Výpočty

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 11. 2021, 4:10

Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 11. 2021, 5:19

To jsou nějaké zvláštní výpočty, které moc nechápu.
Ale samozřejmě nemusím chápat všechno, že.

Počítá se tam nějaké napětí z jmenovitého proudu a odporu vinutí.
U = 1.68*1.65 = 2.77 V
No budiž. Tím se spočítalo jmenovité napětí motoru.
Ale hned v vzápětí se z něho spočetly nějaké otáčky, a z toho pak vše další, včetně výkonu atd.

Ale to jmenovité napětí a jmenovitý proud udávají jen ohmické ztráty stojícího motoru.
Pokud do motoru pustím jmenovitý proud, tak na odporu jeho vinutí bude to spočtené napětí, a celkově bude ten motor topit tím spočteným příkonem.
Ale to pořád motor stojí, netočí se, jen udržuje moment v klidu.
Takže ty následující kroky, kdy se z toho spočetlo málem i kdy bude zatmění slunce, to prostě nechápu.
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

24. 11. 2021, 6:11

3b-fly píše: 24. 11. 2021, 2:26
kiko01 píše: 24. 11. 2021, 1:22 Btw: kde mas priemer skrutky? Uz ked zanedbame jej hmotnost (ked zanedbavame jej trenie) tak zanedbame aj toto? :)
Na nic z mých výpočtů snad průměr nemá vliv.

Aby nedošlo k omylu - nesnažím se psát vyčerpávající návod na všechny výpočty, které jsou relevantní při stavbě stroje.

Jde mi o ověření toho, že jsou moje dosavadní výpočty správně a další třeba později doplním. Např. point ohledně zrychlení pomohl i když mi chvíli trvalo si uvědomit, že sice nemá vliv na výkon, ale na sílu už ano. Za to trknutí díky.
Takze mas tam uvedene stupanie skrutky 8mm, a myslis ze bude rovnako dvihat ten motor 33kg pri 10mm priemere skrutky ako ked das 20mm skrutku? Zamysli sa trosku nad principom naklonenej roviny, lebo to co "pocitas" su nezmysly. Mozno ako nejaky projektik do skoly je to jedno a podstatne je ze si nieco spravil...

Edit: uz som zmeteny, takmteda nema priemer vplyv? :D
Naposledy upravil(a) kiko01 dne 24. 11. 2021, 6:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 11. 2021, 6:27

Koukam ze jsem sem nalinkoval spatny xls. Delal jsem to ve spechu. Omlouvam se. Nekde tu je to spravne
Mex píše: 24. 11. 2021, 5:19 To jsou nějaké zvláštní výpočty, které moc nechápu.
Ale samozřejmě nemusím chápat všechno, že.

Počítá se tam nějaké napětí z jmenovitého proudu a odporu vinutí.
U = 1.68*1.65 = 2.77 V
No budiž. Tím se spočítalo jmenovité napětí motoru.
Ale hned v vzápětí se z něho spočetly nějaké otáčky, a z toho pak vše další, včetně výkonu atd.

Ale to jmenovité napětí a jmenovitý proud udávají jen ohmické ztráty stojícího motoru.
Pokud do motoru pustím jmenovitý proud, tak na odporu jeho vinutí bude to spočtené napětí, a celkově bude ten motor topit tím spočteným příkonem.
Ale to pořád motor stojí, netočí se, jen udržuje moment v klidu.
Takže ty následující kroky, kdy se z toho spočetlo málem i kdy bude zatmění slunce, to prostě nechápu.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 11. 2021, 9:37

robokop píše: 24. 11. 2021, 6:27 Koukam ze jsem sem nalinkoval spatny xls. Delal jsem to ve spechu. Omlouvam se. Nekde tu je to spravne
Mex píše: 24. 11. 2021, 5:19 To jsou nějaké zvláštní výpočty, které moc nechápu.
Ale samozřejmě nemusím chápat všechno, že.

Počítá se tam nějaké napětí z jmenovitého proudu a odporu vinutí.
U = 1.68*1.65 = 2.77 V
No budiž. Tím se spočítalo jmenovité napětí motoru.
Ale hned v vzápětí se z něho spočetly nějaké otáčky, a z toho pak vše další, včetně výkonu atd.

Ale to jmenovité napětí a jmenovitý proud udávají jen ohmické ztráty stojícího motoru.
Pokud do motoru pustím jmenovitý proud, tak na odporu jeho vinutí bude to spočtené napětí, a celkově bude ten motor topit tím spočteným příkonem.
Ale to pořád motor stojí, netočí se, jen udržuje moment v klidu.
Takže ty následující kroky, kdy se z toho spočetlo málem i kdy bude zatmění slunce, to prostě nechápu.
Aby nedošlo k nedorozumění.
Za divné počty považuji výpočty původního tazatele. Viz třeba ten citovaný řádek s výpočtem napětí.
Ne nějaký XLS, k tomu jsem se nijak nevyjadřoval.
Ten můj příspěvek byl nešikovně umístěný pod tím s tím odkazem, ale k němu se nevztahuje.
3b-fly
Příspěvky: 7
Registrován: 17. 11. 2021, 1:12

25. 11. 2021, 5:38

3b-fly píše: 24. 11. 2021, 1:13 Možná už to vidím.
Já počítám břemeno v klidu (počítám jen s gravitačním zrychlením m = F/10). Pokud požaduju zrychlení 10 m/s^-2, pak musím počítat m = F/20
nikdo nerozporoval, tak jsem doplnil
3b-fly
Příspěvky: 7
Registrován: 17. 11. 2021, 1:12

25. 11. 2021, 6:04

kiko01 píše: 24. 11. 2021, 6:11
3b-fly píše: 24. 11. 2021, 2:26
kiko01 píše: 24. 11. 2021, 1:22 Btw: kde mas priemer skrutky? Uz ked zanedbame jej hmotnost (ked zanedbavame jej trenie) tak zanedbame aj toto? :)
Na nic z mých výpočtů snad průměr nemá vliv.

Aby nedošlo k omylu - nesnažím se psát vyčerpávající návod na všechny výpočty, které jsou relevantní při stavbě stroje.

Jde mi o ověření toho, že jsou moje dosavadní výpočty správně a další třeba později doplním. Např. point ohledně zrychlení pomohl i když mi chvíli trvalo si uvědomit, že sice nemá vliv na výkon, ale na sílu už ano. Za to trknutí díky.
Takze mas tam uvedene stupanie skrutky 8mm, a myslis ze bude rovnako dvihat ten motor 33kg pri 10mm priemere skrutky ako ked das 20mm skrutku? Zamysli sa trosku nad principom naklonenej roviny, lebo to co "pocitas" su nezmysly. Mozno ako nejaky projektik do skoly je to jedno a podstatne je ze si nieco spravil...

Edit: uz som zmeteny, takmteda nema priemer vplyv? :D
Vzorec pro výpočet výkonu jsem si nevymyslel, převzal jsem ho z několika kalkulátorů a článků (některé byly i přímo od výrobců motorů). Pokud ten vzorec mají všichni špatně, tak ho klidně oprav.
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“