Pomoc s nastavením měniče

jaké jsou rozdíly z pohledu řízení
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

14. 8. 2021, 6:15

Mex píše: 14. 8. 2021, 5:14
Sancho Panza píše: 14. 8. 2021, 7:47 Možná ale bude problém akorát v tom, že nechodí na rady sem.
Mj, to Precise, v vektorovém režimu je v podstatě neprovozovatelné.
Tak se stav. Já ti klidně to vřeteno rozjedu s měničem ve vektorovém režimu.
Pokud ten dotyčný prodává nějaké mizerné měniče, tak je jistě možné všechno.
Já mám staré a slabé auto, tak taky tvrdím, že auta nemůžou jezdit rychleji než 180km/h (protože to moje to neumí).
Ale kvalitní nebo aspoň slušný měnič bude mít ve vektorovém režimu lepší vlastnosti než ve skaláru při jakékoli frekvenci.
Tím "lepší vlastnosti" myslím, že bude mít stabilnější otáčky, na které nebude mít tak velký vliv změna zatížení.
Je snad jediná oblast, kde má sklalární režim výhodu. Když potřebuju z nějakého důvodu udělat prasárnu a na jeden měnič připojit dva motory paralelně. Nebo další prasárnu a na měniči s 3f výstupem provozovat 1f motor.

Jo - a ještě taky nevěřím, že očkování dětí způsobuje autismus a že po očkování proti Covidu budu magnetický.
To jsou taky "informace" které tvrdí spousta lidí, a jím jim přesto nevěřím.
Doba, kdy jsem měl potřebu cokoli vysvětlovat, nebo dokonce o něčem polemizovat, je dávno pryč.
Nechat si dobrovolně oddělat vřeteno (protože se z něj pak stane díky "odborníkovi" přímotop :mrgreen:) taky nemám potřebu.
Mě to funguje (až do cca nějakých 70 000 ot/min) - víc u něj nepotřebuji - takže asi tak.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
Wurm7
Příspěvky: 178
Registrován: 7. 7. 2018, 1:24
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

14. 8. 2021, 8:11

Zdravím, já bych se s dovolením přidal s podobnou žádostí o pomoc s nastavením měniče. Moje základní vědomosti to nastavit a zapojit jsou vyčerpány, ale vím, že zde jsou odborníci, kteří se v tom vyznají, kouknou a vidí. Podle mého jsem krůček od úspěchu.

Přikládám obrázky štítku motoru, zapojení frekvenčák - motor. Motor je v pohodě, při přímém zapojení jede. Měl jsem zapojeno s přepínačem otáček, točí spolehlivě na obě strany. Při zapojení frekvenčního měniče jsem provedl základní nastavení parametrů, přidal dle návodu klemu na vstup napájení měniče, přepnul řízení na panel.

Při zapnutí vyhazuje chybu E03 - nadproud při rozběhu. Zjistil jsem, že při úplně nulové (levé) poloze potenciometru je měnič OK (Ready), jakmile s ním pohnu, vyhodí chybu. Myslím si, že by mohl být problém se zapojením motoru (možná). Zkrat nikde nemám, příliš velká zátěž to taky snad není (motor má dle štítku 40W).

Přikládám i CZ návod měniče. Předem díky za tipy či rady co kde zkontrolovat a nastavit. Co vše musím nastavit a připojit v základním schéma, když chci jen měnit otáčky a směr? (zatím jen z panelu měniče). Také nevím, kolik má motor pólů, nejsem motorář :)
Přílohy
ScreenHunter_04 Aug. 14 20.54.jpg
ScreenHunter_03 Aug. 14 20.53.jpg
ScreenHunter_02 Aug. 14 20.53.jpg
ScreenHunter_01 Aug. 14 20.52.jpg
Fr. měnič L200_ návod pro rychlou orientaci ver.2 _CZ.pdf
(903.76 KiB) Staženo 120 x
Nebojím se dělat rukama a používat hlavu.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5225
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

14. 8. 2021, 8:19

Napis spis ktery typ menice mas, manual je pro ctyri verze. A v kazde je propojka, kterou u tebe nevidim, fotka je na prd, zakryva popisky. Jestli mas zapojeno fakt dobre, nastav rozbehovy proud v parametrech vyse, manual se mi na founu cist nechce.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 8. 2021, 8:43

