počet pulsů na otáčku

Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 1. 2023, 10:58

Na neumělém obrázku je namalovaný průběh normálního signálu STEP a pak invertovaný průběh.
Pokud tvůj systém chce jinou polaritu než jsi mu poslal, tak jsi navzájem vyměnil délku pulzu STEP a délku mezery mezi pulzy.
Teoreticky by to nemuselo vadit, maximálně se ztratí 1 mikrokrok při změně směru.
Ale v praxi to může mít vliv. Například driver požaduje, aby délka pulzu STEP byla menší než délka mezery.
Nebo to má často vliv na přechod driveru do stavu se sníženým proudem. Některé drivery tam nepřejdou, je-li úroveň na vstupu STEP aktivní. A když to máš omylem otočené, tak pak je tam v době stojící osy chybně právě ta aktivní úroveň.
Step_invertovany.jpg
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 1. 2023, 11:11

Jeste je tam vliv vzajemneho casovani kdy na ten step treba reaguje na nabeznou hranu. Invertovanim tedy zmenis pozici te nabezne hrany v case, treba po zmene Dir. A taky trvani toho pulzu jako takoveho a jeho mezery. Proste se prohodi vyznam pulz/mezera. Je to trosku takovy vystrel do tmy kdyz to zlobi.

Vetsina solidnich driveru ma v dokumentaci predpis jak kratky ma byt nejkratsi dovoleny pulz, to same s mezerou, to same doba po zmene smeru nez smis posilat pulzy. Tudiz uplne ciste reseni je to dat do souladu na strane ktera generuje pulzy. Nastavit to casovani spravne.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubbez
Příspěvky: 3146
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

24. 1. 2023, 8:00

Když jsem stavěl první strojek, použil jsem tam drivery 542 od Leadshine. Byl k tomu samozřejmě manuál, kde se tyhle věci dost rozebíraly a tak jsem to testoval. Pokud jsou nesprávně nastavené polarity signálů, dochází ke ztrátám mikrokroků, ale už se nikdy stroj nevrátí do výchozí polohy. Testoval jsem to na Gravosím "testu dynamiky", kde se vřeteno pohybuje prakticky po celé pracovní ploše. Nikdy už se nevrátí na výchozí polohu a "nenamaluje - nevyfrézuje" čtverec. Podle mě je celý problém zaviněný chybou řídícího systému.
SpdSK
Příspěvky: 40
Registrován: 26. 3. 2019, 5:58

24. 1. 2023, 10:36

Dakujem za vysvetlenie, myslim ze som to vcelku pochopil. Poradit v tejto oblasti niekomu by som si netrufal ale, staci mi to co viem teraz... funguje a nebabrat do toho.
Tie drivery su podla mna opajcnute Leadshine lebo viacero odkazov mi to vzdy tahalo prave na tie s oznacenim Leadsine ale bez tej 0... cize toto je HBS860H a Leadshine ma HBS86H...
testy som robil aj v MACH3 a blblo to rovnakym sposobom. V machu som po zisteni ze to blbne aj tam uz nehladal kde sa prave tato problematika nastavuje. Bolo to pre mna uz zbitocne kedze som vylucil ze by islo o chybu softwaru. Drufel je pre mna zaciatocnika co nevie anglicky jednoduchsi na ovladanie.... Mam zakupene plne licencie v dvoch PC, takze pokial nebudem musiet, menit nebudem....
Teraz to vnimam tak ze aka hlupa chybicka v nastaveni... "blba fajka" - stacilo zahacknut invert.... ale minuly rok ma to dost potrapilo. Ak by niekto riesil podobny problem snad mu tieto poznatky pomozu vo svojich rieseniach....

Este raz dakujem vsetkym co sa mi snazili pomoct.
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“