Pomoc s nastavením měniče

jaké jsou rozdíly z pohledu řízení
czrda
Příspěvky: 48
Registrován: 1. 9. 2011, 12:01

23. 8. 2021, 6:40

Ahoj, chlapi jsem tu zas.
Tak jsem nerazil na další věc, se kterou budu potřebovat pomoc.
Chci hodit měnič do bedny a ovládat ho externě - otáčky potenciometr a tlačítka na spuštění a vypnutí vřetene.
Potenciometr mám doufám vyřešený, ale nyní se mi jedná o tlačítka.
Nevím jakým způsobem se u měniče spíná jestli mu stačí jenom impuls a on vřeteno zapne nebo vypne, nebo se chod vypíná rozpojením obvodu.
Také jsem si všiml že je možné v měniči nastavit u tlačítek dvoj nebo tří vodičový provoz viz. strana
8-3 můžete mi poradit co to pro mě při zapojování a výběru tlačítek znamená.
No a poslední věc nejsem si jistý jestli potenciometr a externí spínání vřetene se opravdu povoluje parametrem 02-00 také v manuálu na straně 8-3.
Díky moc.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 8. 2021, 10:57

Nikdo nepíše, tak napíšu já.

Nastavení frekvence externím potenciometrem chce asi parametr 02-00=1.
Podle mě mají v tom manuálu chybu u popisu parametru 02-01. Mají tam "Master frequency determined by external terminal, keypad STOP enabled.".
Podle mě tam patří "Master command determined by external terminal, keypad STOP enabled.".
Pokud je to tak, tak to chce 02-01=1.
No a pak ještě nastavit 02-05 podle toho, jak to chceš ovládat. Jestli spínačema (pak 2-drátové řízení, ve dvou možných podobách), nebo tlačítky (pak 3-drátové).
Pokud tlačítka, tak FWD a REW budou zřejmě spínací, STOP rozpínací.
czrda
Příspěvky: 48
Registrován: 1. 9. 2011, 12:01

24. 8. 2021, 9:59

Perfektní.
Ještě jednou ti děkuji Mexi.
czrda
Příspěvky: 48
Registrován: 1. 9. 2011, 12:01

28. 8. 2021, 11:12

Tak dneska jsem trochu postoupil,
rozchodil jsem díky Mexovím radám potenciometr i tlačítkové ovládání.
Mám, ale problém s citlivostí potenciometru, stačí drobné otočení a frekvence jde rychle nahoru.
Koupil jsem tento typ
https://www.ampul.eu/cs/potenciometry/3 ... -2w-5-kohm
Chci se zeptat jestli jsem udělal chybu ve výběru poťáku nebo se musí ještě upravit nastavení v měniči.
Díky za každou reakci.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 8. 2021, 11:48

Připoj ten potenciometr na nějaký zdroj 10V. Třeba přímo z toho měniče, nebo na nějaký 12V zdroj a podobně.
A multimetrem si zkontroluj na výstupu průběh napětí, když tím budeš otáčet.
Pokud to bude skákat nebo bude nelineární, tak využít možnosti vrácení zboží.

Defaultně by měl být ten průběh otáček na natočení potenciometru lineární.
Tenhle měnič ale umí asi křivku i různě ohýbat a měnit. Jednak zřejmě pomocí parametrů Fmid a Vmid (1-03 a 1-04). A pak měnit zesílení a bias hodnoty z potencimetru (4-00 až 4-03).

Ale problém možná bude jen v tom, že změna 0-24000 RPM na jednu otáčku potenciometru prostě znamená, že to příliš jemné dělení umět nemůže.
Takže pak buď třeba 10-otáčkový potenciometr. Ale to je pruda, když potřebuješ přeladit otáčky o hodně.
Nebo do doplnit ještě druhým potenciometrem a zapojit to jako nastavení hrubě-jemně.

Ale napřed rozhodně změř tu linearitu potenciometru a zamysli se, jestli pak v praxi změna otáček odpovídá lineárně natočení potenciometru nebo ne. Ona změna mezi 0-1000 RPM asi působí na pozorovatele jinak, než změna 22000-23000 RPM.
czrda
Příspěvky: 48
Registrován: 1. 9. 2011, 12:01

1. 9. 2021, 9:24

Ahoj,
problém s poťákem vyřešen, jako obvykle problém byl mezi židlí a stolem - musel jsem ho mít špatně připojenej.
Odpojil jsem ho, podle Mexovi rady proměřil a vše v pořádku, znovu zapojil a už fungoval.
Takže vodník je nyní už na mašině a dneska jsem ho pomalu zabíhal, zatím jsem jel max. 12000 otáček a byl jenom lehce vlažnej no a pokud to vyjde tak v pátek se konečně do něčeho zakousnu. :P

No měl bych ještě jeden dotaz a to jestli někdo u sebe řešil vypnutí měniče a machu pokud stoupne teplota vřetene nebo se výrazně sníží otáčky.
Odpovědět

Zpět na „krokove unipolarni bipolarni a servomotory“