Vhodnosť motora

Odpovědět
reddwarf
Příspěvky: 5
Registrován: 12. 11. 2013, 4:13
Bydliště: Michalovce
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2013, 4:35

Vedel by mi niekto poradiť, či je motor s parametrami uvedenými nižšie vhodný na CNC? Objednal som ich trochu predčasne a mám obavy, či správne. Jedná sa o preklad, niektoré riadky môžu byť nepresne preložené, hodnoty však sedia. Ďakujem

Krok: 1.8°
Dĺžka tela: 76mm
Fázové napätie: 8.6V
Fázový prúd: 1A
Odpor fázy: 8.6Ω
Indukčnosť fázy: 18mH
Statický moment: 2 N.M
Moment umiestnenia: 6 N.cm
Moment zotrvačnosti: 480
Vodiče: 6
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

12. 11. 2013, 4:44

co tady čekáš za odpověď? když nezmiňíš jestli s tím budeš pohybovat litinovou 5ti tunou nebo hračkou z merkuru, jestli čekáš posuvy rychlostí 60m/min nebo 1m/min atd..
a i když to všechno zmíníš tak stejně nedostaneš jednoznačnou odpověď :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
garulus
Příspěvky: 462
Registrován: 21. 8. 2009, 1:10
Bydliště: United Kingdom(England)
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2013, 4:55

Vitaj na cnc fóre :)
2NM krokový motor s dobrým driverom (napr. 2M542), už pohne všeličím.
Odporúčam ti založiť vlákno so stavbou (prestavbou) a tam ďalej rozvíjať, a pýtať sa s čím potrebuješ poradiť.
A ešte odporúčam...priprav sa na rôzne odpovede v ktorých sa ti budeme rôznymi prístupmi a štýlmi snažiť pomôcť :D
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

12. 11. 2013, 5:15

reddwarf píše:Vedel by mi niekto poradiť, či je motor s parametrami uvedenými nižšie vhodný na CNC? Objednal som ich trochu predčasne a mám obavy, či správne. Jedná sa o preklad, niektoré riadky môžu byť nepresne preložené, hodnoty však sedia. Ďakujem

Krok: 1.8°
Dĺžka tela: 76mm
Fázové napätie: 8.6V
Fázový prúd: 1A
Odpor fázy: 8.6Ω
Indukčnosť fázy: 18mH
Statický moment: 2 N.M
Moment umiestnenia: 6 N.cm
Moment zotrvačnosti: 480
Vodiče: 6
Motor ma 200 kroku/ot, to je OK.
Staticky moment 2 Nm je slusny, na beznou hobby frezku Ti urcite stacit bude (predpokladam, ze nechces stavet tunovou masinu).
Motor ma 6 dratu, takze umoznuje unipolarni i bipolarni pripojeni. Ty urcite pouzijes bipolarni. Ale se 6 draty neni mozne volit seriove nebo paralelni zapojeni, takze se budes muset spokojit s tim, jak to vymyslel vyrobce.
A ten to zrejme vymyslel seriove. Motor ma totiz dost vysoky stejnosmerny odpor a indukcnost. Takze pokud od neho budes chtit rychlejsi pohyby, tak to bude chtit driver s co nejvyssim napetim.
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
reddwarf
Příspěvky: 5
Registrován: 12. 11. 2013, 4:13
Bydliště: Michalovce
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2013, 5:24

RaS: Tak trochu som to zabudol spomenúť :? a tiež ešte celkom neviem čo z toho bude. Zháňam postupne materiál a pustím sa do stavby ale približná predstava pracovnej plochy je maximálne 1x1m - teda menšia CNC na drevo. Použijem tam pravdepodobne hornú frézu, to bude mať tak 2kg.

garulus: podľa tvojej odpovede usudzujem, že motory budú na môj účel vhodné a možno aj predimenzované
Uživatelský avatar
garulus
Příspěvky: 462
Registrován: 21. 8. 2009, 1:10
Bydliště: United Kingdom(England)
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2013, 5:34

