AXBB-E

jaké jsou rozdíly z pohledu řízení
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

16. 6. 2022, 10:07

Co mně nejvíce zaráží je fakt, že oni prostě nepoužívají ENA. Co jsem viděla nějaké videa, tak všichni jednou bez toho.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 6. 2022, 1:15

Klidně to může jet bez Enable. Prostě po zapnutí napájení se na Enable přivede 24V a je hotovo.

Ty se podle mě upínáš na připojení (tj. drátování). Ale problém budeš mít v nastavení těch serv.

Připojoval bych ta serva po jednom. Jenom DIR, STEP, Enable a Alarm. Případně jenom DIR a STEP, Enable zapojit natvrdo a Alarm nezapojit.
Zahýbal bych s každým takto připojeným servem.

Takhle bych si prověřil každé to servo zvlášť.
Když pojede každé samostatně, tak musí jet i pohromadě.
Pokud teda driver k té desce není nějaký dodrbaný nebo nějak blbě nastavený.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

17. 6. 2022, 8:40

Ciao:)

no jí myslel, že ENABLE signál slouží k zapnutí a vypnutí driveru, tedy že bez toho signálu se motor nemůže otáčet i když má napájení ze samostatného zdroje. No a právě díky této funkci funguje hardwérový E-Stop, jelikož když selže software, tak po aktivaci fyzického tlačítka E-Stopu se přeruší napájení na vsup ENABLE /ServoOn a tím se motor deaktivuje, přičemž neztratí polohu.
Mám za to, že je to základní vlastnost a nemělo by to být jinak. Nikdy jsem se nesetkal s pohonem, který signám ENABLE neměl. I ten nejprimitivnější 85HS86 ho měl. Takže to je pro měn šok. Ale samozřejmě, nejsem elektrotechnik a houby o tom vím, takže asi to tak může být.

Mohli by jste prosím mrknout na ten schémat a říci, které zapojení je správné?
file:///C:/Users/info/Downloads/EL7-D%20&%20EL7-RS%20Manual.pdf
Na straně 84 jsou nastavení komunikace.
Jediné co jsem pochopil je, že mohu nastavit "NC" nebo "NO". SERVO-ON je na SI1.

Mexovo zapojení je:
Zdroj +24V jde na pin 1 COM-SI (všechny drivery paralelně)
Out (2 až 8) jde na pin 2 SRV-ON (všechny drivery paralelně)
Po aktivaci signálu ENA v softu se rozsvítí dioda u daného výstupu a já změřím 24,0V. Po vypnutí je 0V. V mém zapojení se to pokouší zapnout, ale ihned vypíná. Pokud mám pouze jeden driver, tak to jede správně!

Balazsovo (CNCdrive, prodejce AXBB-E):
Zdroj 24V0 (GND) jde na pin 1 COM-SI (všechny drivery paralelně)
Out (2 až 8) jde na jde na - cívky relé a + na zdroj +24V.
Zdroj +24V jde na NO na relé a z něj na pin 2 SRV-ON (všechny drivery paralelně)


Thank you for your email.
The Enable signal is the "SRV-ON" input on the Leadshine ELP drives. You can see it it the users manual: http://leadshineusa.com/UploadFile/Down ... 200603.pdf

And you can connect the ALM- signals of the drives together and connect them to 24V0 (ground of the 24V power supply or 24V0 terminal on the AXBB-E) and connect the ALM+ to Input- of the AXBB-E isolated input and connect the AXBB-E input+ to +24Volts.
You can use the BRKOFF signal to drive a relay to control the brake. You can even set the time to turn the brake on after disabling the drive, there is a parameter for that, but please see the users manual for details.
And you can use some small 24Volts relay, e.g.:
http://shop.cncdrive.com/index.php?productID=1110
http://shop.cncdrive.com/index.php?productID=1111

Thanks for the quick response. So I understand ALARM. Maybe it will work properly.
Can you please describe exactly how the ENABLE should be? So SRV-ON?
It's pin 2 on the driver. Should I connect it to that relay or directly to the board in O1? and the second cable will be what? That pin 31 from the driver and will go to 24V0 or as please.

