Jake krokove motory???

Odpovědět
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 7. 2006, 12:18

Osobne jsem zacal pouzivat vetsi krokove motory od firmy Microcon
www.microcon.cz
a to z rady SX 34
v momentu 4 a 8 Nm
oba se chovaje velmi podobne
maji velmi nizkou impedanci takze je potreba pocitat s vetsimi proudy!

mam dobre zkusenosti s jejich koncovymi stupni

tyto motory nelze pouzivat pro presne polohovani v modu mikrokrokovani
zdeko
Příspěvky: 82
Registrován: 15. 7. 2006, 6:08

15. 7. 2006, 3:36

Jake mikrokrokovani je jeste pouzitelne?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 7. 2006, 9:57

vzdy v kazdem pripade bude pouzitelne mirokrokovani :1
tj. pulkroky
ty budou chodit vzdy a prakticky se chapou jako soucast kroku

nekteri vyrobci garantujiu svych budicu traba :8 jako posledni mozne presne

jde o to ze kazda realizace ma jine vlatnosti a podle tohoje treba nastavit prevodni tabulku v budici
je to dano zdrojem motorem a budicem a vedenim

vetsinou tu tabulku maji napevno

v kazdem pripade nejde mikrokrokovat donekonecna
zdeko
Příspěvky: 82
Registrován: 15. 7. 2006, 6:08

16. 7. 2006, 11:17

Mám připravenou kombinaci driver BiStep z www.cncnet.info a motor SX34-2740, kuličkový šroub s 5mm stoupáním. BiStep umožňuje 1/2,1/4,1/8,1/16.
zdeko
Příspěvky: 82
Registrován: 15. 7. 2006, 6:08

18. 7. 2006, 5:45

Učinil jsem dotaz na mikrokrokování u Microconu a zde je odpověď:
Dělení kroku se používá jednak pro zvýšení rozlišení, jednak pro zjemnění chodu a omezení rezonancí.
Pro zvýšení rozlišení se používá běžně dělení kroku čtyřmi, tj. u standardního krokového motoru,
který má 200 celokroků na otáčků je pak k dispozici 800 mikrokroků na otáčku. V závislosti na aplikaci
(zejména na zatížení, které působící na stojící rotor) je možno použít pro zvýšení rozlišení
i dělení osmi, je ale vhodné toto dělení před použitím vyzkoušet.
Dělení kroku nezvyšuje přesnost polohy při velkém momentovém zatížení působícím na rotor, neboť
vektor magnetického pole se pouze posune, ale nezesílí. Výsledná přesnost tedy závisí na poměru
statického momentu motoru a momentového zatížení stojícího rotoru. Pokud by zatížení dosáhlo hodnoty
statického momentu motoru, bude výchylka od zadané polohy dva celé kroky bez ohledu na nastavené
dělení kroku.
Pro zjemnění chodu je velmi důležité použít dělení kroku minimálně čtyřmi, vzhledem k tomu, že je velký rozdíl mezi chodem s menším dělením a dělením čtyřmi. Rozdíl mezi větším dělením, např. osmi či šestnácti je již minimální,
standardně se tedy používá dělení kroku čtyřmi.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 7. 2006, 10:19

no jak jsem tak koukal na ty levnejsi koncove stupne od microconu
tak je to asi temer to same
evidentne ten mustek vypada stejnej

akorat je to o neco drazsi

volil bych bistep

ale nemam odzkouseno
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

18. 7. 2006, 9:16

zdeko píše: Dělení kroku nezvyšuje přesnost polohy při velkém momentovém zatížení působícím na rotor, neboť
vektor magnetického pole se pouze posune, ale nezesílí.
No tohle je nejaka blbina a michani pojmu s dojmy.

Nelze smesovat presnost vystaveni rotoru a silu jakou na nej pusobi magneticke pole.

Pri mikrokrokovani (pokud neberu rezim jeden z rezimu 1/2) je proud prochazejici motorem vzdy rovny nejake konstante a tou je nastaveny proud pro jednu fazi. Soucet proud fazemi je porad stejny. Tzn. ze v kazde poloze na rotor pusobi stejna sila - jen se meni poloha vektoru pusobeni te sily.

Ale rad si necham vysvetlit ze to tak neni.
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
zdeko
Příspěvky: 82
Registrován: 15. 7. 2006, 6:08

19. 7. 2006, 11:18

Pouze cituji odpověď Microconu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22387
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

19. 7. 2006, 2:09

no k tomu jejich popisu jsem se nevyjadril a radsi ani vyjadrovat nebudu
paveltc
Příspěvky: 2
Registrován: 9. 3. 2007, 10:03

