Rušenie krokových motorov ?

Odpovědět
kroky
Příspěvky: 44
Registrován: 1. 11. 2008, 8:21

2. 2. 2016, 8:33

Na CNC fréze keď je použité vreteno horná frézka, tak zatiaľ to išlo bez problémov - teda aspoň som žiadne nezistil (stroj mám len cca mesiac).
Vymenil som vreteno a dal vrtačku NAREX - pretože potrebuejm vrtať diery do plastu. Zatiaľ na skúšku som si vygeneroval na 5 dier. Stane sa to, že po spustení MACH-u vyvrtá napr. 3 diery, pri štvrtej vreteno nezodvihne celkom hore (ako pri predchádzajúcich dierach) a hneď dá posuv na ďalšiu. Samozrejme diery sú generované na rovnaké údaje.
Pre os X sú použité 2 motory (po okrajoch) a stalo sa mi niekedy, že jeden motor ide normálne a druhý pomalšie, resp. s ním šklbe Teda sa stane to, že to skrižuje rampu....
Je možné, že vrtačka ruší krokové motory? Má s tým niekto skúsenosti ?
Skúsil som zapínať a vypínať nap´janie na vrtačke a bolo viditeľné šklbnutie motorov. Keď som však zapínal a vypínal aj hornú frézku, tiež šklblo motorom. Je možné, že by vrtačka rušila viacej a robilo to stratu krokov?
Som len začiatočník tak sorry ak som to napísal nie celkom zrozumiteľne :-)
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

2. 2. 2016, 8:52

Tinene kable sú použité?
www.mosaznevyrobky.cz
kroky
Příspěvky: 44
Registrován: 1. 11. 2008, 8:21

2. 2. 2016, 8:55

To neviem, stroj som zakúpil, musel by som pozrieť zajtra.
A mali by sa bežne používať tienené?
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

2. 2. 2016, 9:11

Měly, je to potrebné.
www.mosaznevyrobky.cz
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

3. 2. 2016, 5:58

Vrtacka motory rusit nebude. Moze rusit drivery. O tych nic nepises. Ja som pisal na autoforum ze mi nestartuje auto a nikto mi nepomohol. Ako nestartuje? No otocim klucikom a nic. Popis jasny.

Kazdopadne na tvoju otazku sa da odpovedat Nie, nerusi.
kroky
Příspěvky: 44
Registrován: 1. 11. 2008, 8:21

3. 2. 2016, 6:32

Keby som bol profik a nepotreboval pomoc tak sem nepisem. Ale som v tejtp oblasti zaciatocnik ako som napisal v prvom prispevku. Teda som popisal problem z mojho laickeho pohladu. Samozrejme som nemyslel doslovne rusenie motorov. Predpokladal som indukovanie rusenia do privodnych kablov k motorom, kadial idu impulzy.
Ci to rusi motory, alebo drivery ja posudit neviem a som vdacny za kazde nadmerovanie a radu ako problem eliminovat
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

3. 2. 2016, 9:12

kroky píše:Keby som bol profik a nepotreboval pomoc tak sem nepisem. Ale som v tejtp oblasti zaciatocnik ako som napisal v prvom prispevku. Teda som popisal problem z mojho laickeho pohladu. Samozrejme som nemyslel doslovne rusenie motorov. Predpokladal som indukovanie rusenia do privodnych kablov k motorom, kadial idu impulzy.
Ci to rusi motory, alebo drivery ja posudit neviem a som vdacny za kazde nadmerovanie a radu ako problem eliminovat
Tak udelej par experimentu a hned budes chytrejsi.
Nech probehnout program na necisto bez vrtačky, pak ji píchni do zasuvky a behem programu ji zapínej vypínej a uvidíš co to děla.
Podle mě klidně vrtačka může dělat bordel, třeba na napájecích drátech po kterejch pak rušení leze do pc a jestli máš společnou zem pc - drivery, tak bych se nedivil že to zlobí. Zkus vrtačku píchnout na jinou fazi. Jestli mas tu moznost.

M
kroky
Příspěvky: 44
Registrován: 1. 11. 2008, 8:21

11. 12. 2016, 5:35

Pokiaľ som testoval, tak CNC chytá rušenie zo siete - aj keď zapnem 3- fázový stroj (hobľovačka, cirkulár).
Chytá aj (niekedy) ak je vrtačka na inej fáze. Ak je vreteno horná fréza, tak žiadne problémy. Potrebujem vrtať plasty 5 mm vrtákom, tak otáčky +- 1400-2000 otáčok. Zapájal som CNC+PC cez RLC člen, no tiež nie 100% úspešnosť...

Uvažoval som nad riešeniami:
1, vrtačka s malým rušením (ako zistiť) ?
2, Vreteno+frekvenčný menič - no ako som zisťoval tak v podstatne vyšších otáčkach
3, Krokový motor - nekameňujte ma, no možno je to taký zúfalý výkrik, keďže neviem v akých otáčkach môžu fungovať. samozrejme nie sú stavané na tlak, takže to by bolo prevodom a odnášalo by tlak tlačné ložisko (sry za možno nesprávne názvy)
Arnold
Příspěvky: 168
Registrován: 15. 10. 2015, 1:01

11. 12. 2016, 10:02

Ahoj,
já měl podobný problém, ale s horní frézou. Při chodu mi otáčela motorem Z, vždy pár kroků cukla.
Já to vyřešil tak, že jsem vzal hliníkovou samolepicí pásku a omotal ji kolem kabelu horní frézy.
Předtím jsem vyzkoušel obyčejným alobalem na pečení, taky fungoval. Motor pak byl v klidu.
kroky
Příspěvky: 44
Registrován: 1. 11. 2008, 8:21

11. 12. 2016, 11:41

To si ako spravil "tienenie"?
Arnold
Příspěvky: 168
Registrován: 15. 10. 2015, 1:01

11. 12. 2016, 11:51

No nevím zda spravil, ale pomohlo to. Motor přestal dělat kroky navíc. Zkus to, třeba to pomůže, když ne hledej chybu jinde.
Měl jsem Proxxon frézku, ta to nedělala, pak horní truhlářskou frézu a ta ano. Tam pomohlo omotat ten kabel.
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“