I'm fooled, but I can't handle it. There are ENAs on the Polish board and it's easy.

You connect the O1 output to the negative side of the relay coil and connect the positive side of the relay to +24Volts.
The relay NO contactor you connecting to the 24V+ of the 24V powersupply and the other side contactor you connecting to SRV_ON of the servo drive.
And you connecting the 24V0 (GND) to COM_SI of the servo drive.


V obou případech se to chove stejně. Po aktivací signálu ENA softwérem dojde ihned k deaktivaci. V diagnostice progamu zaznamenám jen probliknutí "Out xx" a "Enable X, Y, Z"

Kde je problém ???

Díky
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

17. 6. 2022, 12:05

Ještě jedná odpověď, tentokrát přímo od Leadshine. Mimochodem jsem jí dostal do 5min:)

ENABLE
pin 1 = +24V
pin2 = GND
setup Pr.4.00 DI1 ServoOn (to je ve standardu nastaveno)

ALARM
pin 31 = +24V
pin 33 = GND
setup Pr.4.10 DO1 Alarm Output (to je ve standardu nastaveno)

Teď je otázka, zda ten ALARM má jít takto:
pin 33 (GND) připojím na GND zdroje, pin 31 (+24V) připojím na -Input desky s +Input desky na +24V zdroje. To je Podle Maďara, ale s jinými piny.

No uvidíme.
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5219
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

17. 6. 2022, 2:01

Uplně mimo mísu, ale když ti funguje jeden, ale dva a tři ne, nepřetěžuješ nějaký vystup? Treba nakoplým driverem, nebo deska ma nejakou vadu, než se zamotáš ve schematech. Ale víš že ja tocim kličkama, tak mě neber jako odborníka na cnc :D
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 6. 2022, 3:13

Mrosconi píše: 17. 6. 2022, 8:40 no jí myslel, že ENABLE signál slouží k zapnutí a vypnutí driveru, tedy že bez toho signálu se motor nemůže otáčet i když má napájení ze samostatného zdroje. No a právě díky této funkci funguje hardwérový E-Stop, jelikož když selže software, tak po aktivaci fyzického tlačítka E-Stopu se přeruší napájení na vsup ENABLE /ServoOn a tím se motor deaktivuje, přičemž neztratí polohu.
Mám za to, že je to základní vlastnost a nemělo by to být jinak. Nikdy jsem se nesetkal s pohonem, který signám ENABLE neměl. I ten nejprimitivnější 85HS86 ho měl. Takže to je pro měn šok. Ale samozřejmě, nejsem elektrotechnik a houby o tom vím, takže asi to tak může být.
Aby nedošlo k nedorozumění.
Používat vstup Enable je správné. Ale není to nezbytné.
Ty ses ptal, jak to, že ho někde nepoužili. Tak jsem odpověděl, že to klidně je možné.

Kdybych to přirovnal třeba k nějakému elektrickému spotřebiči, třeba k rádiu v kanceláři. To rádio má svůj vypínač. To je ten Enable.
Ale můžeš to provozovat i tak, že ten vypínač necháš trvale sepnutý a budeš si třeba celý kancl zapínat a vypínat na nějakém centrální vypínači.

Když Enable na driveru nezapojíš a necháš ho trvale zapnuté, tak to je podobný případ. Samo se aktivuje po zapnutí napájení a spadne po vypnutí.
Neříkám, abys to tak dělal. Ale říkám, že se tak klidně udělat dá.
Mrosconi píše: 17. 6. 2022, 8:40 Mexovo zapojení je:
Zdroj +24V jde na pin 1 COM-SI (všechny drivery paralelně)
Out (2 až 8) jde na pin 2 SRV-ON (všechny drivery paralelně)
Po aktivaci signálu ENA v softu se rozsvítí dioda u daného výstupu a já změřím 24,0V. Po vypnutí je 0V. V mém zapojení se to pokouší zapnout, ale ihned vypíná. Pokud mám pouze jeden driver, tak to jede správně!