Sancho Panza píše: 14. 8. 2021, 6:15 Doba, kdy jsem měl potřebu cokoli vysvětlovat, nebo dokonce o něčem polemizovat, je dávno pryč.
Nechat si dobrovolně oddělat vřeteno (protože se z něj pak stane díky "odborníkovi" přímotop :mrgreen:) taky nemám potřebu.
Mě to funguje (až do cca nějakých 70 000 ot/min) - víc u něj nepotřebuji - takže asi tak.
Přeji pěkný den.
No já tě rozhodně nechci přesvědčovat. Je to tvoje vřeteno a měnič, dělej si to jak chceš.
Píšu to proto, že jsme na veřejném fóru. Tak aby tady nezaznívaly bludy. A když, tak ať jsou tu i "protibludy". ;-)

Vektorový režim měniče je jednoduše a prostě režim, který se snaží lépe nebo hůře zavést nějakou zpětnou vazbu a podle ní řídit napájení motoru. A neznám snad na světě žádnou oblast, kde by inteligentní zpětná vazba zhoršovala vlastnosti.
Pro puristy: schválně jsem napsal "inteligentní", aby mě někdo nebral za slovo, že samozřejmě existují případy, kdy hloupá zpětné vazba (vesměs nějaká kladná, nejčastěji fyzikální) vede k problému.

V tom, jak se s tím výrobce dokáže popasovat, jsou opravdu rozdíly. I když ty rozdíly jsou většinou hlavně při hodně nízkých otáčkách. Při vysokých už to není tak náročné.
Mám třeba mimo jiné zkušenosti se 3 generacemi měničů u dvou firem (Fuji a Emerson, který už se mezitím jmenuje jinak). A u obou firem je dost silně patrný vývoj, jak je vektorový režim u novějších výrobků vždy lepší než u starších. Reaguje rychleji, přesněji, bez přeběhu, s větším momentem při otáčkách blízkých nule a podobně. Měl jsem v ruce samozřejmě i jiné měniče, ale u těchto dvou firem jsem měl možnost porovnat ten vývoj v čase.

Výrobci měničů nejsou idioti. Takže kdyby některý skutečně měl problém s vektorem při vysokých kmitočtech (třeba u nějakých starých měničů s nevýkonnou elektronikou), tak přece není žádný problém, aby na vyšších frekvencích prostě přešaltroval na obyčejný skalár.

K tomu přímotopu: provozuju měnič samozřejmě i sám, nejen u zákazníků. Mám vřeteno 24 000 RPM, tedy 400Hz. Samozřejmě jede ve vektorovém režimu. Dřív na motoru byla klasická vrtulka, vřeteno bylo studené. Ale protože vrtule řve, žere výkon a fouká do špon, tak jsem ji sundal a provozuju vřeteno bez chlazení. Dělám hlavně eletroniku, a tam se hodně používají malé nástroje. Třeba 0.5mm nebo i míň. Takže vřeteno jede na maximální točky. Tak 1/2 hodiny můžu dělat i úplně bez toho chlazení, pak to chce mu dát chvíli oddech.
Není důvod, aby to ve vektoru bralo víc. Teoreticky to může naopak brát i míň. Když má aspoň jakousi zpětnou vazbu, tak bez zátěže nebo při malé zátěži tam nemusí hulit takový proud, jaký by tam musel valit skalár.
Mám teď nového Jagera, ten točí 50 tisíc. Ještě ho mám ale v krabici. Taky dostane vektor, jak jinak.
Uživatelský avatar
Wurm7
Příspěvky: 178
Registrován: 7. 7. 2018, 1:24
Bydliště: Čelákovice
Kontaktovat uživatele:

15. 8. 2021, 6:28

Charon píše: 14. 8. 2021, 8:19 Napis spis ktery typ menice mas, manual je pro ctyri verze. A v kazde je propojka, kterou u tebe nevidim, fotka je na prd, zakryva popisky. Jestli mas zapojeno fakt dobre, nastav rozbehovy proud v parametrech vyse, manual se mi na founu cist nechce.
Zdravím Charone, díky moc za reakci. Ohledně té propojky, tu jsem přidal až později při podrobném prostudování návodu. Všiml jsem si, že tam není. Ovšem ani s propojkou se nic nezměnilo.