Áno. Je to samozrejme komplikovanejšie, ale myslím že ty potrebuješ ukľudniť po tom čo si už motory kúpil. Takže kľud! :D
Ak použiješ trapézové skrutky, tak zas prídeš o podstatnú časť výkonu, ale stále na tom budeš dobre. Nemôžeš ale čakať nejaké veľké prejazdové rýchlosti a akceleráciu, ale zasa nič čo by bol pri hobby mašinke problém. Len by som ešte rád spomenul tie drivere. Choď minimálne do 2M542..
Uživatelský avatar
garulus
Příspěvky: 462
Registrován: 21. 8. 2009, 1:10
Bydliště: United Kingdom(England)
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2013, 5:39

Napríklad tu: http://www.youtube.com/watch?v=JkOm0mQrH9M
Presne motory čo si objednal a hýbe sa to svižne a trapéze. (len prosím nepouži to šuflikové vedenie na pohyb os) :D
reddwarf
Příspěvky: 5
Registrován: 12. 11. 2013, 4:13
Bydliště: Michalovce
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2013, 5:49

garulus píše:Áno. Je to samozrejme komplikovanejšie, ale myslím že ty potrebuješ ukľudniť po tom čo si už motory kúpil. Takže kľud! :D
Ak použiješ trapézové skrutky, tak zas prídeš o podstatnú časť výkonu, ale stále na tom budeš dobre. Nemôžeš ale čakať nejaké veľké prejazdové rýchlosti a akceleráciu, ale zasa nič čo by bol pri hobby mašinke problém. Len by som ešte rád spomenul tie drivere. Choď minimálne do 2M542..
Použijem ozubené remene T5, nie trapézové skrutky takže by to malo byť OK. Prejazdové rýchlosti nemusia byť extrémne, bude to frézovať drevo. Prečo odporúčaš minimálne 2M542? Pôvodne som plánoval dosku TB6560 (priznávam, že mám pochybnosti).
TB6560.jpg
rollfree: Ďakujem za rozsiahlu odpoveď.
Uživatelský avatar
garulus
Příspěvky: 462
Registrován: 21. 8. 2009, 1:10
Bydliště: United Kingdom(England)
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2013, 5:57

Normálne mam chuť sa s tebou porozprávať (máš Skype)
S tou doskou ti to samozrejme môže isť, ale pravdepodobne budú problémy. No a tie ozubene remene tiež podľa mňa nepovažujem za šťastné riešenie.
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

12. 11. 2013, 6:26

reddwarf píše:Použijem ozubené remene T5, nie trapézové skrutky takže by to malo byť OK. Prejazdové rýchlosti nemusia byť extrémne, bude to frézovať drevo. Prečo odporúčaš minimálne 2M542? Pôvodne som plánoval dosku TB6560 (priznávam, že mám pochybnosti).
Driver TB6560 neumoznuje moc vysoke napajeci napeti (v praxi tak do 24-27V). Takze by se Ti motory tocily dost pomalu (znovu pripominam, ze pro ty Tve motory je vhodne co nejvyssi napeti).
Pokud ale pouzijes ozubene remeny, tak pak o rychlost nejde, na remenech udelas vysokou rychlost i pri pomalych otackach motoru (pokud tam teda nepouzijes nejaky brutalni prevod).
Problem ale (podle me) je, ze "ozubene remeny" a "frezovani" navzajem moc slucitelne nejsou. Pro frezovani potrebujes tuhou masinu, a toho s temi remeny asi nedosahnes.
Pokud chces jit do driveru s TB6560, tak jeste dobre uvaz, jestli opravdu pujdes do te modre desky. Ta je znama tim, ze je blbe navrzena (pomale optrony a dalsi problemy).
Asi lepsi volbou jsou jednoose drivery, napr. http://www.ebay.com/itm/1-CNC-Router-Si ... 0594225241" onclick="window.open(this.href);return false;
Soustruh Noell E0177 (Sandra), jenom kličky
Frézka 3040z (Fiona), LinuxCNC
Uživatelský avatar
garulus
Příspěvky: 462
Registrován: 21. 8. 2009, 1:10
Bydliště: United Kingdom(England)
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2013, 6:35