22. 4. 2007, 10:19

Dobrý den.
Nechtěl jsem zaklládat nový téma, tak se ptám tu.
Síla krokáče se odvíjí od proudu nebo od výkonu? pro příklad 3V/8A (24W)by měl mít stejnou sílu jako 24V/1A(24W) ne?
Bo mi nějak neleze do hlavy, proč výrobci, třeba VEXTA dělá krokáče na nižší napětí a vyšší proudy, když je pak složitější buzení, víc to hřeje, pokud to není předymenzovaný, třeba FETama atd... nEvíte proč to tak je?
Děkuji za objasnění.
Uživatelský avatar
tomashal
Příspěvky: 288
Registrován: 15. 7. 2006, 10:19
Bydliště: Kudlovice
Kontaktovat uživatele:

23. 4. 2007, 8:31

No, záleží dost na konstrukci, ale přibližně ten příkon přímoúměrně odpovídá i síle (krouticímu momentu). Motory s nízkou impedancí (malé napětí) a velkým prodem jsou výhodné z hlediska rychlého nabuzení cívek, takže jsou schopny například vyšších otáček, lépe řečeno mají mnohem vyšší krouticí moment ve vysokých otáčkách než motory s vysokou impedancí. Z toho vyplívá i lepší dynamika pohonu.

Tomáš
Miloš Sokol
Příspěvky: 14
Registrován: 19. 11. 2006, 8:13
Bydliště: Bratislava

31. 8. 2007, 1:58

Zdravím Vás,
ak môžete, poraďte, ktorý variant z motorov Sanyo Denki SM-2862 mám použiť na stolovú frézovačku (obrábanie vš. kovov), rýchlosť posuvov nerozhoduje. Prúd a napätie sú v tabuľke v prílohe. Vďaka.
Přílohy
SM2861-2862.pdf
(500.96 KiB) Staženo 1064 x
sokol3
Uživatelský avatar
wolf
Příspěvky: 244
Registrován: 4. 11. 2006, 4:23
Bydliště: Březí u Mikulova

31. 8. 2007, 3:45

Miloš Sokol píše:Zdravím Vás,
ak môžete, poraďte, ktorý variant z motorov Sanyo Denki SM-2862 mám použiť na stolovú frézovačku (obrábanie vš. kovov), rýchlosť posuvov nerozhoduje. Prúd a napätie sú v tabuľke v prílohe. Vďaka.
Můj názor vychází z Vašeho zadání výběru z konkrétních dvou typů modelové řady SM-2862. Proto bych použil SM-2862-5255. Má nižší indukčnost a tím bude mít i větší dynamiku a větší moment při vyšších otáčkách. Což se samozřejmě bude hodit, pokud jak píšete, chcete obrábět všechny druhy kovů(tedy i ocel). Průběh kroutícího momentu je dobře patrný z Vámi přiložené dokumentace. Pokud mohu doporučit použijte motor z oboustrannou hřídelí(SM2862-5225) pro možnost připojení kolečka ručního posuvu(pokud to nemáte řešeno jinak). Vše samozřejmě záleží také na driverech jakými budete motory budit, zda budou schopny dodat potřebný proud.
Pokud Vám opravdu nejde o rychlost posuvů a rozhoduje cena, tak si myslím, že vyhoví i model SM2862-5155 za předpokladu, že velikost motorů jste zvolil pro svůj stroj správně. Já osobně vycházím z toho, že kroutící moment by měl být dvojnásobný při zvolených otáčkách a předpokládané rychlosti posuvu, což zaručí jakousi rezervu výkonu.
wolf
Miloš Sokol
Příspěvky: 14
Registrován: 19. 11. 2006, 8:13
Bydliště: Bratislava

2. 9. 2007, 9:23

Vďaka za radu, ale že som z elektroniky "paf", poprosím Vás ešte o jednu. Ak si teda zvolím SM 2862 - 5255 (teda 6A), aké by mali mať parametre drivery, aby to utiahli? Neviem toriž, či budem kupovať orig. od Eniky. Ď
sokol3
Uživatelský avatar
wolf
Příspěvky: 244
Registrován: 4. 11. 2006, 4:23
Bydliště: Březí u Mikulova

3. 9. 2007, 7:38

Miloš Sokol píše:Vďaka za radu, ale že som z elektroniky "paf", poprosím Vás ešte o jednu. Ak si teda zvolím SM 2862 - 5255 (teda 6A), aké by mali mať parametre drivery, aby to utiahli? Neviem toriž, či budem kupovať orig. od Eniky. Ď
Jelikož krokový motor SM 2862-5255 umožňuje pouze bipolární zapojení(tím lépe), musíte vybírat z driverů pro bipolární řízení KM, které umožňují nastavit proudové omezení motoru do 6A a napájecí napětí motoru ideálně kolem 50V.
Tomu odpovídají drivery RTA řada HGDxx, GMDxx nebo GECKODRIVE řada G2xx.
Jde samozřejmě použít i driver z menším omezením proudu, ale nebude využit celý potenciál motoru. (např. BiStep max. 3A).
Při výběru driverů dávejte pozor na to, aby byli podporovány vašim předpokládaným řídícím softwarem.
Musíte počítat s tím že drivery pro bipolární řízení KM a větší proudy budou vždy cenově na vyšší úrovni.
wolf
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“