Verzi mám Model L200 - 004NFEF

Zkusím nastavit ten rozběhový proud, chápu, že se ti to nechce číst :) Já jsem spíš potřeboval, jestli někde nedělám opravdu elementární chybu. Nějakou úplnou blbost. Ale podle mého by ve standardním nastavení se základními funkcemi START/STOP/REVERZ a změna otáček mělo fungovat hned. Tak nevím.
Nebojím se dělat rukama a používat hlavu.
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

15. 8. 2021, 7:18

A nebude problém náhodou v tom, že si zavesil 1-fázový motor na 3-fázový menič? :mrgreen:
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5225
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

15. 8. 2021, 7:37

OompaLoompa píše: 15. 8. 2021, 7:18 A nebude problém náhodou v tom, že si zavesil 1-fázový motor na 3-fázový menič? :mrgreen:
Proto jsem chtěl typ, ne má to správně, výstup je jednofázový, vstup může být jedno nebo třífázový
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5225
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

15. 8. 2021, 7:40

Wurm7 píše: 15. 8. 2021, 6:28
Charon píše: 14. 8. 2021, 8:19 Napis spis ktery typ menice mas, manual je pro ctyri verze. A v kazde je propojka, kterou u tebe nevidim, fotka je na prd, zakryva popisky. Jestli mas zapojeno fakt dobre, nastav rozbehovy proud v parametrech vyse, manual se mi na founu cist nechce.
Zdravím Charone, díky moc za reakci. Ohledně té propojky, tu jsem přidal až později při podrobném prostudování návodu. Všiml jsem si, že tam není. Ovšem ani s propojkou se nic nezměnilo.

Verzi mám Model L200 - 004NFEF

Zkusím nastavit ten rozběhový proud, chápu, že se ti to nechce číst :) Já jsem spíš potřeboval, jestli někde nedělám opravdu elementární chybu. Nějakou úplnou blbost. Ale podle mého by ve standardním nastavení se základními funkcemi START/STOP/REVERZ a změna otáček mělo fungovat hned. Tak nevím.
Máš to ok jestli je propojka mezi L2 a N/L3
zkusím to překouskat, jo ten filtr odpoj, při výkony motorečku 40watíků je zbytečný
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 8. 2021, 7:54

Asi by bylo dobré spíš na papír namalovat zapojení, než čekat, že to lidi budou louskat z fotek.
Takhle na první pohled se mi zdá, že je to 1f motor se dvěma vinutími pro různé směry otáčení. A tys je připojil na 3f výstup měniče, kde jsi zapojil obě vinutí proti sobě.

Jestli to tak je (a neklame mě zrak nebo jsem něco nepřehlídl), tak je to zapojeno hodně špatně.
Nebo jestli tím teda nesleduješ nějaké hodně speciální zapojení.

Jestli je to tak, tak bych zapojil jen 2 dráty (na motoru označené jako N a jedny z L), a připojil je na výstupy U a W.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5225
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

15. 8. 2021, 7:59

No na motor jsem nekoukal, to me nenapadlo ze motorek s kondikem jde zapojit blbe :(
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

15. 8. 2021, 8:05

mně to přišlo taky nějaký divný, zapojovat jednofázový motor na měnič....
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 8. 2021, 8:15

V praxi se většinou jako nouzovka dá provozovat 1f motor na 3f měniči. Ale má to svá omezení.
Jednak to je použitelné jen u omezeného rozsahu frekvencí, protože rozběhový/běhový kondenzátor má na jiných frekvencích jiné parametry.
Takže rozsah tak 20-70Hz, když jde dobře.
Měniče mají měření výstupního proudu často (většinou?) jen na 2 výstupech. Takže to chce trefit zrovna ty správné 2 výstupy. Úspěch jsem míval nejčastěji výstupech 1. a 3. fáze.
Měnič musí být nakonfigurovaný samozřejmě ve skaláru.

Tohle je ale asi trochu speciální motor se 2 vinutími. Tazatel zřejmě zapojil obě vinutí najednou. Přičemž v běhu může být vždy zapojeno jen jedno z nich.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5225
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

15. 8. 2021, 9:35

Kam mas zapojenej ten zelenožlutej z motoru? Doufam ze spatne vidim a neni na kostre toho menice... Ja ho povazoval za nezapojenej a pak by to bylo ok.
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 8. 2021, 11:34

Já ho vidím z jedné strany zapojený na jedno z vinutí motoru, z druhé strany na výstup 3. fáze na měniči.

Že je zrovna žlutozelný asi nic neznamená, řekl bych. Borec neměl po ruce žádný jiný 3-žilový kabel.
Každou chvíli to dělám taky tak, když třeba něco zkouším.
Ale mohl si aspoň dalším drátem propojit futrály (PE).

No ale pokud to zapojí správně, tj. připojí jenom N a jednu L, tak mu ten žlutozelený zbude právě na to PE.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5225
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

16. 8. 2021, 6:04

Jasan pouzil co mel, ja myslim ze je to privodni z/žl, co je v menici zapojenej. Ale pockame na autora, at to osvetli
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Odpovědět

Zpět na „krokove unipolarni bipolarni a servomotory“