Za mňa jednoznačne toto:
IMG_20131112_182937.jpg
A samozrejme súhlasím s kolegom a ozubene remene = nie.
reddwarf
Příspěvky: 5
Registrován: 12. 11. 2013, 4:13
Bydliště: Michalovce
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2013, 7:57

Prečo neodporúčate remene? Chcel som ich použiť kvôli nízkemu treniu oproti skrutke. Remene som plánoval na 2 osi, tretiu na zdvíhanie som chcel použiť skrutku. Ak by som použil skrutku, aké stúpanie závitu by ste mi odporúčali?

garulus: skype mám ale nepoužívam viac ako 2x do roka, takže hľadanie mikrofónu by bolo na dlhšie
Uživatelský avatar
garulus
Příspěvky: 462
Registrován: 21. 8. 2009, 1:10
Bydliště: United Kingdom(England)
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2013, 8:10

Tak keď by si si to rozmyslel, tak posli do SZ. Ja by som bol veľmi vďačný, keby mi niekto v začiatkoch vysvetli čo a ako. Ušetrilo by mi to veľa peňazí.
Remene ti budú v tej dĺžke pružiť + tam budú vôle a musíš použiť aspoň nejaký prevod.
Čo sa skrutky tyká tak trapéz alebo guličkáč stúpanie 4-5mm je taký štandard
reddwarf
Příspěvky: 5
Registrován: 12. 11. 2013, 4:13
Bydliště: Michalovce
Kontaktovat uživatele:

12. 11. 2013, 8:41

garulus píše:Tak keď by si si to rozmyslel, tak posli do SZ. Ja by som bol veľmi vďačný, keby mi niekto v začiatkoch vysvetli čo a ako. Ušetrilo by mi to veľa peňazí.
Remene ti budú v tej dĺžke pružiť + tam budú vôle a musíš použiť aspoň nejaký prevod.
Čo sa skrutky tyká tak trapéz alebo guličkáč stúpanie 4-5mm je taký štandard
Ak by ti vyhovovalo tak budúci týždeň pondelok alebo iný deň by to šlo. Tento týždeň mi to veľmi nevyhovuje a budem musieť pohľadať ten mikrofón. Prípadne ak by si mal Tesco mobile alebo O2 tak ti môžem zavolať aj na mobil, to je už jedno.

K tým remeňom: nemyslím si, že by mi tvrdé remene s kevlarovym kordom nejak pružili. Nemyslím tie gumové ako v autách, ale tvrdé PU. Nechcem zaryto stáť za remeňmi, ak to nebude vhodné mohol by som použiť aj skrutku.

Príkad:

Kód: Vybrat vše

http://www.technicke-soucasti.cz/Remeny/Ozubene-remeny/PU-T2-T2-5-T5-T10/T5/Remen-ozubeny-390-T5-12-PU.html
t51.jpg
t52.jpg
t52.jpg (4.54 KiB) Zobrazeno 7930 x
hobbyrobot
Příspěvky: 379
Registrován: 27. 12. 2011, 9:24
Kontaktovat uživatele:

13. 11. 2013, 11:18

Asi lepsi volbou jsou jednoose drivery, napr. http://www.ebay.com/itm/1-CNC-Router-Si" onclick="window.open(this.href);return false; ... 0594225241
Proboha, jen ty ne! Mám teď na stole šest kusů od dvou různých dodavatelů a je to něco strašného. Pájené jsou sice strojně, ale Toshiba je tam doslova "narvaná" s piny násilně ohnutými přímo u pouzdra a nakřivo přišroubovanými chladiči. Proud se nastavuje malinkými spínači, které bych nepoužil ani jako vypínač k tranzistoráku, ale tady jimi teče plný proud fáze (zkratují segmenty snímacích rezistorů)...
Možná by tyhle drivery jakž-takž fungovaly nějakou dobu na stole, ale při použití v jakémkoli prostředí, kde se vyskytují vibrace a změny teploty nemají šanci přežít. Vyhozené peníze.
jrt
hobbyrobot.cz, jederobot.cz
robodoupe.cz, forum.robodoupe.cz
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“