Balazsovo (CNCdrive, prodejce AXBB-E):
Zdroj 24V0 (GND) jde na pin 1 COM-SI (všechny drivery paralelně)
Out (2 až 8) jde na jde na - cívky relé a + na zdroj +24V.
Zdroj +24V jde na NO na relé a z něj na pin 2 SRV-ON (všechny drivery paralelně)
Řekl bych, že oboje je správně.
Vstupy toho driveru jsou obojetné, fungují v obou polaritách.
Já jsem to namaloval tak, abys nepotřeboval žádný další prvek. Ty výstupy na desce jsou výkonové, takže dávat tam nějaké další relé je podle mě zbytečné.
On to udělal tak, že výstupem z desky spíná relé a teprve tím to Enable. A ještě to Enable použil v opačné polaritě.
Oboje bude fungovat stejně a oboje by mělo fungovat správně.

Znovu říkám - chybu bych hledal někde jinde, ne v zapínání Enable.
Pokud to po sepnutí Enable skočí hned do chyby, tak je problém v nastavení nebo zadrátování něčeho jiného (ne toho Enable).

Nakonec to Enable si můžeš zapnout i ručně, mimo tu desku. Prostě přivedeš drát +24V ze zdroje na COM_SI a drát GND toho zdroje na SRV_ON.
A driver se musí rozsvítit.
Pak může ty dráty i otočit, tj. na COM_SI připojit GND a na SRV_ON připojit +24V. A zase se musí rozsvítit.
Tím si ověříš, že to opravdu funguje v obou polaritách.
Ostatní vstupy/výstupy při těch pokusech nechej odpojené.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

17. 6. 2022, 3:23

Nevěřím vlastním očím. Jede to!!!
Na jednom servu je chyba a musí mít otočenou logiku. Proto to nešlo. Stejné paramatry na stejných driverech nefungují. Na ose Z mám opačně SI1. Tedy musí být NC. Na dvou dalších je NO. Už to fachá. Nevím ice zda bude fungovat alarm, ale alespo'n se to hybe!!!
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

17. 6. 2022, 9:17

Asi jsem totální debil. Mám stejnou desku i stejný měnič jen silnější. Nastavení identické kromě max frekvence. Zapojení identické jen mám na CW i CCW stejnou barvu drátu. Nastavení identické, jen jiné maximální otáčky. A výsledek??? NEJEDE TO !!!

Ne, to prostě nemůže být pravda. Mám ověřeno, že řízení je 0-10V (na desce je jumper).
AO1 má jít na 10V in na měniči. GND na 05V. Jsou tam jen čtyři dráty. Dva další jsou na CW a CCW.

Napíšu S12000 a dám Spindle CW. Dioda výstupu svítí, ale nic se neděje.

Když změřím napětí na CW a GND, je tam 11,6V. Taktéž na druhém, tedy CCW. Když změřím napětí mezi O2 nebo O3, což jsou ty výstupy, proti 24V0, mám tam 24V při rozsvícené diodě a 0V při zhasnuté.

Kde mám zase chybu??? To mně chce dobít už do mrtě.
Schválně koukněte na to video. https://www.youtube.com/watch?v=VvZe-E6tPG8
Mám to opravdu úplně stejné.

Díky
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 6. 2022, 9:47

A máš propojené země té desky, zdroje a měniče?
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

17. 6. 2022, 10:33

Vše je na jedné zemi. Vše je stíněné.

