
Registrován: 14. 10. 2009, 4:08

24. 10. 2009, 10:35

tak vcera jsem konecne rozmistil ty satniky kolem masiny a zacal propojovat... par kabelu mi nadbylo ale to se podda...
jak jsem pochopil od Pupika tak PLC je logika stroje (co se ma kdy zapnout a na co to ma byt vazano (jestli se pletu tak me opravte..))
Dale jsem oprasil tu bednu s nejakou dokumentaci a nakonec dneska nasel co jsem hledal..
pruser je v tom ze mi na hydraulickem rozvadeci chybi jedna pozice a to od vyvazovani te prevodovky. Myslel jsem si ze to ma byt nejaky jednoduchy ventil a reducak, ale asi to nebude zas tak jednoduche, jedna se o VR1 a VP2 (s puvodnim majitelem jsem uz mluvil ale asi je nekde zazdil)
tak zase prikladam par fotek...
S pozdravem BAS
Přílohy
DSC01467.JPG
DSC01466.JPG
DSC01463.JPG
Bas
Příspěvky: 20
Registrován: 14. 10. 2009, 4:08

5. 2. 2010, 11:05

Na nejakou dobu jsem se odmlcel, ale muj projekt MCFH32 pokracuje....
Dneska jsem zahodil lestici prostredky a myslim ze muzu zacit s ozivovanim.
Loze vycistena
Hydraulika vycistena poskladana ventily vyvyzovani uz mam
Mazani vretene a lozí takez (jsou dve nezavisle)
Postupne uz vim kam vede jaky kabel a jaka trubka hydrauliky, ale je to fakt dost obsahly system. Kdyz jsem si kdysi skladal R-ko od sroubku, tak to byla proti tomu sranda....

Chtel bych to rozjet s EMC2 a Mesa kartami.

Samozrejme nic nezahodim a nevyhodim kdyby jsem nahodou nekdy presel k derne pasce...
Nevim jeste presne jakym zpusobem a co vse je EMC2 schopen ridit.
Ale uz vim ze asi nejvetsi problem bude napsat PLC logiku pro tenhle stroj jak rikal Radek.
Jako vzdy:
za jaky koli nazor predem dekuji
S pozdravem a pranim krasneho den BAS
Odpovědět

Zpět na „krokove unipolarni bipolarni a servomotory“