Mezi AO1 a 5V0 mám při aktivním O2, tedy CW a otáčkách daných příkazem S18000 nebo S9000 přesně 0V. Takže tam nic nejde. Mělo by být při S18000 rovných 10V a při A9000 +/-5V.
I kdyby to bylo špatně přepnuto na jumperu mezi 0-5 a 0-10V, což není jednoznačné, tak tam přece něco musí být. Výstup svítí, ale vřeteno se nespustí.
Nastavení měniče by mělo být OK. Když nejde signál z desky, není to snad problém měniče a stínění.
https://www.youtube.com/watch?v=VvZe-E6tPG8&t=7s
Opravdu tam stačí jen ty 3-4 dráty? Tedy 0-10V jde z desku z analogového výstupu na 10V na měniči, GND na desku 5V0 a pak jen CW z O2 a CCW z O3.
A co to nastavení? To PWM nepotřebuje žádný pin? Nic tam totiž nemá napsáno a jede mu to:/ ...a mně ne a netuším proč:/
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

17. 6. 2022, 11:06

Mrosconi píše: 17. 6. 2022, 10:33 Vše je na jedné zemi. Vše je stíněné.
Jako obvykle jsi nenamaloval obrázek.
Podle předchozího postu to tak ale nevypadá:

Když změřím napětí na CW a GND, je tam 11,6V. Taktéž na druhém, tedy CCW. Když změřím napětí mezi O2 nebo O3, což jsou ty výstupy, proti 24V0, mám tam 24V při rozsvícené diodě a 0V při zhasnuté.

Pokud proti nule zdroje je napětí OK a proti nějakému GND (nevím čeho) je špatně, tak evidentně tu nulu zdroje a to GND nemáš spojené.

Že na analogovém výstupu není nic je samozřejmě špatně. Takže evidentně je něco špatně nastavené.
Ty k tomu SW nemáš žádný popis, že to nastavuješ podle nějakého videa a ne podle manuálu?

Zkus postupovat systematicky a po každém kroku si ověřit, že funguje. Tedy že signály FW a REW mají správné průběhy, pak že analogový výstup dává správné napětí.
A pak i naopak, že když na analogový vstup měniče připojíš třeba 5V nebo i tužkovou baterku, a na FW nebo REW připojíš GND, tak že se vřeteno rozběhne.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

18. 6. 2022, 6:06

Nenakreslil a nepopsal jsem to proto, jelikož to mám na 100% stejně jako pan ve videu.

Jelikož elektronice vůbec nerozumím, potřebuji mít jasně řečeno, drátek z bodu A do bodu B a pod. Když jeden označí vstup pro signál z PWM 0-10V symbolem VI, druhý 10in, třetí ještě jinak, zemi GND, COM atd. je to pro mne těžké. Neumím zapojit ani relé, protože má rovněž chaotické značení a když mi někdo napíše, že propoj na kladnou stranu cívky drát a já tam dle schématu mám čísla a na redukci písmena, je to prone bez základní znalosti opravdu těžké. Navíc mám k elektronice a PC odpor od dětství, takže těžko se mi cokoliv chápe. Proto taky nechci LinuxCNC, jelikož zemi vůbec nerozumím. AXBB jsem si vybral pro jednoduchost a přehledné schéma. A jak jsem dopadl. ESS a Machři je nakonec jednodušší.

Takže tak je to se mnou😁
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 6. 2022, 6:49

Ty signaly maji vic oznaceni ktere se pouzivaji
Vetsinou dve tri, da se to zapamatovat.
Stejnetak rele. Je to trochu chaoticke, na patici je dvoje cislovani ale na relatku je obrazek vse je hned jasne. je to par pravidel. Zbytek je blok v hlave. Jak to zlomis zacne se ti darit. To same s linuxem.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

18. 6. 2022, 11:45

Jo Robo, snadno se řekne. Máj problém je, že nechápu proč ty polovodiče fungují. Nepochopil jsem to na střední, na výšce ani v životě. Takže tím to pro mně končí. Navíc mně to strašně nebaví.

K manuálu:

http://www.et.byu.edu/~sorensen/A2%20VFD%20Manual.pdf
...toto je k měniči.
Jediné co tam je napsáno je toto:

8.2 Operation by external signal
Pn 04=2 (command from port “FWD/REV”)
Pn 03=3 (frequency from port “5V”)



Toto je v manuálu k desce:
9.4.2 .Connecting a VFD to the analog output
There is one analog output on the board. The analog output is non-isolated and is referenced
to the 5V0 ground potential of the board. The signal full scale voltage range is selectable
between 0-10 Volts when the J1 jumper is off and 0-5 Volts when J1 jumper is on.
Usually the analog output is used to control the speed of a spindle motor using a variable
frequency drive (VFD) which has an analog voltage input interface.
To connect the analog output signal to the VFD's analog input common the ground 5V0 with
the VFD's analog ground and connect the output signal AO1 to the analog input of the VFD.
Please note that this connection is only recommended if the analog input circuitry of the
VFD is isolated from the high voltage part of the VFD.
The following image shows an example VFD analog signal connection:


A toto v manuálu k softu:
Settings for a PWM control type spindle:
PWM spindle check box: Selecting this checkbox sets the spindle to PWM control mode. In PWM
control the spindle control signal is a PWM (pulse width modulation) signal and the PWM duty
cycle is changed proportionally with the programmed spindle speed.
The PWM spindle control mode is useful for analog input spindle electronics forexample for
Variable Frequncy Drives with analog input. The PWM signal can be filtered, smoothed to an
analog signal using a simple RC (resistor + capacitor) network.
PWM port & pin: This is the physical output pin number for the spindle control PWM signal, the
signal will appear on the selected pin. The signal can be inverted setting the 'active low' checkbox
next to the textfield.
Dir port & pin: This is a physical output pin number of the spindle direction signal. The running
direction of the spindle depends on if an M3 (Clockwise rotation) or M4 (Counter clockwise
rotation) is programmed. The direction signal changes according to the programmed running
direction. The signal can be active low or high. Changing the direction active state inverts the signal
polarity.
PWM frequency: This parameter sets the base frequency of the PWM signal, in other words it sets
how long one PWM cycle will last. The time perion of the PWM cycle equals 1/PWM frequency.
The value of this parameter is in Hertz.
PWM min duty (%): This parameter sets the minimum duty cycle of the spindle speed PWM
signal. The PWM duty cycle will go to this level when the lowest spindle speed is set.
PWM max duty (%): This parameter sets the maximum duty cycle of the spindle speed PWM
signal. The PWM duty cycle will go to this level when the highest spindle speed is set.


Otázka typy proč tam není pin pro PWM a funguje to?

Podle toho pána z videa jsem měl změřit napětí mezi AO1 a 5V0 v sekci ANALOG OUT. Tam právě že nic nejde. Chápal bych to, že to nejde, protože tam není žádný pin k tomu PWM a podle manuálu když chci něco vypnout a není tam přepínač, tak píšu 0 do pinu.
Mám za to, že aktivací příkazu S9000 se mi má nastavit poloviční napětí, tedy buď 5 nebo 2,5V a to bych při odpojeném měniči měl mít na svorkách AXBB. Ten signál pro CW/CCW je O2 a O3 z isolovaných outu. Ty jsem mi kázali měřit proti +24V. Když dám příkaz M3, aktivuje se pin 2 a na na něm mám 24V. Když ho deaktivuji, mám 0V. To je stan správně.

Koukněte na to video. Co si o tom myslíte. Co to PWM. Proč funguje bez pinu?

Díky
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

19. 6. 2022, 7:15

To bude tim ze te to nebavi, tudiz jsi to pochopit nezkousel. Ale ted to potrebujes pro svuj konicek. Treba by to slo....
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „krokove unipolarni bipolarni a servomotory“